כך מתכוננים בישראל לביקורו של הנשיא הרוסי פוטין

הנשיא הרוסי יזכה בעיקר לחיבוק גדול בביקורו הקצר בישראל: משפחת יששכר מצפה לקבל ממנו בשורת חנינה לנעמה הכלואה ברוסיה, הישראלים ששרדו את מצור לנינגרד יקוו שישתתף בחנוכת אנדרטה בירושלים ובנימין נתניהו ינסה לגזור קופון פוליטי.

al-monitor .

נושאים מכוסים

poland, russian-israeli relations, auschwitz, benjamin netanyahu, naama issachar, yad vashem memorial, vladimir putin

ינו 21, 2020

הממסד הישראלי מתהדר בביקור הרם, משפחתה של נעמה יששכר מצפה שיביא אותה עמו או שיודיע על שחרורה הקרוב, 1,300 ישראלים ששרדו את מצור לנינגרד מקווים שייקח חלק בחנוכת האנדרטה בירושלים לזכר מאות האלפים שלא שרדו, ומתנגדי המשטר הרוסי מתלבטים האם להפגין נגד ביקורו. כך ישראל מתכוננת לביקורו של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין בישראל.

ביום חמישי בבוקר [23 בינואר] ינחת בישראל מטוסו של פוטין, שישתתף באירוע מיוחד ב"יד ושם" לציון 75 שנים לשחרור מחנה המוות אושוויץ-בירקנאו. יהיה זה ביקור שלישי של פוטין בישראל: ב-2005 הוא ערך ביקור רשמי ראשון שבו נחתמו בין שתי המדינות הסכמים רבים, ובשנת 2012 הגיע בשנית לישראל כדי לחנוך אנדרטה בנתניה לזכר חללי "המלחמה הפטריוטית הגדולה" (המלחמה של הרוסים בגרמניה הנאצית במסגרת מלחמת העולם השנייה). ביקורו הנוכחי של פוטין הוא גם כן בהקשר המלחמה ההיא, בעיצומה של מלחמת נרטיבים ביחס לתפקידה של ברית המועצות ומדינות אירופיות כגון פולין. ההחלטה של הנשיא הפולני אנגז'יי דודה להחרים את הטקס ביד ושם, לאחר שנמסר לו כי לא יוכל לנאום בו, לא עוררה בישראל הדים רבים; כך גם חילופי האשמות בין דודה לפוטין, שאמר כי "סטאלין לא לחץ את ידו של היטלר" וטען שהשגריר הפולני בגרמניה בזמן המלחמה הציע להקים פסל של היטלר בוורשה.

למרות שבישראל מתגוררים אלפי ווטרנים שלחמו במלחמה הפטריוטית הגדולה ומלחמת העולם השנייה, ולמרות שבשנת 2018 עבר בכנסת חוק שקבע את יום הניצחון על גרמניה הנאצית [9 במאי] בתור חג לאומי, מעטים בישראל מביעים עניין ביחסי המעצמות אז ובמלחמת הנרטיבים המתחוללת היום בין פולין לרוסיה. היוצאים מן הכלל הם ציבור הישראלים דוברי הרוסית, שעלו לישראל מבריה"מ לשעבר ומדינות חבר העמים.

במקור, הביקור של הנשיא הרוסי בישראל היה אמור לכלול את השתתפותו בחנוכת האנדרטה לזכר הרוגי המצור בלנינגרד, אך בגלל שינויי לו"ז לא ידוע אם זה אכן יקרה. פרויקט הקמת האנדרטה, שעליה חלמו העולים ששרדו את המצור הנוראי שנמשך 872 ימים, יצא לדרך עוד בשנת 2016. לאחר שבממשלת סנט-פטרסבורג נמצאו שותפים לקידומו וגויסו תורמים (הקונגרס היהודי האירו-אסייתי), נקבע שהאנדרטה תוקם בקרבת בית הנשיא בירושלים. "האנדרטה נועדה להנציח את גבורת לוחמי הצבא האדום ותושבי לנינגרד נגד הנאצים כאשר ביניהם שבעים אלף לוחמים יהודים שנפלו במצור", אמר בפברואר 2019 ח"כ לשעבר לאון ליטינצקי, העומד כיום בראש המועצה המתאמת של יוצאי רוסיה בישראל (מדובר בארגון-על ציבורי רוסי המאגד את יוצאי רוסיה ברחבי העולם).

ד"ר אמיליה לרינה, בת 80, העומדת בראש ארגון שורדי המצור בלנינגרד, מספרת לאל-מוניטור כי מבחינתה ישנה חשיבות עליונה להקמת האנדרטה על מנת לזכור את הנופלים ואת אלה שהצליחו להדוף את הנאצים ולשחרר את לנינגרד. "בישראל היום מתגוררים כ-1,300 בני אדם ששרדו את המצור בלנינגרד", היא מסבירה, "רובם ילידי שנות ה-30'. מבחינתם הקמתה של האנדרטה הזאת היא כמו ירושה רוחנית לילדים ולנכדים. אני מקווה שהם [הילדים והנכדים] יבואו לראות את האנדרטה הזאת, יתעניינו בהיסטוריה שלנו וילמדו על מה שקרה בשנים הנוראיות האלה בעיר שלנו. הנאצים החזיקו בעיר פושקין והשמידו כליל את האוכלוסייה היהודית שם. כולם ידעו שאם לנינגרד תיפול לידיהם, כ-200,000 יהודים יושמדו אף הם. אם פוטין יגיע להשקה (של האנדרטה) – אני אשמח מאוד, אך גם אם לא – אני שמחה שיש לנו עכשיו את הזיכרון שלנו מונצח בצורה כזאת".

לא כולם שותפים לדעה הזאת. למשל סבטלנה טקאצ'וק, שכתבה בעמוד הפייסבוק שלה פוסט נוקב על ביקורו הקרוב בישראל של הנשיא פוטין בהקשר לפרקים ההיסטוריים על המצור שפחות ידועים לציבור הרחב. "ביום חמישי פוטין יבוא אלינו, בין היתר על מנת להשיק את האנדרטה לזכר הרוגי המצור", היא כתבה, "מדובר בשיא של ציניות ודו-פרצופיות, כאשר מי שעושה את זה הוא איש הקג"ב מסנט-פטרסבורג, ובמיוחד שהוא עושה את זה בירושלים. ההיסטוריונים שגרים כאן יודעים על המצור האמיתי יותר (ממנו), והאזרח הממוצע אינו יודע כלום. מגעיל". הלינק שצירפה כלל עדויות מצמררות על המצור ועל התנהלות המשטר הסובייטי שהמשיך לבצע מעצרים של אזרחים "לא נאמנים", ולא עשה דיו כדי לסייע לאזרחים הפשוטים שגססו מרעב.

גם בשאלת שחרורה של נעמה ישככר, הכלואה ברוסיה מאז אפריל 2019, יש לא מעט ויכוחים ודיונים בין אלה שמייחלים לשחרורה ומוכנים לתת לנשיא הרוסי את מלוא הקרדיט אם יודיע במהלך ביקורו על שחרורה, לבין אלה שבטוחים שבדרכי נועם המשפחה לא תצליח להחזיר את נעמה הביתה.

ביום ראשון [19 בינואר] קראה יפה יששכר, אמה של נעמה, לבטל את כל פעולות המחאה שתוכננו לקראת הגעתו של פוטין לישראל. יפה טענה שהמצב רגיש, וכי היא מעוניינת לכבד את הנשיא רוסי שבידיו נמצאות המפתחות לשחרור בתה. זאת בהמשך לדיווח בשבוע שעבר [16 בינואר] של אתר החדשות הרוסי קומרסנט, כי ייתכן שהנשיא פוטין יעניק בקרוב חנינה לנעמה. בהמשך לכך הדריכות בישראל הגיעה לשיא והפיחה רוח של תקווה אצל כל מי שמייחל לשחרורה של נעמה, שנכלאה לשבע וחצי שנים בכלא הרוסי בגין עבירה פעוטה יחסית. על פי פירסומים אחרונים, פוטין ונתניהו ידונו בעת הביקור באפשרויות לחנינת יששכר.

מי שכמובן שמח לקחת קרדיט על ביקורו השבוע של פוטין בישראל (ומנהיגים רבים נוספים שישתתפו גם הם בטקס ביד ושם) הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, למרות שאין ספק כי כל אותם ראשי ממשלות, נשיאים ומלכים היו מגיעים בכל מקרה לישראל על מנת להשתתף באירוע החשוב, גם אם מישהו אחר היה יושב בלשכת ראש הממשלה. כך או כך, קיום של אירוע כזה פחות מחודשים לפני סיבוב נוסף של בחירות בהכרח ישמש את הקמפיין של נתניהו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020