ישראל פולס

בזכות נתניהו תלמידי כהנא בדרך לכנסת

p
המחבר
בקצרה
כפי שזה נראה כעת, נדמה כי נתניהו בחר לסייע לעוצמה יהודית לעבור את אחוז החסימה כך שתיסלל דרכה לכנסת ודרכו שלו ללשכת ראש הממשלה. האם איתמר בן גביר יהיה שר המשפטים הבא?

לקראת הבחירות באפריל האחרון [2019] דחף ראש הממשלה, בכוח, את עוצמה יהודית לזרועותיו המהססות של הרב רפי פרץ, אז יו"ר איחוד מפלגות הימין. בכך העניק נתניהו לגיטימציה לתלמידי כהנא הפרועים והאלימים ולחלק בלתי נפרד מגוש הימין שאותו הוא רצה לחזק.

בבחירות הנוכחיות החיבור בין עוצמה יהודית למפלגות הימין האחרות בא לקיצו. אנשי עוצמה יהודית הבינו שהם אינם רצויים על ידי חלק ממנהיגי הימין, והחליטו למנף את הפרסום וההכשר שקיבלו מנתניהו באפריל כדי לעבור כעת את אחוז החסימה. לפי הסקרים האחרונים, עוצמה יהודית קרובה מתמיד מלהיבחר לכנסת. נתניהו, שגם רוצה להגדיל את כוחו של הליכוד וגם רוצה להביא את גוש הימין ל-61 מנדטים, מצוי בדילמה: האם לסכל את ניסיון עוצמה יהודית לעבור את אחוז החסימה או אולי לשמש לה חבל הצלה. וכך בראיון אחד הוא קרא לבוחרי הימין שלא להצביע לעוצמה יהודית כי מדובר בזריקת קולות לפח, ובראיון שני הוא הודה שגם בסקרים של הליכוד עוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה.

כפי שזה נראה כעת, נדמה כי נתניהו בחר באופציה השנייה – לסייע למפלגת תלמידי כהנא. הוא יודע שאם עוצמה יהודית תעבור את אחוז החסימה ותקבל ארבעה מנדטים (לפחות), סיכוייו גדלים לקבל מנשיא המדינה מנדט להרכבת ממשלה. אבל אם אכן כך יהיה, הצרות של נתניהו רק יתחילו.

יו"ר הרשימה איתמר בן גביר אינו מסתיר את כוונותיו. אחרי שקיבל מנתניהו הבטחה בבחירות האחרונות להתמנות כחבר בוועדה למינוי שופטים, כעת הוא מכוון גבוה יותר – למשרד המשפטים. בן גביר יודע שאם עוצמה יהודית תעבור את אחוז החסימה, יהיה לה כוח עצום. בלעדיה נתניהו לא יוכל להקים ממשלה. לכן הוא צפוי לדרוש מחיר הולם מבחינתו, שיאפשר לו לתקוע חץ בלב לבה של הדמוקרטיה הישראלית ולרסק את בית המשפט העליון. או כפי שהוא מתאר את זה: "העליון יהיה עם אג'נדה ציונית-יהודית, ובגלל העומס נוסיף 20-15 שופטים...אני בא לשנות".

אין זה סוד שבביתו של בן גביר תלויה תמונתו של הרוצח ברוך גולדשטיין, שטבח ב-29 מתפללים מוסלמים במערת המכפלה [1994]. צילומו עם סמל מכוניתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין והבטחתו "עוד נגיע עד אליו" חקוקים עד היום בזיכרון הקולקטיבי של ישראל. וזה האיש שנתניהו הכשיר.

מעדויותיהם של שלושה פעילי שטח בכחול לבן ששוחחו עם אל-מוניטור עולה, כי פעילים בליכוד החלו לשתף פעולה עם אנשי כהנא הקיצוניים ומנסים לסייע להם לזכות בקולות החסרים, שיסללו את דרכה של עוצמה יהודית לכנסת ואת דרכו של נתניהו ללשכת ראש הממשלה.

לדברי פעילי כחול לבן הסיוע מתבטא בשתי דרכים. האחת, העברת מסרים למצביעי ימין כגון "חייבים שעוצמה תעבור"; השנייה, מתן סיוע לוגיסטי בארגון יום הבחירות. בכל הנוגע למסרים המחודדים, כבר יש לכך אינדיקציה ברורה. מטה הליכוד אימץ בשבוע האחרון מסרים המדברים לליבם של אנשי הימין הקיצוני בניסיון לשכנע את המתלבטים והמהססים.  

"מרגע שהסקרים מראים שעוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה, יש מערך תיאומים בין פעילי הליכוד לאנשי עוצמה יהודית", אומר לאל-מוניטור פעיל שטח בולט בכחול לבן. לדבריו, הסברה הרווחת במטה הבחירות של כחול לבן היא שמצביעי ליכוד מסורתיים יצביעו לעוצמה יהודית כדי לסייע לה לעבור את אחוז החסימה ולהציל את נתניהו. 

בבחירות האחרונות ניבאו הסקרים הצלחה גדולה למפלגת זהות של משה פייגלין, אך ברגע האמת, בקלפי, הוא כשל ונותר בחוץ. אין זה אומר שכך יקרה לעוצמה יהודית. יש הבדל בין פייגלין לבין מפלגתם של תלמידי כהנא. פייגלין זכה לתהודה ונסק בסקרים בגלל מסר הלגליזציה של הקנאביס שהוצב בראש הקמפיין שלו. את דעותיו על הר הבית ותפיסותיו הקיצוניות כלפי ערבים הוא הצניע. כשאלה הלכו ונחשפו התגלה הפרדוקס בין מפלגה קיצונית ימנית לבין קנאביס. או אז נמלכו בדעתם מצביעי עלה ירוק לשעבר הותירו את פייגלין מחוץ לכנסת.

תומכי ומצביעי עוצמה יהודית הם סיפור אחר. הם יודעים בדיוק עבור מי ומה הם מצביעים. העניין הוא שממשיכי דרכו של כהנא היו מוקצים מחמת מיאוס בשנים קודמות, ואיש לא העניק להם אי פעם איזשהו סיכוי לעבור לקדמת הבמה הפוליטית, ודאי לא להיות סוג של לשון מאזניים. עצם המחשבה שיו"ר המפלגה, בן גביר, עשוי להיות שר בממשלת ישראל הבאה צריכה להדיר שינה מעיניהם של הישראלים, כולל מצביעי ליכוד הרואים בראש הממשלה נתניהו "מלך ישראל" שאין בלתו. הרי אם על נתניהו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה הבאה, הוא יאלץ לשלם מחיר כבד למפלגה שהוא עצמו הוציאה מהאוב ושמאיימת להטיל אות קלון על מדינת ישראל.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept