آیا آمریکا در سوریه درگیر نظامی خواهد شد؟

p
By
Article Summary
پیش نویس لایحه ای که تحت بررسی کنگره است حمایت دولت آمریکا از شورشیان دستچین شده در جنگ علیه حکومت سوریه را شامل نمی شود؛ گفتگوهای هسته ای با ایران وارد مرحله تعیین کننده خود می شود در حالی که توسط جمهوریخواهان به چالش گرفته شده است؛ آیت الله علی سیستانی سرنوشت آشتی در عراق را رقم خواهد زد؛ انتخابات اسرائیل صدور رای توسط مردم در مورد شخص نتانیاهو است.

این هفته مقامات دولت اوباما اعلام کردند که در حال مطالعه نحوه کمک رساندن به شورشیان سوری در چارچوب برنامه تجهیز و آموزش آن ها هستند. این موضوع شامل نیروهائی که با حکومت سوریه در حال جنگند نیز می شود هر چند که پیش نویس قانون دادن اختیارات به رئیس جمهور برای استفاده از نیروی نظامی که اینک تحت بررسی کنگره است چنین موردی را شامل نمی شود.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، روز ۱۱ مارس به خبرنگاران گفت: "ما وظیفه داریم نیروهائی را که در سوریه تحت آموزش قرار می دهیم مورد حمایت قرار دهیم. ما در حال بررسی نوع این حمایت ها و شرایطی هستیم که تحت آن به آنان کمک کنیم. این شرایط ممکن است شامل حمایت از آنان در برخورد با نیروهای رژیم اسد نیز باشد هر چند که اصولا آنان برای جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) تجهیز می شوند و آموزش می بینند."

از سوی دیگر جان کری، هنگام ادای شهادت در برابر کمیته روابط خارجی سنا گفت که گرفتن اختیارات برای استفاده از زور که اینک در دست بررسی توسط کنگره است "مختص مبارزه با گروه دولت اسلامی است. برخی آرزو دارند که (این اختیارات، مبارزه با) اسد را هم شامل شود اما چنین نیست."

باربارا اسلوین از المانیتور نخستین کسی بود که گزارش کرد که جان آلن، فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در اتحاد جهانی علیه داعش روز ۲ مارس اعلام کرده است که ایجاد "یک منطقه پرواز ممنوع" تحت بررسی است و نیز اینکه ایالات متحده نیروهای مخالف سوری را که تجهیز و آموزش می دهد حفاظت خواهد کرد.

در همین حال حکومت ترکیه نیز انتظار دارد که شورشیانی که در ترکیه تحت آموزش قرار می گیرند با نیرو های اسد وارد جنگ شوند. در حالی که دولت اوباما در حال بررسی شعاع حمایت خود از نیرو های شورشی است سناریوی واکنش آمریکا به وضعیتی که نیرو های مزبور زیر ضربات ارتش سوریه قرار بگیرند از پیش نوشته شده است. بشار اسد نیروهای میانه روی سوری را یک هدف اساسی نظامی برآورد می کند. اظهارات مقامات آمریکائی در این ماه فراتر از اختیارات قانونی است که قرار است به دولت داده شود و هم چنین فراتر از هدف نهائی تعیین شده، یعنی غلبه بر داعش است.

نهایت این روند می تواند به آنجا بیانجامد که آمریکا به منظور حمایت از شورشیان دستچین شده خود در دو جبهه علیه داعش و حکومت سوریه وارد جنگ شود. هر چند که ۶۲ درصد از آمریکائی ها دولت اوباما را در خصوص بکارگیری نیروی نظامی علیه داعش حمایت می کنند اما بر اساس یک نظر سنجی توسط "مک کلاچی-ماریست" که در همین ماه انجام شد ۶۵ درصد از آمریکائی ها معلوم نیست که تعهد آمریکا به جنگ در دو جبهه، علیه داعش و حکومت سوریه، را پشتیبانی کنند.

تعدادی از اعضاء کنگره فشار می آورند که آمریکا از نظر نظامی بیشتر در سوریه درگیر شود و با حمایت ایران از اسد مقابله کند. سناتور لیندسی گراهام، از کارولینای جنوبی، که کاندیدای احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود گفته است که من زمانی از طرح دادن اختیارات به دولت حمایت خواهم کرد که طرح مزبور به دولت آمریکا اجازه حمایت از شورشیان در برابر حکومت سوریه را نیز بدهد.

اشتاین مایر: نامه سناتور ها مذاکرات ایران را "کمی سختتر کرد"

جان کری قرار است که روز ۱۵ مارس برای انجام آخرین دور مذاکرات بین ایران و ۱+۵ به منظور رسیدن به توافقی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران وارد لوزان سویس شود.

مذاکره کنندگان با دو ضرب الاجل روبرو هستند. یکی آخر مارس برای رسیدن به چارچوب یک توافق سیاسی و دیگری ۳۰ ژوئن برای امضاء قرارداد نهائی.

به گزارش نیویورک تایمز "کاخ سفید امیدوار است که حصول یک توافق، بالاخره فصل جدیدی را در روابط باز کند؛ روابطی که چندین دهه آکنده از بی اعتمادی دوجانبه، حمایت ایران از تروریسم، حملات سایبری آمریکا و واکنش انتقامی ایران بوده است."

این ستون المانیتور در نوامبر ۲۰۱۴ نوشت که رسیدن به یک توافق هسته ای می تواند راه رسیدن به یک توافق را در سوریه نیز هموار کند و موجب پیشرفت در حل موضوعات خطرناک منطقه ای از قبیل جنگ علیه داعش، القاعده و دیگر گروه های تروریستی شود.

دولت اوباما توسط جمهوری خواهانی که نسبت به نیت برنامه هسته ای ایران و جاه طلبی های منطقه ای اش مشکوکند به چالش گرفته شده است. به گزارش جولیان پکه، سناتور مارکو روبیو از ایالت فلوریدا و یکی دیگر از کاندیداهای احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات آینده ریاست جمهوری، دولت اوباما را متهم کرده است که در صدد است به عنوان بخشی از استراتژی اش برای مقابله با داعش "ایران را آزرده نکند". این اظهار نظر واکنش کری را برانگیخت. وی گفت که روبیو وضعیت منطقه را اشتباه متوجه شده و در واقع همه طرف ها برای غلبه بر داعش ذینفعند.

خشم دو جناح بر سر یک معامله نهائی با ایران، خود را در نامه ای که سناتور جمهوریخواه تام کاتن به همراه ۴۶ سناتور جمهوریخواه دیگر امضا کرد خود را بروز داد. 

وزیر امور خارجه آلمان، فرانک-والتر اشتاین مایر در پاسخ به باربارا اسلوین از المانیتور، در مناسبتی که در واشنگتن برگزار شده بود گفت که نامه مذکور مذاکرات را "قدری دشوارتر کرده است".

وی افزود: "مزیتی که ما (غرب) در این مذاکرات داشتیم این بود که می گفتیم ما اعتبار داریم ... ناگهان ایران در شرایطی قرار گرفته که بر می گردد و از ما می پرسد "آیا شما حرف هایتان اعتبار دارد؟" ... ما از یک مسئله جزئی و کم اهمیت صحبت نمی کنیم."

سید حسین موسویان می افزاید: "اشتباه عمده جمهوریخواهان در این است که عمدا، نحوه اجرائی شدن یک قرارداد هسته ای با ایران را از طریق یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل (در محاسباتشان) نادیده می گیرند. اعضاء کنگره هر چقدر نگرانی خود را از برخورد عربستان سعودی و اسرائیل با یک توافق هسته ای ابراز کرده اند به سختی از (نگرانی) دیگر متحدانشان که پا به پای آمریکا با ایران مذاکره می کنند، یعنی بریتانیا، فرانسه، و آلمان و هم چنین چین و روسیه، سخنی به میان می آورند. اگر توافقی حاصل شود شورای اتمنیت قطعنامه ای برای قانونی کردن و به اجرا در آوردن آن تصویب خواهد کرد، چیزی که کنگره قدرت لغو آن را ندارد."

سیستانی شبه نظامیان عراقی را متحد و مهار می کند

ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده نیروهای مسلح آمریکا، پس از یک بازدید از عراق نگرانی عمیق خود را از بوجود آمدن تنش های فرقه ای در عراق، پس از شکست داعش اعلام کرد. ایالات متحده به حکومت عراق فشار می آورد که فورا سیاست هائی را به منظور آشتی بین حکومت و جامعه ناخشنود سنی اتخاذ کند. گزارش هائی وجود دارد که حاکی از آن است که شبه نظامیان شیعه و کرد، در شهر هائی که از وجود داعش پاک سازی شده دست به اقدامات ناشایستی زده و ساکنین سنی عرب آن شهر را بیرون رانده اند. این هفته، نیروهای حکومت عراق، با همکاری شبه نظامیان شیعی که از سوی ایران حمایت می شوند، و برخی از نیروهای سنی، تلاش خود را برای بازپس گیری تکریت آغاز کردند. دهکده ای در نزدیکی تکریت محل تولد رئیس جمهور سابق عراق، صدام حسین است.

مصطفی الکاظمی این هفته نوشت که آیت الله العظمی علی سیستانی، رهبر برجسته شیعیان عراق، بار دیگر نیروی تعیین کننده برای آشتی میان جوامع مختلف عراق خواهد بود. این سیستانی بود که در ماه ژوئن ۲۰۱۴ با صدور یک فتوا مردم را به یک "جهاد کفائی" علیه داعش فراخواهد. وی ماه گذشته "نیروهای مردمی" را به خویشتنداری و رعایت حقوق بشر در جریان جنگ توصیه نمود.

کاظمی می نویسد: "مفهوم جهاد کفائی که سیستانی خالق آن بود محدودیت زمانی دارد و تا زمانی که خطر داعش دفع شود معتبر است. در آن زمان این بر عهده حکومت عراق است که از طریق "قانون گارد ملی" که قرار است از نیروهای داوطلب تشکیل شود برای مراحل بعدی استفاده کند."

انتخابات اسرائیل تصمیم گیری در مورد "یک موضوع"

بن کسپیت می نویسد که انتخابات ۱۷ مارس اسرائیل "چیزی بیش از یک رفراندوم در مورد یک موضوع نیست: بنیامین نتانیاهو آری یا نه. سئوال این است."

کسپیت چنین ادامه می دهد: "دیگر بازیگران صحنه سیاسی اسرائیل تا همین چند ماه پیش حتی تصور نمی کردند در جائی که امروز قرار دارند قرار بگیرند. رهبر اردوگاه صهیونیست، اسحاق (بوجی) هرزوگ که در ابتدا به سختی می توانست ۱۲ یا ۱۳ کرسی را به دست آورد (در آن زمان نتانیاهو با ۲۵ کرسی در نظر سنجی ها پیشتاز بود) حالا در نظر سنجی ها پیش افتاده است. هرزوگ توانست یک شبه به یک جایگزین و یک رقیب برای نتانیاهو تبدیل شود."

"فرآیندی که موجب این معجزه سیاسی شد پیوستن هرزوگ به زیپی لیونی رهبر حزب هاتنوا بود. از نظر شخصیتی لیونی یکی از نامحبوبترین سیاستمداران اسرائیل، به خصوص از دید جناح راست بود. اما شراکت هرزوگ-لیونی اردگاه صهیونیست را جهشی ناگهانی بخشید و آن را به تنها آلترناتیو موجود بدل کرد. لپید، دیگر کاندیدا، که تلاش کافی برای جذب لیونی به خرج نداد امروز تنها افسوس می خورد. اگر او به لیونی پیوسته بود به احتمال قوی امروز بجای هرزوگ، لپید در نظر سنجی ها پیشتاز می بود.

اکیوا الدار می نویسد: "هرزوگ و رهبر حزب "یش آتید"، یائر لپید، و موشه کاهلون رهبر "کولانو" و حتی وزیر امور خارجه آویگدور لیبرمن در ماه های اخیر گفتگو های بسیاری در مورد یک همکاری منطقه ای با کشور های میانه رو عرب برای حل مناقشات داشته اند. آنان بر روی میزشان مطالعه جامعی توسط انستیتوی "هاگال هداش" را دارند که طبق آن چنین طرحی از حمایت چشمگیر مردم اسرائیل برخوردار است. مطالعه جامع و مفصل مزبور که برای سازمان ابتکار صلح اسرائیل انجام شده است نشان می دهد که ۷۲ درصد پاسخ دهندگان (تنها یهودیان شرکت کرده بودند) از یک طرح منطقه ای برای خاتمه دادن به درگیری ها و طرح دو دولت اسرائیلی و فلسطینی حمایت می کنند. ۶۴ درصد پاسخ دهندگان باور دارند که توقف تلاش های دیپلماتیک به امنیت کشور آسیب می رساند و ۶۰ درصد مطمئنند که یک توافق دفاعی منطقه ای، با کشور های عرب و ایران، اسرائیل را امنتر خواهد کرد.

فمینیست اسلامی چیست؟

آیا زنان مسلمان می توانند فمینیست باشند؟ المانیتور در سلسله نوشته ها در مورد زنان در خاورمیانه این هفته به بررسی این مسئله به قلم مضاوی الرشید پرداخت. این سلسله مقالات که تا آخر این ماه ادامه دارد در مورد راه هائی که زنان در این منطقه برای ابراز هویتشان یافته اند روشنگری می کند. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: turkey, syria, nuclear negotiations, israel, iraq, iran, congress, ali al-sistani
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept