ברית המושחתים של שלטון נתניהו

מעולם לא הייתה מערכת שלטונית מסואבת ומרקיבה כל כך בישראל, אבל למרבה הדאגה, יש ציבור נרחב שרואה בשלטון החוק מוטציה מיותרת, שמאלנית, שמטרתה היחידה היא לפגוע במנהיג האהוב – בנימין נתניהו.

al-monitor .

נושאים מכוסים

indictment, benjamin netanyahu, israeli elections, israeli politics, corruption

אוג 9, 2019

15 שנות שלטונו הראשונות של הליכוד בישראל הסתיימו ב-1992 כשיצחק רבין גבר על ראש הממשלה יצחק שמיר. מה שהפיל את הליכוד היה קמפיין "מושחתים, נמאסתם" שהובילה האופוזיציה בעקבות סדרה של חקירות משטרתיות, כתבי אישום ושחיתות שלטונית. לשחיתות לא הייתה נגיעה ישירה לראש הממשלה שמיר או למי משריו הבכירים, אבל היא הספיקה כדי לייצר מחאה ציבורית חריפה ולהבאיש את ריחה של מפלגת השלטון שקנתה לה תדמית של סיאוב וריקבון.

27 שנה אחר כך, הליכוד בשלטון כבר יותר מעשור ברציפות והשחיתות השלטונית שוברת את כל שיאי העבר ומשתלטת על כל חלקה טובה. אירועי 1992 נראים כמו עבירות פעוטות בהשוואה למה שמתחולל כיום.

מוביל את החבורה ראש הממשלה בכבודו ובעצמו. נגד בנימין נתניהו תלויים ועומדים שלושה כתבי אישום באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים. השימוע שלו אמור להתקיים ב-2 באוקטובר, מיד אחרי הבחירות. רעייתו שרה נתניהו כבר הורשעה בעסקת טיעון בעבירה פלילית [יוני 2019], אירוע שמונף על ידי חסידי משפחת נתניהו לפסאדה של ניצחון אדיר על שלטון החוק.

אבל נתניהו לא לבד. השבוע התברר כי היועץ המשפטי לממשלה עומד להגיש כתב אישום בגין מרמה והפרת אמונים נגד בכיר נוסף בליכוד, שר הרווחה חיים כץ. בכיר אחר, ח"כ דוד ביטן, אחת הדמויות החזקות במפלגת השלטון, מצפה אף הוא לכתב אישום באשמת שוחד. פרשת ביטן חמורה במיוחד כי מדובר בעבירות שוחד שהוא ביצע, לכאורה, במהלך כהונתו כחבר כנסת. אליהם צריך לצרף את הסתבכותו האחרונה של סגן השר יעקב ליצמן, האיש החזק והדומיננטי ביותר ביהדות התורה, השותפה הקואליציונית הבכירה של נתניהו. גם לליצמן מצפה בהמשך הדרך כתב אישום חמור במיוחד בגין שוחד. הוא הצטרף לחשוד ותיק ומוכר, שר הפנים אריה דרעי, מנהיג ש"ס ובעל ברית ותיק של נתניהו. דרעי נחקר כבר שנתיים והמשטרה ממליצה להעמיד גם אותו לדין. בסך הכל, מסובכת קואליציית נתניהו בפלילים מכף רגל ועד ראש.

מעולם לא הייתה מערכת שלטונית מסואבת, רקובה ומרקיבה כל כך בישראל. היה טבעי, אפוא, שקמפיין הבחירות הנמצא כעת בעיצומו יתמקד בשחיתות השלטונית וימנף אותה לטובת מנדטים. במציאות זה לא קורה. כחול לבן, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי ממוקדות בנושאים אחרים. הניסיון להעלות את השחיתות לסדר היום נוחל כישלון. ההסתבכויות הפליליות של בכירי הממשל והשלטון הישראלי, בראשם נתניהו, לא מעניינות את הציבור. ה"מושחתים, נמאסתם" של 1992 הומר ב"מושחתים, תמשיכו. לא נמאסתם". האדישות הציבורית אל מול הריקבון השלטוני מאפיינת את תהליך ההיחלשות וההתפרקות של שלטון החוק בישראל. הקרדיט שייך, רובו ככולו, לבנימין נתניהו.

נתניהו פתח במתקפה שנועדה לקעקע את הלגיטימציה של מערכת אכיפת החוק בישראל זמן קצר לאחר שהחלו החקירות נגדו. הקוסם הפוליטי המשובח ביותר בתולדות המדינה הצליח להנחיל לשכבות נרחבות בציבור הישראלי את התובנה שרודפים אותו, שנטפלים אליו, שמנסים להדיח ראש ממשלה מכהן בדרך לא דמוקרטית, שהמשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה גמרו אומר להפיל אותו מהשלטון. למרבה ההפתעה, הבייס של נתניהו קנה את התיאוריה הזו במחיר מופקע ומאמין בה בכל מאודו.

גם המונח "דיפ סטייט", שאותו שאלו חסידי נתניהו מתומכי דונלד טראמפ בארה"ב, קנה לו מקום של כבוד בציבוריות הישראלית. נתניהו הצליח לעשות את הלא ייאמן והפך את שומרי הסף הממלכתיים במדינה לכנופייה של חתרנים המופעלת בידי השמאל הקיצוני וגורמים אנטי ציוניים, שכל מטרתה להיפטר ממנו ולפגוע בישראל בכלל ובימין בפרט.

החיבור של התיאוריה הזו למציאות רופף, אם בכלל: בראש מערכת התביעה הכללית עומד אביחי מנדלבליט, איש ימין מבטן ולידה, חוזר בתשובה שהיה מזכיר הממשלה של נתניהו ארבע שנים ונכנס לתפקידו כאחד מחסידיו של ראש הממשלה. יחד עם כל זה, מנדלבליט הוא אדם ממלכתי, ציוני אדוק ואיש שלטון החוק. כשנחשף לחומרים שהובאו על ידי המשטרה והבין את עומק הריקבון, לא העז לבלום את החקירה או להמעיט בערכה. למרות שהעניק לנתניהו יחס מקל מאשר לאזרח רגיל הנחקר בפרשיות דומות (יש הסבורים שבצדק), מנדלבליט לא מצמץ והחתים שלושה עדים מרכזיים על הסכמי עד מדינה. באותו רגע "עבר" ממחנה הטובים לקבוצת הרעים והפך לאחת ממטרות השיסוי המרכזיות של חסידי נתניהו.

תהליך דומה עבר גם על מפכ"ל המשטרה לשעבר, רב ניצב רוני אלשיך. גם כאן, מדובר באיש ימין, דתי, לשעבר סגן ראש השב"כ ומקורב לנתניהו, שהובא לתפקיד על ידי נתניהו עצמו. גם כאן, כל זה לא עזר לאלשיך כשהחל השיטפון העכור של ההדלפות, טענות והכפשות נגדו.

פרקליט המדינה שי ניצן הפך גם הוא לדמון תורן, יחד עם עיתונאים בולטים בתקשורת שעוסקים בחשיפת השחיתות או דיווח עליה. הקמפיין הזה של נתניהו נוהל ביד אמן ובשלבים: בכל פעם שהחקירות התקדמו שלב נוסף, עסק נתניהו בהכנת הציבור לשלב הבא אחריו. כשהחלה הבדיקה, המעיט וזלזל בנושאים שנחקרו. לקראת המלצות המשטרה, הגחיך את המשטרה. לקראת הדיון בפרקליטות, תקף את הפרקליטות. וכשהגיעו התיקים לידי היועץ המשפטי לממשלה, הכפיש אותו.

בזירה הציבורית, נתניהו ניצח. מכיוון שחסידיו לא מתרשמים מהחקירות נגדו ומאשימים את ה"דיפ סטייט" ואת השמאלנים במאמץ משותף להדיחו, נהנים מהתופעה גם החשודים הזוטרים יותר: השרים כץ ודרעי, סגן השר ליצמן, ח"כ ביטן ואחרים. מערכת שלטון החוק מאבדת במהירות את אמינותה. במקביל, מתנהל מסע הכפשה ודה-לגיטימציה מזורז גם נגד בית המשפט העליון. נתניהו יודע שבג"ץ הוא התחנה האחרונה והחשובה ביותר במסע ההיחלצות שלו. אם וכאשר יזכה לחסינות מהכנסת, שתאפשר לו להימלט מאימת הדין. כאמור, אם יובא הנושא לבג"ץ. זו הסיבה שבג"ץ, אחד המגדלורים החשובים ביותר בדמוקרטיה הישראלית, חוטף בשנה האחרונה כפי שלא חטף מימיו, וזו הסיבה שנתניהו ניסה באפריל וינסה גם בספטמבר להקים קואליציה שתאפשר לו לעקר את בג"ץ מרוב סמכויותיו. זו גם הסיבה שהבחירות הקרובות בישראל אינן רק משאל עם בעד או נגד נתניהו, אלא גם משאל עם בעד או נגד שלטון החוק.

למרבה הדאגה, יש בישראל ציבור נרחב שרואה בשלטון החוק מוטציה מיותרת, שמאלנית, שמטרתה היחידה היא לפגוע במנהיג האהוב, בנימין נתניהו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Israel’s Naftali Bennet urges full annexation, calls for turning Syria into ‘Iran’s Vietnam’

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יונ. 29, 2020

In this week’s episode, former defense minister and head of the right-wing Yamina party Naftali Bennett calls on Prime Minister Benjamin Netanyahu to declare full annexation of parts of the West Bank and the Jordan Valley, while expressing his confidence that Israel is winning the war against Iran in Syria.

Related articles

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020