רמת הגולן: ההחמצה ההיסטורית של נתניהו

ב-2015 יכול היה נתניהו לקבל מהנשיא אובמה הכרה אמריקאית מעורפלת בסיפוח הישראלי של רמת הגולן, לו רק היה זונח את מאבקו חסר התוחלת בהסכם הגרעין. חבר בקבינט הביטחוני: חשבתי אז שנתניהו צודק, היום אני מבין שזו הייתה טעות.

al-monitor .

נושאים מכוסים

us-israeli relations, syrian conflict, jcpoa, israeli interests, iran nuclear deal, golan heights, benjamin netanyahu

אפר 25, 2016

כעשרה ימים חלפו מאז עלה בנימין נתניהו בראש ממשלתו וקיים ברמת הגולן ישיבה חגיגית, בה הכריז כי ישראל לא תוותר על הגולן לעולם ותשב בו לנצח [17 באפריל].

מילים רבות בשפות רבות נכתבו מאז המהלך הדרמטי הזה, אשר השיק קמפיין שיזם נתניהו לשכנוע מנהיגים בולטים בעולם במציאות החדשה, לפיה אין מנוס מהנצחת השליטה הישראלית בגולן. כשסוריה נקרעת לגזרים בין פלגי ג'יהאד שונים והכאוס חוגג, לדרוש מישראל להחזיר את הגולן למשטר בדמשק זה מופרך, אומר נתניהו. הוא ערך סבב טלפוני שכלל את ג'ון קרי ומנהיגים רבים נוספים, ואפילו נסע למוסקבה שם הציג את עמדתו בפני פוטין [21 באפריל]. "הגולן הוא הקו האדום של ישראל", הכריז נתניהו בכל השיחות הללו וציין, כי מי שדורש מישראל להחזיר אותו, מתעלם מהמציאות.

בהמשך התברר, כי מי שמתעלם מהמציאות הוא בעיקר נתניהו: תוך 48 שעות הצהירו כמעט כולם, כי הגולן הוא שטח כבוש. ארה"ב, גרמניה, רוסיה, האיחוד האירופי וגורמים נוספים קבעו כי הם אינם מכירים בשליטתה של ישראל ברמת הגולן; קו הגבול המוכר היחיד הוא הקו הירוק, והקהיליה הבינלאומית לא מקבלת את ניסיונה של ישראל לנצל את המצב הנוכחי על מנת לספח שטח שכבשה במלחמה.

בתוך הקבינט הישראלי, כמו גם בשירות החוץ ובמערכת הביטחון, יש לא מעט גורמים הסבורים שנתניהו החמיץ לאחרונה הזדמנות היסטורית שלא תחזור על עצמה לשפר את עמדתה האסטרטגית של ישראל באשר לרמת הגולן. בפרפראזה על מה שאמר פעם שר החוץ הישראלי אבא אבן על הפלסטינים, אמר לאל-מוניטור בשבוע שעבר גורם דיפלומטי ישראלי בירושלים ש"נתניהו לא מחמיץ הזדמנות להחמיץ הזדמנות". לדעה הזו שותפים לפחות שני שרים בתוך הקבינט (ואולי אף יותר), ולא מעט גורמים במערכת הביטחון.

ההזדמנות, על פי הגרסה הזו, נקרתה בפניו של נתניהו לאחר החתימה על ההסכם בין איראן למעצמות בווינה, בשנה שעברה [יולי 2015]. כפי שנחשף עוד לפני כן באל-מוניטור [מאי 2015], האמריקאים הציעו אז לנתניהו להפסיק את המאבק בהסכם הגרעין ולהיכנס למשא ומתן עם הממשל על "חבילת פיצוי" משודרגת ונדיבה ביותר, שתאפשר לישראל לשמר את יתרונה האיכותי ואת מצבה האסטרטגי באזור. האמריקאים הבהירו, גם לכותב שורות אלה, כי מה שיסכימו לתת אם נתניהו יקבור את גרזן המלחמה, יהיה הרבה יותר ממה שיקבל אם ימשיך במאבק חסר התוחלת. אבל נתניהו זלזל בהצעה האמריקאית, סירב במפגיע להיכנס למגעים עם הממשל והמשיך להילחם בהסכם הגרעין עד הרגע האחרון, כשהוא מאמין שיש לו סיכוי לנצח את הנשיא בקונגרס. "אין לי כוונה לתת לאמריקאים לקנות את נשמתי בחרוזים, אני לא מתכוון להפר את עקרונותיי", אמר אז נתניהו לגורם שניסה לשכנע אותו לקרוא את המציאות מחדש – כך לדברי מקור מדיני.

על פי הגרסה הזו, נתניהו יכול היה לקבל מהנשיא אובמה סוג של הכרה אמריקאית מעורפלת במצב שנוצר ברמת הגולן, "לאור האירועים בשטח" או "המציאות החדשה שנוצרה". משהו בסגנון המכתבים שנתן הנשיא בוש לאריאל שרון באפריל 2004, בהם נכללה הכרה אמריקאית מסוימת בגושי ההתיישבות הישראלית בשטחים.

"הייתה סוג של שעת כושר בוושינגטון", אמר לאל-מוניטור גורם ישראלי בכיר, "אפשר היה לעשות סולחה עם אובמה ולהגיע לסוג של נוסחה מוסכמת. זה גם היה הגיוני", מוסיף הגורם, "הרי לכולם ברור שהסכם הגרעין מחריף את הסיכונים הנשקפים לישראל בזירה הצפונית, לכן זה לא מופרך שהאמריקאים יבינו שבשלב הזה אין לצפות ממנה לסגת מהגולן האסטרטגי".

אבל נתניהו, כאמור, לא הסכים לשמוע. הוא התעקש להמשיך את המאבק חסר התוחלת בהסכם, כדי לא להיכנס להיסטוריה כמי ש"הכשיר את השרץ". היום הוא ניצב בפני שוקת שבורה. הסכם הסיוע הביטחוני לעשור הבא תקוע, הממשל מוכן לשדרג את הסיוע פחות ממה שישראל מבקשת, ובעניין הגולן איש לא מוכן לשמוע או להבין את העמדה הישראלית.

"אני חייב להודות שבזמן אמיתי חשבתי שנתניהו צודק", אמר לאל-מוניטור בשבוע שעבר אחד מחברי הקבינט, "היום אני נוטה להבין שזו הייתה טעות. זו חוכמה בדיעבד, אבל עובדה היא שאת הסכם הגרעין כנראה אי אפשר היה לבלום, ואת מצבה האסטרטגי של ישראל היה ניתן לשפר".

אסור לשכוח שלמרות דבריו הנחרצים לפני עשרה ימים על הגולן, נתניהו ניהל פעמיים משא ומתן עם הסורים והביע הסכמה להחזיר את הגולן תמורת שלום. המשא ומתן שניהל שליחו של נתניהו, המיליארדר רונלד לאודר, עם הנשיא חאפז אסד המנוח בקדנציה הראשונה של נתניהו כבר פורסם [1996].

אבל נתניהו לא זנח את הרעיון וחידש את המשא ומתן עם הסורים כשחזר לשלטון ב-2009. המתווך היה השליח האמריקאי פרד הוף, בסיועו של דניס רוס. הוא דילג בין דמשק לירושלים, כולל מפגש ארוך אחד לפחות עם הנשיא בשאר אסד. נתניהו הביע, שוב, הסכמה לרדת מרמת הגולן. קו הגבול לא סוכם, אבל העיקרון כן. אנשי הצוות של נתניהו החלו לעבוד על מפות ועל ארכיון היסטורי, כולל לימוד מדוקדק של המשא ומתן שניהל לפניו אהוד אולמרט עם אסד. אבל אז פרץ המרד הסורי, נתניהו ניתק את המגעים וניצל, בעור שיניו, מחתימה על הסכם היסטורי עם אסד רגע לפני שסוריה נקרעת לגזרים ועולה בלהבות.

מה שנשאר כרגע לנתניהו זה להמשיך את המדיניות הישראלית הנוכחית שהשכילה להשאיר את הגולן מחוץ למהומת הקרבות. ישראל כבר הבהירה שלא תסכים לקבל מצב בו הסדרה בסוריה תפגע באינטרסים האסטרטגיים או הביטחוניים שלה. "לא נקבל מצב בו איראן, או חיזבאללה, יהפכו את הגולן לחזית שנייה נגד ישראל", ציטט גורם ביטחוני את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בשיחות סגורות לאחרונה. מה יקרה אם זה בדיוק המצב שייווצר בזמן הקרוב? מה ישראל תעשה? על השאלה הזו הוא לא ענה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020