ישראל פולס

נתניהו הבין: לא רק שהוא נלחם על חייו הפוליטיים, הוא נלחם על חרותו

p
המחבר
בקצרה
בהודעתו "הדרמטית" לאומה השבוע, נראה נתניהו חיוור ומבוהל. "זו הייתה הופעה של מישהו שהבין שאיבד שליטה במצבו ובגורלו", אמר לאל-מוניטור גורם פוליטי בכיר. נתניהו לא רק הבין שרב הסיכוי שמנדלבליט יודיע על כתב אישום בכפוף לשימוע לפני הבחירות, אלא שגנץ מהווה איום אמיתי.

גם חסידים מושבעים של בנימין נתניהו מתחילים לתהות אם ראש הממשלה "מאבד את זה". הופעתו ביום שני בערב (7 בינואר) בשיא הפריים-טיים הטלוויזיוני בישראל, שאמורה הייתה להיות "דרמטית", הייתה חריגה. נתניהו הוא "מר טלוויזיה", אחד הנואמים הטובים בתולדות הפוליטיקה הישראלית ומי שיודע תמיד לתת את השואו הסוחף, הרהוט, המרשים והממגנט ביותר ולגנוב את ההצגה. ביום שני בערב הוא אכן גנב את ההצגה, אבל בדרך אחרת לגמרי: זה היה נתניהו חיוור, לא משכנע, מבוהל. מנהיג שנראה כחיה לכודה, מוקפת ציידים. יכול להיות שזה היה הרושם שנתניהו רצה לייצר מלכתחילה. הוא מכיר היטב את קהל בוחריו, ויודע לפרוט על רגשותיהם, לגרום להם למהר להצילו, כפי שעשה ערב הבחירות הקודמות במארס 2015. "זו הייתה הופעה של מישהו שנפל לו האסימון, שפתאום הבין שאיבד שליטה במצבו ובגורלו", אמר לאל-מוניטור גורם פוליטי ישראלי בכיר שהלך עם נתניהו דרך ארוכה, "הוא כנראה הבין שהיועץ המשפטי אכן מתכוון להגיש נגדו כתב אישום ולהודיע על החלטתו זו עוד לפני הבחירות".

נתניהו עשה לא מעט שגיאות בדרך להופעה הטלוויזיונית הזו, אותה ירצה כנראה לשכוח. זה החל בשעה 5 בערב, כשלשכתו פרסמה שראש הממשלה ישדר בשעה 8 בערב "הצהרה דרמטית". ישראל היא מדינה בה הודעות מהסוג הזה יכולות לגרום בהלה ולסחוף מדינה שלמה לחרושת סילונית של שמועות והמצאות שמטרללות את הרשתות החברתיות ומערבלות את המדינה כולה. כך בדיוק היה ביום שני אחר הצהריים. לקראת שמונה, נאלצו אנשיו של נתניהו, שהבינו את גודל המהומה ועוצמת השגיאה, להתחיל לקרר את האווירה: זה לא כל כך דרמטי, החלו מקורבי נתניהו לטפטף לתקשורת, תרגיעו. זה היה מעט מדי, מאוחר מדי.

דקה אחת לאחר שנתניהו החל לדבר, כבר היה ברור שמדובר בדרמה מלאכותית. הוא לא הודיע על שלום, לא הכריז מלחמה, לא חשף איום קיומי חדש ולא נופף שוב בהישג כלשהו מול הגרעין האיראני. הוא התייצב מול המצלמה כדי לתקוף את היחס לו זכה בחקירותיו ולדרוש שייערך עימות בינו לבין עדי המדינה נגדו. הוא אפילו הציע שהעימות ישודר בשידור חי. "הוא איבד את תחושת המציאות", אמר לאל-מוניטור אחד משריו של נתניהו לאחר השידור, "הוא בטוח שזו תכנית ריאליטי ושהוא הבמאי".

המדינה גייסה נגד נתניהו שלושה עדי מדינה, מנאמניו ומקורביו המושבעים ביותר: מי שהיה ראש הסגל שלו, ארי הרו, מי שהיה מנכ"ל משרד התקשורת ונאמנו שנות דור שלמה (מומו) פילבר, ומי שהיה היועץ המשפחתי, היחצ"ן הצמוד והספינולוג להשכרה, ניר חפץ. נתניהו התעלם מהעובדה שעימות נערך בהחלטה של חוקרי המשטרה, ככלי חקירה, ואינו נכלל ברשימת זכויות הנחקר. הוא התייצב מול מיליון צופים (רייטינג מצרפי גבוה מאוד בנתונים ישראלים) וניסה, שוב, לערער את החקירות נגדו ולהתייצב, כרגיל, בעמדת הקדוש המעונה, הנרדף הנצחי בידי כוחות עלומים שרוצים להחריב את המדינה. הפעם, עושה רושם, לא כל כך הצליח לו.

הסקרים שנערכו לאחר הופעתו של נתניהו גילו כי בציבור הרחב קיים רוב משמעותי שאינו מאמין לגרסתו וכי הדעה הרווחת שוללת את טענתו שההליכים נגדו אינם הוגנים. עם זאת, בקרב מצביעי הליכוד, הבייס המיתולוגי, נתניהו קוצר הצלחה. הוא מצליח לגרום להם לצופף שורות ורובם המכריע מאמינים לו וקונים את גרסתו כאמת אבסולוטית. זו הייתה מטרתו של נתניהו מלכתחילה. יכול להיות שהפעם, ההישג הזה לא יספיק לו כדי לשרוד.

על פי אחד ממקורביו של נתניהו, קו פרשת המים בהבנתו את גודל הצרה בה הוא נמצא היה באותו מפגש שקיים היועץ המשפטי מנדלבליט עם קודמיו בתפקיד ופרקליטי המדינה לדורותיהם. המפגש, עליו פורסם בחברת החדשות, התקיים במלון "כרמים" בקרית ענבים ובו שאל היועץ לדעת הנוכחים בסוגיית פרסום החלטתו להעמיד את נתניהו לדין עוד לפני הבחירות. היו שם אייקוני משפט כפרופ' אהרן ברק ומאיר שמגר, שני נשיאים לשעבר של בית המשפט העליון, היועצים המשפטיים לשעבר אליקים רובינשטיין, דורית בייניש, מני מזוז ואשר גרוניס, ורבים נוספים. זוהי קבוצת ההתייחסות החשובה ביותר של מנדלבליט, המגדלור שמאיר את שמי המשפט בישראל. דעת כולם הייתה נחרצת וברורה: אין אפשרות להשהות פרסום החלטה כזו. אם היועץ יגיע להחלטה לפני הבחירות, עליו לפרסמה מיד.

נתניהו הבין לפתע שהוא עלול להפסיד במרוץ עליו הכריז לפני שבועיים כשהקדים את הבחירות. היועץ עלול להקדים אותו. נתניהו בדק בסקרים מה תהיה השפעת פרסום כזה לפני הבחירות והגיע למסקנה שמדובר בהשפעה קטלנית. לא בטוח שהוא צודק. אבל לא מדובר רק בבחירות עצמן. נתניהו יודע שטובים הסיכויים שגם אם יצליח לנצח בבחירות אחרי הודעת היועץ, לא בטוח שיוכל להקים קואליציה. הוא יזדקק לנס שיגדיל את כוחו של הימין הקיצוני והחרדים וייצר עבורו שותפים קואליציוניים שמוכנים לכהן תחת ראש ממשלה המתמודד על חפותו בבית המשפט. זה עלול להיות נס אחד יותר מדי, מבחינת נתניהו. הוא הבין שלא רק שהוא נלחם על חייו הפוליטיים, הוא נלחם גם על חרותו. התובנה הזו גרמה לו להיראות ביום שני בערב כפי שנראה. כעבור יומיים פורסם סקר חדש ובו, בפעם הראשונה, נדמה היה שיש לנתניהו יריב אמיתי: כשנשאלו מי מתאים לכהן בראשות הממשלה, תמכו  41% מהנשאלים בנתניהו ו-38% ברמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שהקים לאחרונה מפלגה בישראל. זהו כמעט שוויון סטטיסטי, שכמותו לא חווה נתניהו בעשור האחרון מול אף מתמודד.

למרות כל האמור לעיל והדרמה הפוליטית-פלילית חסרת התקדים, חובה לזכור את מה שאסור אף פעם לשכוח: נתניהו עדיין מוביל בסקרי המנדטים בבטחה, בעוד כל האחרים משתרכים מאחור. גם כעת, כשמצבו נראה אבוד לחלוטין, מומלץ לא להספיד את האיש.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: indictment, avichai mandelblit, israeli elections, israeli politics, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept