הרשימה המשותפת תגייס את האיחוד האירופי לסיכול סיפוח הבקעה

ברשימה המשותפת מבינים כי פעולותיהם לסיכול כוונת סיפוח בקעת הירדן יהיו אפקטיביות יותר באמצעות יצירת לחץ בינלאומי על ישראל. בכוונת חבריה לשתף פעולה עם נציגי האיחוד האירופי ולגייסם למאבק.

al-monitor .

נושאים מכוסים

the hague, war crimes, joint list, blue and white party, annexation, jordan valley, benjamin netanyahu

דצמ 8, 2019

בין אם זה ספין בחירות תוצרת נתניהו ובין אם לאו, יוזמת סיפוח בקעת הירדן בואכה ים המלח על ידי ישראל מונחת כבר על השולחן. נתניהו, כפי שכתבתי במאמר קודם, מבטיח סיפוח לאחר הבחירות כדי לתפוס שתי ציפורים במכה אחת: לרצות את המתנחלים, שמבחינתם סיפוח בקעת הירדן הוא סימן לבאות, כלומר החלת ריבונות על שטחי C ואף יותר מכך; ובאותה עת למלכד את כחול לבן – אם חבריה יתנגדו לסיפוח ייחשבו כשמאלנים המוכנים להפקיר שטח ישראלי שיש עליו קונצנזוס רחב, ואם יתמכו הם יאבדו את תמיכתה העתידית של הרשימה המשותפת.

בעצם השיח הציבורי על סיפוח הבקעה הצליח נתניהו לעורר דאגה במערכת הביטחון, בירדן ובקהילה הבינלאומית. בערוץ 12 פורסם השבוע [3 בדצמבר] כי במערכת הביטחון הזהירו את נתניהו שמהלך כזה עלול להעמיד בסכנה את הסכם השלום עם ירדן. לפי הדיווח, בכירים במערכת הביטחון סבורים כי במקרה של החלת ריבונות ישראלית על בקעת הירדן המלך עבדאללה יתקשה לעמוד בלחץ העממי הכבד שיופעל על המלוכה וישעה את הסכם השלום בין שתי המדינות. יש לזכור כי הלחץ הזה הוא שהוביל לאחרונה את ירדן להתעקש על השבת המובלעות צופר ונהריים, שהוחכרו לישראל במסגרת הסכם השלום. 

במשרדה של פאטו בנסודה, התובעת הראשית בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, הביעו ביום חמישי [5 בדצמבר] דאגה רבה לא רק מכוונותיו והצהרותיו של נתניהו אלא גם מתגובת כחול לבן, שאותה כאמור הצליח נתניהו לגרור למלכודת הסיפוח. "אפשר לעשות זאת בזמן קצר יותר מחמישה חודשים, בממשלת אחדות, בראשותו של בני גנץ", צייץ השבוע [2 בדצמבר] ח"כ משה בוגי יעלון, מבכירי כחול לבן ושר הביטחון לשעבר.

כל ההתבטאויות וההצהרות הללו העלו ספקות ברשימה המשותפת, שאולי כחול לבן היא למעשה הליכוד בתחפושת, וכי אין אלטרנטיבה אמיתית לשלטון הימין. ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) טען בציוץ בטוויטר [2 בדצמבר] כי שני חברי כנסת המזוהים כאנשי ימין בכחול לבן, צבי האוזר ויועז הנדל, מתחרים עם הליכוד מי יספח קודם את הבקעה. "סיפוח הוא פשע מלחמה והרשימה המשותפת תיאבק בכול החלטה שמנציחה את הכיבוש", הוא קבע.

בראיון לאל-מוניטור אומר ח"כ ג'בארין, כי עצם ההצהרות הזהות בשתי הסיעות הגדולות מעוררת חשש כבד ברשימה המשותפת של כוונה להקים ממשלת אחדות אחרי הבחירות הקרובות, הבלתי נמנעות כנראה. לדבריו, הליכוד לבדו לא יוכל לספח שטחים, והוא צריך לשם כך ממשלה רחבה. "לפי הדיבורים והניואנסים שאנחנו שומעים, נראה שכחול לבן הולכת ימינה ומיישרת קו (עם הסיפוח)".

עוד הוא אומר, כי במקרה כזה גנץ וסיעתו לא יוכלו ליהנות מתמיכתה של הרשימה המשותפת: "הרי דובר כל הזמן על תמיכה מבחוץ כדי לאפשר הקמת ממשלה אחרת, אבל עם כוונות סיפוח והתחפשות לליכוד ב' זה לא יקרה".

ח"כ ג'בארין מזכיר כי לרשימה המשותפת יש כיום כוח פוליטי רב ובעל משמעות, הן בזירה הפוליטית הישראלית והן בזירה הבינלאומית. "אי אפשר להתעלם מכוחם של 13 חברי כנסת", הוא אומר ומזכיר כי בשנת 1995, כשחד"ש תמכה מבחוץ בממשלת רבין והייתה חלק מגוש חוסם, היא הגישה הצעת אי אמון בממשלה לאחר שהתברר שרבין מתכוון לבנות בהר חומה. "האיום עזר והממשלה דחתה את הרעיון", הוא אומר.

עם זאת ברשימה המשותפת מבינים, כי פעולות לסיכול הסיפוח יהיו אפקטיביות יותר באמצעות לחץ בינלאומי. לדברי ח"כ ג'בארין, כשבישראל הולך ונבנה קונצנזוס רחב להחלת ריבונות על בקעת הירדן, הדרך האפקטיבית היחידה למנוע מהלך הרסני כזה לגיבוש הסכם שלום עתידי עם הפלסטינים לפי עיקרון שתי מדינות לשני עמים, היא לחץ בינלאומי על ישראל.

הודעת משרדה של התובעת הראשית בבית הדין הפלילי בהאג היא כנראה המשכו של לחץ כזה. תחילתו הייתה בהודעה משותפת שפרסמו חמש מדינות באיחוד האירופי (צרפת, גרמניה, ספרד, איטליה ובריטניה) ערב הבחירות האחרונות [13 בספטמבר] ובה הן הביעו דאגה מעצם השיח הציבורי על סיפוח וטענו כי סיפוח הבקעה יפר את החוק הבינלאומי.

ח"כ ג'בארין טוען כי הקמת הרשימה המשותפת והצלחתה להפוך לסיעה השלישית בגודלה בכנסת מעניקה ל-13 חבריה נוכחות חזקה בזירה הבינלאומית. נוכחות שאותה הם ינצלו, אם יידרש, לסיכול יוזמת הסיפוח. "ככוח פוליטי מתייחסים אלינו יותר ברצינות", הוא אומר, "לא רק כמי שמייצגים מיליון וחצי פלסטינים, אלא גם כקול נגד הקונצנזוס היהודי המהווה את קבוצת הרוב".

ג'בארין מוסיף ואומר, כי חברי הכנסת של הרשימה המשותפת ממתינים לאיושם הקרוב של מוסדות האיחוד החדשים ויקיימו עם נציגיהם מפגשי עדכון. במקביל, ועידת זכויות האדם של האו''ם תתכנס בז'נבה בחודש מארס בשנה הבאה [2020] ובה ידונו בשני נושאים: מעמד האזרחים הערבים במדינת ישראל על רקע חוק הלאום המעמיק את האפליה, והצעדים שעושה ישראל להרחיק כמה שיותר את פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. דיונים אלה, אומר ג'בארין, מתיישבים היטב עם טענת חברי הכנסת מהרשימה המשותפת כי ישראל רצינית בכוונות הסיפוח. "אנחנו תורמים (לוועידה) את הנתונים אליהם אנחנו נחשפים כחברי פרלמנט", הוא אומר עוד.

שאלתי את ח"כ ג'בארין, האם העברת נתונים לגורמים בינלאומיים אינה מעשה המחזק את דבריו של אביגדור ליברמן המאשימם כגיס חמישי. ג'בארין צחק. "אנחנו מדברים על דברים גלויים, נאומים של חברי כנסת מהימין ודברים שהם אומרים בפומבי. רובם משודרים בערוץ הכנסת. ההבדל הוא שאנחנו מבינים ניואנסים. למשל, הדברים שגורמים רשמיים אומרים לראשי האיחוד האירופי או למנהיגים אחרים בעולם הם שונים מדברים שאומרים בכנסת". לדבריו, חברי הכנסת מהימין מדברים ומתכוונים לא רק לסיפוח הבקעה אלא "נסחפים עד כדי סיפוח שטחי A".

ביום רביעי בחצות [11 בדצמבר] יוכרע האם ישראל הולכת לבחירות שלישיות. ברשימה המשותפת מאמינים שיצליחו לגדול בשניים ואפילו שלושה מנדטים נוספים. אם אכן כך יקרה, זו תהיה תוספת כוח פוליטית משמעותית לערביי ישראל, שנציגיהם בכנסת מתכוונים להיאבק למען שיפור מעמדם האזרחי וכן להיות שומרי הסף נוכח כוונות הסיפוח. פעם הסיפוח היה בגדר פנטזיה של ימין קיצוני, כעת הוא כמעט קונצנזוס בקרב הרוב היהודי.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020