ישראל פולס

שלוש האופציות של נתניהו: בין ישיבה בכלא לחוק הצרפתי

p
המחבר
בקצרה
נתניהו מתנהג כאילו הידיעה על תאריך לפתיחת משפטו כלל אינה נוגעת לו, אבל אסטרטגיית הבריחה שלו מאימת הדין הצטמצמה מאז משך את הבקשה לחסינות. כל מה שנותר לו לעשות זה לנסות לנצח את הבחירות.

עכשיו זה רשמי: 15 יום אחרי הבחירות, יום אחד למחרת השבעת הכנסת ה-23, יתייצב ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לפתיחת משפטו. זה יקרה ביום שלישי, ה-17 במארס, בבית המשפט המחוזי בירושלים. גם אם יפסיד בבחירות שיתקיימו ב-2 במארס לבני גנץ, יהיה נתניהו ראש ממשלה מכהן ביום פתיחת משפטו והתאריך יהפוך להיסטורי. זו תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל שראש ממשלה מכהן יתייצב למשפט בגין כתב אישום באשמת קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

האירוע אמור להיות ביזארי במיוחד. בית המשפט המחוזי בירושלים ממוקם במזרח העיר, אזור המאוכלס בצפיפות ע"י פלסטינים. גם לשם הרחוב שבו ניצב בית המשפט משמעות סימבולית: סלאח א-דין, המנהיג המוסלמי שהכריע את הצלבנים ששלטו בארץ הקודש בקרב קרני חיטין בשנת 1187. ראש ממשלת ישראל הוא אחד האנשים המאובטחים בתבל ונראה שאם אכן ייאלץ נתניהו להתייצב בבית המשפט הנטוע בלב-ליבה של מזרח ירושלים הפלסטינית, תידרש חטיבה מוגברת של מאבטחים כדי לאבטחו, עוד לפני שספרנו את התקשורת המקומית והישראלית שתטיל מצור על האירוע. לנוכח הנתונים הללו, סבירות גבוהה שבהנהלת בתי המשפט יוחלט להעתיק את האתר שבו יתקיים המשפט לאולם אחר במיקום נפיץ פחות, שיאפשר ניהול סביר של האירוע ההיסטורי הזה.

ההחלטה על תאריך פתיחת המשפט התקבלה ביום שלישי השבוע [18 בפברואר] ע"י נשיאות בית המשפט המחוזי בירושלים, והשתלטה בבת אחת על סדר היום התקשורתי בישראל. נתניהו לא נתפס לא-מוכן. מיד עם פרסום ההחלטה, הזמין ראש הממשלה את יריבו בני גנץ לעימות פומבי. נתניהו ניסה להשתלט בחזרה על סדר היום דרך העימות, אבל גנץ לא נפל למלכודת. "מדובר בספין", הוא צייץ. "לנתניהו צפוי עימות עם התובעת במשפטו, הוא לא רלוונטי, הוא לא יוכל לנהל מדינה, לא נניח לו לטשטש את העובדה הזו דרך ההזמנה המזויפת לעימות,'' הוסיף בכיר בכחול לבן בשיחה עם אל-מוניטור.

החוק בישראל מאפשר לראש הממשלה להמשיך לכהן בתפקידו גם אם מוגש נגדו כתב אישום. הוא מחויב להתפטר רק אחרי פסק דין חלוט. יחד עם זאת, קשה לדמיין מצב שבו ראש הממשלה מגיע כל בוקר לבית המשפט המחוזי, מוקף עשרות מאבטחים, מבלה בו עד שעות אחר הצהריים וממשיך, במקביל, לנהל את המדינה המסובכת ביותר לניהול עלי אדמות בתפקיד הנחשב לרגיש, נפיץ וקשה ביותר מסוגו בעולם. נתניהו, לעומת זאת, טוען שיעשה את זה בקלות: "אני עובד 17-16 שעות ביממה", אמר נתניהו השבוע בראיון לגלי צה"ל [18 בפברואר], "(אז) אני אעבוד 15 שעות ביממה".

ראש הממשלה מתנהג כאילו הידיעה על תאריך לפתיחת משפטו כלל אינה נוגעת לו. הוא ממשיך בקמפיין במלוא העוצמה ומצליח לשמור על קידומת 3 במספר המנדטים של הליכוד בסקרים. מנגד כחול לבן לא מצליחה לפתוח פער משמעותי על הליכוד והתיקו הפוליטי נראה כאגוז שאינו בר פיצוח. הציבור, בינתיים, מאבד את האמונה שאפשר לפרוץ את המבוי הסתום הזה. העובדה שלמרות כתב האישום נגדו בשלושה אישומים כבדים מצליח נתניהו להמשיך להכתיב את סדר היום ולהשכיח מחלקים ניכרים בציבור הישראלי את עומק הסתבכותו הפלילית, נתפסת כקסם פוליטי אופייני של נתניהו. אבל מתישהו, כשאבקת הקסמים תשקע, יבין נתניהו שהוא כבר בקוראלס, עם פוטנציאל ממשי לצאת מהן היישר לבית הסוהר "מעשיהו", שבו "בילה" ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט יותר משנה.

אסטרטגיית הבריחה של נתניהו מאימת הדין הולכת ומצטמצמת. האפשרויות מתמעטות. אופציית החסינות ירדה מהפרק לאחר שנתניהו משך את בקשת החסינות שלו מהכנסת הנוכחית. פרקליטיו טוענים שיוכל לבקש חסינות פעם נוספת, אבל ההיתכנות לתרחיש הזה היא אפסית. כל מה שנותר לנתניהו לעשות זה לנסות לנצח את הבחירות. כאן, קיימות שלוש אפשרויות: או שינצח, או שיפסיד, או שהתיקו יישמר ואף גוש לא ישיג רוב בכנסת.

האופציה הגרועה ביותר מטבע הדברים, מבחינת נתניהו, היא הפסד בבחירות לגנץ, שיצליח להרכיב ממשלה. במצב כזה, ינסה נתניהו לחלץ לעצמו עסקת טיעון שתייתר את המשפט. הסיכויים שהיועץ המשפטי לממשלה יסכים לוותר על עונש מאסר בפועל במצב כזה אינם גבוהים. נתניהו כבר לא יהיה ראש ממשלה מכהן והלפיתה שהוא לופת את המדינה כולה תשתחרר. אביחי מנדלבליט יתעקש, על פי ההערכות, שנתניהו יבלה תקופה, גם אם סמלית, מאחורי סורג ובריח.

אם ינצח נתניהו את הבחירות, הוא ינסה למצות מההישג (הלא ייאמן) הזה את המקסימום: הוא ינסה להרכיב קואליציית ימין-חרדים קשוחה שתחוקק את "החוק הצרפתי", שיאפשר לו לדחות את משפטו אל היום שאחרי תום כהונתו, או לייצר מצב שיאפשר לו לבקש חסינות מהכנסת פעם נוספת (למרות שזה מנוגד לחוק מפורש). אם ייכשל, יתעקש נתניהו להמשיך לכהן כראש ממשלה במקביל לניהול משפטו. הוא יבקש מבית המשפט לפטור אותו מנוכחות בדיוני המשפט עצמם, יפעיל לחץ כבד על המערכת המשפטית, ימנה שר משפטים שיפעל כזרועו הארוכה, יחליף את היועץ המשפטי לממשלה במי מטעמו ויאיץ מאוד את המאמץ לרסק את המערכת כולה. המצב הזה נתפס כאסון בקרב ציבור המרכז-שמאל הליברלי בישראל.

ומה יקרה אם יתממש התרחיש הסביר ביותר, כלומר תיקו נוסף בבחירות? לא ברור. אם כחול לבן תיהנה מיתרון של שלושה-ארבעה מנדטים, היא תוכל לדרוש מנתניהו לוותר על התעקשותו לכהן ראשון בממשלת אחדות רוטציונית. הדרישה הזו של נתניהו היא שתקעה את המערכת הפוליטית כולה לאחר בחירות ספטמבר [2019]. אם נתניהו יסרב, ינסו גנץ ואנשיו לקעקע את בלוק הימין-חרדים ולמשוך מתוכו שלושה-ארבעה ח"כים או מפלגה חרדית כדי להקים ממשלה.

אם התיקו יהיה מובהק יותר, תמצא ישראל את עצמה בתרחיש הבלהות הנורא ביותר של כל הזמנים: הולכת לבחירות בפעם הרביעית ברציפות כשראש הממשלה המכהן, שאינו נהנה מאמון הציבור והכנסת מאז אפריל 2019, ממשיך לנהל את המדינה המסובכת ביותר לניהול בעולם. ושיהיה לכולם בהצלחה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept