ארה"ב שולחת איומים מרומזים בדרך לממשלת ימין בישראל
ניסיון השנים האחרונות מלמד שנתניהו לא צריך להיבהל יתר על המידה מהקולות הצורמים המגיעים מוושינגטון. התירוץ "אילוצים קואליציוניים" הוכיח עצמו במשך עשרות שנים כחיסון יעיל מאין כמוהו ללחצים כאלה.
![IRAN-NUCLEAR/ U.S. Under Secretary for Political Affairs Wendy Sherman arrives at Andrews Air Force Base in Maryland, April 3, 2015. REUTERS/Brendan Smialowski/Pool - RTR4W06S](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2015/04/RTR4W06S.jpg/RTR4W06S.jpg?h=f7822858&itok=x179LwOV)
כפי שניתן היה לצפות, המסר שתת שר החוץ האמריקאי, וונדי שרמן, העבירה השבוע (27 באפריל), שלפיו הממשל יתבונן מקרוב בממשלה החדשה שיקים בנימין נתניהו כדי לבחון אם היא "תיראה כמי שנסוגה ממחויבותה לפתרון שתי המדינות", עורר לא מעט עניין בירושלים. התחזית של שרמן, כי אם ישראל תיסוג מקידום הפתרון הזה "אנחנו נתקשה למנוע ניסיונות לבנאם את הסכסוך הישראלי-פלסטיני", פורשה כהתרעה מפני תמיכה אמריקאית פעילה, או לכל הפחות ישיבה על הגדר, בהצבעות למען פלסטין בארגונים בינלאומיים.
דבריה של הפקידה הבכירה, שנאמרו בכינוס התנועה ליהדות רפורמית בוושינגטון, מצטרפים לתגובתו של דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, להצהרה של נתניהו במהלך מערכת הבחירות על התנגדותו לפתרון שתי המדינות. ארנסט אמר שהדבר מאלץ את ארה"ב "לשקול מחדש את גישתה" כלפי ישראל. ניתן לאתר בשני המסרים הללו רמז לכך שהקפאת המו"מ על פתרון שתי המדינות לא תהיה בבחינת חופשה ללא תשלום. ממשל אובמה מבקש להבהיר כי תמו הזמנים בהם נתניהו יכול היה להישען על מדיניות וקואליציה ימניים, לשלם מס שפתיים לפתרון שתי המדינות וגם ליהנות מווטו אמריקאי אוטומטי בהצבעות במועצת הביטחון.