ישראל פולס

בני גנץ לא מתכוון להתעמת בפומבי עם הנשיא טראמפ

p
המחבר
בקצרה
בני גנץ אינו יכול להרשות לעצמו להיקלע ערב בחירות לעימות פומבי עם הממשל האמריקאי. לכן את הביקורת וההתנגדות על כוונת טראמפ לפרסם את "עסקת המאה" עוד לפני ה-2 במארס שומרים בכחול לבן לערוצים חשאיים.

האם ייחלץ הנשיא דונלד טראמפ לטובת בנימין נתניהו לפני הבחירות בישראל פעם נוספת? תפוח האדמה הלוהט הזה מתגלגל על לא מעט שולחנות פוליטיים בישראל, ובעיקר על שולחנו של יו"ר כחול לבן והמועמד לראשות הממשלה בני גנץ. הפרסומים העקביים שלפיהם הממשל האמריקאי שוקל להציג את מה שמכונה "עסקת המאה" עוד לפני ה-2 במארס, מעוררים כאבי ראש לא פשוטים בצמרת כחול לבן.

בשלב הראשון, עוד הספיק גנץ לפלוט ביקורת קשה על הכוונה האמריקאית, אלא שדומה שבבית הלבן לא התרגשו. בשלב הנוכחי הוחלט בכחול לבן להוריד פרופיל ולא להתבטא בנושא. ההתנגדות הבוטה להצגת התכנית טרם הבחירות נשמרת לשיחות סגורות ומהלכים מאחורי הקלעים. "הדבר האחרון שאנחנו צריכים עכשיו זה עימות עם הממשל, שיחדד את הקירבה בין נתניהו לטראמפ. אנחנו מקווים שהממשל יעשה את הדבר הנכון, כלומר לא יעשה את מה שהוא מתכנן לעשות ולא יתערב בגסות בתהליך הפוליטי בישראל. ואם טראמפ בכל זאת יציג את התכנית? אז נאלץ לגבש תכנית חלופית", אמר אחד מבכירי כחול לבן לאל-מוניטור השבוע.

זה החל לפני קצת יותר משבוע, בפרסומים שלפיהם הבית הלבן שוקל לפרסם את תכנית השלום עוד בטרם הבחירות בישראל. גנץ נשאל על כך במסיבת עיתונאים וענה תשובה חדה ונוקבת: "אני יכול להניח שבנושא כל כך חשוב האמריקאים יהיו זהירים ולא יפרסמו את התכנית לפני הבחירות. זו תהיה התערבות בוטה וממשית" [8 בינואר]. בסביבתו של יו"ר כחול לבן האמינו שהצהרה חדה כזו מכיוונו תעביר את המסר הנדרש לבית הלבן ותרגיע את האמריקאים. "פרסום תכנית שלום דרמטית רגע לפני בחירות זה מעשה שלא ייעשה", אמר לאל-מוניטור באותם ימים גורם בכיר בכחול לבן, "אנחנו לא מאמינים שהאמריקאים יכולים לעשות דבר כזה".

תוך זמן קצר התברר שהאמריקאים דווקא יכולים. עוד לפני דבריו הנחרצים של גנץ, שוגר שליחו של הנשיא לשיחות השלום, אבי ברקוביץ', לסדרת פגישות בישראל [7 בינואר]. ברקוביץ' פגש בירושלים את ראש הממשלה נתניהו. תוכן הפגישה נשמר בסוד. על פי גורמים מדיניים שנחשפו למגעים, ברקוביץ' עוסק עכשיו ב"שינויים אחרונים וגיבוש סופי של מתווה טראמפ". הוא פגש גם את בני גנץ וגם הפגישה הזו נותרה אפופת ערפל. על פי גורמים שנחשפו לתוכנה, גנץ הביע במהלך הפגישה התנגדות נחרצת לפרסום תכנית השלום לפני הבחירות.

השלב הבא היה גלוי ומהדהד יותר: היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, רוברט אובריאן, אמר כי ייתכן שתכנית השלום של הנשיא טראמפ תוצג עוד לפני הבחירות בישראל. בראיון לאתר "אקסיוס" [13 בינואר] הדגיש אובריאן כי "מועד הצגת עסקת השלום אינו תלוי בפתרון המשבר הפוליטי בישראל". הוא עומת עם התנגדותו של גנץ למהלך, אך לא נרתע: "אני לא חושב שההחלטה לגבי הצגת תכנית השלום תלויה בהכרח במועד הבחירות", הוא אמר, "אלה בחירות שלישיות ברצף. נצטרך לראות מה עושים. הנשיא רוצה פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני שיהיה ארוך מתמשך ויציב, אנחנו לא מתזמנים את כל מה שאנחנו עושים לפי הפוליטיקה הפנימית של ישראל והפלסטינים, ולא ממוקדים על לוח הבחירות של ישראל או של הרשות הפלסטינית".

אמירתו זו של אובריאן נתפסת בכחול לבן כמגיעה מהחדר הסגלגל. פירושה: טראמפ לא מתרשם מההתנגדות של גנץ ואכן שוקל להציג את התכנית לפני ה-2 במארס. השאלה המיידית שאיתה נאלצו גנץ וחבריו לקוקפיט של כחול לבן להתמודד היא מה עושים עכשיו. האם ממשיכים בביקורת על הבית הלבן ומפעילים לחץ או מרפים. ההחלטה שהתקבלה, נכון לרגע זה, היא להרפות. שאילתה רשמית שהפניתי ביום חמישי [16 בינואר] לכחול לבן לא נענתה באופן נחרץ. יחד עם זאת, הביקורת שהושמעה בעבר נעלמה. "כרגע אנחנו לא מתייחסים", אמר לאל-מוניטור גורם בכחול לבן, "נתמודד עם כל החלטה כשיגיע הזמן".

צריך להדגיש כי חלק מבכירי כחול לבן לא מתרגשים מהאפשרות להצגת תכנית השלום האמריקאית לפני הבחירות. החשש העיקרי הוא מהעובדה שהתכנית תסייע לנתניהו להסיט את תשומת הלב הציבורית מכתב האישום שלו ופרשת החסינות שגורמים לו נזק תדמיתי ואלקטורלי כבד, אל "המגרש הביתי" שלו: תכנית מדינית, הבית הלבן, הקירבה לטראמפ ואולי גם כמה תופינים וצ'ופרים שייכללו בעסקה, כמו הרשאה אמריקאית לסיפוח בקעת הירדן אם תשיב ישראל בחיוב ליוזמת השלום.

הבעיה של כחול לבן היא, שהיא איננה יכולה להרשות לעצמה להיקלע לעימות, ולו שולי ומקומי, עם הממשל האמריקאי. אירוע כזה יחדד את היתרון המובהק שיש לנתניהו מול כל מה שקשור לממשל טראמפ. לכן ההחלטה המיידית בכחול לבן היא לא להמשיך להתבטא בנושא ולא לייצר מחלוקת פומבית עם הממשל. בערוצים חשאיים דואגים בכחול לבן שהממשל יידע כי גנץ וחבריו מתנגדים נחרצות להתערבות מהסוג הזה בתהליך הפוליטי. בערוצים הפומביים – דממה.

"בוא לא נגזים", אמר לאל-מוניטור אחד מבכירי כחול לבן, "לביבי נגמרו הקסמים וגם הצגת התכנית תיתפס כטריק נוסף שכבר לא עובד על הציבור הישראלי. אם נתניהו יגיד 'כן' לתכנית, ברור שגם כחול לבן תקבל אותה בברכה. עם כל הכבוד לנשיא ולממשל, לא נראה לנו שזה יהיה הגיים צ'יינג'ר שנתניהו מייחל אליו. לא ניתן לו את הלוקסוס לראות אותנו מתקוטטים עם טראמפ. תהיה כאן מדינה גם אחרי נתניהו ויהיו יחסים מצוינים עם הבית הלבן גם אחריו. הכל בסדר".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept