לקראת אתחול יחסי ישראל-איראן?

p
המחבר
בקצרה
ישראל עשויה להעריך מחדש את האיום האיראני, ככל שאיראן מגבירה את מעורבותה בפוליטיקה הפלסטינית

בן כספית דיווח השבוע מירושלים, כי למרות עמדתו הקשוחה של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו על איראן, גורמים בכירים במערכת הביטחון הישראלית מעריכים שהשינויים באיראן עשויים להצדיק הערכה מחודשת של כוונות האיראנים.

"אף אחד בצה"ל, באגף המודיעין של צה"ל, במוסד או במשרד הביטחון הישראלי עדיין לא מתכוון לצאת לרקוד ברחובות", כותב כספית, "אבל הקולות והמראות הנשמעים מטהרן מעוררים תקווה גדולה בדרגי הביטחון המקצועיים. קורה שם משהו אמיתי, הם אומרים. זו אינה הצגה".

הסקופ של כספית, שצופה הערכה ישראלית מחודשת של האיום האיראני, מתפרסם על רקע מספר מחוות בינלאומיות שזוכות לסיקור נרחב, כפי שמדווח השבוע מאיר ג'בדנפר: שר הביטחון הישראלי, משה יעלון, ישב בשורה הראשונה בפאנל שהשתתף בו, בין השאר, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, במסגרת ועידת הביטחון במינכן [2 בפברואר]. ג'בדנפר מוסיף, שחאמיד צ'יצ'יאן, שר האנרגיה של איראן וחבר הקבינט של הנשיא חסן רוחאני, אף המשיך לשבת במקומו בזמן הרצאתו של סילבן שלום, שר האנרגיה והמים של ישראל, בוועידה לאנרגיה מתחדשת שנערכה באבו דאבי ב 19-18 בינואר.

"ייתכן שאנו עדים כעת למהלך טקטי זמני מצד ממשלת איראן והמשטר האיראני, לפחות עד שייפתרו הבעיות של איראן בסוריה", כותב ג'בדנפר, המזהה צירוף אינטרסים אפשרי שנובע מהעלייה בכוחם של ארגוני טרור בסוריה המסונפים לאל-קעידה ואשר שואבים את השראתם מהארגון. "ועם זאת, ייתכן שמדובר באסטרטגיה חדשה, שבה מצד אחד מנסה [המנהיג העליון האייתוללה עלי] ח'אמנאי לשמר את התמיכה בקרב השמרנים מבית, ועל כן ממשיך במתקפות נגד ישראל ובהכחשת השואה. מנגד מנסה הממשלה לשפר את מעמדה הבינלאומי של איראן, שולחת רמזים דקים של רצון טוב ואפילו מכירה בשואה", כפי שעשה זריף בכמה וכמה מקרים - כך דיווחו בשנה שעברה עלי האשם ולורה רוזן.

ברברה סלבין מדווחת השבוע, שהערכה ישראלית מחודשת של האיום האיראני עשויה להיטיב גם עם שיחות הגרעין בין איראן לבין פורום המדינות P5+1 (ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה, סין וגרמניה), שיחות שיחלו בוינה ב-18 בפברואר.

סטיבן האדלי, לשעבר היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, אמר לסלבין: "אני מנחש ש[הישראלים] ישלימו עם העשרה מוגבלת [של אורניום]".

סלבין כותבת כי ''דניס רוס, שהיה השליח המיוחד למזרח התיכון בכמה מהממשלים הקודמים של ארצות הברית, אומר: 'איראן עדיין מטרידה את המנהיגים הפוליטיים בישראל', אך האיום הגובר והולך מצד אל-קעידה הופך באחרונה לנושא השיחה העיקרי בחוגי הצבא של ישראל".

זריף חולל מהומה רבתי ב-2 בפברואר, בראיון לערוץ פוניקס הגרמני של רשת ZDF. המראיין, אלמר תבסן, שאל אותו האם איראן תהיה מוכנה להכיר בישראל, אם זו תשיג הסכם שלום עם הפלסטינים, ושר החוץ האיראני השיב: "זו החלטה ריבונית של איראן. אבל לא יהיו לזה השלכות על המצב בשטח במזרח התיכון. אם הפלסטינים יהיו מרוצים מהפיתרון, איש מחוץ לגבולות פלסטין לא יוכל למנוע מהם לחתום עליו", כך מדווחת לורה רוזן לאל-מוניטור.

זריף אמנם אינו רומז שאיראן מוכנה להכיר בישראל - כפי שדווח בתחילה בטעות - אך הוא הוסיף למשוואה ריחוק מסוים, ובעצם טען שבניתוח המצב איראן אינה יכולה להיות "יותר פלסטינית מהפלסטינים".

בזמן שזריף השמיע את הדברים האלה, הדגימה איראן הלכה למעשה את מעורבותה ואת השפעתה הרבה בקרב הפלסטינים, ולזה עשויות להיות השלכות על תהליך השלום בתיווך האמריקאי.

אם אין זה מפתיע לשמוע שמשלחת של ג'יהאדיסטים פלסטינים מבקרת באיראן, מן הראוי לציין לעומת זאת את הביקור המתוקשר ביותר באיראן לאחרונה של  ג'יבריל רג'וב, סגן המזכיר הכללי בוועד המרכזי של פת"ח. 

בראיון בלעדי שהעניק לעלי האשם בטהרן, אמר רג'וב: "באנו כדי לומר להם שהגיע הזמן לפתוח דף חדש עם פלסטין - עם כל פלסטין - ובמיוחד עם הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף)".

גם נשיא איראן חסן רוחאני וגם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמנם אינם ממהרים לשפר את היחסים העכורים ביניהם, אבל דאוד כותאב כותב שהתחממות ביחסים היא אינטרס של שני הצדדים:

"גם רמאללה וגם טהרן יפיקו תועלת רבה מהתחממות היחסים ביניהן. כדי לשפר את יכולת המיקוח שלהם, כדאי לפלסטינים להגיע למצב בו יוכלו לסמוך על מעצמה אזורית חזקה שתגבה את עמדתה האסטרטגית. אש"ף יוכל להיעזר בהשפעתה של איראן גם כדי לפתור את הסכסוך המתמשך מול חמאס, שאיבד את רוב נותני החסות הזרים שלו. מצד שני, איראן מנסה לשפר את יחסיה עם המערב ולהפיג את חששותיהם של מנהיגי המערב בנושא תוכנית הגרעין שלה, והתחממות היחסים עם עבאס היא הזדמנות נוספת להוכיח את מתינותה".

ביקורו של רג'וב באיראן הוביל לתגובה מתגוננת מצד חמאס, שקשריו עם איראן החמיצו מאוד בעקבות המלחמה בסוריה. בכיר בחמאס אמר בראיון לעדנאן אבו עאמר: "אין לחמאס שום סיבה להיתפס לחרדה. הדרך לשיקום היחסים בין רמאללה לטהרן עדיין ארוכה. הרשות הפלסטינית תיתקל בקשיים ביישום מדיניות שאינה עולה בקנה אחד עם הקונצנזוס הערבי - שמובילות ערב הסעודית ומצרים - ושאינה תומכת בחיזוק הקשרים עם טהרן. על כן, ביקורים סמליים והצהרות דיפלומטיות למטרות חנופה אינם מעוררים חששות בחמאס". 

רג'וב הוסיף שהשיחות שקיים בטהרן כללו גם את סוריה - מקור מתיחות [נוסף] ביחסים שבין איראן לאש"ף.

"דיברנו על הנושא, אבל חשוב לציין שהקשרים שלנו עם המשטר בסוריה פתוחים מאוד", אמר רג'וב להאשם, "חשוב גם לומר שאנחנו מתנגדים לחורבנה של סוריה, לכל מה שקורה היום בסוריה, ולהסכם סייקס-פיקו חדש המאיים להרוס את יתרונותיו הפוליטיים והכלכליים של האזור לטובת המשך הכיבוש והתוקפנות הישראלית".

יכולתה של איראן למלא תפקיד החלטי ומשפיע בפוליטיקה הפלסטינית היא מגמה שבוודאי נשמעת מוכרת לקוראי אל-מוניטור, במיוחד של קוראי הדיווח חסר התקדים והניתוח המעמיק באיראן פולס ובפלסטין פולס, וכן לקוראי הטור הזה, שהאיר זרקור על המגמה הזו לאורך כל השנה, מאז שכתבנו: "איראן הוכיחה שיש לה את כל האמצעים כדי לשנות את המשוואה" לאורך קו השבר הישראלי-פלסטיני, בזכות קשריה המגוונים והמורכבים מאוד עם ארגונים פלסטיניים, עם חיזבאללה ועם סוריה.

נמצא ב: syria, peace talks, palestine, nuclear negotiations, israel, iran, hamas, geneva ii
x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X