ישראל פולס

גדעון סער לא לבד: קולות של שינוי בימין

p
המחבר
בקצרה
הבעלים של קבוצת התקשורת "בשבע", אחד ממובילי הדעה המוכרים והמשפיעים בציונות הדתית, קורא בגלוי לראש הממשלה נתניהו למנות לו מחליף. שר בליכוד מודה בשיחה עם אל-מוניטור: הדברים הללו משקפים את מה שחושבים רבים.

אף שבבחירות ספטמבר הייתה לאנשי הציונות הדתית אלטרנטיבה בדמות רשימת ימינה – שאיחדה את המפלגות הבית היהודי, הימין החדש והאיחוד הלאומי – רבים מהם הצביעו דווקא לליכוד בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו ולא לרשימה הדתית-לאומית. נתניהו, המנהיג הדומיננטי של הימין הישראלי בעשור האחרון, ראש הממשלה עם מספר שנות הכהונה הגדול ביותר, נתפס במגזר הזה, לפחות עד הבחירות האחרונות, כמי שאין לו תחליף ושיש לחזק את מפלגתו. אבל תוצאות הבחירות בספטמבר שאינן מאפשרות לימין להקים ממשלה צרה, וכתב החשדות התלוי מעל ראשו של נתניהו, מחייבים גם את תומכיו הנאמנים לחשוב על שינוי כיוון.

ביום שישי האחרון [4 באוקטובר] פרסם אחד ממובילי הדעה המוכרים בקרב הציבור הזה, דודו סעדה, במסגרת פרשנותו לפרשת השבוע, קריאה לנתניהו למנות לו מחליף. סעדה הוא בעליה של קבוצת התקשורת "בשבע" המפיקה כנסים שונים כמו כנס ירושלים, וכוללת בין היתר את השבועון הדתי-לאומי הנפוץ "בשבע" ואת אתר האינטרנט ותחנת הרדיו "ערוץ 7".

בהודעה ששלח לחבריו בתקשורת ובפוליטיקה הוא כתב: "ערב שבת שובה בה נקרא את פרשת וַיֵּלֶךְ מֹשֶׁה וחילופי משמרות ההנהגה עם יהושוע, ובברכת משה למחליפו...לא רוטציה, לא פריימריז, לא תרגילי הפרחת בלוני ניסוי, לא ערבוב הנשיא והעם, פשוט. מינוי מנהיג מחליף, עם ברכת הדרך מכל הלב. חובתו של מנהיג לפרוש בזמן. למנות לו יורש ולהעניק לו מניסיונו. מהידע שצבר ורכש. מבחנו של המנהיג הוא בהמשך הדרך בלעדיו".

לאחר מכן סיפר בראיון לכאן רשת ב' כי דיבר עם חברים בכירים בליכוד, ואמר כי "הם מפחדים להגיד שהגיע הזמן לחשוב על היום שאחרי. המדינה משותקת, העם קרוע...נתניהו צריך לפעול כמו משה רבנו – בוא תמנה מחליף ותברך אותו. יש מדינה לנהל".

בשיחה עם אל-מוניטור אומר סעדה כי הוא עומד מאחורי כל מה שכתב ואמר. "אני חושב שנתניהו הוא ראש הממשלה הכי טוב שהיה למדינת ישראל ולא יודע אם יהיה כמוהו עוד", הוא אומר, "אבל דווקא בגלל שהוא כזה ונעליו גדולות במיוחד, הוא חייב למנות לעצמו מחליף, לחנוך אותו במשך שנה-שנתיים ולהכשירו לעת שיגיע הזמן לפנות את המקום. התפקיד הקשה של ראש ממשלת ישראל עם האתגרים הסבוכים העומדים בפניו, מחייבים מינוי מחליף שבבוא העת יכנס לנעליו של נתניהו". סעדה מתייחס בכך לאפשרות שנתניהו יאלץ לפרוש בשל הרשעה, אם יועמד לדין.

סעדה מוטרד לדבריו מהקרע בעם "שהחמיר בשתי מערכות הבחירות האחרונות. זה נורא שאנחנו שמים את האדם לפני העם. העם חצוי כעת. לא האדם הוא החשוב אלא הכלל. מערכות הבחירות החמירו את הקרע בין בעלי הדעות השונות וחייבים לאחד אותו מחדש". 

בין השורות ניתן להבין מדברי סעדה, כאמור אחד האנשים המשפיעים בציונות הדתית וגם מחוצה לה, כי הוא מייחס לנתניהו חלק גדול בהרחבת הקרע בעם. בשתי מערכות הבחירות האחרונות ניהל נתניהו קמפיין אגרסיבי ו"מלוכלך" שנידה ציבורים שלמים, תוך פולחן אישיות וגימוד של בכירי הליכוד. כל זה עורר ביקורת שקטה ופנימית בימין שרק חלק קטן ממנה זלג החוצה, וכעת סעדה בדרכו העקיפה נותן לה ביטוי.

סעדה הוא אינו הראשון בימין שמתבטא כך. קדמו לו אנשים פחות מוכרים בציונות הדתית כמו עוזי ברוך, העורך הראשי של ערוץ 7, שכתב כבר ביוני 2019: "המציאות הפוליטית שנוצרה בחודשיים האחרונים, מאז הבחירות, מעלה בחריפות רבה את השאלה האם לא הגיעה השעה לשים קץ לעידן נתניהו. האם לא הגיע הרגע שבו נתניהו הפך מנכס למדינת ישראל לנטל עליה? האם העובדה שנתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה, בשעה שככל הנראה יש בכנסת מי שכן היו מצליחים להרכיב ממשלה, לא מעידה על כך שהמשך עידן נתניהו פוגע ביציבותה של מדינת ישראל ובחוסן שלה, מבפנים וגם כלפי חוץ"?

סעדה אומר לאל-מוניטור, כי בשבוע האחרון שרים מהליכוד הביעו בשיחות אישיות עמו תמיכה בדבריו אלו, וכך גם כמה מחברי הכנסת המובילים בליכוד ובימין, "אבל הם מפחדים להרים את ראשם".

אחד משרי הליכוד הודה בשיחה עם אל-מוניטור, כי דברי סעדה משקפים את מה שחושבים רבים, אולי אפילו רוב בכירי הליכוד, אך תמיכה פומבית בהם משולה להתאבדות פוליטית. נתניהו שולט במוסדות הליכוד ונוקט בשיטתיות במדיניות של גדיעת כל ניצן של מנהיגות סביבו, לא כל שכן קריאת תיגר עליו. "ברור שנתניהו הוא נכס לליכוד ובוודאי למדינה, אבל במצב שנוצר כעת הוא חייב לשקול ברצינות ולטובת המדינה והמפלגה את האפשרות לפרישה ולו זמנית, ולאפשר לבכירים האחרים להתמודד על ההנהגה", אומר השר.

היחיד שמעז, לעת עתה, לקרוא תיגר על מנהיגות נתניהו בפומבי הוא ח"כ גדעון סער, שהרים את כפפת הפריימריז שזרק נתניהו בשבוע שעבר. "אני מוכן", הוא צייץ [3 באוקטובר]. למחרת נסוג נתניהו מהיוזמה וניסה, ללא הצלחה, להחתים את שותפיו לגוש הימין על התחייבות כי ימשיכו לתמוך רק בו. נתניהו גם הודיע כי הוא מבקש לכנס את מרכז הליכוד להבעת תמיכה במועמדותו הבלבדית לראשות הממשלה מטעם הליכוד. סער התנגד לכך וכתב [5 באוקטובר]: "כינוס המרכז אינו נחוץ. איש אינו כופר בתפקידו של ראש הממשלה כיו"ר הליכוד. כשתהיה התמודדות על הנהגת התנועה, כפי שיזם לפני ימים ספורים ראש הממשלה עצמו, אני אתמודד".

בעצם ההכרזה הפומבית הראשונה מזה שנים של בכיר בליכוד על התמודדות מול נתניהו על ראשות הליכוד ומחנה הימין, קיבל סער מסעדה רוח גבית חזקה. אבל ספק אם בשלב הזה יסכים נתניהו, שעדיין זוכה לפופולריות גדולה, להצעתו של סעדה. אבל אם יוגש נגד נתניהו כתב אישום, ובוודאי אם תהיה הרשעה, נדמה כי אפשר לומר שהמרוץ לראשות הליכוד, הימין ואולי הממשלה – פתוח רשמית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: religious zionists, benjamin netanyahu, israeli right wing, likud, israeli elections, israeli politics, gideon saar

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept