איך גוש המרכז-שמאל יכול להפתיע?

גוש המרכז-שמאל לא מיצה את הפוטנציאל האלקטורלי שלו ב-9 באפריל נוכח שיעור ההצבעה הנמוך באזורי הבחירה הערביים. האם הוא יצליח להגדיל את המוטיבציה של האזרחים הערבים להשתתף בהליך הדמוקרטי? אשרי המאמין.

al-monitor .

יונ 4, 2019

עם סגירת הקלפיות ב-9 באפריל הפך פרופ' קמיל פוקס, סוקר ערוץ 13, את "נאום הניצחון" של יו"ר כחול לבן בני גנץ לפדיחה של הבחירות לכנסת ה-21. בדומה לכך, סקר שערך פוקס למחרת פיזורה של הכנסת הקצרה בתולדות המדינה [28 במאי] ושפורסם בחדשות 13, גם הוא אינו מבשר לגוש המרכז-שמאל ניצחון אמיתי בבחירות לכנסת ה-22.

בשיחה עם אל-מוניטור אמר הסוקר הוותיק, כי ניתוח כל הקולות הכשרים בבחירות האחרונות, כולל אלה שנרשמו לזכותן של מפלגות הימין שלא עברו את אחוז החסימה – הימין החדש וזהות, מראה יתרון ניכר לגוש הימין-חרדים: 68.5 מנדטים לעומת 51.5 מנדטים בהתאמה (לעומת 65 מנדטים שנפלו בחלקו של גוש הימין-חרדים בבחירות באפריל).

בהנחה שהפעם המפלגות הללו, כמו גם גשר, שחלק ממצביעיה נוטים ימינה, לא ירוצו ברשימות עצמאיות, ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לקבל בפעם השישית את המנדט להרכיב ממשלה. כדי לשוב ולחסום אותו, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שהשיג באפריל חמישה מנדטים, יזדקק לעוד שניים-שלושה מנדטים לפחות.

גוש המרכז-שמאל לא מיצה אף הוא את הפוטנציאל האלקטורלי שלו ב-9 באפריל. שתי המפלגות הערביות השיגו שלושה מנדטים פחות ממספר המושבים שהיו לרשימה הערבית המשותפת בכנסת ה-20. פוקס מבהיר, כי המחקרים שלו מאשרים את ההערכות שהפיצול הביא לירידה ניכרת באחוזי ההצבעה באזורי הבחירה הערביים. בעוד ששיעור ההצבעה ביישובים היהודיים והמעורבים עמד על 67%, שיעור ההצבעה בקרב היישובים הערביים היה 49.2%. מבין 60 היישובים שבהם הצביעו פחות מ-40% מבעלי זכות הבחירה, 57 הם ערביים.

לדברי פוקס, אלמלא ההתגייסות של ההנהגה הערבית בשעות האחרונות שלפני סגירת הקלפיות, אחוז ההצבעה ועמו מספר המנדטים של המפלגות הערביות לא היה מגיע למניין. זה המקום לציין, שמספר בעלי זכות הבחירה במגזר הערבי כפול מזה שבמגזר החרדי, אך שתי המפלגות החרדיות, יהדות התורה וש"ס, השיגו 16 מנדטים – שישה יותר מאלה שקיבלו שתי המפלגות הערביות חד"ש–תע"ל (שישה מנדטים) ורע"מ-בל"ד (ארבעה מנדטים). ההישג של החרדים נעוץ בכך שבערים חרדיות כמו אלעד, בית"ר עילית ומודיעין עילית נרשם שיעור מצביעים של 80 אחוז ויותר. מחקריו של פוקס מראים שהסיבה העיקרית להשתתפות הנמוכה של הערבים בבחירות נובעת מאובדן התקווה לשינוי ומאכזבה מהתפרקותה של הרשימה המשותפת.

חבר הכנסת לשעבר דב חנין, שהיה הנציג היהודי היחיד של מפלגת חד"ש בכנסות 20-17, מסכים שהפילוג הערבי הרחיק רבבות אזרחים ערבים מהקלפיות. בשיחה עם אל-מוניטור הוא מעריך שבימים הקרובים הקרע יאוחה וכי בבחירות הקרובות בספטמבר שוב תתמודד רשימה ערבית מאוחדת. "הסיבה העיקרית להימנעות (מהצבעה) אינה אידיאולוגית אלא ייאוש", אומר חנין, "הם (האזרחים הערבים) אומרים לעצמם, 'ממילא חברי הכנסת היהודים לא סופרים אותנו, אז למה להטריח עצמנו לעמוד בתור בקלפי? הרי חברי הכנסת שלנו לא יצליחו לעשות כלום למעננו".

חנין סבור שהמפתח לניצחון גוש המרכז-שמאל טמון בשני תנאים: הגדלת המוטיבציה של האזרחים הערבים להשתתף בהליך הדמוקרטי, ומניעת ירידה של העבודה ו/או מרצ אל מתחת לאחוז החסימה.

הטיפול במוטיבציה להצבעה, כך חנין, נתון בידי הנהגת כחול לבן. "הם לא צריכים להפוך לשמאל ולהבטיח שלום ישראלי-פלסטיני", מדגיש הפרלמנטר (לשעבר) המוערך, מהתומכים הנלהבים של פתרון שתי המדינות. "אני מאמין שאם בכחול לבן יפגינו נכונות להתמודד עם הבעיות הלאומיות הקריטיות של הציבור הערבי, אפשר להעלות את שיעור ההצבעה ביישובים הערביים ל-65 אחוז ולנצח את הימין". לדבריו, גנץ וחבריו צריכים לכתת את רגליהם ביישובים הערביים, ולהיפגש עם ראשי רשויות מקומיות ואישי ציבור מוערכים. "עליהם לומר להם שהם אזרחים שווי זכויות, שהמדינה שייכת להם בדיוק כמו לאזרחים היהודים, ולהציג בפניהם תוכניות אמינות להתמודדות עם הפשיעה ועם מצוקת הדיור".

הנוסחה של חנין להחלפת השלטון שאולה מההישג הגדול של מנהיג הלייבור הבריטי ג'רמי קורבין והפופולריות של איש השמאל האמריקאי ברני סנדרס. בהרצאה שנשא בפני פעילי הארגון היהודי-ערבי "עומדים ביחד" [ינואר 2018] אמר חנין: "כאשר נכנסים בני אדם ישרים למערכת פוליטית שנראית כזיוף אחד גדול ואומרים לציבור את האמת שלהם, אנשים מוכנים לתת לזה צ'אנס. לעומת זאת, כשלפיד מצטרף לנתניהו בהסתה נגד הערבים ('הזועביז') וגבאי מצטרף להתקפה של ביבי נגד השמאל ('שכחו מה זה להיות יהודים'), הבוחרים שלהם לא מבינים מה הם באמת רוצים ומעדיפים את המקור". לדבריו, במקום להתיישר לימין, חייבים לאתגר את המערכת משמאל.

זהבה גלאון, מי שהייתה ראשת מרצ, מסכימה עם חנין שניתן להעלות את שיעור ההצבעה במגזר. "ידוע לי שיש השקעה מסיבית בקמפיין שיעודד את הערבים ללכת לקלפיות ב-17 בספטמבר", היא אומרת לאל-מוניטור, "הרבה יהודים טובים מארה"ב משקיעים בזה". היא גם מברכת על כך שהמפלגות הערביות בדרך לאיחוד מחדש: "כל ציבור אוהב שהמנהיגים שלו מוכנים להכות על חטא ולומר, 'הקשבנו לביקורת שלכם. אנחנו חברנו מחדש, ועכשיו עליכם להצביע לנו'". עם זאת, גלאון מדגישה שרבים מערביי ישראל אינם מצביעים למפלגות סקטוריאליות. לכן היא קוראת למרצ להקים שמאל ישראלי חדש המבוסס על שותפות יהודית-ערבית. גלאון מאמינה שזו הדרך למנוע את ירידתה של מרצ אל מתחת לאחוז החסימה ולקרב את קצו של שלטון הימין.

אשרי המאמינים. כפי שגנץ למד במוצאי הבחירות הקודמות, כמו גם עם תפוגת המנדט של נתניהו להרכיב ממשלה, בפוליטיקה הישראלית גם הפתעות זה לא מה שהיה. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020