ישראל נקרעת בין סעודיה לטורקיה
העברת האיים ממצרים לסעודיה חושפת טפח מעומק השיח המתפתח בין ישראל לשכנותיה הסוניות. ההבנות המתהוות בין המדינות משקפות את זהות האינטרסים והופכות לאבן יסוד אסטרטגית בביטחון הלאומי הישראלי, אך לא מאפשרות פיוס מלא בין ירושלים לאנקרה.
![496502498.jpg](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2016/04/496502498.jpg/496502498.jpg?h=f7822858&itok=TEGp6_k4)
ההודעה המצרית [9 באפריל] על העברת שני איים, טיראן וסנאפיר, ממצרים לריבונות סעודית, נחתה על המזרח התיכון בהפתעה מוחלטת. היחידה שלא הופתעה הייתה ישראל. פקיד בכיר בירושלים הודה ביום שלישי [12 באפריל] בשיחה עם אל-מוניטור שישראל הייתה בסוד המגעים, אישרה את המהלך ולא ביקשה "פתיחה" של הסכם השלום עם מצרים, למרות שלפי ההסכם כל שינוי טריטוריאלי או העברת ריבונות מצרית לידיים אחרות מהווה הפרה.
המגעים בין סעודיה למצרים על העברת האיים הללו נמשכים שנים, ובעבר ישראל הביעה התנגדות נחרצת לכך. העובדה שעכשיו המהלך זוכה לגיבוי ישראלי משקפת את עומק זהות האינטרסים בין שלושת קודקודי המשולש הזה: קהיר, ריאד וירושלים, אם כי המצרים והסעודים מעדיפים להשתמש בשם "תל אביב".