ישראל פולס

מה עומד מאחורי ירח הדבש של בנט עם נתניהו?

p
המחבר
בקצרה
נפתלי בנט נושא עיניו לליכוד ומבין שרק משם הוא יוכל בעתיד להתמודד על ראשות הממשלה. מבחינת נתניהו, החיזור אחר שר החינוך לשעבר מעניק לו ביטחון שהוא לא יערוק לממשלה בראשות בני גנץ.

ביום שני אחר הצהריים [4 בנובמבר] התקבצו בלשכתו של ראש הממשלה בכנסת ראשי בלוק "המחנה הלאומי" לעוד פגישת תיאום, שנועדה להציג מול כחול לבן חזית קשיחה ללא סדקים. את הבלוק ייסד בנימין נתניהו בליל הבחירות, כאשר כשל בהשגת קואליציית 61. נתניהו ישב מול ראשי מפלגות הימין והחרדים, כאשר שולחן עבודה גדול חוצץ ביניהם. בקו הראשון מולו אי אפשר היה לפספס את ח"כ נפתלי בנט. הרחק ממנו בפינת החדר ישבה מי שהייתה בת בריתו ושותפתו לדרך במשך כמעט 15 שנה, ח"כ איילת שקד. הזוגיות הזאת, שהטריפה במשך הרבה שנים את נתניהו והובילה לבניית כוח פוליטי ימני משמעותי בראשותם, התנפצה בתוך חצי שנה. השניים אמנם עדיין חברים באותה סיעה מצומקת שנקראת הימין החדש ומכהנים במשותף כיושבי הראש שלה, אבל בנט לפי כל הסימנים בדרכו החוצה ממנה, לליכוד, והכל בחסותו של נתניהו.

כשהסתיימה פגישת הבלוק, בנט נשאר לשבת בלשכה של נתניהו לפגישה בארבע עיניים שנקבעה יום קודם. בניגוד לדיווחים, נתניהו לא הציע לו את תיק הביטחון, אלא רק להתמנות לשר בממשלה באחד התיקים הפנויים ולהתמנות גם לחבר הקבינט מדיני-ביטחוני. בנט דחה את ההצעה, אך הבטיח להמשיך להיות לויאלי ל"בלוק הלאומי". למרבה האירוניה כל זה קורה חודשים אחדים אחרי שנתניהו פיטר באקט משפיל ודורסני את בנט ושקד ממשרדי החינוך והמשפטים.

גם אם נרשמה אכזבה מצדו של בנט לאור הצעתו הנוכחית של נתניהו, אין בה כדי לחרב את פריחתם המחודשת של יחסיהם. בנט נושא את עיניו לליכוד ומבין שרק משם יוכל בעתיד להתמודד על ראשות הממשלה. למעשה זו הייתה תוכניתו המקורית, אך נתניהו חסם אותו בליכוד במשך שנים. כמו שחסם את שקד.

בשבועות האחרונים צבר בנט שעות ארוכות של מפגשים בארבע עיניים עם נתניהו, הרבה יותר ממה שהיה להם בכל העשור האחרון. למעשה, בשנים האחרונות כלל לא היו פגישות אישיות ביניהם, אלא רק הרבה מאוד דם רע, כולל מאמצים של נתניהו ורעייתו שרה להכפיש אישית את בנט ורעייתו גילת.

האווירה בפגישות הנוכחיות היא מעולה. הכימיה והאינטימיות בין השניים חזרה, והמשמעויות הפוליטיות הנגזרות מכך הן רבות. ראשית, החיזור המחודש של נתניהו המוחלש אחר בנט מעניק לו (לנתניהו) ביטחון שהוא (בנט) לא יערוק לממשלה בראשות בני גנץ. באופן עקיף הדבר חוסם גם את שקד. בימים האחרונים נפוץ מידע על כך שהשניים קיבלו הצעות נדיבות להתמנות כשרים בכירים בממשלת כחול לבן, אך דחו אותן. שנית, ההתקרבות בין נתניהו לבנט משאירה את שקד מאחור ומעניקה לו פרופיל פוליטי ותקשורתי הרבה יותר גבוה ממנה. שרת המשפטים לשעבר היא כיום פוליטיקאית חבולה ומוכה שאיבדה הרבה מיוקרתה בבחירות ספטמבר נוכח התוצאות הפושרות שהשיגה כראשת מערך מפלגות הימין.

בנט, שנדחק בבחירות ספטמבר לאחור (שובץ רק במקום הרביעי ברשימת ימינה), מגיח כעת מחדש כזרוע של נתניהו. דוגמאות יש לרוב. למשל, לפני כשבועיים פרסם בנט פוסט הגנה על ראש הממשלה ובו טען שנתניהו כמנהיג הימין נרדף פוליטית ושזה הרקע לחקירותיו [19 באוקטובר]. בנט ממש יצא מגדרו כדי לתת לנתניהו כתף כחבר, כאשר כתב: "דווקא בשעתו הקשה ביותר, ולמרות שהוא יריב פוליטי, החלטתי להיכנס תחת האלונקה. תראו, נתניהו לא מושלם. אבל הוא היה ראש ממשלה טוב מאוד למדינת ישראל ולביטחונה".

כצפוי הפוסט עורר סערה וזכה ליותר מ-6,000 תגובות. רבות מהן תקפו את בנט על מה שנראה כמו התרפסות מול נתניהו, שבמשך שנים התעמר בו ופעל לחיסולו הפוליטי. אבל בנט הדף את הביקורת והידק עוד יותר את הקשר עם נתניהו. בתחילת השבוע [3 בנובמבר] הוא חיזק את מדיניות האיפוק של ראש הממשלה בעזה אחרי מתקפת רקטות על העיר שדרות. "אין טעם לתגובה קצת יותר חזקה, כי זה יוביל ל'סבבון' מיותר", הוא טען. עמדה זו גררה כלפיו ביקורת לעגנית, שכללה תזכורות על כך שבנט הוא אחד התוקפים החריפים של המדיניות הרופסת כהגדרתו של ישראל בעזה.

בימים האחרונים בנט קורא שוב ושוב להקמת ממשלת אחדות, ובכך הוא מסייע לנתניהו. ביום שני [4 בנובמבר], באירוע זיכרון בכנסת לציון שש שנים למותו של מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, האיץ בנט בגנץ ונתניהו שישבו זה סמוך לזה לעשות זאת למען עם ישראל. לשמע הדברים נתניהו הפטיר לעבר גנץ "שמעת?", וקשה היה שלא לחוש שבנט ונתניהו מתואמים.

מי שעוד נמצא בסוג של ירח דבש עם נתניהו הוא שר האוצר משה כחלון, שחזר לליכוד לפני בחירות ספטמבר. נתניהו היה הגורם שהביא את כחלון לפרוש מהליכוד ולהקים את כולנו. אחרי בחירות אפריל בהן כולנו התרסקה, נרשמה התקרבות גדולה בין כחלון לנתניהו מתוך חולשתם של שניהם. גם כחלון, כמו בנט, מפרגן בתקשורת לנתניהו. באחד הראיונות [14 ביוני] אף אמר עליו שהוא "מנהיג ענק".

יש קו מחבר בין בנט לכחלון. שניהם נחסמו בליכוד כאשר נתניהו היה בשיא כוחו וראה בהם יריבים. כעת, כאשר הוא בשיא חולשתו, כשהוא נלחם על הישרדותו הפוליטית וחפותו, הם חוזרים בחסותו לליכוד. בכירי הליכוד לא אוהבים את זה משום שהצמרת צפופה, אבל גם הם מבינים שזה חלק מתהליך המבשר את סופו של עידן נתניהו כשליט יחיד במפלגה. מי יודע, אולי בסוף גם אביגדור ליברמן, שעזב את הליכוד בגלל נתניהו ב-1997, יחזור גם הוא הביתה. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept