ישראל פולס

סיפוח בקעת הירדן: יריית הפתיחה למערכת הבחירות הבאה

p
המחבר
בקצרה
בליכוד מעוניינים להעלות להצבעה בכנסת כבר בשבוע הבא הצעת חוק להחלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן ולמלכד כך את כחול לבן. אם תצביע בעד – תאבד את תמיכת הרשימה המשותפת; אם תצביע נגד – נתניהו כבר יעשה מזה מטעמי בחירות.

ישראל, כך נראה, הולכת לבחירות בפעם השלישית תוך פחות משנה. ביום רביעי בערב [20 בנובמבר] הודיע יו"ר כחול לבן בני גנץ לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי לא הצליח להרכיב ממשלה במועד שהוקצב לו, ולפי התבטאויות השחקנים על המגרש הפוליטי נראה שמערכת הבחירות לכנסת ה-23 כבר כאן. אמנם, על פי החוק המנדט להרכבת ממשלה עובר כעת לחברי הכנסת למשך 21 יום, וכל אחד מהם יכול בתקופה זו לגייס 61 חתימות כדי להקים ממשלה בראשותו, אבל ספק אם מישהו יעמוד במשימה שבה נכשלו לפניו נתניהו וגנץ.

עוד לפני הכרזתה הרשמית, ברור כי מערכת הבחירות הקרובה צפויה להיות מכוערת ויצרית מקודמותיה. יככב בה בוודאי כתב האישום נגד ראש הממשלה, שאותו פירסם הערב (21 בנובמבר) היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. סוגיה אחרת שצפויה לככב בסדר היום הפוליטי היא סיפוח בקעת הירדן.

לפני כשבועיים [4 בנובמבר] הגישה ח"כ שרן השכל (הליכוד) הצעת חוק להחלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן, אך זו לא זכתה כמעט להתייחסות. נתניהו וגנץ היו עסוקים בכיפוף ידיים, ולמי היה ראש להתעסק בסיפוח שספק אם יש לו רוב בכנסת המבולגנת, כשאיש אינו יודע מה יילד יום. בינתיים התמונה הפוליטית התבהרה, גנץ כשל בהרכבת ממשלה, באופק הקרוב כבר רואים את הבחירות, ופתאום נתניהו האיץ בח"כ השכל לקדם את הצעת החוק במהירות.

ח"כ השכל לא הספיקה לעכל עד כמה מהר נרתם ראש הממשלה לטובת הצעת החוק שלה, ונתניהו כבר מיהר לצייץ בטוויטר בעד סיפוח מיידי [19 בנובמבר]. וכך, בעוד גנץ עושה את דרכו לירושלים בדרך לפגישה מכרעת עם נתניהו בלשכתו, ברשתות החברתיות כבר רץ סרטון של ראש הממשלה שממנו עולה כי רק ממשלת אחדות רחבה תוכל לספח את הבקעה בעוד גנץ מעדיף ממשלת מיעוט עם הערבים. נתניהו לא אמר זאת במפורש, אך מבחינת המתנחלים ברור כי סיפוח הבקעה הוא רק ההתחלה, בתקווה שבהמשך יבואו סיפוחים נוספים. "ההחלטה ההיסטורית של הממשל האמריקני מאתמול נותנת לנו הזדמנות חד פעמית לקבוע את גבולה המזרחי של מדינת ישראל ולספח את בקעת הירדן", הכריז נתניהו בסרטון, "אי אפשר לעשות זאת בממשלת מיעוט שנשענת על אחמד טיבי ואיימן עודה. לכן אני קורא לבני גנץ לבוא יחד איתי ועם אביגדור ליברמן, להקים ממשלת אחדות שהנושא הראשון שלה, ביום הראשון של הממשלה החדשה, הוא סיפוח בקעת הירדן. העם וההיסטוריה לא יסלחו למי שיחמיץ את ההזדמנות הזאת".

וכך, מצוידת בהצהרה ה"היסטורית" של נתניהו, פנתה ח"כ השכל למלאכת הזירוז מול הוועדה המסדרת של הכנסת, לקידום מהיר של הצעת החוק. בהליך רגיל יש להמתין 45 יום לפני שניתן להעלות הצעת חוק פרטית בקריאה טרומית. בליכוד רוצים שזה יקרה כבר בשבוע הבא.

טוענת נוספת לכתר הסיפוח היא ח"כ איילת שקד, שעוד כשרת המשפטים החלה לזרוע את זרעי הסיפוח הראשונים יחד עם שותפה נפתלי בנט. בתור שרה היא דחפה להחיל את החוק הישראלי על שטחי יהודה ושומרון, כלומר סיפוח מלא בלי כחל וסרק. יום לפני שהוגשה הצעת החוק של ח"כ השכל, הניחה ח"כ שקד על שולחן הכנסת הצעת חוק להחלת המשפט, השיפוט והמינהל של מדינת ישראל על אזורי בקעת הירדן, גוש עציון ומעלה אדומים – כולל אזורי המסחר והתעשייה, האתרים הארכיאולוגים, הכבישים ואדמות המדינה שבין היישובים בשטחי C. כלומר סיפוח בלי להשתמש במילה המרתיעה "סיפוח". לטענת שקד, יש כרגע חלון הזדמנויות מדיני שאסור לפספס ו"נכונות מצד ארה"ב למהלך סיפוח שכזה, שלא יחזור".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), שהיה בשבועות האחרונים במגעים עם כחול לבן להקמת ממשלת מיעוט, סבור שעיתוי הכרזת מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו כי ההתנחלויות אינן מנוגדות לחוק הבינלאומי – אינו מקרי. לדבריו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא הסתיר בבחירות הקודמות את התגייסותו למען נתניהו, ועכשיו כשברור שעוד סיבוב בדרך והחבר בירושלים במצוקה מתמשכת, למה לא להעניק לו דחיפה קלה שתסייע לו במאבק על קולות הימין? "זוהי מתנת בחירות מנשיא בתהליך הדחה לראש ממשלה שהודח", פסק טיבי בשיחה עם אל-מוניטור.

מיד כשנודע על "מתנת טראמפ" לנתניהו, פרסמה הרשימה המשותפת הודעה שגינתה בחריפות את ההצהרה ובעיקר את העיתוי [19 בנובמבר]: "הרשימה המשותפת רואה בהצהרה אומללה זו, הן מבחינת תוכנה והן מבחינת עיתויה, כהמשך ישיר למגמת התמיכה הבלתי מסויגת של ממשל טראמפ בימין הקיצוני בישראל בהנהגת נתניהו. ממשל טראמפ מתיישר לצד המתנחלים מול כל מדינות העולם והקהילה הבינלאומית".

איך תצביע הכנסת הנוכחית על הצעת החוק לסיפוח בקעת הירדן, אם וכאשר העניין אכן יעלה להצבעה, לא ברור. מה שכן, בסוגיית סיפוח בקעת הירדן הצליח נתניהו להכניס את גנץ ואת רשימתו כחול לבן למלכוד. אם כחול לבן תצביע בעד, היא תאבד את תמיכת הרשימה המשותפת אחרי הבחירות הבאות ההולכות וקרבות. אין שום סיכוי שבעולם שחברי המשותפת יתמכו בסיעה שהסיפוח יהיה רשום גם על שמה. אם כחול לבן תגמגם ותתנגד, נתניהו כבר יעשה מזה מטעמי בחירות. לכן ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן), יו"ר הוועדה המסדרת, ינסה בוודאי לדחות ככל יכולתו את הבאת הצעת החוק לקריאה טרומית. אבל בין אם יצליח ובין אם ייכשל, נדמה כי סיפוח הבקעה כבר יצא לדרך בזריקת עידוד של ממשל טראמפ.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept