אחרי העברת המנדט לגנץ חוזרים לאותו פלונטר

העברת המנדט לבני גנץ אינה מחמירה את מצבו הפוליטי של נתניהו, שהכין את עצמו לשלושה תרחישים: ראשות האופוזיציה במקרה של ממשלת מיעוט כדי לנהל את ענייניו המשפטיים מתוך עמדה בכירה, ממשלת אחדות ורוטציה או בחירות.

al-monitor .

אוק 23, 2019

"ביבי שוב נכשל, זה כבר סדרתי", צייץ ביום שני בערב [21 באוקטובר] מספר 2 בכחול לבן ח"כ יאיר לפיד, דקות מעטות לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע שהוא מחזיר לנשיא את המנדט להרכבת ממשלה. הציוץ העוקצני משקף נכוחה את המציאות. נתניהו כשל בפעם השנייה ברציפות בהרכבת ממשלה. הוא גם ספג מכה תדמיתית, כאשר לראשונה בעשור האחרון המנדט להרכבת ממשלה נמצא בידיים אחרות, כלומר מעשה המרכבה יוצא לכאורה משליטתו.

אלא שאחרי כל זה ההישג של בני גנץ וכחול לבן הוא עדיין סמלי. היכולת של גנץ להרכיב ממשלה ליברלית ציונית רחבה בתוך 28 ימים, עם הליכוד אבל לא עם נתניהו, לא באמת קיימת. בארבעת השבועות הקרובים ודאי יתקיימו בין הצדדים פגישות משא ומתן, אך קשה לראות איך תמונת המצב משתנה.

על שולחן כחול לבן מונח מתווה להקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ והימנעות של חברי הכנסת של ישראל ביתנו. זוהי, כך נראה, האפשרות היחידה העומדת בפני גנץ להקים ממשלה בראשותו. האם זה אכן יקרה?  הסיכויים לכך אינם גבוהים והם מותנים בתנאים רבים, בראשם ויתור של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על הבטחת הבחירות שלו: ישיבה רק בממשלת אחדות שתכלול את ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן, תוך פסילה קטגורית של הרשימה המשותפת והחרדים. בנוסף, בכחול לבן ישנם חברי כנסת ימניים כמו צבי האוזר ויועז הנדל, שיתקשו להרים אצבע בעד ממשלת מיעוט כזו.

נתניהו מאותת שהוא לא מתכוון ללכת לשום מקום. במהלך החג הוא שוחח בטלפון עם הרבה מאוד אנשים, פוליטיקאים וחברים שבירכו אותו לרגל יום הולדתו ה-70 שחל בחג [21 באוקטובר]. אחד מהם סיפר לאל-מוניטור שנתניהו נשמע מפוכח. הוא אמנם מוטרד מרגע ההכרעה המשפטי, אבל אינו מתכוון לזוז מראשות הליכוד. "הוא אמר לי שאם תהיה ממשלת מיעוט, הוא יתמנה לראש האופוזיציה. זה לא נשמע כמו ספין. הוא מאמין שממשלת מיעוט תיפול מהר. הבנתי שיש לו תמיכה לכך גם מהבית". באותו ערב נתניהו אמר את הדברים גם בקולו.

מצבו הפוליטי של נתניהו רע בהגדרה, אך העברת המנדט לגנץ אינה מחמירה אותו. בכחול לבן קיוו, ועדיין מקווים, לאחד משני המהלכים הבאים: שהליכוד ידיח את נתניהו או שבלוק ה-55 של הימין, הליכוד והחרדים יתפרק. בינתיים זה עוד לא קרה.

מאז הבחירות נתניהו ביצר את מעמדו בליכוד, ומרכז המפלגה קבע [10 באוקטובר] שהוא יכהן בראשות המפלגה כל עוד הכנסת ה-22 מתקיימת. המשמעות היא שעד שלא ייקבע מועד חדש לבחירות, נתניהו הוא יושב ראש הליכוד ועל כחול לבן לשאת ולתת איתו. בכחול לבן עדיין יש מי שטוען שבסוף הליכודניקים יתעשתו, אך בטווח הקצר לפחות מדובר במשאלת לב שאינה מבוססת על מידע או על מהלך שיש לו היתכנות. הסיבה לכך אינה רק משום שבליכוד לא מדיחים ראש ממשלה מכהן, היא הרבה יותר רציונלית מכפי שנדמה. נתניהו, גם במצבו המשפטי הבעייתי, הוא מכונת מנדטים – יותר מכל מועמד אחר בליכוד. סקר שפורסם ביום שלישי בערב בערוץ 13 [22 באוקטובר] מעניק לליכוד בראשות נתניהו 33 מנדטים, מנדט אחד יותר מתוצאת הבחירות. גם כחול לבן בראשות גנץ עולה במנדט ל-34 והיא נותרת המפלגה הגדולה. התיקו בין הגושים נשמר גם בסקר זה (56-56), כלומר לאף מועמד אין יכולת להרכיב ממשלה צרה.

33 המנדטים האלה הם תעודת הביטוח של נתניהו בליכוד. נתניהו מציג לחבריו למפלגה הוכחה שהציבור אינו נוטש אותו, חרף כישלונותיו הפוליטיים האחרונים, חרף תיקיו פליליים התלויים מעל ראשו וחרף הטענות של יריביו כי הוא תוקע את המערכת וכי בלעדיו הייתה קמה ממשלה בתוך שעה.

בנוסף, נתניהו מצליח לשמור צמוד אליו את בלוק 55 המנדטים. בסבב התייעצות טלפוני שקיים מנכ"ל בית הנשיא ביום שלישי בערב [22 באוקטובר] לקראת העברת המנדט לגנץ, נותרו כל 55 חברי הכנסת של "בלוק ביבי" יציבים בהמלצתם עליו לראשות הממשלה. ח"כ נפתלי בנט אף יצא מגדרו כדי להעניק לנתניהו תמיכה, ובפוסט שפרסם [19 באוקטובר] הוא טען שנתניהו "נרדף" וכי "אם מערכת המשפט תצליח להפיל את נתניהו בגלל סיגרים וכתבות בוואלה, זו תהייה מכה אנושה למחנה הלאומי כולו". בנט נמצא כנראה בדרכו לליכוד. בשבועות האחרונים התהדק מאוד הקשר שלו עם נתניהו, ולא בכדי. נתניהו הוא אמן בחיזור. "מחזר מהחלומות ובעל מהגיהינום" כהגדרת שר בליכוד.

נתניהו הכין את עצמו לשלושה תרחישים: ראשות האופוזיציה במקרה של ממשלת מיעוט – אז ייחשב כסמל שלטוני ויוכל לנהל את ענייניו המשפטיים מתוך עמדה בכירה; ממשלת אחדות ורוטציה עם גנץ כאשר הוא (נתניהו) הראשון; או בחירות.

בכיר בכחול לבן אמר לאל-מוניטור, כי אם היועץ המשפטי לממשלה יודיע במהלך השבועות הבאים על הגשת כתבי אישום נגד נתניהו, התמונה תשתנה לרעתו והליכוד ייפרד ממנו. מה יקרה אם נתניהו גם במצב הזה יצליח לשמור על תפקידו כיו"ר הליכוד? ח"כ דוד ביטן מהליכוד, שהתראיין לערוץ 12 ביום שלישי בערב [22 באוקטובר], העריך שלא יהיו בחירות וכי ברגע האמת שני הצדדים יבינו שאין ברירה ויקימו ממשלת אחדות. הוא גם אמר שבשלב הזה לדעתו כל הגושים יתפרקו, אך סירב לפרט. בלשכת ראש הממשלה לא אהבו את הדברים ואסרו על השרים וחברי הכנסת של הליכוד להתראיין עד להודעה חדשה.

אפשר ללמוד מכך שהכל פתוח. ככל שאופציית הבחירות השלישיות תהפוך מוחשית, כך יעלו הסיכויים שתקום ממשלת אחדות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020