ישראל פולס

ח"כ מיכאלי: לפיד לא סופר את האזרחים הערבים במדינה

p
המחבר
בקצרה
חברת ועדת החוץ והבטחון מרב מיכאלי: מפלגת העבודה תתנגד לכניסה לממשלה '' מדובר באדם אינטליגנטי, באדם עם אחריות, במנהיג שמבין מה הדבר הנכון ורוצה להוביל לשם. . למה שימשוך לעצמו את השטיח מתחת לרגליים ויצטרף לממשלת ימין?

 

את חברותה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת השיגה ח"כ מרב מיכאלי מהעבודה לאחר שניהלה מלחמה קטנה בסטריאוטיפים מצד גברים שחשבו שיש להם עדיפות על פניה.

חברת הכנסת החדשה, שהיתה ידועה בזכות המאבקים הפמיניסטיים שניהלה בתקשורת, סימנה את הוועדה הכי יוקרתית והכי גברית בפוליטיקה הישראלית כיעד לכיבוש, ומה שבהתחלה נראה כגימיק, מסתמן כעבור שנה כמינוי טבעי וראוי.

מיכאלי, אחת מחברי הכנסת החרוצים ביותר, מקפידה שלא לפספס אף דיון, לומדת בשקידה את הנושאים שעל סדר יומה של הוועדה, ובמידת הצורך יוזמת פגישות רקע עם גורמים בכירים במערכת הביטחון. היא מרבה להיפגש עם שגרירים זרים ונציגים מבתי מחוקקים ברחבי העולם. במקביל היא ממשיכה לקדם סדר יום חברתי, כלכלי, פמיניסטי ומדיני.

בחודשים האחרונים נפגשה פעמיים עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בלשכתו ברמאללה יחד עם ח"כים נוספים. כשהחלה לשוחח איתו בערבית (בשבע השנים האחרונות היא לומדת את השפה), היא קיבלה הזמנה מהראיס לפגישה אישית. על מדף בספרית לשכתה של מיכאלי בכנסת, מונחת תמונתה עם יו״ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. הראיון של מיכאלי לאל-מוניטור הוקדש לנושא המדיני-ביטחוני והנושאים הפוליטיים, שכמעט ואינם מזוהים איתה.

אל-מוניטור: איך זה שאת כל כך מעורבת בנושאים הללו, אבל בקושי שומעים על כך?

מיכאלי: התקשורת עובדת לפי דימויים, ואני בעיניה קודם כל פמיניסטית ואחר כך חברתית. לא נתפש שאני אהיה חברה בוועדת החוץ והביטחון, וברור שגם הייתי צריכה להרוויח את זה. אני משקיעה שליש מהזמן שלי בעיסוק בנושאים מדיניים-ביטחוניים וזה הרבה. בגלל שאני לא מאמינה בפרובוקציות אז אני לא זוכה לבולטות תקשורתית בנושאים האלה, אבל גם זה יגיע.

אל-מוניטור: וגם את זה לא יודעים: השתתפת בשבוע שעבר בפגישה בין ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון, ליו"ר המפלגה שלך הרצוג. מה אמרת לו?

מיכאלי: הוא רצה לדעת, כמו כולם, מה אפשר לעשות בשביל להשפיע על ישראל לחתום על הסכם. זה מה שכולן שואלות (מיכאלי מרבה להשתמש בלשון נקבה כשהיא מתייחסת לקבוצה חסרת מגדר מובהק, בניגוד לדרכה של העברית להשתמש בלשון זכר; מ"מ). אמרתי לו שאני באמת לא יודעת, כי הם עושים כבר המון. קמרון הרי עמד על הבמה בכנסת ותיאר את כל הדברים הנהדרים שיכולים להיות לנו מהסכם שלום, אבל זה לא מעניין אף אחד.

מסתירים כאן מידע מהציבור. למשל שבדצמבר האיחוד האירופי הציע למדינת ישראל חבילת יחסים שהם הדבר הכי קרוב לחברות באיחוד, שזה משדרג אותנו בכל כך הרבה רמות, ובעיתונות הישראלית לא שמעו על זה. מדינת ישראל הרשמית לא הגיבה לזה, וזה לא נתפש בעיני. מעדיפים אצלנו לדבר על החרם. החרם הוא עניין רציני שאין להקל בו ראש, אבל זה שאנחנו כל הזמן מפמפמים את החרם זה עובד לרעתנו. הבעיה שאנחנו רגילות שמדברים אלינו בהפחדות, ולצורך העניין זה יכול להיות טרור, פצצת אטום או חרם.

אל-מוניטור: את חושבת שזה מכוון?

מיכאלי: בוודאי. אני חושבת שהם כל כך לא רוצים הסכם, שבאמת שום דבר לא מעניין אותם. הם מתעלמים מזה, וזה מדהים. זה דומה להתעלמות של ישראל ב-2002 מהיוזמה של הליגה הערבית. שוב, משהו שהוגש לנו והיה צריך להיות החלום הרטוב שלנו. אחרי כל השנים שבהן הערבים מתכחשים לקיומנו, יש החלטה רשמית של הליגה שמאושררת כל שנה. מציעים לכם חבילה של נורמליזציה מלאה עם כל מדינות ערב ואנחנו לא מגיבים.

אל-מוניטור: אבל החרם קיים ומתפשט. זו לא המצאה.

מיכאלי: זה לא כפי שזה מוצג. בממשלות אירופה אין דיבור על חרם כלפי ישראל, ומי שמפמפם את הדיבור הזה זה אנחנו. נכון שדעת הקהל באירופה שונה מדעת הממשלות, אבל זו עדיין תופעה שולית. אני לא אומרת שלא צריך להיזהר מזה. כחברת כנסת לעולם לא אתמוך בשום סוג של סנקציות על מדינת ישראל.

אל-מוניטור: את יושבת בוועדת החוץ והביטחון. זה מחזק אצלך מה שידעת?

מיכאלי: מה שאני רואה ונחשפת אליו, כולל פגישות מדיניות בקונגרס, במחלקת המדינה האמריקאית ועם שגרירים ושגרירות אירופאים, חושף אותי למידע. כך גיליתי על ההצעה של האיחוד האירופי, כששגרירים שאלו אותי איך אני מסבירה שישראל לא ענתה על זה. ממה שאני שומעת ומבינה, האיומים עלינו הם לא קיומיים. אני לא חושבת שאפשר להשמיד את מדינת ישראל או לעשות לה דה לגיטימציה.

אל-מוניטור: מה למדת על אבו מאזן מפגישותייך עמו?

מיכאלי: נפגשנו פעמיים, לא לפגישות ארוכות, ברמאללה. בגלל שאני מדברת ערבית זה יצר סוג של בונדינג. התרשמתי שהוא יצא מגדרו כדי להפגין כמה הוא רוצה להגיע להסכם. היינו קבוצה של חברי כנסת, והוא יצא מגדרו כדי להיזהר בכבודנו הישראלי. לא נאמר על ידו שום דבר מתגרה, ושום דבר שפתוח לפרשנות.

אל-מוניטור: אבל עושה רושם שנתניהו צודק. אבו מאזן לא מעוניין להמשיך במו"מ.

מיכאלי: אם זה מה שיקרה, זה ניצחון ישראלי. הבעיה היא שבעיניי זה יהיה ניצחון פירוס. אם אתה עושה מו"מ כדי להגיע לתוצאה, אז אין לך עניין להשפיל את הצד השני, כי אז לא תגיע לתוצאה. אם המו"מ הוא בשביל שלא ייצא כלום אז יופי, אפשר להגיד שאבו מאזן לא מוכן להכיר במדינה יהודית ולא ממשיכים במו"מ. אבל מה ישראל מוכנה לתת בתמורה? קווי 67' עם חילופי שטחים - אפילו לזה היא לא מוכנה.

אל-מוניטור: את מתנגדת נחרצות לכניסה לממשלת ימין. מה תעשי אם יתברר שהרצוג חוזר על הדפוס הקבוע של ראשי העבודה וחותר להצטרף לממשלת נתניהו?

מיכאלי: אני מאוד מקווה שההרגל הזה מאחורינו. להערכתי, המפלגה תתנגד לכניסה לממשלה. אנחנו לא נסכים גם אם יהיה מדובר בהסכם מסגרת (עם הפלסטינים; מ"מ). נשקול זאת רק אם יהיה הסכם קבע של משהו אמיתי שמשנה את המציאות בשטח.

אבל אני חייבת לומר שאני לא מוכנה לקבל את הדיבור על הרצוג. אני לא מקבלת שבוז'י רוצה להיכנס לממשלה. מדובר באדם אינטליגנטי, באדם עם אחריות, במנהיג שמבין מה הדבר הנכון ורוצה להוביל לשם. למה שימשוך לעצמו את השטיח מתחת לרגליים ויצטרף לממשלת ימין?

אל-מוניטור: אז יאיר לפיד וציפי לבני מועלים בתפקידם?

מיכאלי: מיאיר לא היו ציפיות אחרות. יאיר הוא איש ימין מדיני וכלכלי, הוא גדל בבית ימני. שמענו את דעותיו אחרי שהוא נבחר, כי לפני שהוא נבחר הוא לא השמיע אותן. יש לי אפס ציפיות ממנו. הוא לא יעזוב את הממשלה הזאת בשום שלב, כמו שהכריז לפני שנבחר, שהוא לא בא לאופוזיציה. הוא הון-שלטון.

מציפי אני מבינה שהיא מאמינה בכל לבה שיש לה סיכוי להשיג את מה שהיא מאמינה בו. הייתי מעדיפה שהיא תפיל את הממשלה הזאת, מאשר תאפשר אותה, חד משמעית. אם היא לא מצליחה - אסור לה לרגע אחד לתת יד לממשלה הזאת.

אל-מוניטור: את לא מאמינה שלפיד ינסה לעמוד בציפיות של מצביעיו, שהם מהמרכז-שמאל?

מיכאלי: יאיר הוא לא שמאל. הוא הרי לא שקל ללכת עם העבודה, ואין משמעות למצביעים, כי הוא קובע את הדרך. הדבר הראשון שיאיר אמר לפני שנבחר היה: "לא נשב עם הזועביז". הוא לא סופר את האזרחים הערבים במדינת ישראל. זו גזענות חמורה ביותר לקרוא לכולם בשם של חברת כנסת ערבייה אחת, ולהפוך אותו לשם גנאי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yair lapid, women, right wing, peace process, knesset, feminism, boycott, arab league

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept