נתניהו הבין: לא רק שהוא נלחם על חייו הפוליטיים, הוא נלחם על חרותו

בהודעתו "הדרמטית" לאומה השבוע, נראה נתניהו חיוור ומבוהל. "זו הייתה הופעה של מישהו שהבין שאיבד שליטה במצבו ובגורלו", אמר לאל-מוניטור גורם פוליטי בכיר. נתניהו לא רק הבין שרב הסיכוי שמנדלבליט יודיע על כתב אישום בכפוף לשימוע לפני הבחירות, אלא שגנץ מהווה איום אמיתי.

al-monitor .

נושאים מכוסים

indictment, avichai mandelblit, israeli elections, israeli politics, benjamin netanyahu

ינו 9, 2019

גם חסידים מושבעים של בנימין נתניהו מתחילים לתהות אם ראש הממשלה "מאבד את זה". הופעתו ביום שני בערב (7 בינואר) בשיא הפריים-טיים הטלוויזיוני בישראל, שאמורה הייתה להיות "דרמטית", הייתה חריגה. נתניהו הוא "מר טלוויזיה", אחד הנואמים הטובים בתולדות הפוליטיקה הישראלית ומי שיודע תמיד לתת את השואו הסוחף, הרהוט, המרשים והממגנט ביותר ולגנוב את ההצגה. ביום שני בערב הוא אכן גנב את ההצגה, אבל בדרך אחרת לגמרי: זה היה נתניהו חיוור, לא משכנע, מבוהל. מנהיג שנראה כחיה לכודה, מוקפת ציידים. יכול להיות שזה היה הרושם שנתניהו רצה לייצר מלכתחילה. הוא מכיר היטב את קהל בוחריו, ויודע לפרוט על רגשותיהם, לגרום להם למהר להצילו, כפי שעשה ערב הבחירות הקודמות במארס 2015. "זו הייתה הופעה של מישהו שנפל לו האסימון, שפתאום הבין שאיבד שליטה במצבו ובגורלו", אמר לאל-מוניטור גורם פוליטי ישראלי בכיר שהלך עם נתניהו דרך ארוכה, "הוא כנראה הבין שהיועץ המשפטי אכן מתכוון להגיש נגדו כתב אישום ולהודיע על החלטתו זו עוד לפני הבחירות".

נתניהו עשה לא מעט שגיאות בדרך להופעה הטלוויזיונית הזו, אותה ירצה כנראה לשכוח. זה החל בשעה 5 בערב, כשלשכתו פרסמה שראש הממשלה ישדר בשעה 8 בערב "הצהרה דרמטית". ישראל היא מדינה בה הודעות מהסוג הזה יכולות לגרום בהלה ולסחוף מדינה שלמה לחרושת סילונית של שמועות והמצאות שמטרללות את הרשתות החברתיות ומערבלות את המדינה כולה. כך בדיוק היה ביום שני אחר הצהריים. לקראת שמונה, נאלצו אנשיו של נתניהו, שהבינו את גודל המהומה ועוצמת השגיאה, להתחיל לקרר את האווירה: זה לא כל כך דרמטי, החלו מקורבי נתניהו לטפטף לתקשורת, תרגיעו. זה היה מעט מדי, מאוחר מדי.

דקה אחת לאחר שנתניהו החל לדבר, כבר היה ברור שמדובר בדרמה מלאכותית. הוא לא הודיע על שלום, לא הכריז מלחמה, לא חשף איום קיומי חדש ולא נופף שוב בהישג כלשהו מול הגרעין האיראני. הוא התייצב מול המצלמה כדי לתקוף את היחס לו זכה בחקירותיו ולדרוש שייערך עימות בינו לבין עדי המדינה נגדו. הוא אפילו הציע שהעימות ישודר בשידור חי. "הוא איבד את תחושת המציאות", אמר לאל-מוניטור אחד משריו של נתניהו לאחר השידור, "הוא בטוח שזו תכנית ריאליטי ושהוא הבמאי".

המדינה גייסה נגד נתניהו שלושה עדי מדינה, מנאמניו ומקורביו המושבעים ביותר: מי שהיה ראש הסגל שלו, ארי הרו, מי שהיה מנכ"ל משרד התקשורת ונאמנו שנות דור שלמה (מומו) פילבר, ומי שהיה היועץ המשפחתי, היחצ"ן הצמוד והספינולוג להשכרה, ניר חפץ. נתניהו התעלם מהעובדה שעימות נערך בהחלטה של חוקרי המשטרה, ככלי חקירה, ואינו נכלל ברשימת זכויות הנחקר. הוא התייצב מול מיליון צופים (רייטינג מצרפי גבוה מאוד בנתונים ישראלים) וניסה, שוב, לערער את החקירות נגדו ולהתייצב, כרגיל, בעמדת הקדוש המעונה, הנרדף הנצחי בידי כוחות עלומים שרוצים להחריב את המדינה. הפעם, עושה רושם, לא כל כך הצליח לו.

הסקרים שנערכו לאחר הופעתו של נתניהו גילו כי בציבור הרחב קיים רוב משמעותי שאינו מאמין לגרסתו וכי הדעה הרווחת שוללת את טענתו שההליכים נגדו אינם הוגנים. עם זאת, בקרב מצביעי הליכוד, הבייס המיתולוגי, נתניהו קוצר הצלחה. הוא מצליח לגרום להם לצופף שורות ורובם המכריע מאמינים לו וקונים את גרסתו כאמת אבסולוטית. זו הייתה מטרתו של נתניהו מלכתחילה. יכול להיות שהפעם, ההישג הזה לא יספיק לו כדי לשרוד.

על פי אחד ממקורביו של נתניהו, קו פרשת המים בהבנתו את גודל הצרה בה הוא נמצא היה באותו מפגש שקיים היועץ המשפטי מנדלבליט עם קודמיו בתפקיד ופרקליטי המדינה לדורותיהם. המפגש, עליו פורסם בחברת החדשות, התקיים במלון "כרמים" בקרית ענבים ובו שאל היועץ לדעת הנוכחים בסוגיית פרסום החלטתו להעמיד את נתניהו לדין עוד לפני הבחירות. היו שם אייקוני משפט כפרופ' אהרן ברק ומאיר שמגר, שני נשיאים לשעבר של בית המשפט העליון, היועצים המשפטיים לשעבר אליקים רובינשטיין, דורית בייניש, מני מזוז ואשר גרוניס, ורבים נוספים. זוהי קבוצת ההתייחסות החשובה ביותר של מנדלבליט, המגדלור שמאיר את שמי המשפט בישראל. דעת כולם הייתה נחרצת וברורה: אין אפשרות להשהות פרסום החלטה כזו. אם היועץ יגיע להחלטה לפני הבחירות, עליו לפרסמה מיד.

נתניהו הבין לפתע שהוא עלול להפסיד במרוץ עליו הכריז לפני שבועיים כשהקדים את הבחירות. היועץ עלול להקדים אותו. נתניהו בדק בסקרים מה תהיה השפעת פרסום כזה לפני הבחירות והגיע למסקנה שמדובר בהשפעה קטלנית. לא בטוח שהוא צודק. אבל לא מדובר רק בבחירות עצמן. נתניהו יודע שטובים הסיכויים שגם אם יצליח לנצח בבחירות אחרי הודעת היועץ, לא בטוח שיוכל להקים קואליציה. הוא יזדקק לנס שיגדיל את כוחו של הימין הקיצוני והחרדים וייצר עבורו שותפים קואליציוניים שמוכנים לכהן תחת ראש ממשלה המתמודד על חפותו בבית המשפט. זה עלול להיות נס אחד יותר מדי, מבחינת נתניהו. הוא הבין שלא רק שהוא נלחם על חייו הפוליטיים, הוא נלחם גם על חרותו. התובנה הזו גרמה לו להיראות ביום שני בערב כפי שנראה. כעבור יומיים פורסם סקר חדש ובו, בפעם הראשונה, נדמה היה שיש לנתניהו יריב אמיתי: כשנשאלו מי מתאים לכהן בראשות הממשלה, תמכו  41% מהנשאלים בנתניהו ו-38% ברמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שהקים לאחרונה מפלגה בישראל. זהו כמעט שוויון סטטיסטי, שכמותו לא חווה נתניהו בעשור האחרון מול אף מתמודד.

למרות כל האמור לעיל והדרמה הפוליטית-פלילית חסרת התקדים, חובה לזכור את מה שאסור אף פעם לשכוח: נתניהו עדיין מוביל בסקרי המנדטים בבטחה, בעוד כל האחרים משתרכים מאחור. גם כעת, כשמצבו נראה אבוד לחלוטין, מומלץ לא להספיד את האיש.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020