با خروج داوود اوغلو از صحنه اردوغان قدرت خود را تحکیم می بخشد

p
By
Article Summary
استعفای نخست وزیر ترکیه، احمد داوود اوغلو، می تواند بر اقتصاد کشور و مبارزه علیه داعش تاثیر بگذارد؛ گزارش جدید، کمک های نظامی آمریکا به مصر را زیر ذره بین قرار می دهد در حالی که نقض حقوق بشر در آن کشور ادامه دارد؛ مطرح شدن گزارشگر المانیتور در اخبار.

با اعلام استعفای احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه از سمت خود و ریاست حزب عدالت و توسعه در روز ۵ ماه مه، رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان به تحکیم قدرت خود ادامه می دهد.  

مصطفی اکیول می نویسد: "با قاطعیت می توان گفت که با خروج داوود اوغلو از صحنه، تمرکز قدرت در دستان اردوغان افزایش خواهد یافت. ساختار جدید قدرت، بر پایه نگرش اردوغانیسم شکل می گیرد که در آن ستایش از رهبر یک فضیلت به شمار می رود و در عین حال یک وظیفه است."

اکیول می افزاید که رسانه های ترکیه مملو از ستایش از اردوغان است. شهردار آنکارا طی سخنانی گفت: "اطاعت از رهبری یک ضرورت است" و برخی دیگر، با استناد به آیاتی از قرآن به توجیه اطاعت بی چون و چرا از رهبر پرداختند.

با این حال، همزمان با تلاش اردوغان و هوادارانش برای تحکیم قدرت رئیس جمهور، کشور با چالش های جدی در زمینه امنیت و اقتصاد روبروست.

چنگیز کندار از ناتوانی ترکیه برای حفاظت از حملات موشکی به شهر مرزی کیلیس از درون خاک سوریه خبر می دهد. او می نویسد که این حملات که از ماه ژانویه آغاز شده است "جان ٢١ نفر را گرفته است. از این عده ٨ نفر از پناهندگان سوری بوده اند و عده کثیر دیگری مجروح شده اند. ساختمان های بسیاری ویران شده و مردم اکثر روز و شب در منازل خود به سر می برند."

در حالی که اردوغان می گوید که حملات موشکی را پاسخ خواهد داد کندار می نویسد: "اینکه آیا داعش متحمل ضرباتی می شود باید صبر کرد و دید. هر چند که ارتش ترکیه آن سوی مرز را با توپ های هویتزر می کوبد، اما ستیزه جویان داعش با کامیون های حامل راکت های کاتیوشا خود را به مرز رسانده، کیلیس را زیر ضربات راکت قرار می دهند و سپس از منطقه دور شده و ناپدید می شوند."

کندار معتقد است که روابط تیره آنکارا با واشنگتن و مسکو یافتن یک راه حل آسان را با مشکل مواجه کرده است. استدلال او این است که برای خاتمه دادن به این حملات باید یک منطقه حائل بوجود آید که مانع از ورود داعش شود. این چیزی است که برای عملی شدن آن ترکیه "به همکاری آمریکائی ها و تایید ضمنی روس ها نیاز دارد."

او نتیجه می گیرد که "کیلیس نشان بارزی است از ضعف ترکیه که بلندپروازانه می خواهد به عنوان یک قدرت منطقه ای شناخته شود."

در عین حال، کریم کاراکایا معتقد است که کنار فتن داوود اوغلو می تواند پیامدهای جدی بر اقتصاد ترکیه داشته باشد.

او می نوسد: "با خروج داوود اوغلو و کنترل کامل توسط اردوغان، سیاست های اقتصادی حزب عدالت و توسعه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. داوود اوغلو و معاون وی در امور اقتصادی، مهمت شیمشک از سیاست های سنتی اقتصادی از جمله تاکید بر نظم و اصلاحات ساختاری به منظور جلب اعتماد بازار های بورس دفاع می کردند. اما اردوغان و دستیارانش، بر خلاف عقل متعارف معتقدند که کاهش نرخ بهره باعث کاهش تورم و رشد اقتاصادی خواهد شد. این مفهوم اقتصادی که به "اردوگونومیک" معروف شده است تمرکزش بر رشد اقتصادی از طریق زیرساخت هاست، از جمله سرمایه گذاری در ساخت و ساز و مصرف داخلی."

با خروج داوود اوغلو و سقوط بازار بورس اردوغان تلاش کرد که اطمینان را در ارتباط با سیاست هایش به جامعه بازگرداند اما ابهامات در این خصوص باعث نگرانی هائی شده است. "بانک های سرمایه گذاری بین المللی پیش بینی می کنند که تشنجات موجود ممکن است بر دارائی های متکی به لیر ترکیه تاثیر منفی بگذارد. کامرزبنک، جی پی مورگان و مورگان استنلی توصیه کرده اند که سرمایه گذاران، دارائی های به لیر ترکیه را کاهش دهند."

سر نخی از میلیارد ها دلار کمک های نظامی به مصر موجود نیست

یک گزارش تازه اداره حسابرسی دولت آمریکا نشان می دهد که حکومت مصر مانع از پی گیری محل مصرف شده میلیارد ها دلار کمک نظامی به آن کشور، توسط دولت آمریکا می شود.

به گزارش جولیان پکه، اداره حسابرسی "عنوان می کند که دولت اوباما، بر اثر مقاومت همتایان مصری خود، نبود راهنمای عمل از سوی واشنگتن، و کمبود پرسنل در سفارت آمریکا در قاهره، در اغلب اوقات نتوانسته کمک های نظامی به مصر را ردگیری کند."

پکه می نویسد: "در میان یافته های مهم گزارش مزبور می توان از این موارد یاد کرد: مقامات مصری مانع از این شده اند که مقامات آمریکائی بتوانند تایید کنند که راکت های استینگر و دوربین های مناسب تاریکی شب به درستی مورد استفاده قرار گرفته اند؛ وزارت دفاع نتوانست سند مربوط به نظارت بر نحوه مصرف کمک های نظامی آمریکا را تا قبل از سال ٢٠١۵ تکمیل کند؛ و وزارت امور خارجه می گوید که هنوز نتوانسته فرآیند بررسی وضعیت حقوق بشر را در موقع تحویل وسائل و ادوات نظامی که قرار بوده از سال ٢٠١١ به اجرا در آید تثبیت کند."

 

این اتفاقات زمانی اتفاق می افتد که مصر درگیر انبوهی از چالش های امنیتی در جنگ علیه افراط گرائی شده است. در روز ٨ ماه مه، هشت پلیس لباس شخصی در حمله ای در جنوب قاهره کشته شدند. اندک زمانی بعد از این واقعه داعش مسئولیت عملیات کمین را به عهده گرفت.

احمد حجی با گزارش واقعه مزبور با ژنرال محمد مطار رئیس پیشین امنیت استان سینای شمالی که مرکز فعالیت گروه های تروریستی است به گفتگو نشسته است. "مطار به المانیتور گفت که ارتش مصر موفق گردیده بسیاری از پست های تروریست ها را از میان ببرد. این امر باعث گردیده که داعش قدرت خود را با انجام عملیات ترویستی در مناطق دیگر از جمله پایتخت به رخ کشیده و تلاش های نیروهای امنیتی مصر را برای برقراری امنیت با مشکل روبرو کند."

در حالی که مصر عنوان می کند که کمک سالانه ١.٣ میلیارد دلاری آمریکا در تلاش های آن کشور برای برقراری امنیت نقش قابل توجهی را بازی می کند سرکوب های اخیر حکومت مصر باعث گردیده که در مورد ادامه این کمک ها تعمق بیشتری بشود.

پکه می افزاید: "یکی از مهمترین بخش های گزارش که صدمه جدی بر ادامه این کمک های می تواند وارد آورد این است که وزارت دفاع و وزارت امور خارجه موضوع بررسی مسائل مربوط به حقوق بشر را که برای دادن کمک ها و آموزش های نظامی به دیگر کشور ها توسط کنگره ضروری شناخته شده مد نظر قرار نداده اند."

اوایل این ماه سرویس های امنیتی مصر به سندیکای مطبوعات حمله کردند و دو روزنامه نگار را بازداشت کردند. در روز ١۴ ماه مه نیز دادگاه های مصر ١۵٠ نفر را که در ماه گذشته در اعتراضات مربوط به واگذاری دو جزیره در دریای سرخ به عربستان شرکت کرده بودند محکوم به زندان کردند.

مطرح شدن المانیتور در اخبار 

ما به نویسندگانمان افتخار می کنیم. کار با ارزش آنان باعث جلب توجه خوانندگان به موضوعاتی می شود که ممکن است همه از آن باخبر باشند، یا اطلاعات اندکی در مورد آن موضوعات داشته باشند و یا چیزی بین این دو حالت. نویسندگان ما که در سراسر خاورمیانه و آمریکا مستقرند دانش و گاه نقطه نظر های خود را با خوانندگان در میان می گذارند. المانیتور، در حالتی که گزارش های نویسندگانش گفتمان ایجاد می کند، در اوج قرار می گیرد.

گزارش های ما معمولا حول محور داستان هائی می گردد که نویسندگانمان عرضه می کنند اما اخیرا یکی از خود نویسندگان محور خبر شد. مجله نیویورک تایمز طی مقاله ای در مورد بن رودس، معاون مشاور امنیت ملی در امور ارتباطات راهبردی، از قول یک مقام دولتی نوشت که لارا روزن، گزارشگر دیپلماتیک ما کسی است که حامل و منتقل کننده پیام های دولت است. آنگونه که ما برداشت می کنیم هدف مقام دولتی مزبور این بوده است که نشان دهد چگونه رودس از رسانه ها برای انتقال پیام خود استفاده می کند. اما ما فکر می کنیم که ارزش خبری چندانی نداشته باشد که یک رسانه و دپارتمان ارتباطات چنین هدفی را دنبال کنند.

ما با این نظر که نویسندگان ما مانند یک طوطی عمل می کنند موافق نیستیم. ما و خوانندگان ما می دانیم که نویسندگان ما آلت دست کسی نیستند. روزن از طریق گزارش های خود و پیام های توئیتری اش صدای دولت را در مذاکرات هسته ای با ایران رساتر کرد. روزن هم چنین صدای افراد آن سوی میز و حتی مخالفان موضع دولت در ارتباط با مذاکرات هسته ای را نیز به گوش ها رساند.

المانیتور با این ماموریت بنیان گذاشته شد که پوشش متفاوتی از خاورمیانه ارائه دهد. پوشش های عمیق ما توسط نویسندگانمان نشان می دهد که ما توانسته ایم روند حوادث را در خاورمیانه درک و شناسائی کرده و آغازگرگفتگو های مهم و با ارزشی در ارتباط با منطقه ای که دائما در حال تغییر است باشیم، چیزی که بعد از تاسیس المانیتور روز به روز نیازش بیشتر احساس شد.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: turkish-syrian border, recep tayyip erdogan, kilis province, iranian nuclear deal, is, egyptian politics, congress, ahmet davutoglu
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept