ישראל פולס

בכיר פלסטיני רומז: תהיה אינתיפאדה שלישית

p
המחבר
בקצרה
"העם הפלסטיני לא יישב בשקט. בישראל יש ממשלת דאע"ש יהודית" – כך אומר לאל-מוניטור דובר מנגנוני הביטחון הפלסטינים, האלוף עדנאן דמירי, שתעודת ה-.V.I.P שלו נשללה השבוע על ידי ישראל בעקבות התבטאויותיו החריפות.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב פולי מרדכי, החליט השבוע [28 באוקטובר] לשלול מדובר מנגנוני הביטחון הפלסטינים, האלוף עדנאן דמירי, את תעודת ה-.V.I.P אותה מעניקה ישראל לבכירי הרשות הפלסטינית. התעודה מקנה כניסה לישראל משטחי הרשות הפלסטינית וכן מעבר מהיר ללא עיכובים וללא בדיקות במחסומי צה"ל הפרוסים בגדה המערבית.ההחלטה של האלוף מרדכי התקבלה בעקבות התבטאויותיו של דמירי בחודשים האחרונים נגד מדיניותה של ישראל בשטחים ובעיקר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

במסיבת עיתונאים שכינס ברמאללה [23 באוקטובר] בעקבות פיגוע הדריסה בירושלים שבו נהרגו שני ישראלים, מחה דמירי על כך שישראל הרגה את הדורס, עבד אל-רחמן אל-שלודי, לדבריו עוד לפני שהוכח מעל לכל ספק כי אל-שלודי התכוון להרוג ישראלים. כמו כן אמר דמירי, כי מנגנוני הביטחון הפלסטינים יאתרו, במוקדם או במאוחר, את האנשים שמכרו את בתיהם בשכונות הערביות בירושלים לפעילי ימין ואלה, המוכרים, כך הבטיח, לא יחמקו מעונש. אבל מה שהכעיס את ישראל באמת הייתה השוואה שערך דמירי בין נתניהו לבין מנהיג דאע"ש אבו בכר אל-בגדדי.

התפקיד אותו ממלא האלוף עדנאן דמירי – מקביל לדובר צה"ל - נחשב לתפקיד בכיר ורב השפעה ברשות הפלסטינית. בתוקף תפקידו זה דמירי נהנה מגישה לכל מרכזי מנגנוני הביטחון ברשות והוא גם האיש שאמון על התיאום ביניהם. התפקיד טעון ורגיש, במיוחד נוכח שיתוף הפעולה הביטחוני ההדוק המתקיים בין הרשות הפלסטינית לישראל, וזאת למרות המתיחות הרבה בין הצדדים ובצל ביקורת ציבורית רבה בקרב דעת הקהל הפלסטינית על עצם קיומו של שיתוף הפעולה הביטחוני.

החלטתו של האלוף מרדכי לשלול את תעודת ה-.V.I.P מהאלוף דמירי אינה מסכנת, כנראה, את המשך שיתוף הפעולה, אך חוללה מתיחות ואווירת משבר דוקא בימים בהם שיתוף הפעולה הוא קריטי נוכח האירועים האלימים בירושלים והחשש שיגלשו ויתרחבו גם לשטחי הרשות הפלסטינית.

אין זו הפעם הראשונה שישראל שוללת או מקפיאה תעודת .V.I.P של בכירים ברשות הפלסטינית, אך לראשונה התעודה הנכספת נשללת לא בגין מעשים או חשד למעורבות בפעילות טרור, אלא בעקבות התבטאויות הנתפסות בישראל כחציית קו אדום.

"רבים בישראל אומרים על נתניהו דברים חמורים יותר ממה שאני אמרתי", אומר האלוף דמירי בראיון לאל-מוניטור, "אבל כשממשלת ימין קיצונית כל כך מכהנת בישראל, הם לא מוכנים לספוג אפילו הצהרות שנאמרות במסיבת עיתונאים".

אל-מוניטור: אתה לא חושב שדבריך היו חריפים מדי?

דמירי: לא, בכלל לא. בישראל מכהנת ממשלת ימין שעושה מעשים גזעניים נגד הפלסטינים בירושלים ובכל פלסטין, ואני אמרתי שהמעשים האלה מובילים להסלמה. לכן אמרתי שמעשיו של נתניהו אינם שונים מאלה של אבו בכר אל-בגדדי וכי בישראל יש ממשלת דאע"ש יהודית.

אל-מוניטור: הופתעת מהתגובה הישראלית לשלול את תעודתך?

דמירי: לא, הם לא עושים לנו טובה עם תעודת ה-.V.I.P, זה חלק מהסכמי אוסלו. ממשלת נתניהו לא השאירה דבר מהסכמי אוסלו.

אל-מוניטור: איך נודע לך על שלילת התעודה?

 דמירי: באמצעות נציגי הקישור האזרחי.

אל-מוניטור: קיבלת אזהרות מוקדמות?

דמירי: כן, אבל אני לא יכול לשתוק נוכח המעשים שאני רואה. ההחלטה הישראלית שגויה ומתגרה, זו הסלמה, אבל אם מישהו חושב שבאמצעות זה יפעילו עלינו לחץ אז הוא טועה.

אל-מוניטור: שלילת התעודה תשפיע על התיאום הביטחוני?

דמירי: התיאום הביטחוני הוא חלק מהסכמי אוסלו, ואין זו החלטה ביטחונית [של הרשות]. כל מה שההנהגה המדינית מחליטה, ההנהגה הצבאית ברשות חייבת לקיים. אנחנו בביטחון לא קובעים מדיניות, אלא מקיימים את החוק. לכן שום לחץ של דעת הקהל לא אמור להשפיע עלינו.

אל-מוניטור: האם האירועים האלימים בירושלים משפיעים על התיאום הביטחוני?

דמירי: אני חוזר שוב, בישראל מכהנת ממשלת ימין קיצונית שמעשיה משפיעים על החיים וגם על התיאום הביטחוני. זו ממשלה שבונה התנחלויות והורסת בתים; מוציאה להורג נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים (מתכוון לדורס בפיגוע ברכבת הקלה, ש"א), ומודיעה שתי דקות אחרי האירוע שמדובר במעשה טרור. העם הפלסטיני נואש מדרכי הנועם שאנחנו מנהלים עם הישראלים. לכן ההנהגה הפלסטינית החליטה ללכת לאו"ם. אין עם מי ועל מה לדבר עם ממשלת הימין הקיצונית בישראל.

אל-מוניטור: להערכתך אנו עומדים בפני אינתיפאדה שלישית?

דמירי: לדעתי העם הפלסטיני לא יישב בשקט ויגיב בדרכים שונות. תראה למשל כמה פלסטינים נהרגו מתחילת השנה וכמה עצי זית נגדעו בזדון על ידי מתנחלים. מתחילת 2014 נהרגו תשעה ילדים פלסטינים ונשרפו שמונה מסגדים. אף אחד לא נשפט על המעשים האלה. אף אחד לא בא חשבון עם המתנחלים שכרתו אלפי עצי זית של פלסטינים. איך נסביר לעם הפלסטיני שיש ממשלה שרוצה שלום ובחרה בדרך השלום? אני חוזר ואומר, לנוכח עינינו אנו רואים היום ממשלה שאין לי דרך אחרת לכנותה אלא דאעשייה ישראלית.

אל-מוניטור: אלה בדיוק הדברים שהכעיסו את הישראלים והביאו לסנקציה נגדך.

דמירי: נכון, אבל האלוף מרדכי הוא רק המבצע של החלטות הממשלה. מי שנתן את ההוראה זה בנימין נתניהו, שלא מסוגל לספוג ביקורת.

מלשכת מתאם הפעולות בשטחים נמסר בתגובה, כי דבריו של דמירי גובלים בהסתה ועקב כך החליט האלוף מרדכי לשלול את התעודה אותה הוא נושא. כמו כן נמסר שלפני מספר חודשים הועברה התראה לדמירי באמצעות גורמים ברשות, שיחדל מהתבטאויותיו החריפות, אך הוא לא שעה לאזהרות, והשיא, כאמור, היה במסיבת העיתונאים בשבוע שעבר ברמאללה. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: security cooperation, security, palestinian authority, israel, islamic state, checkpoints, benjamin netanyahu, abu bakr al-baghdadi

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept