ישראל פולס

קרב מוחות מודיעיני: חמאס מנסה לעשות לישראל את תרגיל משטרת דובאי

p
המחבר
בקצרה
חשיפתה של הפעולה בעומק רצועת עזה עלולים להמיט סוג של אסון על שיטות הפעולה הישראליות מעבר לקווי האויב. בישראל מעריכים כי כרגע חמאס מגשש באפלה – ייתכן שיש לו תמונות פנים של אנשים אך אין לו פרטים נוספים.

התקרית החמורה שאירעה בין כוח מיוחד של צה"ל לבין חמאס, בעומק רצועת עזה, ביום ראשון לפני כמעט שבועיים [11 בנובמבר], לא באמת הסתיימה. את קרב היריות שכמעט הפך למלחמה, החליפה מלחמה דיגיטלית וקרב מוחות שהגיעו ביום חמישי האחרון [22 בנובמבר] לשיאי אבסורד: חמאס השקיע מאמץ איסופי אדיר ופרסם את תמונותיהם של הלוחמים הישראלים שהשתתפו, לדבריו, באותו מבצע ישראלי חשאי.

הצנזורה הצבאית בישראל, בצעד חסר תקדים בפני עצמו, הודיעה כי היא מבקשת מכלי התקשורת הישראלים ומהציבור הישראלי שלא לשתף את התמונות שפרסם חמאס, לא להגיב עליהן ברשת ולא להפיץ אותן, כדי לא לסייע לחמאס לאסוף מידע רגיש שיכול לפגוע בביטחון הלאומי הישראלי. בזמן שבו נכתבים הדברים הללו, הציבור הישראלי מגלה בגרות מפתיעה והבאזז ברשת סביב הפרסום של חמאס אינו מייצר את התגובה שתוכננה על ידי יחיא סינוואר ואנשיו.

חמאס וישראל נמצאים במלחמה מתמשכת. הארגון אינו מכיר בישראל ואמנת חמאס קוראת להשמדתה של ישראל ומחיקתה מעל המפה; גם בישראל לא מכירים בחמאס ומשתדלים לא לקיים איתו מגע ישיר כלשהו. כל הנתונים הללו שייכים לעולם הישן. בעולם החדש יש לגדודי עז א-דין אל קסאם של חמאס ערוץ טלגרם בעברית, חשבון טוויטר בעברית ואפילו קו טלפוני חם דוגמת ה"מלשינון" של מס ההכנסה הישראלי, אליו אמורים ישראלים להתקשר בעילום שם ולמסור מידע. חמאס יורה רקטות על תחנת הכוח הישראלית שמספקת לו חשמל ומממן מערכת טרור מסועפת ומורכבת במיליוני דולרים שמגיעים אליו במזומן במשאיות משוריינות בחסות ישראל. עולם משוגע.

עכשיו מנסה חמאס לעשות לישראל "מעשה דאחי חלפן". ישראל נושאת איתה טראומה מחיסולו, בינואר 2010, של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי. שלטונות דובאי, בראשותו של מפקד המשטרה חלפן, איתרו באמצעות מערכות מעקב דיגיטליות וטכנולוגיית מצלמות אבטחה (שפותחה בישראל) את החוליה בת ה-11 מחסלים, שלדבריהם השתייכה למוסד וביצעה את החיסול. במשך ימים הביך חלפן את ישראל (שמעולם לא הודתה בביצוע הפעולה) כשפרסם עוד ועוד תמונות של סוכני "כידון", חוליית החיסול המיתולוגית של המוסד, והעמיד את ישראל באור מגוחך.

הפעולה החשאית הישראלית ברצועת עזה, עטופה עדיין בענן כבד של מסתורין וחשאיות. כעת, טוענים בחמאס, הצליח הארגון לשחזר ולהתחקות אחר פעילותם של הלוחמים הישראלים החשאיים, כולל בית ששכרו באזור חאן יונס ושני כלי רכב בהם השתמשו. בסיומו של הקרב הכבד שניטש בין הכוח הישראלי לאנשי חמאס, הפציץ חיל האוויר את כלי הרכב הללו והשמיד אותם לחלוטין. כעת מתברר, שלא לגמרי. מאחור, נותר אקדח עם משתיק קול בו נופף בשבוע שעבר [16 בנובמבר] יחיא סינוואר, וגם לא מעט פריטים שאפשרו לחמאס להתחיל לנסות להבין מה עשה הכוח הישראלי הזה, שכנראה פעל בכיסוי ובחשאי בעורף רצועת עזה זמן ממושך.

המהלך הנדיר של הצנזורה נעשה מתוך חישוב פשוט: כרגע, מעריכים בישראל, חמאס מגשש באפלה. ייתכן שיש לו תמונות פנים של אנשים שהוא מעריך שהשתתפו בפעולה, אך אין לו פרטים נוספים. אם הציבור הישראלי יתחיל לשתף ולהפיץ בהמוניו את התמונות הללו, כנהוג ברשתות החברתיות, הדבר יכול לשחק לידי חמאס ולפתוח בפניו שטף אדיר של מידע. ישראל היא מדינה קטנה, אנשים עלולים לזהות את הפרצופים, לספר את סיפוריהם ולחשוף פרטים שעלולים לסכן את הביטחון הלאומי הישראלי.

ביחידות החשאיות של ישראל יש לא מעט לוחמים שזהותם עלומה, גם במקרה שנפלו בקרב. כך סא"ל מ', שנפל באותו קרב לפני שבועיים בעזה, לא לפני שהציל את חבריו. הוא יזכה כנראה לאות גבורה בקרוב מידי הרמטכ"ל, אך הציבור הישראלי לא יידע את זהותו ולא יוכל להתאבל עליו, למעט משפחתו וחבריו הקרובים, לאור העובדה שזהותו או תמונתו עלולים לחשוף גורמים בצד השני לפעולות שביצע בעבר, תחת כיסוי.

ביום שישי בבוקר [23 בנובמבר] שיבחו בצה"ל את האיפוק שמגלה הציבור הישראלי, שאכן התעלם מהתמונות שפרסם חמאס תחת הכותרת "מבוקשים". יחד עם זאת, לאף אחד בצמרת מערכת הביטחון והמודיעין בישראל אין ספק: הצד הישראלי אמנם ניצח בקרב (חמאס ספג שבעה הרוגים באותו יום ראשון), הלוחמים הישראלים חולצו במבצע הרואי של חיל האוויר ולא הותירו מאחוריהם חייל חטוף או גופה, אבל במערכה כולה על התודעה סביב המבצע הזה, הצלחתו של חמאס גדולה יותר.

חשיפתה של הפעולה, במהלך ביצועה, עלולה להמיט סוג של אסון על שיטות הפעולה הישראליות מעבר לקווי האויב. מידת הצלחתו של חמאס בשחזור מה שקרה שם ומטרותיו של הכוח שפעל בעורפו, עלולה לאלץ את ישראל לבצע שינוי אסטרטגי בדרכי פעולותיה בתחומי המודיעין החשאיים, ואולי אפילו לאיים על עליונותה הניצחת בנושא הזה על פני אויביה.

יחד עם זאת, אין לאף אחד בישראל הרהורי חרטה. "זה מקצוע מסוכן", אמר לאל-מוניטור גורם מודיעיני ישראלי בכיר, "אנחנו מבצעים מאות פעולות חשאיות בשנה, בכל החזיתות ובמקומות שאף אחד לא יעלה על דעתו. אחוז הכישלונות והחשיפות אפסי, הציבור שומע רק על הכישלונות, ההצלחות תישארנה תמיד עלומות וטוב שכך".

הציבור הישראלי שומע עכשיו על הכישלון ולמרבה ההפתעה מצליח להרחיק את עצמו ממהומת הרשת ולהתעלם מניסיונות חמאס לפתותו פנימה. "הם שמרו עלינו, עכשיו אנחנו נשמור עליהם", לשונו של הסטיקר שטס ברשתות בישראל ודוחק בישראלים, שבדרך כלל הם המהירים בעולם לחלוק מידע, להפגין איפוק. כרגע זה מצליח.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept