ישראל פולס

ישראל היא המפסידה הגדולה מחיסול תהליך אוסלו

p
המחבר
בקצרה
הרשות הפלסטינית, שהוקמה כחלק מהתהליך המדיני, החליפה את קציני הממשל הצבאי הישראלי בשטחים. מנגנוני הביטחון שלה משרתים את האינטרסים של ישראל, והנטל הכלכלי של הכיבוש עבר מישראל לעולם הערבי והמערבי. אם אבו מאזן יממש את איומיו, הכל עומד להשתנות.

במשך חמישים שנה, עם הפסקות קצרצרות, ממשלות ישראל מנהלות את הסכסוך עם הפלסטינים בשיטה הפשטנית המוכרת - "מה שלא הולך בכוח, ילך ביותר כוח". אך אם כשחוטבים עצים עפים שבבים (כך נהוג לומר), הרי שכשכובשים בני אדם, עפים כדורים. לפעמים, כמו בפיגוע שאירע בשבוע שעבר (9 בינואר) ליד חוות גלעד, הם הורגים ישראלים. בדרך כלל, כמו בעימותים האחרונים בין צה"ל למפגינים בערי הגדה המערבית לפני כחודש, הם הורגים פלסטינים. כל זה קורה במקביל ל"תהליך אוסלו" המדומיין שהחל לפני חצי יובל, ולגידול ריאלי מתמשך באוכלוסייה היהודית בשטחים הכבושים. אם לא יחול בימים הקרובים מפנה דרמטי בעלילה, מה שיישאר מהסכם אוסלו הוא מחזה פופולרי בברודווי. ישראל תהיה המפסידה הגדולה מירידת המסך.

אם הסכם אוסלו לא היה קיים, הימין הישראלי היה צריך להמציא אותו. כשיואב (פולי) מרדכי היה ראש המינהל האזרחי בשטחים, הוא אמר לי שהסיוט הגדול שלו הוא שיום אחד ראש הממשלה הפלסטיני ימסור לו את מפתחות הרשות הפלסטינית. הרשות, תוצר מובהק של ההסכם, החליפה את קציני הממשל הצבאי הישראלי. מנגנוני הביטחון הפלסטיני, המשמשים קבלני משנה של צה"ל והשב"כ, משרתים את האינטרסים הביטחוניים של ישראל.

עד הקמתה של הרשות, החשבונות עבור הכיבוש וההתנחלויות הוגשו לאזרחי ישראל. מאז ועד עתה, אזרחי העולם המערבי והערבי משלמים חלק ניכר מהחשבונות הללו. מנגנון "ועידת המדינות התורמות" הוקם על ידי ממשל קלינטון כדי לתמוך בתהליך אוסלו. הודעתו מ-14 בינואר של נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), על מותו של המנגנון המדיני, מהווה למעשה הכרזה על מות המנגנון הפיננסי. ״ישראל סיימה את אוסלו ולא נשאר אוסלו״, הכריז אבו מאזן. למחרת החליטה המועצה המרכזית הפלסטינית לפעול להפיכת הרשות למדינה המצויה תחת כיבוש, וכן קראה לרשות להקפיא את ההכרה שלה בישראל ולהפסיק את התיאום הביטחוני עמה.

ממשל טראמפ לא מצליח כל כך לקדם את "עסקת המאה" בין ישראל לפלסטינים. במקום זה, הוא מקדם את הגישה הפשטנית שלפיה בעל המאה הוא בעל הדעה. משמע, בדומה לשימוש בכוח, מה שלא הולך בקיצוץ בסיוע כספי לפלסטינים, ילך בקיצוץ עמוק יותר. בציוץ שפרסם בעקבות הפיגוע בסמוך לחוות גלעד, מחה שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, על כך שהרשות הפלסטינית מתגמלת את משפחות המחבלים. "אז אל תחפשו סיבות לכך שאין שלום", חתם השגריר. אם הפלסטינים לא רוצים שלום, למה באמת שמשלם המסים האמריקאי יממן את הסיוע למחבלים? אף מילה על כך שהנרצח התגורר במאחז לא חוקי בשטח כבוש. על פי העיקרון שקבע השגריר, ארה"ב צריכה להפסיק את הסיוע לישראל, המשלמת דמי ביטוח לאומי למשפחות פורעים יהודים, כפי ששילמה לצאצאי הרוצח ברוך גולדשטיין ולמשפחותיהם של רוצחי משפחת דוואבשה בכפר דומא ורוצח ראש הממשלה יצחק רבין, יגאל עמיר.

השגריר לא דיבר מהרהורי לבו. הוא מייצג נאמנה את אדוניו. "אנחנו משלמים לפלסטינים מאות מיליוני דולרים בשנה, ולא מקבלים שום הערכה או כבוד", כתב טראמפ בתגובה למחאה הפלסטינית על הכרזת ירושלים. "כשהפלסטינים לא רוצים יותר לדון בשלום, למה שנמשיך לשלם להם כל כך הרבה?" היקשה הנשיא. "לדון בשלום", לפי גרסתו של טראמפ, משמע לקבל בשוויון נפש את זעזוע הסטטוס קוו בירושלים, להבליג על הבנייה המתמשכת בהתנחלויות ולהתעלם מההצהרות של בכירי הליכוד נגד הקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית.

הגישה של "למה שנמשיך לשלם להם" מזכירה את פקודת היום שפרסם גנרל אוולין יו בארקר, מפקד הכוחות הבריטיים בארץ ישראל-פלשתינה, למחרת הפיגוע של האצ"ל במלון המלך דוד, שבו נהרגו 91 בני אדם. בארקר ציווה על חייליו להחרים את החנויות ומקומות הבילוי של היהודים. ״פגיעה בכיסיהם והפגנת רגשות התיעוב שלנו כלפיהם״, כתב הגנרל האנטישמי, ״היא הצורה השנואה על הגזע הזה יותר מאשר על כל גזע אחר״.

דרכו של טראמפ לבית הלבן מרופדת בדולרים. על פי תפישתו, מה שעובד במדינה נאורה כארצות הברית, חייב לעבוד בכל מקום. הוא מתעלם מכך שסנקציות חריפות מלוות בתכתיבים ואיומים לא עצרו את תוכנית הגרעין של איראן. לעומת זאת, משא ומתן רציני שהביא להסכם מכובד ועמו הקלה בסנקציות, חיזק את תמיכתו של הציבור האיראני במחנה המתון יחסית בראשותו של חסן רוחאני. טראמפ מתעלם גם מהצבעתו המפתיעה של רוחאני בעד יוזמת השלום הערבית, בוועידת ארגון מדינות האיסלאם שהתקיימה בחודש שעבר באיסטנבול. טראמפ מהמר על מה שנותר מיוקרתו. נתניהו מהמר על חייהם של אזרחי ישראל.

ישראל מצליחה להכיל את העימות בזירה הפלסטינית ולנהל חיים פחות או יותר נורמליים, למרות האובדן הכואב של מאות ישראלים בפיגועי טרור. לעומת זאת, על פי ניתוח מקצועי בשם "תרחיש החמור הסביר", שהוגש לשר הביטחון אביגדור ליברמן ב-2016, במלחמה הבאה ישוגרו מלבנון לעבר ישראל 3,000 עד 4,000 רקטות – יותר ממספר הרקטות שנורו לעברה ב־33 הימים של מלחמת לבנון השנייה. הפעם אלה יהיו טילים מדויקים יותר, קטלניים יותר, ובעלי טווח ארוך יותר, שיכסה את כל שטחה של מדינת ישראל. הפרשן הצבאי של "ידיעות אחרונות" אלכס פישמן, שחשף בסוף השבוע את המסמך הזה, ציין כי אף שחלפה יותר משנה וחצי מאז שהממשלה אישרה את התרחיש, לא התקיים בקבינט דיון על מוכנות העורף לכמות האש האדירה שמאיימת לנחות עליו.

אין כמעט צורך לומר שראש הממשלה לא מגלה עניין בעמדתה המפתיעה של איראן כלפי יוזמת השלום הערבית - תוכנית שמציעה לישראל ביטחון ונורמליזציה, ועשויה למנוע את המלחמה הבאה. מבחינתו, כל עוד טראמפ תומך ביהודים ומעניש את המוסלמים, החיים הם גן עדן. אולי החיים של משפחות נתניהו וליברמן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept