האם השייח' ראאד סאלח זכה למשפט צדק?

בעוד המנהיג לשעבר של התנועה האסלאמית הפלג הצפוני הועמד לדין פלילי והורשע בהסתה לטרור על דברים שאמר, ברוב המקרים דברי ההסתה של פעילי ימין קיצונים כלל לא מגיעים לבית המשפט.

al-monitor .

נוב 25, 2019

בית משפט השלום בחיפה הרשיע ביום ראשון [24 בנובמבר] את ראאד סאלח, לשעבר מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, בהסתה לטרור ובתמיכה בהתאחדות בלתי חוקית. סלאח נושא עונש מאסר על תנאי בשל הרשעה קודמת, כך שבית המשפט צפוי לגזור עליו מאסר בפועל.

בכתב האישום שהוגש נגדו נטען, בין היתר, כי במהלך הלווייתם של שלושת המחבלים מעירו (אול אל פאחם), שרצחו שני שוטרי מג"ב בפיגוע בירושלים, הוא נשא דברי הלל לכבודם כאשר אמר: "ברגעים האלה עלינו לעמוד כמשפחה אחת, ניפרד מהשהידים שלנו, ונאחל להם להצטרף אל הנביאים, הצדיקים והשאהידים. ברגעים האלה נתפלל לאלוהים שיעלה את ערכם במרומים. בגן העדן שלמעלה אלוהים יכבד אותם בשתיית מים יחד עם הנביא מוחמד" [יולי 2017].

באותם ימים של שיא מתיחות בהר הבית, סאלח היה על הכוונת של המערכת הפוליטית והביטחונית בישראל. אלמלא כך, ספק אם היה נעצר על הדברים שאמר. סאלח היה היוזם והמארגן של הארגונים מוראביטון ומוראביטאת. הוא הקים אותם כדי לעמוד על המשמר במסגד אל-אקצא, נגד מה שהוא ראה כניסיונות לשנות את הסטטוס קוו נוכח העלייה במספר היהודים העולים להתפלל בהר הבית. המתיחות הזו האיצה גל פיגועים שהחל באוקטובר 2015, שהובילו להחלטת קבינט להוציא את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית אל מחוץ לחוק.  מכאן היה ברור שמעצרו של סאלח הוא רק עניין של זמן.

אבל לא רק דברי ההלל של סאלח, חמורים ככל שיהיו, הוצגו בכתב האישום. עוד נטען נגדו כי בדצמבר 2015 הוא נשא נאום בבקה אל-גרביה והציג שם ספר בשם "תורת המלך" ככזה המתיר את דמם של ילדים פלסטינים. מדובר בספר בן 230 עמודים שכתבו שני רבנים מההתנחלות יצהר, יצחק שפירא ויוסף אליצור, האמור לשמש מעין מורה דרך הלכתי בשאלה מתי צריך ומותר להרוג גוי. לשיטתם, יש הצדקה במקרים מסוימים להרוג ילדים, שכן נוכחותם עוזרת לרציחת יהודים.

ב-24 בדצמבר 2015 פורסם ברשתות החברתיות סרטון שבו נראים פעילי ימין קיצוני רוקדים בחתונתם של זוג פעילים מוכרים, בעודם דוקרים "להנאתם" את תמונתו של התינוק עלי דוואבשה – אותו עולל שנרצח חמישה חודשים קודם לכן בפיגוע טרור יהודי בכפר דומא. שלושה ימים לאחר פירסום סרטון ''חתונת השנאה'', פירסם סלאח את נאומו נגד ''תורת המלך''. "ילדים שלנו, אתם גיבורים, אנחנו הולכים להקריב למענכם. נשמח ללכת לבתי הכלא למענכם, נשמח לפגוע ולאיים למענכם, נשמח למות שאהידים למענכם", אמר סאלח בנאומו נגד הספר. כאמור בעקבות האמירה הזאת, הוא הועמד לדין פלילי והורשע.

לעומתו, מחבר הספר הרב אליצור ראה בפיגוע בדומא מעשה גבורה של הטרוריסטים היהודים. הוא פרסם מאמר שבו כתב "אני מייחל לכך שלא יתפסו את מי שביצע הפעולה בכפר דומא. אני מייחל לכך מפני שהתופסים והרודפים אינם אנשים ישרים שרוצים לתקן את המציאות באמת." בעקבות הדברים הללו הוא נחקר במשטרה, אבל גם אז לא נשפט ולא הורשע. כנראה ששוב עמד לו חופש הביטוי ההלכתי.

האבסורד הוא שחופש הביטוי ההלכתי שלו זכו שני מחברי הספר הגזעני, לא עמד לשייח' סאלח. אמנם לאחר פרסום הספר שני מחבריו זומנו לחקירה במשטרה, אך היועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור את התיק נגדם מחוסר ראיות. ארגונים חברתיים עתרו לבג"ץ בדרישה להעמידם לדין, אך העתירה נדחתה בנימוק ש"הספר עדיין מצוי בעיקרו בתוך גדרי חופש הביטוי ההלכתי", כפי שכתב השופט אליקים רובינשטיין, חובש הכיפה. על פי בג"ץ, הספר הוא "כסות יהודית שמוציאה את דיבת היהדות רעה ומחבריו גזענים, אולם אין להעמידם לדין פלילי".

עוה"ד אביגדור פלדמן, המייצג את סאלח, אומר בשיחה עם אל-מוניטור כי "אין פרט שהשופט שלמה בנג'ו לא זקף לחובתו של ראאד, וכי האווירה שנוצרה סביב סאלח היא שצריך למצות איתו את כל חומרת הדין. אפילו השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר לאחר מעצרו שהוא מקווה שהפעם ימצו עימו את הדין והוא יישלח לזמן ממושך מאחורי סורג ובריח".

לדברי פלדמן, אין ספק שיש איפה ואיפה. "ככה זה בימים שראש הממשלה בעצמו אומר דברי הסתה חמורים נגד 20 אחוזים מהאוכלוסייה. אחרים סופגים וממשיכים באותה דרך הסתה, והם אינם נעצרים או נשפטים".

פלדמן אומר עוד, כי במהלך המשפט, כשהוצגו לשופט דברים שאמרו רבנים מהציונות הדתית ופעילי ימין קיצוניים כדוגמת פעילי עוצמה יהודית, אמר השופט כי כל מקרה צריך להיבחן לגופו, ודחה את הטענה כי הוא מושפע מאמירותיהם של פוליטיקאים. 

אחרי פסק הדין, ח"כ אביגדור ליברמן כתב: "אני מקווה שהעונש שייגזר עליו יהיה בהתאם, ושמי שראה היום את העלייה לרגל של חברי הרשימה המשותפת לבית המשפט ומופע התמיכה שלהם בטרוריסט, יבין שמדובר בגיס חמישי ותו לא". האין בדבריו מילות הסתה?

שר החינוך, יו"ר הבית היהודי רפי פרץ, בירך את בית המשפט וכיוון לעבר חברי הרשימה המשותפת, שחלקם נכחו בבית המשפט: "לכל אלו שדמיינו ממשלת מיעוט שנשענת על הרשימה המשותפת, מציע שתסתכלו טוב מי הגיע לאולם בית המשפט הבוקר ותמך באותו שייח' מסית". פרץ, איש חינוך רב זכויות, בן הציונות הדתית, לא גינה אף פעם את דברי ההסתה של פעילי ימין קיצונים כמו בני בנצי  גופשטיין, ראש ארגון להב"ה, שאמר למשל בעבר: "אם אנחנו לא נגרש אותם הם (הערבים) ימשיכו לצחוק לאנוס ולהרוג. אין יום שישמעאל לא מנסה להטריד ולאנוס בנות. הם מכניסים תרבות של רצח ואונס".

ברוב המקרים  דברי ההסתה של פעילי ימין קיצונים לא מגיעים לבית המשפט בשל המעטפת הפוליטית-ציבורית שהם זוכים לה. אכן, סאלח הוא מטיף דתי שדבריו ומעשיו מקוממים, אבל משפט צדק יהיה כאן רק כשמסיתים אחרים יועמדו גם כן לדין.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

דין עזה אינו כדין הגדה: המשוואה המוטעית של בנט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 7, 2020
התשובה למתקפת לחיצות הידיים של נתניהו – מתקפת ניקיון כפיים
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | פבר 6, 2020
"עסקת המאה" – פרס לטרור היהודי ומתכון לאלימות
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 4, 2020
הקרב על הסיפוח: נתניהו יטיל מצור על הבית הלבן
בן כספית | הבחירות בישראל | ינו 31, 2020
הסיפוח נדחה: הטעות הפטאלית של נתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 3, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020