הקרב על הגנרלים

המפלגות שאינן הליכוד מכרכרות ומפזזות בחודשים האחרונים סביב בכירים לשעבר במערכת הביטחון המעוניינים לקפוץ למים הפוליטיים. מה שמאחד אותם היא הטינה לנתניהו והשאיפה העזה להביא להחלפתו. מה שמפריד ביניהם זה האגו.

al-monitor .

נושאים מכוסים

benjamin netanyahu, chief of staff, moshe ya'alon, yair lapid, israeli politics, general, israeli elections, mossad

יונ 11, 2018

ההערכה במערכת הפוליטית בישראל היא כי הבחירות הבאות יתקיימו בין מארס ליוני 2019, בסביבות חצי שנה לפני מועדן המקורי בנובמבר. שר האוצר משה כחלון מדבר על התאריך הזה, גם בנימין נתניהו מכוון אליו. במילים אחרות, ישראל נמצאת כבר בשנת בחירות. השאלה הדרמטית ביותר היא האם נתניהו יעמוד בראש רשימת הליכוד בבחירות הקרובות. התשובה לשאלה הזו נמצאת בעיקר בידיו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. נתניהו יעשה הכל כדי להקדים את החלטותיו של מנדלבליט בעניין חקירותיו השונות ולפרוץ לבחירות, מהן הוא מאמין שיחזור מחוזק. מנדלבליט מתנהל בעצלתיים והסיכוי שיקבל החלטה בעניין חקירות ראש הממשלה בחודשים הקרובים הינו נמוך.

מאחורי הקלעים ניטש בישראל קרב פוליטי של ממש. הקרב על הגנרלים. על המדף הפוליטי מונחים כמה מהם, רמטכ"לים, גנרלים, שרי ביטחון ובכירי מוסד, המעוניינים לקפוץ למים הפוליטיים. מה שמאחד אותם היא הטינה לנתניהו והשאיפה העזה להביא להחלפתו. מה שמפריד ביניהם זה האגו.

מדובר ברמטכ"ל לשעבר רב אלוף במילואים בני גנץ; בקודמו, הרמטכ"ל לשעבר רא"ל במילואים גבי אשכנזי; בשר הביטחון לשעבר ורמטכ"ל בעברו אף הוא, משה (בוגי) יעלון; במשנה לראש המוסד לשעבר רם בן ברק; בבכירי מוסד ושב"כ נוספים ובכמה לשעברניקים זוטרים יותר. גם שמו של שאול מופז, רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, שלקח ב-2015 פסק זמן מהמערכת הפוליטית, עדיין מוזכר בהקשר הזה.

המפלגות שאינן הליכוד מכרכרות ומפזזות סביב פלוגת הגנרלים הזו, בתקווה שזה מה שיעשה את ההבדל בקרב על המקום השני, או על זהות מי שיקרא תיגר על מעמדו של נתניהו. ראש הממשלה מודאג פחות. הוא ביצר כבר מזמן את מעמדו כ"מר ביטחון". הפעם, לשם שינוי, הוא לא תלוי בחיזוק חיצוני. נטל ההוכחה מוטל על הצד השני.

הדמות המעניינת והאטרקטיבית ביותר מבחינה אלקטורלית היא דמותו של בני גנץ. בחודשים האחרונים מפעיל יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, לחץ כבד על גנץ לחבור למפלגה. מצבו של גבאי בסקרים נואש, הוא מדשדש סביב 13 מנדטים ואיבד לחלוטין את המומנטום שהצליח לייצר לאחר שכבש את מפלגת העבודה. כדי לחזור ולהיות פקטור בקרב מול יאיר לפיד, גבאי חייב את גנץ. במו"מ המתקדם ביניהם עולה האפשרות שגנץ יוצנח "מעל ראשו" של גבאי, ויהיה מועמד המחנה הציוני לתפקיד ראש הממשלה, בעוד גבאי מחזיק בתפקיד יו"ר המפלגה. גבאי גם בדק את האפשרות הזו בסקר שהזמין לאחרונה. התברר כי בעוד הוא מביא בראש המחנה הציוני 15 מנדטים מינוס, גנץ מביא 25. בצמרת העבודה משוכנעים שגבאי וגנץ כמעט סגורים בדיל כזה. גבאי עצמו מכחיש, אך מאשר שגנץ אכן "מתקרב" למפלגת העבודה.

הבא בתור, אשכנזי, משחק את "הקשה להשגה". הוא כבר שבע שנים באזרחות, חייו טובים יותר, אך הצלקות מ"פרשת הרפז" טרם הגלידו. אשכנזי, שנחשב מבקר חריף מאוד של נתניהו, יפשיל שרוולים רק אם תוקם פלטפורמה מנצחת. בחלומו, מתאחדים יאיר לפיד ומשה כחלון לגוף פוליטי אחד. לגוף כזה הוא מוכן להצטרף, ללא תנאים מוקדמים. גוף שיעמיד אלטרנטיבה אמיתית לשלטון, אומר אשכנזי לאל-מוניטור, שיכול להביא שינוי ולייצר תקווה חדשה. הוא ניסה לחבר את שני ההפכים, כחלון ולפיד, אך בשלב הזה ללא הצלחה. בין שני שרי האוצר הללו, הנוכחי (כחלון) וקודמו (לפיד), שוררת ידידות אך אין הערכה הדדית. בעיקר לא מהכיוון של כחלון לעבר לפיד. במצב הדברים, סיכוי טוב שאשכנזי יעדיף להשקיף מרחוק.

דמות נוספת, טראגית, הוא שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר יעלון. לאחר שהודח מתפקידו ע"י נתניהו לטובת אביגדור ליברמן [2016], העדיף יעלון לפרוש מהליכוד ולהפוך לאופוזיציונר מספר 1 נגד נתניהו. הוא הקים עמותה ומבלה את ימיו ולילותיו בחריש עמוק ברחבי ישראל, כשהוא מופיע כמעט מדי יום בפני קהלים משתנים. תוצאות בסקרים הוא לא רואה, עדיין. אם המראתו של יעלון תמשיך להתמהמה, סיכוי טוב שיחבור לאחד הכוחות הקיימים, כמו לפיד. יו"ר יש עתיד, נטול עבר צבאי כלשהו, חייב להשיג לעצמו גנרל אטרקטיבי כדי לשמור על הפער שפתח מגבאי ולייצר לעצמו מקדמה בקרב על ראשות הממשלה. הוא חלם על אשכנזי, מעדיף את גנץ, אבל ייקח גם את יעלון בשתי ידיים.

הבעיה היא יותר נפשית. יעלון, רב אלוף במילואים, האיש שחדר לווילה של חליל אל-וזיר, הוא אבו ג'יהאד, בתוניס בדיוק לפני 30 שנה וחיסל אותו בראש כוח קומנדו ישראלי. לבוגי יהיה קשה להתייצב לפקודתו של לפיד, לשעבר כתב "במחנה", צעיר ממנו בכעשרים שנה ומנוסה הרבה פחות. לפיד מקווה שבסוף הוא יתרגל.

עוד קודם, לפני כחצי שנה [ינואר 2018], הכריז לפיד על הצטרפותו של רם בן ברק, מי שהיה מועמד לתפקיד ראש המוסד בסבב המינויים האחרון, אך הפסיד את הג'וב לטובת יוסי כהן. בן ברק הוא לוחם מוסד אגדי שעמד בראש האגף שהיה אחראי על הבאת "ידיעת הזהב" אשר הסגירה לידי ישראל את העובדה שבשאר אל-אסד בנה לעצמו כור גרעיני פלוטוגני בדיר א-זור.

בניגוד לבוס שלו לשעבר, תמיר פרדו, שיצא בחריפות נגד נתניהו בשידור האחרון של "עובדה", בן ברק זהיר יותר ושומר על כבודו של ראש הממשלה, אך החליט להצטרף לרשימתו של לפיד ולקפוץ אל מימיה העכורים של הפוליטיקה הישראלית מעולם הצללים החשאי. זהו חיזוק משמעותי ללפיד, אך עדיין לא מספיק.

נתניהו הצליח, ביד אמן, להפוך את עצמו לשם נרדף לביטחון עבור רוב הישראלים באשר הם. העובדה שכמעט כל בוגרי מערכת הביטחון לדורותיהם, גם בקדנציה הראשונה שלו בשנות התשעים, נוטרים לו טינה ורואים בו סכנה לעתידה וביטחונה של מדינת ישראל, אינה פוגעת בו. נתניהו הצליח לנפץ את הנחת העבודה הקבועה שהייתה בישראל שנות דור שידו של רמטכ"ל, ראש מוסד או ראש שב"כ תגבר תמיד על ראש הממשלה בקרב על דעת הקהל. המצב הנוכחי הפוך לחלוטין. יהיו אלה הגנרלים שיצטרכו לקרוא תיגר על שליטתו המוחלטת של נתניהו בזירה, וזו תהיה מלחמה שאפילו הם לא מורגלים לנצח בה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020