لاوروف: در سوریه باید تغییرات سیاسی صورت بگیرد

علیرغم محکومیت های گسترده حملات هوائی روسیه در سوریه، علائمی از پیشرفت در مذاکرات، جهت دست یافتن به راه حلی برای دوران گذار سیاسی در سوریه، با میانجی گری سازمان ملل به چشم می خورد؛ روابط ایران با عربستان و مصر؛ روند مبارزه با تروریسم؛ آمریکا نباید با عراق مانند یک "شریک ضعیف" رفتار کند.

al-monitor .

موضوعات

syria civil war, sergey lavrov, is, counterterrorism, bashar al-assad, barack obama

مهر ۱۲, ۱۳۹۴

هر چند که بمباران های هوائی روسیه به حمایت از ارتش سوریه، اعتراضات گسترده ای را از سوی آمریکا و متحدینش در پی داشته است با این حال ممکن است تمایل طرف های جنگ را برای رسیدن به یک راه حل گذار سیاسی، با وساطت سازمان ملل ایجاد کرده باشد.

روز ٢ اکتبر، پرزیدنت باراک اوباما اخطار کرد که اقدامات روسیه می تواند به ایجاد باتلاقی در سوریه منجر شود. وی هم چنین گفت که حمله روس ها به نیروهای مسلح میانه رو که هم مخالف اسد هستند و هم داعش "زمینه ایجاد یک فاجعه است."

اما در عین حال اوباما به ولادیمیر پوتین پیشنهاد کرد که با یکدیگر در مورد دوران گذار سیاسی کار کنند بدون اینکه کناره گیری اسد را پیش شرط همکاری با روسیه قرار دهد.

اوباما گفت: "در مذاکراتم با پرزیدنت پوتین خیلی روشن این موضوع را مطرح کردم که تنها راه حل برای حل مسئله سوریه ایجاد یک دوران گذار سیاسی است که جامع و فراگیر باشد (همه گروهها را شامل شود)، نهاد های حکومت را دست نخورده باقی بگذارد، ارتش دست نخورده باقی بماند، انسجام حفظ شود اما باید حتما فراگیر باشد. برای تحقق چنین امری اسد باید به تدریج از صحنه خارج شود برای اینکه از دریچه چشم سوری ها دیگر وی قابل قبول نیست. ... من به آقای پوتین گفتم من حاضرم با او کار کنم به شرطی که او پادرمیانی کند و با کمک شرکایش یعنی ایران و اسد برای یافتن یک راه حل برای دوران گذار با ما همکاری کند ... (در چنین صورتی) ما می تونیم بقیه دنیا را هم با خود همراه کنیم ... اما تنها اتکا به راه حل نظامی برای حفظ اسد از سوی ایران و روسیه و خفه کردن مردم سوریه باعث خواهد شد که در یک باتلاق گرفتار شوند، و این (رویه) کار نخواهد کرد."

جان کری در روز ٣٠ سپتامبر بعد از ملاقات با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت در حالی که "ما هنوز راه حلی سیاسی نیافته ایم اما فکر می کنیم که قدم های مشخصی وجود دارد که می تواند ما را به مسیر صحیح (یعنی یافتن راه حل سیاسی) سوق دهد. (منتها) احتیاج است که کاملا مورد غور و بررسی قرار گیرد."

لاوروف، در حالی که بر این مسئله تاکید داشت که مبارزه با تروریسم اولویت کشور اوست عنوان کرد که "ما نمی توانیم شرط مبارزه با داعش را تغییر سیاسی در سوریه قرار دهیم." لاوروف هم چنین پیشنهاد هائی داد مبنی بر اینکه چگونه آمریکا و روسیه می توانند بین مواضع خود پلی برقرار کنند. به گزارش "ادیت لدرر" در واشنگتن پست، لاوروف تایید کرده است که "بله، در سوریه باید تغییرات سیاسی صورت بگیرد." او هم چنین گفته است که "به موازات این (جنگ علیه داعش و تروریسم)، و نه پس از آن، اقدامات سیاسی بسیاری می تواند صورت بگیرد. به گزارش لدرر وزیر امور خارجه روسیه افزوده است که "تمام طیف های سیاسی در سوریه باید بر روی نکات کلیدی در مورد آینده سوریه به توافق برسند؛ از جمله تشکیل یک حکومت سکولار و دموکراتیک با داشتن حق رای برای همه قومیت ها و اقلیت های مذهبی و یک قانون اساسی. او گفت که ارتش آزاد سوریه و دیگر مخالفین وطن دوست سوری باید بخشی از این فرآیند سیاسی باشند. اگر توافقی انجام شود و شورای امنیت سازمان نیز آنرا تایید کند و سوری ها ببینند که قانون اساسی جدید حقوق آنها را رعایت می کند "من فکر می کنم که دغدغه های این یا آن شخصیت به مراتب آسانتر قابل حل است. او گفت که این ها مسائلی بوده اند که وی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با جان کری و وزرای کشور های خلیج در میان گذاشته است."

به گزارش خبرگزاری سوریه معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه سوریه، ولید معلم در سخنان خود در روز ٢ اکتبر در مجمع عمومی سازمان ملل عنوان کرد که با آنکه حکومت متبوع وی به جنگ علیه تروریسم اولویت نخست را می دهد اما به "مسیر سیاسی" نیز متعهد است. او اضافه کرد که سوریه حاضر است در کمیته هائی که از سوی فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه، یعنی استفان دمیستورا، برای همفکری و "مخصوصا تبادل ایده ها و مشورت های غیر قابل تعهدآور که نهایتا می تواند نتایج مشخصی ببار آورد که در کنفرانس ژنو ٣ مورد استفاده قرار گیرد"، شرکت کند.

به گزارش لارا روزن ظاهرا نوعی اجماع در حال شکل گیری است که از همان الگوی مذاکرات ١+۵ بین ایران و شش قدرت جهانی استفاده شود که طی آن ایران و دیگر کشور ها وارد مذاکرات مربوط به سوریه شوند. خانم موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه جلسه سالانه سازمان ملل در نیویورک در مورد کاربرد الگوی ایران در مورد سوریه به خبرنگاران گفت: "ما مذاکراتی در مورد سوریه داشتیم ... به خصوص در این مورد که (از مذاکرات چند جانبه با ایران)  توانستیم موفقیت هائی داشته باشیم ... که برای دنیا از اهمیت خاصی برخوردار بود و این امر از طریق دیپلماسی و دیالوگ میسر شد. این الگو می تواند برای جا های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد. واضح است که ما این موضوع را ظرف چند روز آینده مورد بررسی بیشتر قرار خواهیم داد."  

به گزارش باربارا اسلوین، روحانی در جریان حضورش در نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل بارها تکرار کرد که الگوی مذاکرات با ایران می تواند در مورد سوریه و دیگر بحران های منطقه ای مورد استفاده قرار بگیرد.

شاید مهمتر از همه اظهارات وزیر امور خارجه عربستان عادل الجبیر باشد مبنی بر اینکه آن کشور ممکن است موضع خود را در مورد دوران گذار در سوریه تغییر دهد. او که در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل با خبرنگاران سخن می گفت از یکسو از موضعی سخت و از یک "اقدام نظامی" که منجر به ساقط کردن اسد شود سخن می گفت و از اینکه حمایت از ارتش آزاد سوریه و دیگر گروه های "میانه رو" که مخالف اسد هستند "تشدید خواهد شد".

با این حال جیر موضوع مذاکره با ایران، که آنرا "نیروی اشغالگر در سوریه" می خواند در چارچوبی که آمریکا، ترکیه و عربستان سعودی هم شرکت داشته باشند رد نکرد. مهمترین بخش قضیه شاید آنجا بود که او به مواضع ترکیه و آمریکا نزدیک شد که اسد باید نهایتا قدرت را ترک کند اما این امر می تواند در چارچوب یک دوران گذار تعریف شده عملی گردد.

به گزارش لدرر که برای "ستارز و سترایپز" نوشته شده، جبیر عنوان کرده است که "هدف از تشکیل چنین شورای مشورتی و انتخابات (طبق توافق های ژنو در سال ٢٠١٢ برای دوران گذار سیاسی) این است که ظرف یک روز یا یک هفته و یا یک ماه اسد باید از صحنه خارج شود. اگر اسد فرآیند سیاسی را بپذیرد که طبق آن به تدریج از صحنه خارج شود در آن صورت من فکر می کنم که ما به جاهائی رسیده ایم."

ایران، عربستان سعودی و مصر

شاید روزنه امیدی که برای حل بحران سوریه باز شده بود با خرابتر شدن رابطه ایران و عربستان در هفته گذشته بسته شده باشد. علی هاشم می نویسد که چطور فاجعه مرگ ۴۶۴ زائر ایرانی که روز ٢۴ سپتامبر زیر دست و پا در مناسک حج کشته شدند فرصت بهبود روابط بین ایران و عربستان را از میان برد. روحانی برای رسیدگی به بحران به وجود آمده، سفر خود را نیویورک نیمه تمام گذاشت. به گزارش سعودی ها در جریان فاجعه مزبور ٧۶٩ زائر کشته و ٩٣۴ نفر مجروح شده اند هر چند که ممکن است تعداد واقعی کشته شدگان بیش از این باشد.

در حالی که جنگ سوریف و یمن باعث گردیده که روابط ایران و عربستان رو به وخامت بگذارد سعید جعفری در بررسی خود نشان می دهد که جنگ سوریه باعث گردیده که روابط ایران و مصر اندکی بهبود بیابد چرا که هم تهران و هم قاهره از گسترش گروه های رادیکال سلفی که منطقه را تهدید می کنند نگرانند.

نظر المانیتور در مورد محور ایران-عراق-سوریه

در پی آغاز حملات هوائی روسیه در سوریه گزارش ها حاکی از آن بود که بین روسیه، ایران، عراق، و سوریه یک اتحاد امنیتی برقرار شده است. این ستون المانیتور از ژانویه ٢٠١۴ همواره اصرار داشته که آمریکا یک ائتلاف تهاجمی ضد تروریستی را در منطقه ایجاد کند. یک سال پیش، در سپتامبر ٢٠١۴ ما نوشتیم که آمریکا باید از محور امنیتی در حال ظهور ایران-سوریه-عراق برای جنگ علیه داعش استفاده کند. البته در عین حال تصدیق کردیم که "درست است که ایران و آمریکا نمی توانند رابطه رسمی در ارتباط با سوریه با یکدیگر داشته باشند ... اما روندی که پیش روست حاکی از ظهور موقت یک اتحاد ضد تروریستی در منطقه است که می تواند مقدمه یک ائتلاف واقعی در این زمینه باشد که نهایتا، اگر درست اداره شود، می تواند امنیت منطقه را تغییر دهد."

آمریکا و عراق نیاز به بهبود رابطه دارند

بنا به گزارش مصطفی الکاظمی روابط آمریکا و عراق در شرایط بحرانی به سر می برد. برای مبارزه با داعش، بغداد و واشنگتن نیاز به بهبود روابط فی مابین را دارند. وی می نویسد: "برای رسیدن به هدف های مشترک به خصوص مبارزه با داعش عراق باید گام هائی برداشته و با اتخاذ تصمیماتی شجاعانه و مستقل رابطه خود را با آمریکا بهبود ببخشد. از سوی دیگر آمریکا هم باید در رویکرد خود نسبت به عراق تجدید نظر کرده و با عراق رفتاری مانند یک شریک ضعیفتر از خود، که می توان آن را نادیده گرفت نداشته باشد. اهمیت ژئوپلیتیک عراق حکم می کند که شرکای بین المللی آن و در راس همه واشنگتن آنرا نادیده نگرفته و با آن بر اساس خواست دیگر قدرت های منطقه رفتار کنند."

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

Recommended Articles

تدابیر مسکو برای کاهش تنش میان ایران و اسرائیل
ماکسیم سوچكوف | | خرداد ۱۱, ۱۳۹۷
منظور پوتین از خروج «نیروهای مسلح خارجی» از سوریه چه بود؟
مرور اخبار هفته | غزه | اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷
خروج آمریکا از برجام، برنامه ترکیه در سوریه را دچار مشکل کرده است
سمیح ایدیز | | اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷
پس از حملات موشکی، ترامپ استراتژی خروج از سوریه را از سر می‌گیرد
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | فروردین ۲۶, ۱۳۹۷
پوتین، اردوغان و روحانی حلقه اعتمادشان در سوریه را گسترش می‌دهند
مرور اخبار هفته | Defense/Security cooperation | فروردین ۱۹, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video