ישראל פולס

ד"ר חגי בן ארצי: ישראל צריכה ראש ממשלה דתי

p
המחבר
בקצרה
בעקבות הריסת הבתים בבית אל, אחיה של רעיית ראש הממשלה ותושב ההתנחלות, ד''ר חגי בן ארצי, מותח ביקורת נוקבת על נתניהו – "נהג ברשעות, אינו מתאים מבחינת ערכים ויכולות נפשיות", ומסמן את בנט כמחליפו: "הציבור בשל לראש ממשלה דתי".

ד"ר חגי בן ארצי, אחיה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, סירב להתרגש מהודעתו של בנימין נתניהו כי אישר את בנייתם המיידית של 300 יחידות דיור בבית אל. בעיניו זו הבטחת סרק.

הודעת נתניהו באה כדי להרגיע את הבית היהודי בממשלתו לאחר שדחפורים החלו להרוס ביום רביעי בצהריים [29 ביולי], בהוראת בג"ץ, את "בתי דריינוף" בפאתי ההתנחלות. במקום פרצו עימותים אלימים בין חיילים ושוטרים למפגינים.

בן ארצי אף האשים את נתניהו כי נהג ברשעות כאשר אפשר, עוד בלילה שקדם להריסת בתי המריבה, פינוי נערים שחגגו במקום את ט''ו באב, למרות שלטענתו לא היה בכך צורך.

בין בן ארצי לאחותו ובעלה ראש ממשלת ישראל שורר נתק ארוך שנים, במהלכן הפך בן ארצי לאחד ממבקריו הגדולים והבוטים ביותר של נתניהו ושל החברה החילונית. בן ארצי, איש חינוך ומרצה למחשבת ישראל ותנ"ך, טוען שאין ימין חילוני וכי הימין האמיתי הוא דתי. הוא סבור כי הציבור אף בשל לראש ממשלה דתי.

בראיון לאל-מוניטור מתבטא בן ארצי בחריפות גם כלפי תושבי עוטף עזה והדרום. לדבריו, ירי הרקטות "מגיע להם" כי "הם אלה שגירשו את אנשי גוש קטיף".

אל-מוניטור: לאחר הרס שני הבתים, זכיתם  לפיצוי מיידי – ראש הממשלה אישר את בנייתן של 300 יחידות דיור בבית אל. נדמה לך שהצלחתם להלחיץ את נתניהו?

ד"ר בן ארצי: כבר אין לי אמון בהבטחות שלו. הרי לפני שלוש שנים [2012] פורסם שהממשלה תעשה כל מה שאפשר כדי להפשיר את בתי דריינוף, ובמשך שלוש שנים היא לא עשתה כלום. אם ההבטחה על בתי דריינוף לא קוימה, קשה להאמין שאת החלק השני של ההסכם יבצעו. אלה הן בדרך כלל הבטחות סרק, שחושפות את תרבות השקר של הממשלה ושל נתניהו באופן אישי.

אל-מוניטור: זו ממשלת ימין, מבחינתכם זה איננו מצב אידיאלי?

ד"ר בן ארצי: האמונה של הציבור הדתי היא שימין חילוני הוא לא ימין אמיתי, לכן זה לא מצב אידיאלי. בעינינו ימין אמיתי הוא רק ימין דתי כי היום רק הציבור הדתי קשור באופן עמוק לתנ"ך. לדעתנו לא יכולה להיות לאומיות אמיתית בלי קשר עמוק לתנ"ך. אצל בן גוריון, למשל, למרות שלא היה אדם דתי, הייתה לאומיות כי הוא גדל כנער דתי בגולה. הוא קיבל חינוך יהודי עמוק ואמיתי והתנ"ך ליווה אותו.

הדור שגדל בארץ, שאותו אני זוכה ללמד - הידע שלו בתנ"ך והיסטוריה יהודית פשוט אפסי. התוצאה היא שהזיקה שלו לארץ מאוד עמומה וקלושה והיא בעצם חסרת בסיס אמיתי. כי הבסיס האמיתי של הציונות הוא התנ"ך. בלי התנ"ך אנחנו באמת אימפריאליסטים שצריך לגרש מפה. השאיפה שלנו היא שיהיה כאן ראש ממשלה דתי.

אל-מוניטור: שר הביטחון משה יעלון הוא לא מספיק ימני?

ד"ר בן ארצי: אני לא מזלזל באף אחד, אבל מבחינתי מי שאיננו אדם דתי או שקיבל חינוך דתי עמוק – הוא לא ימין. יעלון גדל בקריית חיים וקיבל את החינוך הישראלי הדל. אחר כך הלך עם הנוער העובד לקיבוץ גרופית. בלי קשר עמוק לתנ"ך אתה פשוט לא יכול להיות ימין. ימין זו עמדה אידאולוגית הנובעת מתשתית תרבותית מאוד עמוקה.

אל-מוניטור: וראש הממשלה נתניהו?

ד"ר בן ארצי: נתניהו לא למד כמעט תנ"ך. הוא גדל באמריקה, למד בבית ספר אמריקאי בפנסילבניה וגם הבית לא היה בית של תנ"ך. אביו היה היסטוריון. אבי היה איש תנ"ך וביבי אהב לשוחח עם אבי על התנ"ך, הוא הרגיש שהוא משלים אצלו משהו.

השאיפה שלי היא שתהיה כאן הנהגה פוליטית דתית. שיהיה ראש ממשלה דתי. זה גם יקרה, סבלנות. מדובר בתהליך: עד מלחמת ששת הימים [1967] כל ההתיישבות הייתה של התנועה הקיבוצית. מאז רוב היישובים שהוקמו בארץ הם של הציונות הדתית. ביהודה ושומרון ואפילו בגולן, בבקעת הירדן, בגליל ובנגב מוקמים יישובים דתיים וזה דבר מדהים.

התנועה הקיבוצית שפעם הובילה את הצבא, איבדה את הקשר לארץ. הקיבוצניקים נמצאים בלוס אנג'לס ועושים כסף, זה מה שמעניין אותם. היום הם כמעט לא נמצאים בקורסי קצינים. הדתיים מובילים בצבא ובחינוך. זה חייב להגיע גם לזירה הפוליטית. צריך להיות כאן ראש ממשלה שלא יפחד כמו ביבי לקבוע שיהודה ושומרון הוא לא שטח כבוש, כמו שקבע דו"ח אדמונד לוי. איזו מן ממשלת ימין זאת שלא מאמצת דו"ח משפטי?

אל-מוניטור: אם הממשלה הזו כל כך גרועה, מדוע שהבית היהודי המייצג אתכם לא יפרוש ממנה?

ד"ר בן ארצי: תמיד עולה השאלה – אם אתה מפרק אז מה תקבל? ההצדקה לפרק את הממשלה היא רק אם אתה פורש מהממשלה, ומכריז על מועמדות לראשות הממשלה והליכה לבחירות. אז אתה אומר: פירקנו כי אנחנו לא רוצים להיות יותר גרורה של הליכוד, אלא שהליכוד יהיה גרורה שלנו.

לדעתי הציבור מאוד בשל לראש ממשלה דתי. הוא בעצם מבין שהכוח המוביל מבחינה אידאולוגית זה הציבור הדתי. הוא רואה את זה כאמור בצבא ובחינוך ובהתיישבות ולכן מדובר בתהליך של הבשלה. מי יעשה את הפריצה הזאת שתפתיע את כולם? אני לא יודע. אולי בנט.

מביבי כבר אין לי ציפיות, אין לו את עולם הערכים האידאולוגי. וגם יכולות נפשיות אין לו. הוא יבנה עוד שני בתים פה, יהרוס שלושה בתים שם, הכל במין ניסיון לשמור על סטטוס קוו. הוא חושב שזו שליחות היסטורית לשמור על הסטטוס קוו, אבל אני חושב שלא. מכאן הציפייה לבנט. ההנהגה הציונית הבאה חייבת לבוא מהציבור הדתי והיא תגיע. צריך סבלנות. אם לבנט יהיה אומץ, אני הראשון שאתייצב לצדו בכל הכוח.

אל-מוניטור: אתה באמת חושב שנתניהו "רשע"?     

ד"ר בן ארצי: אני טוען שיש רשעות מובנית ביחס של חילונים כלפי חרדים בכלל ומתנחלים בפרט. איפה היא מתבטאת? למשל, חגיגת ט"ו באב בבית אל. השקעה של מיליון שקל בהופעות, אירוע ענק. אבל מערכת הביטחון מיהרה לפנות את הנערים וזה הרס את החגיגה. מה היה קורה אם כל ההכנות האלה לפינוי היו נדחות ביום? למה לקלקל לנו את החגיגה? זו רשעות והיא טבועה באופי החילוני. אנשים בלי אמונה ובלי אלוהים הם אנשים רשעים, ואני אומר זאת בכאב.

מה שקרה בגוש קטיף לפני עשר שנים הראה לכל העולם כמה הציבור החילוני הוא ציבור של רשעים. גורשו אלפי אנשים, ואיש לא נתן להם כוס מים חוץ מהקיבוצים הדתיים. הקיבוצים החילוניים רק צעקו "תצאו, תצאו" והפגינו נגדם. מגיע להם שהם חוטפים את כל הגראדים והקסאמים – הם אלה שגירשו את אנשי גוש קטיף. אנחנו הזהרנו והם צחקו עלינו.

אלוהים מנהל את הדברים בחוכמה. גוש קטיף זו התקדמות מאוד גדולה. זה חשף בפני הציבור הכללי את הציבור הדתי היפה והאידאליסטי. התרומה העיקרית של ההתנתקות היא בכך שהביאה לעזה את חמאס, צה"ל ברח, אלפי טילים נורו לבאר שבע ולאשדוד ולקריית מלאכי ולרחובות. הציבור הבין שלגרש מתנחלים זה לא הפתרון, זו הבעיה. גוש קטיף הציל את יהודה ושומרון כי התוכנית של שרון ואחריו של אולמרט הייתה להמשיך בתנופה הזאת.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: sara netanyahu, right wing, naftali bennett, israeli settlements, habayit hayehudi, benjamin netanyahu, beit el

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept