ישראל פולס

האתגרים של רא''ל כוכבי: עזה, איראן, והבוס נתניהו

p
המחבר
בקצרה
לרמטכ"ל ה-22 של צה"ל אביב כוכבי אין אפילו מאה שניות של חסד. עזה על סף פיצוץ חדש, איראן נערכת להעשיר אורניום, ארה"ב מאיימת לפגוע בשת"פ המודיעיני עם ישראל והבוס הגדול נתניהו זקוק ל"תמונות ניצחון".

ביום שלישי [15 בינואר] התחלף רמטכ"ל צה"ל. את מקומו של רב אלוף גדי איזנקוט החליף רב אלוף אביב כוכבי. "הקצין הפילוסוף", שכונה בצעירותו "מל גיבסון" מהצנחנים על שום הדמיון הבולט ביניהם, מקבל את המושכות לצבא העוצמתי ביותר במזרח התיכון ואחד החזקים בעולם, אבל יחד איתם מגיעה גם האחריות לאין ספור כאבי ראש, חביות חומר נפץ מבעבעות ופצצות מתקתקות הפזורות בחזיתות השונות.

רמטכ"ל בישראל לא מקבל אפילו מאה שניות של חסד. המבחן הראשון צפוי לכוכבי כבר ביום שישי הקרוב [18 בינואר] על הגדרות של רצועת עזה: חמאס שוב לא קיבל את הכסף הקטארי במזומן ובזמן ומפלס האלימות גואה, בואכה אפשרות של פיצוץ חדש. סוגיית עזה אינה המסוכנת ביותר העומדת לפתחו של כוכבי, אך היא הבוערת ביותר בשלב הזה לאור היעדרם של ריסונים ובלמים מול חמאס, העומד עם הגב לקיר, והיעדרה של מטרה אסטרטגית בת-יישום בדרג המדיני הישראלי, קרי אצל בנימין נתניהו.

אביב כוכבי, בן 54, נתפס כנסיך ישראלי כמעט מהרגע הראשון. את הקריירה הצבאית החל בצנחנים, שם צמח עד שקיבל את הפיקוד על חטיבת הצנחנים בשנת 2001. בתפקידו זה הטביע חותם אסטרטגי על שיטות הלוחמה של צה"ל, כשכבש את מחנות הפליטים והקסבה של שכם במבצע "חומת מגן" [2002] כמעט ללא נפגעים. היו אלה ימי האינתיפאדה השנייה המדממת, מאות אזרחים ישראלים נקטלו בידי מחבלים מתאבדים שהציפו את הרחובות והערים וראש הממשלה אריאל שרון הורה לצה"ל לכבוש בחזרה את ערי הגדה ולעקור את הטרור. רבים בצה"ל חששו מהכניסה למחנות הפליטים הצפופים ולקסבות המאיימות, שהיו עמוסי נשק, מלכודות, מתאבדים ומטעני נפץ.

ההערכה אז הייתה כי צה"ל ישלם בעשרות אם לא מאות הרוגים, וייאלץ להרוג אלפי פלסטינים כדי להשלים את המשימה. כוכבי, מח"ט צנחנים צעיר, לא נרתע. הוא המציא ופיתח את השיטה שבאמצעותה השתלטה החטיבה שלו על שכם: חדירה מבפנים. במקום לנוע חשופים בסמטאות ובקסבות, חדרו הצנחנים לתוך מבנים בלב העיר ומשם המשיכו להתקדם דרך המבנים עצמם באמצעות פריצת קירות והבקעה מבית לבית, מבלי לחשוף את עצמם לסכנות. המבצע הצליח מעל המשוער ובוצע גם בשאר ערי הגדה. השיטה שפיתח כוכבי נלמדת עד היום בבתי הספר למלחמה בעולם ואומצה ע"י הצבא האמריקאי בעיראק ואפגניסטן.

מעבר לבעיות הביטחון אליהן תיכף נגיע, תהיה לכוכבי בעיה עם הבוס, בנימין נתניהו. ראש הממשלה, שהוא גם שר הביטחון, טרוד עכשיו במלחמת קיום פוליטית ואישית. יהיה לו אמנם פחות קשב לסוגיות ביטחון מורכבות, אבל הוא יזדקק לכמה שיותר "תמונות ניצחון" צבאיות שאפשר יהיה למנף ערב ההליכה לקלפי.

גם מעבר לים העניינים לא פשוטים: שני השותפים האסטרטגים החשובים ביותר של רמטכ"ל ישראלי הם הרמטכ"ל ושר ההגנה האמריקאים, ג'וזף דנפורד וג'יימס מאטיס, שפורשים. את מקומם יתפסו אנשים שכוכבי יצטרך ללמוד ולהתחבר אליהם. במשימה הזו תהיה לו מקדמה משמעותית. כוכבי נחשב ל"מיסטר אמריקה" במטכ"ל הישראלי. הוא בוגר תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד (בשיתוף קרן וקסנר), ותואר שני נוסף ביחסים בינלאומיים מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס. האנגלית של כוכבי מצוינת, הוא חובב היסטוריה אמריקאית, בקי מאוד בפוליטיקה האמריקאית, מנוי על מגזינים אמריקאים, והיה מעורב מאוד, גם כסגן רמטכ"ל, ביחסי צה"ל והצבא האמריקאי. בניגוד לקודמו, איזנקוט, שלא חיבב במיוחד מגעים עם גנרלים זרים, כוכבי שוחה באוקיינוס הזה בשמחה.

למרות כישוריו הבסיסיים, המשימה שתעמוד בפני רא"ל כוכבי תהיה מורכבת. ההתנהלות האמריקאית בעידן הנוכחי כאוטית ובלתי צפויה, ולמרות האינטימיות היחסית בין לשכת ראש הממשלה לבית הלבן במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות ולא לוקחים שום דבר כמובן מאליו. המודיעין הישראלי העביר כבר אמצעים, אנרגיה ותשומות לזירה האיראנית, מחשש שהמשטר בטהרן יחזור להעשיר אורניום בעקבות היציאה האמריקאית מהסכם הגרעין. החשש הזה הועלה במאמר קודם באל-מוניטור, והתגשם בימים האחרונים בפרסומים על כוונתם של האיראנים לחזור להעשרה מוגבלת. כוכבי ינסה לחזק את שיתוף הפעולה המודיעיני עם האמריקאים, אבל לא בטוח שזה יהיה קל.

השבוע ביקר בישראל סגן שר האנרגיה האמריקאי, דן ברוייט, ואמר דברים מדהימים [15 בינואר]: צריך להשקיע מחשבה לפני שמאשרים השקעות זרות. בחירה שלא לאמץ מדיניות הגנה יעילה עלולה למנוע משותפותיה של ישראל לחלוק איתה מידע מודיעיני. במילים אחרות, הוא איים שאם ישראל לא תרסן את המשך הידוק היחסים עם סין ובולמוס ההשקעות הכלכליות של סין בישראל, זה עלול לסכן את שיתוף הפעולה המודיעיני עם וושינגטון. ההשקעות הסיניות בישראל תוארו בפיו כ"השקעות עם כוונות זדון". הדילמה הישראלית הזו פורטה כאן במאמר בשבוע שעבר, ודבריו של סגן השר האמריקאי מדגימים את חשיבותה. כל זה מתקתק, מיום שלישי בבוקר, על שולחנו של רב אלוף אביב כוכבי.

כוכבי לא יסכן את הברית עם האמריקאים או את הקשרים הפוריים עם המודיעין האמריקאי. הבעיה הזו שייכת יותר לבנימין נתניהו, אבי ההתקרבות לסין, מאשר אליו. עם זאת, הוא (כוכבי) יצטרך, אם זה יגיע לכך, לשלם את המחיר.

אביב כוכבי התכונן כל חייו לתפקיד רמטכ"ל צה"ל. הוא סומן לתפקיד עוד כשהיה מ"מ בצנחנים, קצין זוטר ומרשים שהותיר רושם עז בקרב חייליו ומפקדיו. כוכבי הוא חובב פילוסופיה (תואר ראשון בפילוסופיה מהאוניברסיטה העברית), צייר חובב, מתגורר בגליל וצמחוני. כוכבי הוא הרמטכ"ל הצמחוני הראשון של צה"ל, אבל לא כדאי לטעות בו: כשמדובר בשדה הקרב, בחזית הסורית-לבנונית, באיום האיראני וברצועת עזה, הצמחונות תהיה ממנו והלאה. במזרח התיכון, נהג אריאל שרון להגיד, או שאתה טורף או שאתה על הצלחת.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept