İsrail güvenlik teşkilatı Abbas’ı müdafaa ediyor

İsrail güvenlik teşkilatı, Mahmud Abbas’ın Mescid-i Aksa olaylarında Filistinlileri kışkırttığına dair siyasi iktidarla hemfikir olsa da Abbas’ın güvenlik alanında iş birliği yaptığına ve terör saldırılarını kınadığına dikkat çekiyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor .
Ben Caspit

Ben Caspit

@BenCaspit

İşlenmiş konular

temple mount, security cooperation, mahmoud abbas, jerusalem, israel, intifada

Kas 20, 2014

İsrail kamuoyunda son günlerde Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas konusunda hararetli bir tartışma yaşanıyor. Bu son derece ilginç ve hayati tartışmanın olası sonuçları yıkıcı olabilir.

Taraflar iki kampa ayrılmış durumda. Sağda duranlar Abbas’ı gelmiş geçmiş en büyük düşmanlardan biri olarak gösteriyor. İsrail’deki siyasi iktidarın üst kademelerini kapsayan bu kampta başta Başbakan Benjamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Naftali Bennett, İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz ve daha az ölçüde Savunma Bakanı Moşe Yalon olmak üzere sağ kanadın tüm bakanları yer alıyor.

Bunların tümü, Abbas’ın bir ortak olmadığına, İsrail’i son aylarda vuran şiddet olaylarına Abbas’ın ilham verdiğine inanıyor. Bennett daha da ileri giderek Abbas’a “terörist” diyor. Diğerleri işi o noktaya götürmese de Filistin liderini aşırı kışkırtmalardan, yerel düzeydeki terörden, Tapınak Tepesi ve Mescid-i Aksa konusundaki gerilimden ve başka birçok musibetten sorumlu tutuyor.

Diğer tarafta ise Adalet Bakanı Tzipi Livni ve Maliye Bakanı Yair Lapid gibi merkez solun bazı siyasetçileri var. Ancak onlar bu öyküde o kadar önemli değil. Bu kampın başını İsrail güvenlik teşkilatı çekiyor. Anlaşılan o ki teşkilat mensupları Abbas’ı ve Batı Şeria’daki yönetimini hararetle savunuyor. 13 Kasım’daki yazımda aktardığım gibi Yahudiye ve Samaria’da (Batı Şeria) görev yapan üst düzey İsrailli bir subay, özel bir sohbette bana Abbas’ın sorun değil çözüm olduğunu söylemişti. Subay, Abbas’a bağlı birimlerin kararlı ve istikrarlı şekilde terörle mücadele ettiğini, Filistin güvenlik teşkilatıyla IDF ve Şin Bet arasında yakın bir istihbari ve operasyonel iş birliği olduğunu, Filistin Yönetimi’nin birçok Hamas militanını tutukladığını ve tüm bunların sayesinde birçok İsraillinin hayatının kurtulduğunu anlatmıştı.

Şin Bet Başkanı Yoram Cohen de 18 Kasım’da Knesset Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu’na verdiği ifadede aynı minvalde konuştu. Abbas’ın ne açıktan ne de “masanın altından” terörü teşvik ettiğini belirten Cohen’in bu ifadesi solcu milletvekilleri tarafından basına sızdırıldı. Ancak sızdıranlar, ifadenin Doğu Kudüs ve Tapınak Tepesi’yle ilgili bölümlerinden söz etmeyi unuttu. Bu konuda Abbas’ın bilhassa söylem düzeyinde son aylarda gerçekten de radikalleştiği görülüyor.

Şin Bet başkanına göre Filistin liderinin “Mescid-i Aksa’nın müdafaa edilmesi” gerektiğine dair aşırı sözleri, bazı Filistinlileri terör eylemlerine yöneltiyor olabilir. Ancak Cohen, son kertede İsrail güvenlik teşkilatının çizgisini benimsedi. Buna göre Abbas, Filistin Yönetimi teşkilatı ve Batı Şeria’daki mevcut Filistin idaresi güvenlik açısından İsrail için bir kazanım.

Bu hafta görüştüğüm üst düzey bir İsrail güvenlik yetkilisi de şu ifadeyi kullandı: “Üç İsrailli gencin kaçırılmasının (12 Haziran) ardından başlatılan Kardeş Hamisi Harekâtı sırasında ve onun akabindeki Koruyucu Hat Harekâtı sırasında Abbas Yahudiye ve Samaria’da bir intifadanın patlak vermesini önlemek için elinden gelen her şeyi yaptı.”

IDF ve Şin Bet’in dikkat çektiği bu çaba, son derece somut ve hatta kahramanca bir çabaydı. Doğu Kudüs’teki olayların Yahudiye ve Samaria’daki kentlere sıçramadığı bir gerçek. Nablus, Cenin, Tulkarim, Kalkilya ve Ramallah’ta sükûnet hâkim – El Halil’deki sükûnet istikrarlı değil -- oysa Doğu Kudüs’te yangın var.

Yüksek rütbeli bir İsrailli subaya göre “Abbas, Batı Şeria’yı bütünüyle Kudüs’ten ayrı tutuyor. Hassas dengeleri gözetmesi gereken bir lider için bu, meşru bir siyasi manevra sayılır. Kudüs, Filistinlilerle Müslümanların tam konsensüs hâlinde olduğu bir konu. Abbas’ın onu rahat bırakmayan Hamas’la ve Filistin sokağıyla başı dertte. Kudüs konusunda hizaya gelmek zorunda. Bu konudaki söyleminin fazlasıyla kışkırtıcı olduğu doğrudur. Örneğin ‘şehitler’ tabirini kullanmasa memnun olurduk. Ama sonuçta onun da belli manevralar yapması lazım.”

Bu tartışmada kim haklı? Karar vermek zor.

Derinlemesine bir değerlendirmeyle tuhaf bir gerçeğe ulaşılıyor: Teknik olarak her iki taraf da haklı. Terör saldırılarının önlenmesiyle alakalı tüm konularda Abbas’ın ne denli harika olduğunu anlatan İsrail güvenlik birimleri yöneticileri doğruyu söylüyor. Ancak Filistin Yönetimi’nin İsrail ve Yahudilere karşı hoyrat ve yanıltıcı kışkırtmalarda bulunduğunu öne süren İsrailli politikacılar da pek yanılıyor sayılmaz.

İsrail, Filistin tarafının tüm açıklamalarını tüm medya platformlarında takip eden çeşitli mekanizmalara sahip. Bulgular ürkütücü. Kışkırtmalar durmaksızın yükseliyor ve söylemin sertliği rekorlar kırıyor. Filistin Yönetimi ve El Fetih’e bağlı medya organları dâhil hemen hemen herkes Yahudileri yok etmek üzere savaş çağrısı yapıyor. Yahudiler için “maymun ve domuz” gibi tabirler kullanıyor, uydurma şehir efsaneleri ve doğuya özgü kanlı karalamalar tekrar ediliyor, yani ateşe sürekli benzin dökülüyor.

İşin teknik tarafına değindikten sonra şimdi asıl meseleye dönelim. Araplar ve Müslümanlar arasında İsrail’e yönelik kışkırtmalar her zaman oldu. Bu mesele sadece Araplarla da sınırlı değil. 18 Kasım’da Batı Kudüs’te bir sinagogda dua etmeye gelen dört Yahudi’nin katledilmesinin ardından birçok Batılı medya kuruluşu berbat bir sınav verdi. Bu korkunç olaya dair taraflı, skandal sayılabilecek haberler yapıldı. CNN’nin ilk haberi, bir camide ibadet eden kişilerin öldürüldüğü şeklindeydi. Bunun gibi birçok örnek var.

Kışkırtmaların önüne geçmenin tek yolu gerçek, samimi ve istikrarlı bir barış sürecini başlatmaktır. Kışkırtmalar, yalancılık ve barbarlık bakımından her gün yeni rekorlar kırsa da barış sürecini terk eden Netanyahu hükümeti, şimdi bu kışkırtmalardan kolay kolay şikâyet edemez.

Bunun da ötesinde İsrail, yıllarca terörü bizzat kınama cesareti gösterecek bir Filistin liderinin hayalini kurmuştu. Sonra Abbas ortaya çıktı. Abbas, daha FKÖ lideri Yaser Arafat hayattayken bunu yaptı. Arafat’ın ölümünden sonra da buna devam etti ve bu tavrını günümüze dek güçlendirerek sürdürdü.

İsrail, ayrıca Filistin Yönetimi’nde “tek idare altında tek kanun, tek silah” ilkesi çerçevesinde bir durumun hayalini kurdu. Filisin bölgelerinde 10 yıl öncesine kadar tam bir kaos hakimdi. Silahlı cihatçı gruplar kol geziyordu, patlayıcı kemerler imal eden tesisler vardı, intihar eylemleri bir sanayiye dönüşmüştü. Bölge, kimsenin kontrol edemediği vahşi bir orman gibiydi. Bu konuda da Abbas, eski Başbakan Selam Fayyad ile birlikte imkânsız olanı başardı. Bugün tek idare, tek silah, tek kanun var. İslami Cihat ve Hamas militanlarıyla dolu hapishaneler var. İsrail’le tam bir iş birliği var.

Knesset Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu’nun bir üyesinin deyimiyle “Tüm bunlar birçok Yahudi’nin hayatını kurtardı. Mahmud Abbas’ı bu şekilde tekmelemeye devam edersek çok yakında kendimizi onu özlerken buluruz.”

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

More from  Ben Caspit

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

Author: Ben Caspit

by Ben Caspit Pazartesi, Tem. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

Other podcast episodes

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

İlgili Makaleler

Recommended Articles

Dahlan’a yönelik suçlamalar çoğalıyor
Adnan Abu Amer | | Şub 26, 2020
Filistinlilerin toprak mücadelesi Osmanlı arşivlerinden güç alıyor
Ahmad Melhem | israil filistin çatışması | Oca 14, 2020
Erdoğan’ın Filistin’e müdahalesi İsrail’i rahatsız ediyor
Shlomi Eldar | Palestinian reconciliation | Ara 18, 2019
Türkiye’nin Dahlan kararı: Abbas seçimlerden önce rakibinden kurtulabilir mi?
Ahmed el-Komi | | Ara 19, 2019
El Fetih ve Hamas’ın Türkiye rekabeti
Adnan Abu Amer | Palestinian reconciliation | Kas 21, 2019

Recent Podcasts

Featured Video

More from  İsrail'in Nabzı

al-monitor
İsrail’in ilhak planı iki eski komutanın elinde
Ben Caspit | | Haz 12, 2020
al-monitor
İsrail ve Türkiye arasında buzlar eriyor mu?
Rina Bassist | Koronavirüs | Nis 13, 2020
al-monitor
Netanyahu’nun koronavirüse karşı gizli silahı: Mossad
Ben Caspit | Koronavirüs | Nis 1, 2020
al-monitor
Rusya, İsrail ile Hamas arasındaki oyunun kurallarını değiştirebilir
Shlomi Eldar | Rus etkisi | Mar 4, 2020