ישראל פולס

הימים הנוראים של בנימין נתניהו

p
המחבר
בקצרה
לפחות ארבעה בכירי ליכוד פתחו לאחרונה מטות אישיים שקטים והם כורתים בריתות, מגייסים תמיכות ומתכננים איך ומה יעשו ברגע שיתברר שתם עידן נתניהו – אולי כבר בדצמבר הקרוב, כשיוגשו נגדו קרוב לוודאי כתבי אישום.

על פי מקורות במשרד המשפטים, ארבעת ימי השימוע שבהם ניסו פרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא לסגירת התיקים נגדו או צמצומם הסתיימו ללא תוצאות ממשיות. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יתחיל מיד אחרי צום יום הכיפורים במרתון של התייעצויות וסיכומים לקראת ההחלטה הסופית, שצפויה להתקבל באמצע חודש דצמבר [2019]. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, החלטתו של מנדלבליט צפויה לעשות היסטוריה: לראשונה אי פעם יוגשו כתבי אישום פליליים נגד ראש ממשלה מכהן בישראל. ההדלפות שייצאו מהדיונים הללו בחודש הקרוב ישפיעו באופן ישיר על גורלו הפוליטי של נתניהו ועל הסיכויים להרכבת ממשלה בישראל.

נתניהו עצמו רחוק מלהרים ידיים. הוא יילחם עד הרגע והכדור האחרון. בינתיים, בניגוד לכוונתו המקורית, הוא לא מיהר להחזיר את המנדט להרכבת ממשלה לנשיא ריבלין. ביום חמישי [10 באוקטובר] אמור להתכנס מרכז הליכוד כדי להצביע ולהחליט כי רק נתניהו יהיה מועמד מטעם הליכוד להרכבת ממשלה כלשהי בכנסת הנוכחית (ה-22). אירוע מוזר, מיותר, שמתרחש לדרישתו של נתניהו, חשדן כרוני בדרך כלל ובמיוחד הפעם. נתניהו יודע שמאחורי מסך החיוכים וחומת התומכים בו בצמרת הליכוד, מסתתרות סכינים שלופות. מאחורי הקלעים ומתחת לרדאר מתנהל כבר במלוא עוזו קרב יצרי על הירושה שאמור נתניהו להשאיר מתישהו אחריו. אלא שהמוריש מסרב לפנות את הזירה. הוא ישאיר, אם ישאיר, אדמה חרוכה.

כמעט כל הטוענים לכתרו של נתניהו פועלים בחשאי ונשבעים לו אמונים שלוש פעמים ביום. היחיד שכבר מיצב את עצמו כמועמד להחלפת ראש הממשלה הוא גדעון סער, "השטן הגדול", מי שלא היסס להתעמת עם נתניהו יותר מפעם אחת בשנים האחרונות, ובדרך כלל גם ניצח. סער, שפרש לפני מספר שנים מהחיים הפוליטיים בלחצו של נתניהו [ספטמבר 2014], נתפס בבית ראש הממשלה כמי שיעשה הכל, יחד עם השטן הנוסף נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, כדי להפיל את נתניהו. בעבר, כינה נתניהו את פעילותם של שני אלה כנגדו בשם "מזימת המאה". כעת, הגיע המאני-טיים.

מתחת לפני השטח, מתכוננים מועמדים נוספים. לפחות ארבעה בכירי ליכוד פתחו לאחרונה מטות אישיים שקטים והם עושים הכנות, כורתים בריתות, מגייסים תמיכות ומתכננים איך ומה יעשו ברגע לו ממתינה מפלגת השלטון. הרגע בו יתברר שתם עידן נתניהו. הרגע שגדולים סיכוייו להתרחש בשנה הקרובה. מדובר באנשים כמו ראש עיריית ירושלים לשעבר ח"כ ניר ברקת, שר החוץ ישראל כץ, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ואולי מועמדים מפתיעים נוספים.

שאלת השאלות היא מה יקרה בעוד כחודש, אחרי שגם בני גנץ ירים ידיים ולא יצליח להרכיב ממשלה (בהנחה שאכן כך יהיה). הנשיא ריבלין אמור, על פי החוק, להחזיר את המנדט לכנסת ואז תתחיל תקופת ההכרעה האחרונה, בת 21 ימים, שבה יוכלו 61 חברי כנסת להביא מועמד אחר מתוך הח"כים שירכיב ממשלה בישראל ויגאל את המדינה מקמפיין בחירות שלישי בתוך שנה. 21 הימים הנוראים הללו אמורים לייצר את האנרגיה שתפתור את המשבר הפוליטי חסר התקדים בישראל: או שיימצא פתרון להקמת ממשלה של הליכוד וכחול לבן ותוגדר נוסחה כלשהי שתאפשר רוטציה בין נתניהו לגנץ, או שמתוך הליכוד יצמח מועמד חלופי תחת נתניהו. אם זה יקרה, זו תהיה הפעם הראשונה שבה ידיח הליכוד את מנהיגו. הסיכויים שזה יקרה אינם גבוהים, אבל קיימים. הם יצמחו אם יתברר בחודש הקרוב שכתבי האישום נגד נתניהו הם עובדה מוגמרת.

סער נהנה מיתרון מכריע על שאר הטוענים לכתר, בעיקר כי נתניהו כבר סימן אותו וכי הוא היחיד שמגלה מנהיגות מולו. בסוף השבוע שעבר הדליפה סביבתו של נתניהו את כוונתו של ראש הממשלה להכריז על "פריימריז בזק" בליכוד. זו אמורה הייתה להיות מכת מנע שבה ייבחר נתניהו מחדש לתפקיד יו"ר המפלגה ולא תהיה אפשרות כלשהי להחליפו עד אחרי הבחירות הבאות. תכניתו של נתניהו הייתה לשחזר את הפריימריז הקודמים בליכוד, שבהם איש לא התמודד מולו והמשחק היה מכור מראש. במצב כזה היה נתניהו גורר את המפלגה לפריימריז במעמד צד אחד תוך שבועיים ומבצר את מעמדו.

אלא שאז התרחשה תקלה לא צפויה. שניות לאחר שנתניהו עצמו דיבר על פריימריז בזק, צייץ גדעון סער ציוץ קצר: "אני מוכן" [3 באוקטובר]. אלה היו שתי מילים שהסעירו את מפלגת השלטון כפי שלא סערה זמן רב. לפתע, התברר שיש טוענים לכתר. שהדיקטטורה במסווה דמוקרטי שהשליט נתניהו על הליכוד, הסתיימה. לקח לנתניהו פחות מיממה להודיע שהוא יורד מהרעיון. אין פריימריז. במקום זה, דרש לכנס את מרכז הליכוד ולהכריז כי רק הוא יהיה מועמד המפלגה להרכבת ממשלה. גם כאן, סער הגיב מיד: "אין סיבה לכינוס מרכז הליכוד, ברור וידוע שנתניהו הוא המועמד היחיד להרכבת ממשלה מטעם הליכוד כרגע. אם יהיו פריימריס, אתמודד". מקורבי נתניהו הגיבו מיד בהכרזה ש"הפוטש בליכוד נמנע". נדמה לי שאפילו הם לא מאמינים הפעם לעצמם. האיש שרואה בכל ניסיון התמודדות דמוקרטית נגדו פוטש, מבין שזמנו קצוב.

יריבו הגדול של סער בקרב הירושה הוא השר ישראל כץ. האסטרטגיה של כץ הפוכה לחלוטין מזו של סער. כץ היה עוזרו הנאמן של אריאל שרון בתחילת הקריירה. הוא נוהג היום בדיוק כפי ששרון נהג בשנים 1999-98, כששלטונו של נתניהו התנדנד ערב התבוסה לאהוד ברק. כץ התקרב מאוד לנתניהו, הפגין נאמנות מוחלטת והפך את עצמו ליד ימינו של המנהיג השוקע. התכנית שלו היא להיות הכי קרוב שאפשר כששרביט ההנהגה יישמט מידי נתניהו, כדי להתכופף ולהרים אותו בקלות. כץ בונה על זה שהליכודניקים לא אוהבים את אלה שחותרים תחת המנהיג, אבל גומלים ביד רחבה לאלה שנתפסים כנאמנים עד הרגע האחרון. לידו מתחמם על הקווים מי שמגדיר את עצמו כ"תקווה הלבנה הגדולה", ראש עיריית ירושלים לשעבר ומיליארדר ההייטק ניר ברקת. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נהנה אף הוא מפופולריות גבוהה ומאמין שיוכל לזכות מן ההפקר בזכות העובדה שאינו נתפס כמאיים על שוכני הצמרת, ויוכל למקם את עצמו כמועמד פשרה נוח לכולם. גלעד ארדן, שסירב להצעתו של נתניהו להתמנות לשגריר באו"ם לפני כחודשיים [אוגוסט 2019], מבין אף הוא שאלה ימים מכריעים וישתתף, קרוב לוודאי, בקרב הירושה.

כל מה שנשאר עכשיו זה לשכנע את המוריש עצמו לכתוב צוואה פוליטית ולפנות את הבמה. זה, לצערם של המועמדים, לא יקרה. כדי לזכות בכתר, הם יצטרכו להילחם עליו.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept