האם בריוני סייבר מאוקראינה יגנבו את הבחירות בישראל?

האקרים מאוקראינה מנהלים מגעים עם גורמים פוליטיים בישראל, המבקשים לרכוש כלי סייבר התקפיים שיאפשרו להם להציף את הציבור הישראלי בכמויות עצומות של פייק ניוז מפולח ומתוחכם ב-48 השעות האחרונות שלפני ההצבעה.

al-monitor .

ספט 13, 2019

שלושה ימים לבחירות בישראל, והשם החם בקרב על הקולות והתודעה הוא "סייבר". פעם היו הצדדים מתקוטטים בשטח, בעצרות, כינוסים ושלטי חוצות. היום עברה הזירה העיקרית לעולם הסייבר.

ביום שישי [13 בספטמבר] שיגר ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, מכתב דחוף לראש רשות הסייבר הלאומית בישראל שבו הוא דורש מהרשות לנקוט בפעולות על מנת לבלום התקפות סייבר צפויות נגד מפלגתו ביום הבחירות ובימים שלפניו. כבר בשבוע שעבר [2 בספטמבר] פנתה מפלגתו של ליברמן לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה לעצור מיד את פעילות ה"בוטים" של הליכוד, אשר לטענתה מופעלת נגד ליברמן, והוסיפה רשימה של 51 חשבונות פייסבוק מזויפים לכאורה, שמהם בוצעה הפצת פייק ניוז בשפה הרוסית בעיקר נגד ליברמן, אבל גם נגד רשימות נוספות כמו כחול לבן, המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר.

ליברמן מנהל קרב ענקים נגד נתניהו על הקול הרוסי. הקרב הזה עמוס יצרים ואינטרסים ופרץ ביוזמתו של נתניהו. כשהתברר שליברמן אינו מתכוון להצטרף לממשלה ונחוש לסיים את הקריירה הפוליטית של נתניהו, החליט ראש הממשלה לפלוש למגרש של ליברמן ולנסות להעביר לצד שלו חלק מהאלקטורט של עולי ברית המועצות לשעבר, שנאמנותם לליברמן הייתה לשם דבר. החלק היותר מעניין ומסוכן של הקרב הזה ניטש בעולם הסייבר. לנתניהו תקציב כמעט בלתי מוגבל בעוד ליברמן נאבק בתקציב מצומצם הנגזר מכמות המנדטים שקיבל בבחירות אפריל 2019 (חמישה).

ביום חמישי [12 בספטמבר] עצרה פייסבוק את פעילות "צ'ט בוט" - הקמפיין של נתניהו שהפיץ לתומכי ראש הממשלה מסרים דוגמת "צאו להצביע ולשכנע תומכים פוטנציאליים...הערבים רוצים להשמיד את כולנו, נשים, גברים וילדים". פייסבוק הודיעה כי "אם יהיו הפרות נוספות של המדיניות שלנו, ננקוט בפעולות מתאימות". הליכוד הודיע בתגובה כי המסרים הללו, שהופצו על ידי בוט אלקטרוני, לא היו על דעתו של ראש הממשלה אלא ביוזמתו של "עובד זוטר". נתניהו ניסה להתנער מהמסר הבעייתי, המהווה הסתה נגד הציבור הערבי, בדיוק כפי שהתנצל לאחר בחירות 2015 על דבריו לפיהם "הערבים נעים בכמויות לקלפיות".

עם כל הכבוד לפייק ניוז שמיידים היריבים הפוליטיים שעל המפה הפוליטית זה בזה, החשש האמיתי הוא מתקיפות סייבר בהיקף נרחב וחמור יותר, בסגנון פעילותה של חברת קיימברידג' אנליטיקה הבריטית שנסגרה לאחר שנחשפה [2018]. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, מקיים מגעים קדחתניים עם גורמים רבים ביניהם שירות הביטחון הכללי ורשות הסייבר הלאומית, במאמץ לבלום את הסכנה הפוטנציאלית. מכיוון שרשות הסייבר נמצאת תחת אחריותו של ראש הממשלה נתניהו, שהוא בעל עניין בבחירות, הקים מלצר כמה חומות הגנה נוספות על ידי גופים חיצוניים ובלתי תלויים. הוא גם מקיים מגעים אינטנסיביים עם פייסבוק, החולשת על אפליקציית המסרונים ווטסאפ, במטרה למנוע הצפת פייק ניוז, סרטונים ערוכים ומידע מניפולטיבי ביום הבחירות בהיקפי ענק.

לאחרונה הגיע ארצה בחשאי מטוס פרטי ועליו בכירים בהנהלת פייסבוק העולמית כדי לדון עם מלצר בצעדים שיינקטו על מנת לבלום או לצמצם את האפשרות להשפיע על הבחירות בישראל באמצעות רשת האינטרנט. לאחר אירועי הבחירות בבריטניה, ארה"ב, הודו ומקומות נוספים, נשואות כעת עיני העולם לבחירות בישראל. גם בפייסבוק יודעים שחיוני לבלום את תופעת המעורבות וההשפעה באמצעות סייבר על הליכים דמוקרטיים.

על פי מידע שהגיע לגורמים רשמיים בישראל, האקרים מאוקראינה מנהלים לאחרונה מגעים עם גורמים פוליטיים בישראל, המבקשים לרכוש כלי סייבר התקפיים שיאפשרו לבעליהם לשגר בזמן אמיתי, ערב הבחירות ובמהלכן, כמות עצומה של הודעות ווטסאפ ומסרונים לקהל מפולח (מטורגט). ווטסאפ מגבילה כיום את מספר ההודעות שניתן לשלוח ממנוי בודד וגם את מספר החברים בקבוצות צ'ט, בדיוק מהסיבה הזו. לאחר שנחשפה מעורבותם של בריוני סייבר והאקרים בקמפיינים בארה"ב, בריטניה (ברקזיט), הודו ומקומות נוספים, הוחלט להגביל את עצם השימוש בווטסאפ לצורך שינוי תודעתי בקרב קהלים ומצביעים פוטנציאליים.

אלא שהאקרים במעמקי רשת הדארקנט הצליחו לייצר כלי התקפה שמאפשרים את עקיפת המגבלות של הרשתות החברתיות ושיגור מיליוני מסרונים וסרטונים, תוך כדי השתלטות על צ'טים ויצירת מצג שעל פיו ההודעה מגיעה מתוך הצ'ט לשאר חבריו. בדרך זו הסרטון זוכה באמינות גבוהה יחסית ובקשב של אלה שמקבלים אותו. החשש בוועדת הבחירות המרכזית בישראל הוא מהאפשרות שמפלגה או מועמד יצליחו לשים יד על כלים התקפיים כאלה ויציפו את הציבור הישראלי בכמויות עצומות של פייק ניוז מפולח ומתוחכם ב-48 השעות האחרונות שלפני ההצבעה, כשכבר כמעט ואי אפשר לנקוט בפעולות מנע. זהו הנושא המטריד ביותר כעת את ועדת הבחירות המרכזית ואת העומד בראשה.

כדי לנטרל את הסכנה הזאת, ננקטו אמצעים חסרי תקדים והוקמו חומות הגנה שלא הוקמו בעבר מעולם. האם  זה יצליח? את זה נדע רק למחרת הבחירות, אם בכלל. היכולות שפותחו בעולם הסייבר בשנים האחרונות מאפשרות לכל מי שמוכן לקחת את הסיכון ולהשקיע את האמצעים לייצר פייק ניוז בהיקפים ודרגת אמינות שטרם נראו. לשם המחשה, בסביבתו של נתניהו כללו אתמול [12 בספטמבר] גם את הפרסום ב"פוליטיקו" בדבר הריגול שהפעילה ישראל לכאורה נגד הנשיא טראמפ ואנשיו, באופציה של פייק ניוז שהגיע ממעמקי הדארקנט והסייבר. ההכחשה הישראלית הגורפת לפרסום הזה, שהגיע ערב בחירות, לא הספיקה. גורמים מדיניים בכירים בירושלים ציינו כי אין להוציא מכלל אפשרות שהראיות או המקור לפרסום בוימו או יוצרו באמצעות סייבר, עד שהבשילו לפרסום עיתונאי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020