כשארה"ב הפכה את נתניהו לשמאלני

בישראל משוכנעים שנתניהו מתואם עם הממשל האמריקאי באשר ל"דיל המאה". אבל אז הגיע ג'ארד קושנר, ערב הכרעת מנדלבליט בתיקי ראש הממשלה, חשף פרטים מהצעת השלום המתגבשת ואילץ את נתניהו להיכנס למגננה מול הימין.

al-monitor .

פבר 27, 2019

הריאיון שהעניק ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, לרשת "סקיי ניוז" בערבית [25 בפברואר], הוגדר בפי שרי קבינט בכירים בישראל כ"פיגוע" בתוך נגמ"ש הקמפיין של בנימין נתניהו. עד הריאיון, בו הסגיר קושנר פרטים מ"דיל המאה" עליו הוא טורח יחד עם ג'ייסון גרינבלט בשנתיים האחרונות, היו משוכנעים רוב בכירי הימין בישראל שראש הממשלה נתניהו מתואם "מלא-מלא" עם הנשיא טראמפ בכל הקשור להצעת השלום האמריקאית המתגבשת.

"ופתאום", שחזר שר קבינט בכיר בשיחה עם אל-מוניטור, "הגיע קושנר בזמן הכי לא מתאים, עם הפרטים הכי לא מתאימים, ואילץ את נתניהו להיכנס למגננה".

למחרת הריאיון, הורה נתניהו לכל שרי ממשלתו, ללא יוצא מן הכלל, להתעטף בשתיקה, לא להתראיין ולא להתייחס לדבריו של קושנר וליוזמה האמריקאית המתגבשת. במקביל, פרצה מיד, כצפוי, קטטה רבת משתתפים במעמקי הימין סביב דברי קושנר ונתניהו. השר נפתלי בנט, שנאבק בזרימת קולות ימין ממנו לכיוון נתניהו (בדיוק כמו שאירע בבחירות 2015), הכריז מיד ש"נתניהו יחלק את ירושלים". נתניהו, בתגובה, הציע לו להירגע והכחיש כל אפשרות כזו. ראש הממשלה ניסה למנף איכשהו את האירוע הנפיץ הזה. מסריו רומזים כי "כפי שעמדתי מול אובמה, אדע לעמוד גם מול טראמפ" בכל הקשור להגנה על האינטרסים של ישראל, כלומר למנוע הקמת מדינה פלסטינית בין הים לירדן. לא ברור אם המסר הזה אכן חלחל בקרב מצביעי הימין הקשה, אלה ששוללים את פתרון שתי המדינות ומקדשים את הסטטוס-קוו.

למרות כל האמור לעיל, רוב שרי הקבינט של נתניהו משוכנעים, עדיין, שהוא מתואם עם האמריקאים באשר לפרטי ההצעה המתגבשת וגם באשר לעיתוי חשיפתה. "הוא יודע מה יש בהצעה", אמר לאל-מוניטור שר בכיר שאינו חבר ליכוד, "הוא גם ישלוט על העיתוי בו היא תונח על השולחן. הבעיה היא, שנתניהו לא ציפה לראיון הזה של קושנר. מסתבר שגם ליכולת שלו לשלוט על הבית הלבן יש גבול".

שר אחר הוסיף: "לא רק לנתניהו יש צרכים פנימיים, מתברר שגם לאמריקאים יש אילוצים. הנשיא טראמפ תחת לחץ כבד ומנסה לייצר סדר יום ומנהיגות בינלאומית. רואים את זה מול סין, המפגש עם (מנהיג צפון קוריאה) קים וגם בזירה המזרח תיכונית. נתניהו למד את זה השבוע על בשרו".

הדעה הרווחת בקרב הצמרת המדינית-ביטחונית בישראל היא כי נתניהו מתואם לגמרי עם הממשל האמריקאי באשר ל"דיל המאה", והכוונה המשותפת של וושינגטון וירושלים הייתה להציג אותו אחרי הבחירות. "דיל המאה", מסביר שר קבינט ישראלי בכיר בשיחה עם אל מוניטור, "מיועד לנסות לחלץ את נתניהו מהצרות הפליליות שלו. אחרי הבחירות הוא אמור לשבור חזק למרכז, ולהודיע לציבור שאין שום אפשרות להגיד 'לא' לנשיא הכי ידידותי שהיה אי פעם בבית הלבן. על הבסיס הזה", הוסיף השר, "הוא יקים קואליציה המבוססת רק על מפלגות המסכימות לאמירת 'כן' לטראמפ, בהנחה שאת העבודה יעשו הפלסטינים שידחו פעם נוספת את האפשרות להגיע להסדר".

הבעיה היא שכרגע נתניהו נמצא בכיוון אחר לגמרי. "אחרי הבחירות" זו אופרה אחרת. כעת הוא ממוקד ימינה ומטרתו האסטרטגית-קיומית העליונה היא להביא כמה שיותר מנדטים לליכוד, כדי לאותת ליועץ המשפטי לממשלה שהעם איתו למרות החקירות, ההמלצות והאישומים. "את הסיבוב שמאלה הוא אמור לעשות רק אחרי שיגמור לשדוד את כל המנדטים של הימין", מסביר לאל-מוניטור אחד מיריביו של נתניהו בימין הישראלי, "מהבחינה הזו הדברים של קושנר, שכללו אמירה על שרטוט מחדש של גבולותיה של ישראל, שיבשו לגמרי את אסטרטגיית הבחירות של ביבי".

תקוותיו של נתניהו להיחלץ מכתבי האישום נגדו באמצעות הליכה להסדר עם הפלסטינים נשענות על הנחות-יסוד שגויות. אהוד אולמרט היה במצב דומה לפני כעשור, כשהגיש לאבו מאזן הצעת שלום ישראלית נדיבה וחסרת תקדים בעודו שקוע עד צוואר בחקירות פליליות [2008]. אולמרט היה התגשמות חלומותיו של השמאל הישראלי באשר הם: חרותניק מלידה שבא ממעמקי הימין עד השמאל רודף השלום, התפכח והסכים ללכת "עד הסוף". אלא שזה לא שינה שום דבר באשר להתנהלות המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה.

נתניהו מקווה שאצלו זה יהיה אחרת. בניגוד לאולמרט, הוא ראש ממשלה פופולרי. רבים בישראל סבורים שרק הוא יכול להביא הסכם שלום שיזכה לאמון הציבור בישראל.

למרות זאת, התיעוב והרתיעה מנתניהו עמוקים ומושרשים במרכז-שמאל הישראלי עד כי גם אם יחלק את ירושלים במו ידיו ויציע לאבו מאזן הצעת נישואין, אף אחד לא ישתכנע. ועם כל הכבוד לדברי קושנר, הצרה האמיתית של נתניהו מצפה לו כבר בסוף השבוע הזה, או בתחילת השבוע הבא [מארס 2019]: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יפרסם את החלטותיו באשר לתיקיו הפליליים של ראש הממשלה. זהו קו פרשת המים המרכזי בו אמור שעון החול להתהפך ולהתחיל לקצוב את מה שנותר מעידן נתניהו.

ראש הממשלה נמצא במצוקה ולחץ אמיתיים. ביום שלישי בערב [26 בפברואר] פורסם כי היועץ המשפטי שוקל להגיש את החלטותיו כבר ביום חמישי. נתניהו היה בדרכו לשדה התעופה לקראת המראה לפגישה חשובה עם ולדימיר פוטין. בתחילה, שקל להאריך את שהותו במוסקבה ולכפות בכך על היועמ"ש לדחות את פרסום החלטתו. אחר כך הבין שגם לתעלולים מהסוג הזה יש גבול, והחליט לקצר את הביקור למינימום ולשוב ארצה כבר ביום רביעי, כדי להיערך לקראת הצפוי לו בחמישי.

כשהוא מפגר בסקרים אחרי מפלגת "כחול לבן" ומיועד לכתבי אישום באשמת שוחד, נלחם נתניהו עכשיו כנגד כל הסיכויים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020