מהפכה בנוסח ארדואן: התכנית שתחלץ את נתניהו מאימת הדין

כפי שהתיש את הנשיא אובמה, כפי שעייף את האירופים וכפי שתמרן את העולם הערבי כולו, כך מתכנן נתניהו לעשות למערכת המשפט ואכיפת החוק כדי לגבור עליה. נייר הלקמוס לבדיקת כוונותיו הוא זהותו של שר המשפטים הבא.

al-monitor .

אפר 17, 2019

עד ה-9 באפריל קשה היה להעלות על הדעת אפשרות שראש הממשלה בנימין נתניהו יצליח לחמוק מאימת הדין ולגבור על מערכת אכיפת החוק הישראלית באמצעים פוליטיים. למחרת הבחירות, זה הפך להיות קל מאוד. היוצרות התהפכו. הבחירות ב-9 באפריל הפכו לקו פרשת מים היסטורי. מערכת אכיפת החוק תנסה, מעתה והלאה, לחמוק מאימתו של נתניהו, ולא להיפך. באמצע השנה הזו [2019] הוא אמור לשבור את שיאו של מייסד המדינה, דוד בן גוריון, באורך הקדנציה המצטברת שלו. תוך כדי כך, שוקד נתניהו על מהפכה היסטורית בנוסח ארדואן שבמרכזה ריסוק התקשורת, החלשת מערכת המשפט והכפפתה לשלטון ומעיכת שומרי הסף והרגולטורים האחרים. כרגע, נראה שאין מי שיעצור אותו, אין אפילו מי שינסה.

למחרת הבחירות, ביום רביעי ה-10 באפריל, הועמדו ארגזי הקלסרים והררי חומרי החקירה בעניין תיקיו של נתניהו במשרד המשפטים במזרח ירושלים והוכנו למסירתם לעורכי דינו. כפי שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבטיח, החומרים לא הועברו לפני הבחירות כדי למנוע את הדלפתם לתקשורת. זו הייתה דרישתם של עורכי דינו של נתניהו, בהנחייתו. אלא שעכשיו מתעוררת בעיה: עורכי הדין לא טרחו, עד כתיבת המאמר הזה, להגיע ולקחת את החומר לקראת השימוע שנתניהו אמור לעבור בסתיו. תאריך השימוע, שיועד לחודש יולי, נדחה לבקשת הפרקליטים לסביבות ספטמבר. אבל גם אחרי הדחיה הזו, נתניהו מתנהג כאילו אין שימוע. החומרים מצהיבים במשרד המשפטים. "לא יהיה שימוע ואם יהיה שימוע, לא יהיה משפט", אומרים בסביבתו הקרובה של נתניהו לאל-מוניטור. בפעם הראשונה מאז החלו החקירות, יש מצב שהם צודקים.

ביום שלישי השבוע [16 באפריל] הכריז נתניהו, באירוע "הרמת כוסית" חגיגי לכבוד ניצחון הליכוד וחג הפסח, כי "אני לא נרתע מהתקשורת". הוא ינסה כעת לחזור למקום הפשע ולהחזיק גם בקדנציה הזו בתיק התקשורת. כאילו לא נפתחו נגדו שתי חקירות פליליות בגלל האובססיה הזו וכאילו אין החלטה של היועמ"ש להגיש נגדו שני כתבי אישום בתיקי 4000 ו-2000. נתניהו איבד את הפחד, את הבלמים ואת הריסונים. הוא הולך על כל הקופה.

תוכניתו לחמוק מכתבי אישום פשוטה: ראשית, מקורביו כבר מצהירים על בסיס יומי ש"העם אמר את דברו", ועל פי התזה הזו החלטות היועץ המשפטי לממשלה ומערכת האכיפה חייבות להרכין ראש בפני "הכרעת העם". הפרדת הרשויות והניתוק המוחלט של המסלול הפלילי מהפוליטי נמחקו כלא היו.

באשר לשימוע וכתבי האישום, נתניהו יודע שאין היתכנות, גם בשיא הנוכחי אליו הגיע, לחקיקת חוק נוסח "החוק הצרפתי" שמונע כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן. גם הפתרון הנוסף דוגמת "חוק חסינות", שיאפשר לו להתבצר מאחורי החסינות הפרלמנטרית שלו ולנצל את הרוב האוטומטי של הקואליציה בכנסת אינו מושלם, ונתניהו יהיה תלוי בנסיבות פוליטיות נזילות.

כרגע, נראה שהוא מעדיף את הפתרון הפשוט: מכיוון שהחוק הישראלי לא קובע שראש ממשלה צריך להתפטר עם הגשת כתב אישום נגדו, מתכוון נתניהו פשוט להמשיך להיות ראש הממשלה עד אחרי סיום ההליך המשפטי, אם אכן ייפתח נגדו לאחר השימוע. מדובר בשנים ארוכות של משפט, אחריו ערעור ופוטנציאל לערעור נוסף בפני הרכב מיוחד של העליון. אם את השימוע מצליח נתניהו לדחות לסתיו ואולי אחר כך לסוף השנה, לך תדע כמה ייקחו המשפטים. מדובר בשנים ארוכות. יכול להיות שבהמשך הדרך יימאס לנתניהו והוא יחתור לעסקת טיעון מהירה. כך או אחרת, כפי שהתיש את הנשיא אובמה, כפי שעייף את האירופים וכפי שתמרן את העולם הערבי כולו, כך מתכנן נתניהו לעשות גם למערכת המשפט ואכיפת החוק בישראל. אין לו מתחרים בתחום הזה.

נייר הלקמוס לבדיקת כוונותיו של נתניהו הוא זהותו של שר המשפטים הבא. אם אכן ימנה לתפקיד את יריב לוין, המבקר הבוטה והתקיף ביותר של בג"ץ, יסמן הדבר הכרזת מלחמה על המערכת. פרקליט המדינה, שי ניצן, אחד התומכים הבולטים בהגשת כתבי אישום בגין שוחד נגד נתניהו בשלושה תיקים, אמור לסיים את תפקידו בסוף השנה. לוין יוכל להשפיע על זהותו של פרקליט המדינה הבא, מה שיכול להשפיע השפעה ישירה על ההחלטות שיתקבלו אחרי השימוע.

התכנית הזו לא אמורה הייתה להיות רלוונטית בעקבות הבחירות. אבל התחזקותה של ש"ס (8 מנדטים), שנותנת לנתניהו רשת ביטחון מלאה בתחום הפלילי (הרי גם יו"ר ש"ס, אריה דרעי, מסובך בפלילים), התחזקותם של החרדים האשכנזים (גם שם, ראש הרשימה יעקב ליצמן חשוד בפלילים) ובעיקר היחלשותו הניכרת של משה כחלון, הם שהפכו את היוצרות וסידרו לנתניהו קואליציה חלומית. כחלון, הילד עם האצבע בסכר שהגן בגופו על בית המשפט ומערכת האכיפה בקדנציה הקודמת, הרים ידיים. הוא שילם מחיר אלקטורלי כבד (ירד מעשרה לארבעה מנדטים) וחותר כעת לאיחוד עם הליכוד, תוך שהוא מודה ומודיע שלא יבנו עליו. הוא את ההגנה על שלטון החוק סיים. במצב הדברים, נראות 65 האצבעות שישמרו על נתניהו ראש ממשלה תחת כתב אישום יציבות מאי פעם. בכפוף לכאוס הפוליטי-ביטחוני הישראלי, כמובן.

הקלף האחרון שנותר בשרוולם של אוכפי החוק בישראל הוא בג"ץ. אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו, תוגש קרוב לוודאי עתירה לבג"ץ בדרישה לאלץ אותו להתפטר מתפקידו. בעבר, קבע בג"ץ בישראל הלכה דומה במקרה שבו כתב אישום פלילי מוגש נגד שר בממשלה. כדי לנטרל את המוקש הזה, שואף נתניהו להעביר את "פסקת ההתגברות" האמורה לעקר את כוחו של בג"ץ במהירות האפשרית. פסקה כזו יכולה לאפשר לכנסת לגבור על בג"ץ, בקביעותיו הקשורות לפרשנות או פסילת חוקים. אביגדור ליברמן כבר הודיע שיתמוך בפסקת ההתגברות רק אחרי שתושלם חקיקתו של חוק הגיוס. החרדים מתנגדים לחוק הגיוס של ליברמן. כל זה מייצר תסבוכת פוליטית ישראלית אופיינית שעלולה להקשות על תכנית ההימלטות של נתניהו. מצד שני, הוא כבר התגבר על מצבים מסובכים מאלה. כרגע, נראה שבנימין נתניהו כאן, כדי להישאר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020