ישראל פולס

מרידור: רק יוזמה מדינית תהפוך את צוק איתן למבצע מוצלח

p
המחבר
בקצרה
השר ובכיר הליכוד לשעבר, דן מרידור, בראיון לאל-מוניטור: אם יימשך הסטטוס קוו, זה יתפוצץ לנו שוב בפרצוף. אם נתניהו יילך למהלך מדיני, 70 אחוז מהציבור יהיה מאחוריו.

"יעבור זמן עד שנדע אם החזרנו את השקט לדרום ושיקמנו את ההרתעה. נדע אם היעד הזה הושג בעוד כמה שבועות, חודשים או שנים" – כך אומר דן מרידור, לשעבר השר לענייני מודיעין וחבר פורום השרים הבכירים "השמינייה" בממשלת נתניהו השנייה, בעקבות סיום מבצע צוק איתן והסכם הפסקת האש.

בראיון לאל-מוניטור שהתקיים ביום רביעי (27 באוגוסט), הוא קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להשלים את ההישג הצבאי ביוזמה מדינית ישראלית, שתמנע לדבריו הידרדרות לעימות צבאי נוסף באזור. האם נתניהו רוצה בכך או מסוגל להוציא יוזמה כזאת לפועל? מרידור, שבבחירות האחרונות נדחק החוצה מרשימת הליכוד שהקצינה לימין, לא יודע לענות. אבל הוא בטוח שאם נתניהו ירצה ללכת בדרך הזאת, הוא יזכה לתמיכה של 70 אחוז מהציבור הישראלי.

אל-מוניטור: אתה מכיר את נתניהו מקרוב. היית שר בממשלותיו. איך אתה מעריך את האופן שבו הוא ניהל את המבצע ברצועת עזה? האם יש צדק בתחושת האכזבה בציבור מביצועיו?

מרידור: נתניהו קיבל החלטה אחת גדולה ונכונה לדעתי, שקבעה את כל המסגרת של העימות הזה. הוא הגדיר יעד בר השגה: להחזיר את השקט ליישובי הדרום ולחזק את ההרתעה. הוא הרי לא רצה בעימות, ונגרר למלחמה שלא רצה להיות בה. משלא הייתה ברירה, הוא נכנס למערכה והגדיר יעד, וזה לא דבר טריוויאלי, כי תמיד נוצר פער בין מה שהציבור רוצה למה שאפשר.

אני לא אומר שצה"ל הוא לא צבא חזק. הוא חזק מאוד, אבל זה לא אומר שאפשר לעשות כל דבר. ארצות הברית, שחזקה אפילו מישראל, הותקפה על ידי אל-קאעידה ב-2001 וכדי להתמודד עם זה כבשה שתי מדינות - עיראק ואפגניסטאן. ואיך היא יצאה בסוף מעיראק? היא ניצחה את אל-קאעידה? אפשר להגיד את זה? המלחמה המודרנית היא מלחמה א-סימטרית, וביבי, אני חושב, הפנים את העניין שכיבוש עזה כולה הוא אפשרי אבל יגבה מחיר גבוה. ומה הוא יעשה עם עזה? הוא ימשיך לשלוט במיליון ושמונה מאות אלף הפלסטינים?

אל-מוניטור: היעד שנתניהו הציב הושג?

מרידור: יעבור זמן עד שנדע אם השגנו את היעד הזה. היום אי אפשר לדעת. נדע בעוד כמה שבועות, חודשים או שנים אם היעד הזה הושג.

מבחינת הישג צבאי, צריך לבחון מה חמאס רצה ולאן הוא הגיע. חמאס רצה לפתוח אזורי דיג, לשחרר אסירים ונמל. הוא רצה להכות בנו ולהרוג אותנו. הוא ירה 4,500 רקטות. כל רקטה צריכה להרוג כמה אנשים. חמאס רצה באמצעות המנהרות להרוג אזרחים. הוא לא הצליח לפעול באמצעות הקומנדו הימי שלו. נכון שעצם העמידה מול ישראל היא הישג בשבילו, אבל הוא לא הצליח להשיג את מה שרצה.

בינתיים, אני חושב שצריך לפעול בזירה המדינית. אני חושב שהתזוזות במזרח התיכון ובתוך העולם הערבי, השבירה של מסגרות המדינה, עליית הדת כגורם מרכזי והבריתות החדשות נגד דאע"ש וחמאס - זו מהפכה עצומה. ראינו חלק מזה תוך כדי המערכה בעזה, כשאף אחד לא יצא לעזור להם.

האם ביבי ידע למנף מהלך מדיני אחרי המלחמה הזאת? אם יעשה זאת, זה יהפוך את המהלך הצבאי למהלך מוצלח. אם לא, אם יימשך הסטטוס קוו, זה יתפוצץ לנו שוב בפרצוף. אי אפשר להשאיר את המצב הקיים. אנחנו על מסלול לא טוב וחייבים לתקן אותו.

אל-מוניטור: כרגע נראה שהסכם עם הפלסטינים רק מתרחק.

מרידור: יכול להיות שאי אפשר להגיע להסכם עם הפלסטינים. אם כך, צריך לעשות הערכת מצב, לגבש את הגבולות שלנו בעצמנו, ולפעול. קודם כל עלינו להפסיק לגמרי עם הבנייה שלא בתוך הגושים. העולם כולו לא מבין את המדיניות שלנו בהתנחלויות, כי אם אתה מאפשר התנחלויות בכל השטח, וזה המצב שלנו כיום, איך אתה מדבר על מדינה פלסטינית? אתה לא אומר את האמת. לא צריך להוציא את הצבא, כי ראינו מה קרה בעזה אחרי שיצאנו בלי הסדר. באופן הזה אני הייתי יוצר מנוף עצום להישג הצבאי מול חמאס.

אל-מוניטור: אחרי כל השנים שנתניהו ראש ממשלה, אתה עדיין מאמין שהוא מעוניין במסלול מדיני שסופו שתי מדינות?

מרידור: הסימן לכך צריך להיות אם הוא יתחיל לפעול. אם הוא יפסיק את הבנייה בהתנחלויות מעבר לגדר. לנתניהו היו שתי הזדמנויות שהיה צריך לנצל ולא נוצלו. אחת כשאבו מאזן דיבר בסעודיה ובזמן המלחמה דברים מאוד חריפים נגד חמאס, נגד המלחמה ובעד שלום עם ישראל. זה היה בערבית לקהל שלו. אני במקום ביבי הייתי יוצא החוצה ואומר לו: "אבו מאזן, היו לנו ויכוחים, אבל אמרת דברים מאוד אמיצים ואני קורא לך לבוא למשא ומתן". הייתי ממנף את דבריו. אם יש בהם אמת אפשר להגיע להסכם, ואם לא, לפחות אפשר לאתגר אותו. השנייה היא שנוצר מצב בתחילת המלחמה, שישראל והליגה ערבית נגד חמאס. הייתי קורא לליגה הערבית, לאור הדברים האמיצים שלהם, ללכת להסכמה ישראלית-מצרית-אש"פית נגד חמאס, ופותח במשא ומתן.

אל-מוניטור: גם אם נתניהו רוצה במהלך מדיני, הוא מסונדל ומחושק על ידי הימין בקואליציה, בממשלה ובקבינט.

מרידור: השאלה היא האם ביבי משוכנע, כמוני, שזה מהלך שחיוני לישראל. אינני יודע. הוא דיבר על מדינה פלסטינית בנאום בר אילן. האם הוא מוכן בלי הסכם מלא להתחיל לפעול בכיוון הזה? ואם הוא רוצה, האם הוא יכול פוליטית? אני חושב שהליכוד השתנה שינוי מאוד גדול. בבחירות האחרונות האגף הליברלי במפלגה – אני, בני בגין ומיקי איתן - נזרקנו הביתה. ביבי נהיה השמאלני כאילו.

אני חושב שאם מנהיג משוכנע במה שנכון לעשות, הוא צריך לפעול. אם נתניהו יעשה את זה, 70 אחוז מהעם איתו. הוא צריך לקחת את הסיכון. אם הליכוד עומד בדרכו, אני לא יודע מה הוא יעשה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: mahmoud abbas, likud party, israeli-palestinian conflict, israel, gaza strip, diplomacy, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept