המוקשים שמחכים לכחול לבן

ההזדמנות השנייה שקיבלה כחול לבן אינה כוללת, בשלב הזה, כלים חדשים שיאפשרו לה להצליח במה שנכשלה באפריל: להביס את נתניהו. דשדוש בסקרים עלול לעורר מחדש שאלות כמו ביטול הרוטציה ואפילו החלפת גנץ באשכנזי.

al-monitor .

נושאים מכוסים

הבחירות בישראל

יונ 5, 2019

בצמרת כחול לבן העסקים לכאורה כרגיל: השבוע [2 ביוני] הודיעה המפלגה כי למרות הרינונים והפרסומים השונים, הרוטציה בין בני גנץ ליאיר לפיד תישאר על מכונה כי "הסכמים יש לכבד". בהודעת המפלגה לא נאמר כי "זה הדבר הנכון לעשות" ואיש מבכיריה, למעט לפיד, לא באמת חושב שהמשך הרוטציה בין השניים מסייע אלקטורלית למפלגה. ההחלטה להמשיך בכל זאת, שאיננה סופית, ממחישה את עוצמתו הפוליטית של לפיד, היחיד מבין בכירי כחול לבן שמאחוריו גוף פוליטי אמיתי ומנוסה עם מערכות לוגיסטיות וצבא מתנדבים ופעילים מסור בכל רחבי הארץ.

השאלה היא מה יקרה במעלה הדרך, או במורדה, לקראת ה-17 בספטמבר. "קיבלנו הזדמנות שנייה", אמר לפיד לאחר שבנימין נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה והכנסת פיזרה את עצמה [30 במאי]. הוא צודק. הבעיה היא שההזדמנות הזו אינה כוללת, בשלב הזה, גם כלים חדשים או אמצעים שוברי שוויון שיאפשרו לכחול לבן  להצליח במה שנכשלה באפריל האחרון: להביס את נתניהו. אולי אפילו להיפך. קיימת אפשרות לפיה יו"ר מפלגת העבודה הבא (הפריימריז יתקיימו ביולי הקרוב) יהיה אלקטורלי יותר מאבי גבאי ויצליח להחזיר למפלגה חלק ממה שאיבדה לטובת כחול לבן. וזה עוד לפני שנהגה השם המפורש "אהוד ברק", ששוקל ברצינות לחזור ולהתמודד על ראשות העבודה. בכחול לבן יצטרכו להתמודד בזירה מורכבת ומסוכנת יותר מזו שעמדה בפניהם באפריל, אבל ללא שינוי כלשהו באמצעים שיעמדו לרשותם. כאמור אולי אפילו להיפך.

כרגע, מראים סקרי דעת קהל ראשונים כי כחול לבן שומרת על כוחה, פחות או יותר. הליכוד, לעומת זאת, ממשיך להתחזק. למזלה של מפלגת שלושת הרמטכ"לים, הסיכויים למעברה של איילת שקד הפופולרית לליכוד נראים כרגע אפסיים, לאור התנגדותה הנחרצת של בעלת הבית, רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. הפופולריות של שקד חוצת מגזרים ומפלגות והייתה אמורה לייצר צרות חדשות לכחול לבן. אבל גם בלעדיה המצב לא מעודד.

כלפי חוץ, מנסים בכירי המפלגה להמשיך לשדר את אחוות הלוחמים הצבאית אותה טיפחו במהלך הקמפיין האחרון. יחד עם זאת, איש כבר לא מנסה להעמיד פנים כי מדובר במפלגה מאוחדת. בצמרת המפלגה הוחלט להפסיק להשקיע מאמץ בהשתקת המחלוקות הפנימיות, ובמקום זאת לנקוט בשיטה הפוכה. כן, יש כאן מגוון דעות ולא תמיד מסכימים על כל דבר, אומרים במפלגה, אבל הדרך משותפת ונלך בה ביחד לכל אורכה. זה מה שחשוב.

השאלה היא מה יקרה בשבועות הקרובים, כשמועד הבחירות יתקרב וגורליותן תתחדד. אלה יהיו הבחירות בהן ייחרץ גורלו של נתניהו לא רק במישור הפוליטי, אלא גם בתחום הפלילי. אלה יהיו הבחירות בהן תבחר ישראל לאיזה כיוון לפנות: לעבר "מדינת הלכה" בסגנון המלכים דוד ושלמה עליה מדבר ח"כ בצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין, או ישראל הישנה, הדמוקרטית, ליברלית ויהודית, עליה חלם דור המייסדים ואותה מנסה כעת הימין לקעקע.

מה יקרה בכחול לבן אם הסקרים, שחייכו אליה בקמפיין הקודם, יפנו כתף קרה? מה יקרה אם נתניהו יפתח פער והמפלגות השכנות, בעיקר העבודה, יכרסמו באלקטורט המזדמן שלה מהפעם הקודמת (35 מנדטים)? במצב כזה, יצטרכו הרמטכ"לים, יחד עם לפיד, להתייצב בפני החלטות קשות באמת. קל זה לא יהיה. בני גנץ, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי התרגלו לחלק פקודות ולהיות ראש פירמידת ענק צבאית, בה כולם כפופים אליהם. לפיד התרגל לאותו הדבר בדיוק ביש עתיד הסרה למרותו בסוג של משמעת צבאית. עכשיו הם צריכים לטלטל את המערכת ולנסות להחליט מה הכי טוב לעשות כדי להגיע לניצחון. הפעם, אין מאחוריהם את כל צה"ל.

הראשונה שתחזור לסדר היום היא הרוטציה. אם יוכח בסקרים שביטול הרוטציה מזניק את כחול לבן קדימה, לפיד ימצא את עצמו במצור. לפיד הוא איש עקשן ונחוש, אבל את זה אמרנו גם כשהערכנו שלא יוותר על המקום הראשון בשביל אף אחד אף פעם. כדי לבטל את הרוטציה לא צריכים לשנות את הרשימה. מספיק להכריז על זה יומיים לפני הבחירות, כפי שעשו בזמנו יצחק הרצוג וציפי לבני [מארס 2015]. מה יעשה לפיד מול אולטימטום שיוצג בפניו על ידי שותפיו לצמרת, ברגע האמת?

השאלה השניה, רגישה אף יותר. מה יעשו הג'נטלמנים האלה אם יתברר בעוד כמה שבועות שהתוצאה שמביא אשכנזי בראשות כחול לבן טובה משמעותית מהתוצאה של גנץ? לאשכנזי יתרון מובהק אחד על גנץ: הוא מדבר ליכודניקית. הרמטכ"ל ה-19 של צה"ל נתפס כיחיד בצמרת כחול לבן שמסוגל להביא מצביעים מהצד השני של המפה, בלי לפגוע בבייס של "השבט הלבן" שמוכן לתרום כליה כדי להפטר מנתניהו. אשכנזי מצויד במעט יותר כריזמה מגנץ, בעל האישיות הנינוחה והחביבה אך שאינה מייצרת "חשמל" ואינה סוחפת. בנוסף לכל זה, אשכנזי לא ממש מרוצה ממיקומו הנמוך יחסית בצמרת הרשימה. הוא התחייב לעשות מה שצריך כדי שלפיד, גנץ ויעלון יתאחדו ונחשב לכוח המרכזי ושושבין החתונה הזו. הוא גם אמר שלא יתעקש על מקום בצמרת והיה מוכן להיכנס "מתחת לאלונקה" במקום הכי קשה. אבל כל זה שייך להיסטוריה. הקמפיין של הכנסת ה-21 מאחורינו. אותה היסטוריה ממש, זימנה לנו קמפיין חדש, הממתין לפנינו. האם התחייבותו הזו של אשכנזי עדיין בתוקף?

כל השאלות הללו יפרצו אל סדר היום בשבועות הקרובים, בהנחה שכחול לבן תדשדש בסקרים או שתניהו ימריא. אם דווקא כחול לבן תוביל, הכל יתנהל על מי מנוחות. האפשרות הזו סבירה קצת פחות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020