האם המאבקים החברתיים ישרדו את צוק איתן?
אזרחי ישראל חווים בימים אלה את האיום הביטחוני הממשי הראשון מאז המחאה החברתית ב-2011. אם הסוגיות הכלכליות יידחקו מסדר היום, שר האוצר לפיד יהיה המפסיד הגדול מכך
![Israel's Finance Minister Lapid gestures as he attends the opening of the summer session of the Knesset in Jerusalem Israel's Finance Minister Yair Lapid gestures as he attends the opening of the summer session of the Knesset, the Israeli parliament, in Jerusalem April 22, 2013. Lapid is seeking spending cuts of 18 billion shekels ($5 billion) and tax increases of 5 billion shekels as part of the 2013-2014 budget framework, a spokeswoman for Lapid said on Monday. REUTERS/Baz Ratner (JERUSALEM - Tags: POLITICS BUSINESS) - RTXYVX6](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2014/07/RTXYVX6.jpg/RTXYVX6.jpg?h=c2c5b897&itok=ExxxuJlY)
מתחת לפני השטח, בחסות הלחימה בעזה, מתנהל בימים האחרונים בוועדת הכספים קרב רווי יצרים, שמעמיד בספק את יכולתו של שר האוצר יאיר לפיד להוציא לפועל את אחת ההחלטות המרכזיות של כהונתו עד כה: אישור החוק לפטור מתשלום מע"מ בקניית דירה ראשונה, כבר ב-1 בספטמבר.
ביום חמישי הקרוב (31 ביולי) תצא הכנסת לפגרת הקיץ. "חוק מע"מ אפס", שבבחירות הבאות אמור להיות ההישג החברתי הגדול של לפיד, תקוע בוועדת הכספים לפני אישורו בקריאה שנייה ושלישית. יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי, מערים קשיים על התהליך לאישור החוק. ברקע בוחש גם יו"ר מפלגתו, שר הכלכלה נפתלי בנט, שהפך מאוהב ליריב של יו"ר יש עתיד. בנט מנצל את הלחץ שלפיד שרוי בו, להשגת כספים להתנחלויות. כך לפחות טוענים גורמים בוועדת הכספים.