İran Batı Şeria’daki grupları silahlandırmakta kararlı

Son dönemde dünya sahnesinde oldukça yoğun bir mesai veren İran, Batı Şeria’daki Filistinli grupları da İsrail’e karşı silahlandıracağını söylüyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Gazze’de bir basın toplantısına katılan çeşitli silahlı gruplara mensup militanlar, 12 Eylül 2018 Photo by REUTERS/Mohammed Salem.

İşlenmiş konular

quds force, hamas, missiles, palestinian factions, proliferation, arms smuggling, west bank

Haz 19, 2019

GAZZE ŞEHRİ, Gazze Şeridi — İran Batı Şeria’nın dolambaçlı sınırlarının İsrail için zayıf nokta olduğunu biliyor ve bu da Batı Şeria’yı İran-İsrail çekişmesinde stratejik bir bölge haline getiriyor. Batı Şeria’daki Filistinli gruplara silah ulaştırmak coğrafi ve lojistik nedenlerle zor olsa da İranlı yetkililer bu grupları silahlandırmanın önemli bir öncelikleri olduğunu söylüyorlar.

Bu açıklamalar, İsrail’in Suriye’de İran hedeflerine yönelik saldırılarını artırdığı bir ortamda yapılıyor. İsrail ayrıca İran topraklarında da operasyonlar gerçekleştiriyor. Mossad geçen yıl Tahran’da gerçekleştirdiği operasyonla İran’ın nükleer programına ait gizli belgeleri ele geçirmişti. 

Batı Şeria’ya silah girişini İsrail’in yanı sıra Ürdün de engelliyor. Batı Şeria’yı kontrol eden Filistin Yönetimi de bölgedeki gruplar arasında silah yayılmasına izin vermiyor. Tüm bu engeller İran’ın işini zorlaştırıyor. İran bugüne kadar Batı Şeria’daki gruplara füze ulaştırabilmiş değil ama Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney’in kıdemli askeri danışmanı Yahya Rahim Safevi’nin 6 Haziran’daki açıklamasına göre bu yöndeki çabalarından vazgeçmiyor. 

“Konu İran’ın gündeminde yerini koruyor” diyen Safevi, bu kapsamdaki çabalara Hamaney’in “nezaret ettiğini,” Devrim Muhafızları yöneticilerine ve özellikle Kudüs Gücü’ne yol gösterdiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Hüseyin Şeyh El İslam ise Al-Monitor’a yaptığı açıklamada İsrail’i çevreleyen tüm cephelerin Lübnan ve Gazze cepheleri gibi etkili bir şekilde silahlandırılması gerektiğine inandıklarını belirtti.

Filistinli gruplara silah ulaştırma konusunda İran’ın kendine güvendiğine işaret eden İslam şöyle konuştu: “Bu, askeri ve istihbari bir mesele. Biz Batı Şeria’ya silah ulaştırmasını biliriz. Bunu başka cephelerde de yaptık.”

İsrail’deki Kudüs Kamu İşleri Merkezi 6 Haziran’da açıkladığı araştırmada şu tespitlere yer verdi: “İran Batı Şeria’yı silahlandırma emellerini henüz gerçekleştirebilmiş değil ve bu konu İran rejiminin gündeminde öncelikli yerini koruyor. Kasım Süleymani yönetimindeki Kudüs Gücü bu alanda yoğun çabalar sarf ediyor.”

Basına yansıyan haberlere göre Süleymani Aralık 2017’de Hamas ve İslami Cihat’ın silahlı kanat liderlerine, Batı Şeria’ya sokulacak silahlar için eleman toplama talimatı verdi. 

İsrail’den şubat sonunda ve nisan ortasında yapılan iki açıklamaya göre Ürdün sınırı yakınlarında Batı Şeria’ya gitmekte olan iki ayrı silah sevkiyatı ele geçirdi. Onlarca otomatik tüfek ve tabancadan oluşan sevkiyatların arkasında kimin olduğu ise açıklanmadı. 

Batı Şeria’yı Ramallah kentinden yöneten Filistin Yönetimi, İran’ın Filistinli gruplara silah ve para desteği sağlamasından hoşnut olmadığını gizlemiyor. 

El Fetih Devrim Konseyi üyesi Abdullah Abdullah Al-Monitor’a şöyle konuştu: “İran’dan silah almaya ihtiyacımız yok. Haklarımızı İsrail’den geri almak için siyasi adımlar atıyoruz ve herkesin bu çabalarımızı desteklemesini temenni ediyoruz.”

Abdullah “İran Filistinlilere destek konusunda samimiyse bu desteklerini Filistin Yönetimi üzerinden sağlamalı” dedi. Abdullah bu sözleriyle, İran’ın Gazze’de direniş eylemlerinde yakınlarını kaybeden yüzlerce aileye maddi destek sağlamasına gönderme yapıyordu. Filistin Yönetimi bu ailelere yapılan ödemeleri şubat ayında kesmişti.

Batı Şeria’ya silah sokmanın zorluğu, bölgede silah yapımını artırmış durumda. İsrail haziran başında Batı Şeria’da bu yılın başından itibaren 270 adet yerel yapım silah ele geçirdiğini açıkladı. 2018’de de bu türden toplam 400 silah ele geçirilmişti.

Öte yandan Batı Şeria’daki yerel yapım silahlar giderek pahalanıyor. Gözlemcilere göre bunun nedeni, İsrail’in bu tür silahları toplamak için düzenlediği güvenlik operasyonları ve İran’ın Batı Şeria’daki grupları silahlandıracağına dair beyanları. Bir M16 tüfeğinin fiyatı 60 bin şekeli (16 bin dolar) bulurken, yerel yapım Carl Gustaf tüfeklerinin fiyatı şu an 3 bin ilâ 4 bin şekel (830-1100 dolar) arasında değişiyor. Geçmiş yıllarda aynı tüfeğin fiyatı 2 bin şekeldi (550 dolar).

Bazı silah satıcıları ve üreticilerine göre İran, Ürdün sınırı üzerinden silah sokmayı başaramadığı için yerel yapım silahlardan satın alarak Batı Şeria’daki silah yapımına destek olacak. Hamaslı askeri uzman Rami Ebu Zübeyde Al-Monitor’a yaptığı açıklamada bunu teyit etti. 

FKÖ’nün emekli generallerinden Yusuf El Şarkavi de İran’ın güçlü istihbarat ağları olduğunu ve bölgede kendisine yakın gruplar bulunduğunu vurgulayarak Filistin Yönetimi ve İsrail’in devam eden güvenlik operasyonlarına rağmen İran’ın Batı Şeria’yı silahlandırma çabalarından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Hamas için seçim zamanı: Mısır mı İran mı?
Shlomi Eldar | Gazze | Oca 10, 2020
İran füzeleri Kürtlere de bir uyarı mıydı?
Dana Taib Menmy | | Oca 8, 2020
Halid Meşal’in gözü yeniden Hamas liderliğinde mi?
Adnan Abu Amer | | Oca 9, 2020
İran, Süleymani’nin intikamını nasıl alacak?
Ali Mamouri | Iran-US tensions | Oca 3, 2020
Erdoğan’ın Filistin’e müdahalesi İsrail’i rahatsız ediyor
Shlomi Eldar | Palestinian reconciliation | Ara 18, 2019

Recent Podcasts

Featured Video