ישראל פולס

ישראל אומרת לראיד סאלח: עד כאן

p
המחבר
בקצרה
15 שנה הכילה ישראל את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. כעת, כשאירופה כולה תחת בהלת הטרור האסלאמי הקיצוני, מדגימה ישראל איך נאבקים באלמנטים אסלאמיסטים חתרניים ומה פירוש המושג "דמוקרטיה מתגוננת".

הקבינט הישראלי החליט כבר לפני שבועיים להוציא את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית הישראלית אל מחוץ לחוק, אולם ההחלטה נשמרה בסוד. ראש הממשלה נתניהו חיפש עיתוי נוח לפרסם את ההחלטה, שאמורה להפוך כעשרת אלפים חברים, אזרחים ישראלים, לעבריינים. התקפת הטרור בפריז ב-13 בנובמבר סיפקה לו עיתוי אידיאלי. עכשיו, כשצרפת ואירופה כולה תחת בהלת הטרור האסלאמי הקיצוני, מדגימה ישראל איך נאבקים באלמנטים אסלאמיסטים חתרניים המקננים בתוך המדינה ומה פירוש המושג "דמוקרטיה מתגוננת".

לא כולם תמכו בהחלטה הזו. שירות הביטחון הכללי מתנגד כבר למעלה מ-15 שנה למהלך, לא מתוך אהבת האסלאם הקיצוני, אלא משיקולים פרקטיים. הקסם של השייח' ראאד סלאח, המכונה גם "שייח' אל אקצא", מתפוגג בשנים האחרונות. השייח', העומד בראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, נתפס כמי שמלבה את ההסתה בעניין הר הבית ומממן את קבוצות המוראביטון והמוראביטאת, שהוצאו מחוץ לחוק לפני כמה שבועות [9 בספטמבר]. בשנים האחרונות הולך ומתמעט מספרם של אלה המגיעים לעצרת השנתית של התנועה האיסלאמית. הנוער הערבי-ישראלי לא נוהר אחריה ובשב"כ סבורים שהוצאת התנועה מחוץ לחוק עלולה לעורר תסיסה בקרב ערביי ישראל ולהקשות על המעקב אחר הגורמים הקיצוניים בתוך האסלאם הקיצוני בישראל.

אל מול השב"כ, הציג השר לביטחון הפנים גלעד ארדן חוות דעת של משטרת ישראל, מגובה בדיווחי מודיעין חסויים. המשטרה תמכה בהתלהבות במהלך, למרות החשש שהפיכת התנועה למחתרתית תייצר באזז והילה סביבה ותעביר אותה תהליך דאע"שיזציה מואץ. על פי המשטרה, התסיסה שתתעורר בקרב ערביי ישראל לא תהיה משמעותית וניתן יהיה להכיל אותה, והכלים החוקיים שיינתנו לשלטונות לצורך נטרול ההסתה והאסלאם הקיצוני בישראל יהיו משמעותיים.

גם האפשרות שהוצאתה מחוץ לחוק תהפוך את התנועה האיסלאמית לפתרון הרומנטי עבור הצעירים המוסלמים הקיצונים והממורמרים, לא נתפסה כרצינית. אפשר יהיה להסתדר עם התופעות הללו, אמרו בכירי המשטרה, ושכנעו את הקבינט. "בסופו של דבר", אמר השבוע שר בכיר בקבינט לאל-מוניטור, "זיהינו קשר ישיר בין פעילות התנועה האיסלאמית וקמפיין ההסתה שלה בעניין הר הבית, לאירועי האלימות הקשים שפרצו על ההר ומסביבו. ברגע שיש קשר ישיר כזה שניתן להוכיחו, צריך לקבל את ההחלטה, וקיבלנו אותה".

הקבינט התלבט כמה שבועות סביב הסוגיה, עד שהכריע. אחת האופציות שנבדקה, בהמלצת השב"כ, היא להוציא דווקא את תנועת האחים המוסלמים העולמית אל מחוץ לחוק. על פי השב"כ, מרבית המימון זורם לתנועה האיסלאמית בישראל מהאחים המוסלמים, והיא נחשבת לתנועת-בת שלהם. גם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי הוציא את האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק במצרים ואין סיבה שישראל לא תנקוט בצעד דומה, אמרו בשב"כ.

לקבינט הוצג "אילן היוחסין" של הפצת הסתה וטרור באזור, שמורכב מארגון הגג של האחים המוסלמים, ותחתיו חמאס בעזה ותנועה איסלאמית צפונית בישראל. כל אלה באים מאותו מקור סמכות, אותה אידיאולוגיה ואותם צינורות מימון. בחשבונות התנועה האיסלאמית בישראל נמצאו יותר ממאה מיליון שקל, סכום עצום בהתחשב בעובדה שהתנועה אמורה לעסוק בצדקה וחסד בלבד, ואין לה מעורבות פוליטית. הקבינט החליט לא לקבל את ההמלצה באשר לאחים המוסלמים. הועלה חשש שהמהלך יפגע במה שנותר מיחסי ישראל-טורקיה, שם נחשבת מפלגת השלטון של ארדואן לחברה בארגון האחים המוסלמים, ועלול להשליך גם על היחסים עם ירדן, בה פועלת תנועת אחים מוסלמים משמעותית.

מדהים לגלות שלקח לישראל 15 שנה לבצע את האקט, כשההצדקה לביצועו נכתבה עוד בדו"ח ועדת השופט תיאודור אור לבדיקות האירועים שגרמו לפרוץ מהומות אוקטובר 2000, בעקבותיהן פרצה גם האינתיפאדה השנייה. בפרק מיוחד שמתייחס לתנועה האסלאמית (צפון) ומנהיגה השייח' סלאח, קובעת הוועדה קשר ישיר בין ההסתה בה עסקו מנהיגי התנועה, לפרוץ המהומות ההן, ומביאה דוגמאות לאידיאולוגיה הקיצונית של התנועה, הרואה גם בכותל המערבי בירושלים חלק ממסגד אל אקצא, ולפיכך הנוכחות היהודית בו נתפסת גם היא כאקט של אלימות שמצדיק אלימות אסלאמית נגדית "חמורה עוד יותר", לדבריהם.

הדו"ח מביא ציטוטים קשים מנאומיהם של סלאח וחבריו, הקוראים למוסלמים להקריב חיים למען השבתה של "מולדת שנגזלה", מונים ערים ועיירות בתוך ישראל כחלקי אותה מולדת, ומתארים את ישראל כ"קוף שוטה ובוגד ממנו יש לטהר את הארץ".

למרות כל הדברים הללו, הכילה ישראל את התנועה האסלאמית במשך עשור וחצי, עד ההחלטה האחרונה.

יחד עם זאת, אין כוונה לעצור את כל חברי התנועה או לסגור את כל מוסדותיה. בהמלצת השב"כ הוחלט לפעול עניינית: צעדים יינקטו רק נגד המסיתים והמנהיגים; ארגונים, עמותות וקרנות ייסגרו רק אם יוכח שעסקו בהפצת הסתה. ישראל מקווה שמהלך ההוצאה מחוץ לחוק ינטרל את התנועה ויביא לדעיכתה, אם כי לא מעט גורמי ביטחון לוקחים בחשבון שעלולה להיות תוצאה הפוכה.

כך או אחרת, אין בישראל כוונה להמשיך להבליג מול מסעות ההסתה הפרועה שנערכים במסגדים בתוך המדינה. "א-סיסי סגר אלפי מסגדים של האחים המוסלמים כי הוא הבין שמשם צומחת הרעה", אמר השבוע גורם ביטחוני בכיר לאל-מוניטור, "גם אנחנו מבינים את זה, אם כי אצלנו הכלים מוגבלים לאור המשטר הדמוקרטי והצורך באישור שיפוטי. מתישהו, אני מקווה, שיבינו את זה גם באירופה". ביום רביעי הודיע נשיא צרפת פרנסואה הולנד כי כל מוסד או מקום שבו יהללו טרור ייסגר, וזה כולל גם מסגדים, מה שמוכיח שגם בצרפת האסימון נפל. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: temple mount, shin bet, muslim brotherhood, mourabitoun, islamists, islamic movement, benjamin netanyahu, al-aqsa mosque

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept