מדוע איילת שקד מוציאה מנתניהו כל כך הרבה יצרים?

בשנים האחרונות רואה נתניהו כיצד שקד הופכת לפופולרית בציבור, לחביבת התקשורת, לכוכבת בימין ולשם החם כמועמדת עתידית לראשות הממשלה. אם נתניהו לא יצליח להשיג 61 מנדטים בבחירות הקרובות, הוא יהיה נתון לחסדיה.

al-monitor .

ספט 4, 2019

הרבה נכתב ונאמר על התיעוב שרוחש ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר רשימת ימינה, שרת המשפטים לשעבר איילת שקד. אבל שום תיאור, בכתב ובעל פה, לא הצליח להעביר את עוצמת היצרים שמעוררת שקד בנתניהו כמו צעקותיו על שר התקשורת לשעבר איוב קרא, אשר העז לציין בפניו כי הוא משתף עמה פעולה.

"שיחת הצעקות" התקיימה בשנת 2017 ונחשפה ביום שני [2 בספטמבר] בחדשות 13. הרקע לשיחה הזו הייתה ידיעה שהתפרסמה בעיתון הכלכלי דה מרקר ולפיה שקד וקרא פעלו יחד לקדם חקיקה שתציל את ערוץ 20 הימני. הקרדיט שקיבלה שקד הרתיח את נתניהו. "תגיד לי, אתה השתגעת? זה מה שהציל את ערוץ 20?", צעק נתניהו על קרא ההמום. כשקרא ניסה להסביר כי הוא רצה ששקד תעביר את החוק במהרה, נתניהו התנפל עליו: "איוב, אתה השתגעת? הם מעכבים את זה. מי עושה את הדבר הזה? מי עשה את זה? מי יזם את זה?" קרא השיב לו "אבל זה שלנו", אך נתניהו לא נרגע: "סליחה? שקד שלנו?"

אין הרבה פוליטיקאים שמצליחים להוציא מנתניהו כמות כל כך עצומה של אמוציות. אף שמדובר בשיחה שהתקיימה לפני כשנתיים וחצי ושהעניין המרכזי בה נקשר לאובססיה של נתניהו להשפעה בשוק התקשורת, קשה להתעלם ממה שנחשף באותה שיחה על יחסו לשקד.

הבעיה של נתניהו היא שעל אף סלידתו ממנה ורצונו להזיק לה פוליטית, הוא תלוי בה כעת לשרידותו הפוליטית. דווקא בבוקר שלפני חשיפת הקלטות נתניהו, הכריזה שקד באירוע פומבי שרשימת ימינה תעניק לנתניהו חסינות מכתבי האישום. "אם נתניהו יבקש הטלת חסינות מהסיבה של טובת הציבור, אנחנו בהחלט נשקול את היציבות השלטונית", היא אמרה. שקד לא אמרה זאת מאהבת נתניהו אלא במסגרת מאמציה לשמור על המנדטים של ימינה מפניו. נתניהו פועל כעת במלוא הכוח כדי להגדיל את כוחו של הליכוד, בין השאר על חשבון הרשימה שבראשה עומדת שקד. שקד מבינה היטב שנתניהו הוא מותג חזק בימין, ולכן היא מצהירה לו אמונים.

למעשה זהו דפוס קבוע במערכת היחסים העכורה בין נתניהו לצמד שקד ונפתלי בנט. שניהם עבדו תחתיו לפני למעלה מעשור, כשכיהן כיו"ר האופוזיציה. היא ניהלה את הלשכה שלו ובנט היה ראש המטה. ההתחלה הייתה מבטיחה, הסוף פחות. שניהם הסתכסכו עם רעייתו שרה ונאלצו לעזוב. כאן זה אמור היה להסתיים מבחינת נתניהו, אלא שלשקד ובנט היו אמביציות פוליטיות. כשהבינו שהליכוד חסום עבורם, הם השתלטו ב-2012 על הבית היהודי וזכו להישג עצום של 12 מנדטים. בנט, שעמד בראש המפלגה, כרת אז ברית עם יאיר לפיד וכפה על נתניהו ממשלה ללא חרדים. נתניהו נכנע אך לא שכח לו זאת.

במערכת בחירות 2015 הוא רוקן מהם את המנדטים בקמפיין אפקטיבי ל"הצלת הימין" והותיר אותם עם שמונה בלבד. תחילה רצה להשאירם באופוזיציה, אבל כיוון שלא הייתה לו ממשלה בלעדיהם, הוא נאלץ להעניק לבנט ושקד תפקידי שרים בכירים וחברות בקבינט המדיני-ביטחוני. על עומק הסלידה תעיד העובדה שבעת חתימת ההסכם הקואליציוני נתניהו נמנע אפילו מללחוץ את ידה של שקד.

לדאבונו, הוא ראה מאז כיצד שקד הופכת לפופולרית בציבור, לחביבת התקשורת, לכוכבת בימין ולשם החם כמועמדת עתידית לראשות הממשלה. התיעוב שלו כלפיה גבר, וכאשר החלו החקירות הפליליות נגדו, בבית משפחת נתניהו האשימו אותה כמי שבחשה מאחורי הקלעים כדי להרע לו.

אחרי הבחירות באפריל נתניהו חשב שסוף סוף הצליח להיפטר מהצמד שקד ובנט. המפלגה שהקימו הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה והם נותרו מחוץ לכנסת. אבל כאן העלילה הסתבכה. אביגדור ליברמן סירב להצטרף לקואליציה המוקמת ונתניהו החליט לפזר את הכנסת שזה עתה נבחרה וללכת לבחירות חדשות. כששקד רצתה להצטרף לרשימת הליכוד, נתניהו ורעייתו חסמו אותה. בלית ברירה שקד חזרה אל השותפות הישנה עם בנט, אלא שהפעם היא הצליחה למנף את הפופולריות שלה, הוצבה בראש רשימה המאחדת כמה מפלגות ימין וחזרה לעמדת השפעה.

עכשיו שוב מוצא את עצמו נתניהו מול שקד. הוא עושה הכל כדי לשאוב מימינה את המנדטים הנחוצים לו כדי שהליכוד תהיה המפלגה הגדולה ביותר, אך שקד נאבקת בו. היא יודעת שטובים הסיכויים שהיא תאבד כמה מנדטים לנתניהו, אבל ביום שאחרי הבחירות התמונה יכולה להשתנות לטובתה, כמעט בכל קונסטלציה.

נתניהו מנהל כעת את הקרב הקשה ביותר שלו. למעשה זו מלחמה של ממש על עתידו הפוליטי ואולי אפילו על חירותו. דרכו להימלט ממשפט תלויה בתוצאות הבחירות. כדי להבטיח את המשך כהונתו כראש ממשלה הוא חייב להשיג 61 מנדטים מקרב מפלגות הימין והחרדים, ללא ליברמן – וכך להקים את קואליציית החסינות שלו. עד לאחרונה שקד נקטה בעמימות כשנשאלה בסוגיית החסינות. השבוע, כנראה כדי שלא לאבד מנדטים לליכוד, היא כבר תמכה בהצהרת בנט שהוא לא יתנגד ליישום חוק החסינות הקיים בנוגע לנתניהו [2 בספטמבר].

אם נתניהו יצליח במשימת ה-61, הוא ימצא מולו אחרי הבחירות את שקד ובנט תאבי נקם וסחטנים מתמיד. לכן, סביר להניח שיפנה לבני גנץ או לרשימת העבודה-גשר. הוא ינסה לפתות אותם להצטרף אליו, במטרה להוריד את שקד מהעץ. אם ייכשל בכך, הוא יאלץ לשלם מחיר יקר כדי לצרף אליו את שני הפוליטיקאים הכי שנואים עליו. בתרחיש האסוני מבחינתו, הוא לא יצליח להשיג 61 מנדטים ואז יהיה נתון לחסדיהם של הרבה מאוד שחקנים פוליטיים. שקד ובנט, שני הצעירים שלפני 13 שנים העריצו את נתניהו והתגייסו לסייע לו לחזור אל ראשות הממשלה, יוכלו במצב כזה לחבור למהלך להפלתו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020