چرا روسیه پیشنهاد خودمختاری کردهای سوریه را داده‌است؟

پیش نویس قانون اساسی سوریه که توسط روسیه پیشنهاد شده از اختیارات، دولتی مرکز زدایی می‌کند. نیروهای ترکیه در کارزاری دو جبهه‌ای علیه دولت اسلامی و کردهای سوریه می‌جنگند. المانتیور گزارش‌هایی دقیق از مناطق کردنشین سوریه ارائه می‌دهد.

al-monitor .

موضوعات

russian influence in syria, autonomy, is, abdullah ocalan, kurdistan workers party, ypg, kurds, rojava

بهمن ۱۰, ۱۳۹۵

روسیه از توان دیپلماتیک موجود در سوریه استفاده می‌کند.

استفان دی میستورا،‌ نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از مذاکرات صلح سوریه که به میانجیگری روسیه در آستانه قزاقستان انجام شد تقدیر کرد. او این مذاکرات را، که در تاریخ ۲۴ ژانویه به پایان رسید، "گامی مشخص" در جهت اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل در مورد سوریه دانست و روسیه، ترکیه و ایران را برای برپا کردن سازوکاری برای اطمینان حاصل کردن از اجرای قطعنامه‌ای که ماه گذشته اعلام شد، تحسین کرد.

با این وجود،‌ طوفان دیپلماتیک روسیه در آستانه متوقف نشد. روز ۲۷ ژانویه، سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با نمایندگان احزاب اپوزیسیون سوریه برای گفتگو بر سر پیش‌نویس پیشنهادی روسیه برای قانون اساسی جدید سوریه در مسکو دیدار کرد. با وجود اینکه کمیسیون‌های عالی مذاکره کننده گروه‌های اپوزیسیون سوریه که مورد حمایت عربستان سعودی هستند و ائتلاف ملی نیروهای انقلابی و اپوزیسیون سوریه در مذاکرات شرکت نکردند، حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه (PYD) که ترکیه خواستار عدم حضورشان در مذاکرات آستانه شده بود، در نشست مسکو حضور داشت.

به گزارش ماکسیم سوچکوف، پیش‌نویس قانون اساسی شامل محدودیت‌هایی در قدرت ریاست جمهوری سوریه می‌شود. بخش اعظم این قدرت به پارلمان و همچنین نهاد تازه تاسیسی به نام "مجلس مناطق" منتقل می‌شود. بنابر این پیش‌نویس، رئیس جمهور برای دوره‌ای هفت ساله کشور را اداره می‌کند و امکان شرکت دوباره او در انتخابات برای بار دوم به صورت متمادی، وجود ندارد.

شاید جنجالی‌ترین بخشی این پیش‌نویس تمرکز زدایی از اختیارات حکومت و قدرت دادن به شوراهای محلی باشد. به نوشته ساچکوف، "یکی از مسائلی که بحث زیادی ایجاد کرده‌است، تبصره‌ایست که بر اساس آن «خودمختاری منطقه کردنشین» پذیرفته می‌شود. روسیه این امر امتیاز بخشیدنی کافی برای فدرالیزه کردن کشور می‌داند. تبصره دیگری که بر اساس آن کردها و اعراب ساکن در مناطق کردنشین حقوقی برابر دارند، یکی دیگر از نکات قابل اشاره در این پیش‌نویس است. علاوه بر این، بر اساس این پیش‌نویس هر منطقه کشور مجاز خواهد بود، حق استفاده از زبان اکثریت مردم آن منطقه را -در کنار زبان رسمی دولت و مطابق با قوانین- قانونی کند."

ساچکوف در ادامه می‌گوید، عجیب نیست که طرفین جنگ در سوریه به این پیش‌نویس واکنش‌های جدی نشان داده‌اند. به نوشته ساچکوف، "تا کنون مسئله کردها جنجالی‌تری مسئله این پیش‌نویس بوده‌است. ترکیه، سوریه و اعراب اپوزیسیون هر کدام ملاحظات خودشان در مورد خودمختاری پیشنهادی را دارند. این خودمختاری کردها را نیز راضی نمی‌کند زیر آنها خواستار اختیارات بیشتری هستند."

این اولین باریست که روسیه ایده خودمختاری مناطق کردنشین سوریه را به جریان انداخته است. المانیتور در ماه سپتامبر اولین بار تلاش‌های روسیه برای مطرح کردن موضوع خودمختاری کردها را مطرح کرد، که مورد مخالفت دولت سوریه قرار گرفت.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه حمایت روسیه از خود مختاری کردهای سوریه را رد کرد و گفت، "تنها سوری‌ها می‌توانند کشورشان را به عنوان کشوری یکپارچه، خودمختار، با قومیت‌ها و مذاهب متنوع حفظ کنند."

لاوروف پیش‌نویس پیشنهادی روسیه را با قانون اساسی عراق مقایسه کرد. به گفته او ایالات متحده قانون اساسی عراق را به مردم این کشور "تحمیل" کرد. لاوروف می‌گوید "ما فقط پیشنهادمان را به طرفین جنگ سوریه ارائه کرده‌ایم و به هیچ وجه قصد تحمیل آن را نداریم. بر اساس تجربیات پنج سال گذشته، ما به این نتیجه رسیده‌ایم که اقدامات عملی تنها زمانی آغاز می‌شوند که پیشنهادات مشخص روی میز باشند. من امیدوارم که همه سوری‌ها در حالیکه برای نشست در ژنو آماده می‌شوند پیش نویس ما را بخوانند و امیدواریم که این پیش‌نویس مشوقی برای گفتگوهای عملی در مورد راه‌های رسیدن به توافقی در سوریه بر اساس بیاینه ژنو باشد."

به گفته ساچکوف، "در مسکو انتظار می‌رود که در پایان همه طرف‌ها به این نتیجه برسند که مواضع تندروانه و سرسختانه به این معنی خواهند بود که این جنگ داخلی در آینده نزدیک تمام نخواهد شد. در حالیکه که فرمول پیشنهادی می‌تواند بهترین راه حل ممکن در شرایط فعلی باشد."

 

ترکیه در الباب گرفتار شده‌است

به گزارش متین گورجان ارتش ترکیه "با نسلی جدید از مبارزه شهری" در نبردش با نیروهای دولت اسلامی در شمال سوریه و زرادخانه نظامی گسترش یافته حزب کارگران کردستان (PKK) در ترکیه و یگان‌های مدافع خلق (YPG) در سوریه مواجه شده‌است.

به نوشته گورجان، "نیروهای مسلح ترکیه (TSK) در درگیری‌های الباب متوجه شده که نسل جدید نبرد شهری با گروه دولت اسلامی تا چه اندازه دشوار است. نیروهای ترکیه با امتحان سختی در مقابل مدل سیستم دفاعی تونلی، که دولت اسلامی ایجاد کرده‌است مواجه شده‌است. این مدل بر اساس حفر تونل، استفاده از موشک‌های ضد تانک و ابزارهای انفجاری سوار بر خودرو است که در جنگ شهری با قدرتی مرگبار استفاده می‌شوند. در حال حاضر آنکارا در حال بررسی این موضوع است که آیا PKK نیز تکنولوژی نظامی و توانایی‌های نظامی مدرنی که دولت اسلامی در اختیار دارد را به دست خواهد آورد یا نه."

او در ادامه می‌گوید، "به خاطر جنگ در عراق و سوریه که طرف‌های حاضر در آن از سلاح‌های پیشرفته استفاده می‌کنند، حزب کارگران کردستان با تنوع بخشیدن به سلاح‌هایش تبدیل به یک نیروی نظامی پیچیده شده است. ارتش ترکیه به این نتیجه رسیده که PKK و متحد سوری‌اش YPG روز به روز بیشتر به یک نیروی نظامی متعارف تبدیل می‌شود. دلیل چنین تحولی، بهبود توانایی‌های نظامی متعارف آنها مانند تاکتیک‌های واحدهای مسلح، پیشتیبانی موشکی و توپخانه‌ای بدون قرار گرفتن در دید، جابجایی‌های لوجستیک بزرگ، پیشتبانی هماهنگ کننده هوایی نزدیک و ارائه مشاهدات، نظارت و شناسایی توپخانه‌ای پیشرو با وسایل حمل و نقل هوایی غیر مسلح و نبرد شهری است."

حزب کارگران کردستان و یگان‌های مدافع خلق چگونه این سلاح‌های پیشرفته را به دست می‌آورند؟ به نوشته گورجان، "یک واقعیت تلخ که همه آن را می‌دانند ولی کسی در مورد آن صحبت نمی‌کند بازار سیاه اسلحه‌ایست که در عراق و سوریه رونق گرفته‌است. در این بازارها می‌توان هر گونه اسلحه‌ای از جمله تانک و دستگاه‌های پرتاب کننده موشک چند لوله‌ای را خریداری و یا اجاره کرد. به خصوص در سوریه، فروش سلاح‌ها و مهماتی که برای گروه‌های اپوزیسیون فرستاده شده‌اند و یا با گروه‌های دیگر معاوضه شده‌اند بسیار مرسوم است. سلاح‌های آمریکایی، اروپایی و ایرانی که برای استفاده نیروهای مسلح مانند پیشمرگه‌های اقلیم کردستان عراق، ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه فرستاده شده‌اند، بعضی اوقات به دست نیروهای PKK می‌افتند و یا در بازار به آنها فروخته می‌شوند. همچنین نباید غنیمت‌های جنگی که حزب کارگران کردستان و یگان‌های مدافع خلق - به خصوص در جنگ با دولت اسلامی- بدست آورده اند را فراموش کرد."

خالد الخطیب از خط مقدم جبهه نبرد با دولت اسلامی در الباب در میان نیروهای ارتش آزاد سوریه -که مورد حمایت ترکیه است- گزارش می‌دهد که شرایط جنگ دشوار است. پیکارجویان دولت اسلامی در میدان نبرد هستند و اقدامات نیروهای ترک به دلیل نقش نیروهای کرد با پیچیدگی روبرو است. به نوشت خطیب، "نیروهایی که عملیات سپر فرات را رهبری می‌کنند که شامل بخش‌هایی از ارتش آزاد سوریه و نیروهای ویژه ترکیه هستند، با نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) درگیر بوده‌اند. تشکیل دهنده اصلی این نیروها، اعضای یگان‌های مدافع خلق هستند. مقامات ترکیه نیروهای دموکراتیک سوریه را خطری برای امنیت ترکیه می‌دانند. از نظر آنان این نیرو وابسته به حزب کارگران کردستان است که ترکیه آن را سازمانی تروریستی می‌داند. منافع ترکیه و ارتش آزاد سوریه مشابه است، زیرا هر دو از اهداف جدایی طلبانه نیروهای دموکراتیک سوریه می‌ترسند."

 

المانیتور گزارش‌های دقیقی از کردهای سوریه ارائه می‌کند

آمبرین زمان، دراولین مطلب از سری جدید مطالبی که اوضاع کردهای سوریه را به دقت بررسی می‌کنند، پیچیدگی سازوکارهای منطقه‌ای کردها را با ارائه گزارش‌هایی دست اول از سوریه و عراق توصیف می‌کند. از جمله موارد توصیفی منطقی است که رهبران کردها بر اساس آن "نظام دموکراتیک فدرال شمال سوریه" را تعریف کرده‌اند.

به نوشته زمان، "افراد بدبین معتقدند تغییر حقه‌ایست برای پوشاندن سلطه کردها بر منطقه. رهبران روژاوا می‌گوید نظام فدرال الگوییست برای طرح سکولار، برابری‌طلب، چند قومیتی و فدرالیست که آنها به شکلی غریب برای بقیه مناطق سوریه در نظر دارند. بیشتر مردم هنوز این منطقه را روژاوا می‌خوانند و دولت حاکم بر آنجا میل‌شان به بی اثر کردن دهه‌ها عربی کردن تحمیل شده از طرف حکومت که قصد از بین بردن هویت کردها را داشته، پنهان نمی‌کنند."

او در ادامه می‌نویسد، "آموزش عنصر اساسی این نظم جدید است و تحصیل اجباری به زبان عربی در حال جایگزین شدن است. کردها که بزرگترین گروه قومی در روژاوا هستند، بالاخره توانسته‌اند تحصیل به زبان کردی کرمانجی را عملی کنند. عرب‌ها همچنان فرزندانشان را به مدارس عرب زبان می‌فرستند و مسیحیان ارتدوکس سوری که سریانی نامیده می‌شوند فرزندانشان را با زبان خودشان آموزش می‌دهند."

زمان می‌گوید، "در عمل همه چیز پیچیده‌تر است. دانش آموزان جوان کم سن و سال کرد به زبان کردی آموزش می‌بینند، اما این برنامه تا حد زیادی در مرحله آزمایش باقی مانده‌است. اما دانش‌آموزان دبیرستانی کرد و سریانی‌ها که در میانه گیر کرده‌اند تحصیلاتشان را به زبان عربی و بر اساس نظام آموزشی وزارت آموزش سوریه ادامه می‌دهند. تنها این مدارس که مدرسه طلیعه را شامل می‌شوند مدراکی که اعتبار بین‌المللی دارند، ارائه می‌دهند."

مناطق کردنشین سوریه تبدیل به آزمایشگاهی برای ایده‌های برابری طلبانه و انقلابی "عبدالله اوجالان، رهبر زندانی گروه شورشی کردها در ترکیه موسوم به حزب کارگران کردستان (PKK) شده است. وقت اوجالان و رفقایش در سال ۱۹۷۸ این حزب را بنا نهادند اعلام کردند که برای یک کردستان مستقل که همه کردهای ایران، عراق، ترکیه و سوریه را متحد کند می‌جنگند. اما با گذر زمان و با در نظر گرفتن واقعیت‌ها او خواسته‌هایش را تعدیل کرد. در حال حاضر اوجالان از نوعی نظام اشتراکی رادیکال دفاع می‌کند که ناسونالیسم قومی و مرزهای ملی را رد می‌کند و برابری جنسی و دوستی با طبیعت را ترویج می‌کند."

او در اضافه می‌گوید که دیدگاه‌های اوجالان تحت تاثیر "اندیشه‌های سوسیالیست لیبرتارین آمریکایی فقید، مورای بوچکین است. با وجود همه صحبت‌هایی که از تنوع می‌شوند، روژاوا تا زیادی کردنشین است و رهبری‌اش از بالا به پایین است." و بدون شک حزب کارگران کردستان در بالای این رهبری قرار دارد.

همچنین کردهای سوریه رابطه پیچیده‌ای با رهبری کردستان عراق دارند.

"مسعود بارزانی ، رئیس اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دوکرات کردستان عراق که حزب دموکرات کردستان سوریه با الهام گرفتن از آن شکل گرفت، در روژاوا و به خصوص در دریک و نواحی اطرافش که پرچم زرد حزب دوکرات کردستان در همه روستاها به اهتزاز درآمده، بسیار محبوب است، محمد یوسف که صاحب مغازه کوچکی است که وسایل تلفن همراه می‌فروشد می‌گوید قاب‌های تلفن همراه با عکس بارزانی در تعدادی برابر با قاب‌های تلفن با تصویر اوجالان به فروش می‌رود. بارزانی محبوبیتش را بیش از هر چیز دیگر وامدار پدرش است: ملا محمد بارزانی، رزمنده افسانه‌ای کرد که نقش مهمی در مبارزات کردها برای آزادی داشت. اما دوستی بارزانی با ترکیه و دشمنی‌اش با حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه باعث شده چهره او تخریب شود. با این وجود بارزانی با ایالات متحده لابی می‌کند تا روی کردهای سوریه فشار بیاورد تا ۳۰۰۰ رزمنده حزب دموکرات کردستان سوریه را که او مسلح کرده و تعلیم داده به کردستان سوریه برگرداند. بارزانی می‌گوید هدف او یکپارچه کردن کردهاست. منتقدینش معتقدند هدف او مقابله با قدرت یگانه حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه به نفع خودش است. دولت روژاوا می‌گوید به نیروهای حزب دموکرات کردستان سوریه اجازه بازگشت می‌دهد به شرطی که پذیرند تحت فرماندهی آنان باشند. اما آنها این کار را نخواهند کرد."

گزارش ویژه زمان بخشی از برنامه‌های گسترده المانیتور برای ارائه کامل‌ترین پوشش از خاور میانه است. مانند همیشه هر گونه از هر گونه بازخوردی استقبال می‌شود: contactus@al-monitor.com

More from  مرور اخبار هفته

Recent Podcasts

Featured Video