ניגוד העניינים של נתניהו בדרך לקואליציית חסינות

נתניהו מודע לכך שמקורביו מנסים לקדם חקיקה פרסונלית, שתעמיד את האינטרס האישי שלו הרחק מעל האינטרס הציבורי, אבל במקום להורות להם לחדול מיד ממעשיהם הנלוזים הוא ייפה את כוחם לנהל בשמו את המו"מ הקואליציוני.

al-monitor .

מאי 14, 2019

"לא עסקתי בזה ולא אעסוק", הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בתשובה לשאלתה של המראיינת קרן מרציאנו, האם בכוונתו להעביר בכנסת חוק שימנע את העמדתו לדין. "מקורביי העלו את זה ללא ידיעתי", היתמם החשוד בשוחד והפרת אמונים בראיון הפתע שהתקיים ערב הבחירות [23 במארס].

נניח שאכן מקורביו של ראש הממשלה יזמו מאחורי גבו "רפורמה" משפטית שנועדה לחלצו מבית הכלא. אבל לפי דבריו באותו ראיון, לפחות מאז חודש מארס האחרון נתניהו מודע לכך שמקורביו מנסים לקדם חקיקה פרסונלית, שתעמיד את האינטרס האישי שלו הרחק מעל האינטרס הציבורי. ומשנודע לראש הממשלה שכך נוהגים מקורביו, היה עליו להורות להם לחדול מיד ממעשיהם הנלוזים ולא למנותם, למשל, לשרים או יושבי ראש ועדות בכנסת. תחת זאת הוא ייפה את כוחם לנהל בשמו את המו"מ הקואליציוני.

נתניהו לא גינה ואף לא הכחיש שתכנית החילוץ שלו (ושל חברי כנסת נוספים החשודים בפלילים) מכתבי האישום התלויים נגדו, עומדת במרכז המגעים שמקיימים מקורביו עם "השותפים הטבעיים". לנגד עיניהם של "המקורבים" עומדים פסקי דין של בג"ץ, שפסלו בעבר החלטות של ועדת הכנסת להעניק חסינות לחברי כנסת שהואשמו בעבירות שחיתות כמו שוחד או הפרת אמונים. בג"ץ קבע כי הוועדה מוסמכת להתנגד להסרת החסינות, אך ורק אם השתכנעה שהיועץ המשפטי לממשלה פעל נגד חבר הכנסת מתוך שיקולים פוליטיים או מתוך מניע זר ופסול.

שר התיירות יריב לוין, העומד בראש צוות המו"מ מטעם הליכוד, ונתן אשל, עושה דברה של משפחת נתניהו, מבקשים כעת להקדים תרופה למכה. הם דורשים לכלול בהסכם הקואליציוני קידום חקיקה שתמנע מבג"ץ לבטל חוקים וגם החלטות ממשלה בעילות של חוסר סבירות או חוסר מידתיות. חקיקה כזו, שניתן לכנותה "פסקת התגברות מורחבת", תהווה מכת מוות לעיקרון הפרדת הרשויות, מאבני היסוד של כל משטר דמוקרטי נאור.

האישומים נגד נתניהו נוגעים לניצול מעמדו וסמכותו למען קידום האינטרסים האישיים שלו. והנה, בימים אלה ראש הליכוד ו/או באי כוחו מנצלים את הכוח הפוליטי שניתן למפלגה בבחירות האחרונות כדי לקדם את האינטרסים הפרטיים של מר נתניהו.

עו"ד יהושע שופמן, שכיהן במשך 14 שנה בתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני חקיקה, אמר השבוע לאל-מוניטור שאם סוגיית החסינות תעלה במפורש במסגרת המגעים הקואליציוניים ותמצא את ביטויה בהסכמים בין הסיעות, היועץ המשפטי לממשלה עשוי להידרש לנושא. "כל עיסוק של נתניהו בשינוי חוק החסינות עשוי להיתפס כפעולה בניגוד עניינים", מבהיר המשפטן הבכיר.  "אני מניח שהסיבה שנתניהו חוזר ואומר שהוא אינו עוסק בזה", כך שופמן, "היא שנתניהו אינו רוצה לקשור את עצמו לאלה שאכן עוסקים בזה, במטרה די מוצהרת למנוע הגשת כתב אישום". שופמן מזכיר שקיימת חובה לא רק להניח בפני הכנסת את הסכמי הקואליציה הכתובים לפני הצבעת האמון בממשלה החדשה, אלא גם להודיע לכנסת אם קיימים הסכמים בעל פה הנוגעים להקמת הממשלה.

נושא נוסף המונח על שולחן המשא ומתן הקואליציוני ונושק את האינטרסים האישיים של נתניהו נוגע להצבעה בכנסת על מינוי מבקר המדינה הבא, הצפויה בתחילת יוני. במאמר שפרסמו השבוע בהארץ לקראת בחירת המבקר [13 במאי], ציינו אלוף (במיל') יעקב אור (מנדי), מי שהיה המשנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה ועו"ד שלמה גור, מי שהיה מנכ"ל משרד מבקר המדינה ומנכ"ל משרד המשפטים,  כי המבקר מופקד בין השאר על בדיקת הצהרות השרים וסגני השרים בעניין הכללים למניעת ניגוד עניינים. עוד מזכירים הכותבים, חברי התנועה לטוהר המידות, שהמבקר הוא זה שממנה את הוועדה למתן היתרים, "תפקיד רב עוצמה ואחריות אישית כפי שאנחנו נוכחים אף בימים אלו". רמז עבה לפרשת התרומות של נתניהו.

במהלך הבירור שקיימה ועדת ההיתרים בבקשתו של נתניהו לקבל תרומות מבן דודו, איל הפלדה נתן מיליקובסקי, ומאיש עסקים נוסף, התגלו פרטים שמעלים חשדות לניגוד עניינים בין תפקידו הציבורי של נתניהו כשר אוצר לבין עסקים שבהם החזיק יחד עם בן הדוד. בינואר [2019] פנה המבקר יוסף שפירא ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לבדוק מדוע קיבל נתניהו ממיליקובסקי 300 אלף שקל מבלי לדווח על כך לוועדת ההיתרים. המבקר העביר ליועץ המשפטי מסמך המפרט דיווחים כוזבים לכאורה שמסר נתניהו על הונו מאז שנבחר לראשות הממשלה ב-2009.

השבוע הודיעה הוועדה לעורכי הדין של נתניהו כי היא לא תדון בבקשתו, עד אשר יחזור בו מסירובו למסור לה מידע על רכושו בארץ ובחו"ל, ללא יוצא מהכלל. כמו כן נדרש ראש הממשלה למסור מידע מפורט על טיב הקשר עם התורמים המיועדים, היקף חובות שכר הטרחה לעורכי דינו, פירוט הכספים ששולמו להם עד כה ומדוע נדרשת עזרה של אנשים חיצוניים למימון הגנתו המשפטית. בעוד מספר שבועות יימסר לידי מבקר המדינה החדש המפתח לכספת שבה מונחות הצהרות ההון של בני משפחת נתניהו. יודעי דבר אומרים שזה יכול להיות המפתח לדלת היציאה של נתניהו מהכורסא הנוחה בלשכת ראש הממשלה לספסלי העץ בבית המשפט. 

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020