ישראל פולס

"להפגנות של השמאל המדיני כמעט שלא מגיעים אנשים"

p
המחבר
בקצרה
כמו יו"ר העבודה המודחת שלי יחימוביץ', גם ח"כ מיכל בירן מתמקדת בעבודתה בכנסת בנושאים החברתיים. אולם בראיון לאל-מוניטור היא מודה שדווקא הזנחת הנושא המדיני עלתה להן בבחירות הפנימיות במפלגה.

לפני כמה שבועות עמדה ח"כ מיכל בירן, יו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, במרכזן של התעניינות תקשורתית ומיני סערה ברשתות החברתיות, כשהתברר שנרשמה לאתר היכרויות פופולרי. בגילוי לב היא סיפרה אז כי החליטה להירשם לאתר לאחר שמצאה את עצמה בגיל 35 עם עבודה תובענית מסביב לשעון, בלי בן זוג ובלי חיי משפחה באופק.

חלק מהציבור ראה בפתיחות שבה היא התייחסה לדברים הפגנת אומץ, אחרים חשבו כי מדובר בניסיון ציני של חברת כנסת חדשה ואנונימית יחסית לפרוץ לתודעה הציבורית. כך או כך, מדובר בביטוי נוסף לגבולות החדשים של הפוליטיקה הישראלית בעקבות המהפכה הדורית בכנסת מהבחירות האחרונות בתחילת השנה. בירן אמנם בהחלט הפכה למוכרת יותר בעקבות הפרסום, אבל עדיין לא מצאה בן זוג. לפחות, כך היא מספרת, היא מצליחה למצוא זמן כדי לצאת מדי פעם עם גברים במקביל לעבודתה הפוליטית והפרלמנטרית.

בירן חיה ונושמת פוליטיקה מגיל צעיר מאוד, מאז שהצטרפה לתנועת הנוער העובד והלומד. היא שימשה עוזרת פרלמנטרית של שלי יחימוביץ', ונמנית על ראשי המחנה של יושבת הראש שהודחה. בירן מזוהה עם אג'נדה חברתית סוציאל-דמוקרטית, ושייכת לקבוצת חברי הכנסת הצעירים שהמחאה החברתית של קיץ 2011 סייעה להם להיבחר. היא נציגת הדור האבוד, זה שמתקשה לגמור את החודש, היא בעלת תואר שני במדיניות ציבורית עם התמחות בתחום הפנסיוני. למרות גילה הצעיר, זה אחד הנושאים שמעסיק ומטריד אותה יותר מכל. לדבריה, הדור שהיא מייצגת מתעניין פחות בסכסוך עם הפלסטינים, ומוטרד הרבה יותר מהחשבון בסופר. והתיאור "שמאלני", כך היא אומרת, הפך כבר לפני שנים רבות בישראל למילת גנאי.

עד כדי כך? "שמאלני" הפך לקללה?

"לצערי כן. גם למפלגת העבודה הגיעו אחרי המחאה המון צעירים שכל מה שמעניין אותם הם הנושאים הכלכליים חברתיים. זה ביטוי להזנחה של שנים בעבודה, שלא התעסקו עם הנושאים האלה והתמקדו בתחום המדיני. באותן שנים צמח הדימוי של שמאלנים מנותקים שאכפת להם הרבה יותר מהזכויות של פלסטיני בעזה מאשר השכן שלהם שלא גומר את החודש. בקרב ציבור רחב, שמאלני משול לבוגד.

"הפעם האחרונה שבה אנשים האמינו שהשלום הוא אינטרס שלנו, ושזה לא רעיון מופשט של צדק – הייתה בתקופת רבין כראש ממשלה, כי האמינו לו. שלי יחימוביץ' זיהתה נכון את המצוקה החברתית.

הציבור אומר שהוא רוצה הסכם אבל לא נותן את המנדט למי שיכול לקדם זאת, לא יוצא להפגנות ובאופן כללי העניין הזה לא טורד את מנוחתו".

אז הלכתם רק על הדגל החברתי ותראי איך זה נגמר.

"כי בסופו של דבר לא היה איזון נכון בין שני הנושאים הללו. עכשיו הולכים על המדיני, אבל ממה שאני חשה ורואה בקרב הצעירים, הנושא הזה אינו חזק כי יש משהו מתסכל מבחינתם במאבק הזה. היכולת להשפיע היא מוגבלת, זה הרי לא תלוי בנו. בסוף, הלחץ של הקהילה הבינלאומית עוזר יותר. להפגנות של השמאל המדיני כמעט שלא מגיעים אנשים. לעומת זאת, במאבקים הכלכליים-חברתיים אפשר לראות תוצאות כמו בהגנה על זכויות עובדים".

זו אג'נדה של מפלגת נישה, לא של מפלגת שלטון.

"בסופו של דבר אלה הדברים שנוגעים לרוב תחומי החיים שלנו: החשבון בסופר, והדירה שאי אפשר לקנות. למרות זאת, אני לא מתכחשת לעובדה שלמרות שבתחום במדיני קשה להשפיע, יחימוביץ' הפסידה בגלל התחום המדיני. באופן אישי, כבר אחרי הבחירות הכלליות שוכנעתי שזו הייתה טעות להתעלם באופן מוחלט מהעניין המדיני. אבל זה לא הכל: גם בנושא הכלכלי-חברתי התברר שלא היו לנו תשובות משכנעות, והעדיפו את לפיד יותר מאיתנו".

את מרגישה שליחה של הדור האבוד בכנסת?

"אני מרגישה שליחה של הציבור בכלל, ומאוד לא אוהבת את הגישה שצעירים צריכים לייצג צעירים. זה נכון שמצד אחד, זה שחוויתי דברים בעצמי עוזר לי לקדם אותם ולהבין את הבעיות של בני גילי, אבל אני רואה את התפקיד שלי גם בלדאוג לפנסיה, ומאמינה שהתפקיד שלנו הצעירים הוא לנצל את התקופה הזאת בחיינו כדי ללחום את המלחמות של כולם.

"אני חברה בוועדת הכספים ובוועדת העבודה והרווחה בכנסת. נכנסתי לכנסת כאדם אנונימי לחלוטין בזכות העבודה שלי. אף אחד לא מינה ולא נתן לי מקום על מגש של כסף. הנושא שבחרתי לטפל בו זה בפנסיה, שזה נשמע משעמם, אבל זו אחת הבעיות הכי בוערות כאן. רק עכשיו מתחילים להבין על איזה חבית חומר נפץ אנחנו יושבים. זו פצצה מתקתקת שאם לא תיפתר בזמן תוביל לקטסטרופה. במילים פשוטות, אם לא יינקטו כאן צעדי חירום אז כל מי שחוסך היום לפנסיה יישאר בלי פנסיה כשיזדקן. אף אחד לא באמת יודע כמה דמי ניהול הוא משלם. הכל פרוץ ולא ברור. ולמרות כל זה, הציבור מכיר אותי יותר מפרשת אתר ההיכרויות. זה מתסכל".

מה הפתרון לבעיית הפנסיה?

"הקמתי שדולה לפנסיה הוגנת כדי לשים את הנושא הזה סוף סוף על השולחן. הגשתי הצעת חוק בנושא יחד עם חבר הכנסת עומר בר לב מהמפלגה שלי: הקמת קרן פנסיה ממלכתית. הרעיון הוא שמי שלא יבחר באופן אקטיבי קרן פנסיה יצורף לקרן הממלכתית שתהיה בפיקוח המדינה על דמי ניהול נמוכים. כיום, החיסכון של הציבור מושקע בשוק ההון ובעת משבר החסכונות יכולים לרדת בעשרות אחוזים.

מתחילים כאן להבין את זה. אם לא תהיה התערבות, בהמשך תהיה מגפת עוני בקרב הצעירים של היום".

את מסכימה עם הטענה שהבעיה הכי בוערת כעת בתחום הכלכלי-חברתי היא מחירי הנדל"ן?

"הבעיה הכי גדולה היא הא-סימטריה ביחסי הכוחות בין בעלי ההון לעובדים. כי אם המשכורות היו עולות, אנשים היו יכולים לקנות דירה. הציבור בישראל מפגין חולשה במאבק על הורדת יוקר המחייה ויוקר המחירים בסופר. הרי כל מי שנוסע לחו"ל רואה שהמוצרים יקרים יותר בישראל לפעמים בעשרות אחוזים".

תמכת ביחימוביץ', היית מראשי המטה שלה. היא הובילה דרך ברורה והודחה. עד כמה את מרגישה שהיו"ר החדש יצחק (בוז'י) הרצוג מייצג אותך ואת הקבוצה החברתית בעבודה? נראה שהוא מעדיף להתמקד בנושא המדיני.

"על זה הוא נבחר, כי הרוב בעבודה אמר שצריך להחזיר את המפלגה למסלול הזה. אני חושבת שהוא יהיה פחות מחויב לרעיונות החברתיים, ואני יכולה רק להצטער על זה. בסוף, זה מה שהציבור רצה, ואני מבינה שמפלגת העבודה היא לא רק מה שאני מייצגת. בוז'י הוא אדם שמאוד נעים לעבוד איתו. הוא התחיל ברגל ימין והוא עובד ביחד עם כולם".

מה היו הטעויות של יחימוביץ'?

"קודם כל היא לא הצליחה לשכנע מספיק בזה שהפתרונות שלנו יותר טובים משל האחרים. היינו צריכים להכיל ולחבק יותר גם את מי שלא איתנו. אני באמת חשבתי שהיא יכולה להיות ראש ממשלה, יש לה חזון ודרך והיא עוד לא אמרה את המילה האחרונה. אין לי ספק שזה עוד לא הסוף, הרי הפוליטיקה כאן הפכפכה".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: shelly yachimovich, labor party, knesset, israeli right wing, israel, economy

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept