ארגוני זכויות אדם בישראל: נאום מנכ"ל בצלם באו"ם היה טעות

הביקורת על נאומו השנוי במחלוקת של מנכ"ל בצלם במועצת הביטחון של האו"ם חצתה הפעם גבולות וכללה גם את עמיתיו בארגוני זכויות אדם בישראל, החוששים מאיבוד הקשב כלפיהם של הציבור הישראלי.

al-monitor .

אוק 23, 2018

"אתה אזרח מדינת ישראל שמשרת את אויבינו. חיילי צה"ל מגנים עליך ואתה מכפיש אותם. תתבייש לך, משת"פ". כך קרא בעברית שגריר ישראל באו"ם דני דנון לעברו של מנכ"ל בצלם חגי אלעד, לאחר שזה סיים את נאומו במועצת הביטחון של האו"ם ביום חמישי האחרון [18 באוקטובר]. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגדיר את הנאום כ"חרפה", וגם ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) לא חסך את שבטו ממנו: "הנאום הינו אסופה של שקרים, עיוותים ותעמולה", הוא צייץ.

להגנתו טען אלעד במאמר בעיתון הארץ: "זו חרפה להמשיך לדכא את הפלסטינים ולהרוג בהם. וזו חרפה להוביל את הישראלים עוד ועוד במורד המדרון הזה".

ארגוני זכויות אדם בישראל ובהם בצלם מורגלים במתקפות כמעט יומיומיות עליהם. העוסקים במלאכה – ראשי הארגונים, הפעילים והתחקירנים דבקים לרוב במשימה החשובה שלקחו על עצמם, על אף המחיר האישי שנדרש מהם. מכנים אותם בלעג "ארגוני השמאל הקיצוני" (המילה "שמאל" הפכה מזמן לכינוי גנאי בישראל), בוגדים, משתפי פעולה עם האויב, עוכרי ישראל; דורשים לשלול את אזרחותם; ואפילו מפעילים נגדם אלימות פיזית. הם מצדם ממשיכים לפעול בדרכם מתוך אמונה שעל אף השנאה העזה כלפיהם, חשוב להראות לציבור בישראל את מה שהוא מעדיף לא לראות – את עוולות הכיבוש.

אבל הפעם הביקורת על נאום מנכ"ל בצלם במועצת הביטחון חצתה גבולות, ועם המבקרים נמנו גם חלק מעמיתיו. בקרב לא מעט מארגוני זכויות אדם בישראל שוררת אי שביעות רצון מכך שאלעד בחר להיענות להזמנת בוליביה ולשאת נאום שנוי במחלוקת במועצת הביטחון.

"אלעד גרם נזק רב לכל הארגונים, לא רק לבצלם", אומר לאל-מוניטור בכיר באחד מארגוני זכויות האדם הגדולים בישראל. לדבריו, אין שום ערך היסטורי לנאומו של אלעד, ונאום זה ודאי לא יקדם תהליך שלום או יביא לסיום הכיבוש. "אבל את הדף השנאה (מהציבור הישראלי)", הוא אומר בדאגה, "חוטפים ויחטפו כולם".

אף אחד מארגוני זכויות האדם בישראל לא תקף או ביקר את אלעד בפומבי על נאומו. הדברים נאמרים בחוגים סגורים כדי שלא לגרום לנזק חמור יותר. "להשמיע ביקורת על בצלם שווה ערך ללירות בתוך הנגמ"ש", אומר לאל-מוניטור פעיל בארגון זכויות אדם. לדבריו, הכעס על אלעד נובע הן מתוכן נאומו, כיוון שהוא נשמע כמי שקורא לחברות המועצה להטיל סנקציות על ישראל, והן מעצם הנאום, משום שהוא לא התייעץ עם ארגונים אחרים לפני שנענה להזמנה להופיע באו"ם. "בצדק תקף את אלעד השגריר באו"ם דנון. הוא הזכיר לו שבוליביה היא מדינה רומסת זכויות אדם ושהוא הגיע בהזמנתה כדי להשמיץ את הדמוקרטיה הישראלית", אמר הפעיל.

"הוא לא התייעץ עם איש, למרות שכל הארגונים נוהגים לשתף פעולה ולעתים לפעול תחת מטרייה אחת", כך אומר לאל-מוניטור בכיר אחר בעמותת זכויות אדם בישראל, "כעת כולנו סופגים את האש". לדבריו, הוא וחבריו בהנהלת ארגונו לא היו בוחרים בעת הזו במועצת הביטחון כמקום לשאת בו נאום על מדיניות הכיבוש. וגם אם כן, היו בוחרים ב"מוזיקה אחרת. צליל הדברים שאמר אלעד לא העניק תחושה שדאגת המדינה ואהבתה בקעו מגרונו, למרות שאין לחשוד בדאגתו הכנה. לדוגמה, הוא האשים את ישראל בהרג פלסטינים בגבול עזה מבלי להטיל אחריות כלשהי על שחקנים אחרים בזירה כמו אבו מאזן וחמאס".

בקרב ארגוני זכויות אדם בישראל מתנהל זה זמן ויכוח בשאלה אם עליהם לרכז את פעילותם בארץ, או שמא משימת שכנוע הציבור הישראלי נידונה לכישלון ויש להטיל את כל כובד המשקל על פעילות בקרב הקהילה הבינלאומית כדי שזו תאלץ את ישראל להגיע להסדר מדיני.

נכון לעכשיו, החליטו ארגונים רבים לפעול במקביל בישראל ובחו"ל במטרה להציג לעולם את עוולות הכיבוש שמובילה ממשלת הימין, אך לעשות זאת בשיקול דעת ובאחריות כדי שלא לאבד את הציבור הישראלי. הרי בסופו של דבר הארגונים הללו הוקמו במטרה להראות לציבור הישראלי את הכיבוש ואת סכנותיו לעתיד מדינת ישראל.

באופן כללי, ארגוני זכויות האדם בישראל אינם מתיימרים לשנות את תפיסותיהם האידאולוגיות של פעילי הימין והמתנחלים. עם זאת הם מאמינים שיש בישראל עדיין קהל מטרה גדול שסרטוני וידיאו, צילומים, נתונים וסיפורים של בצלם, שוברים שתיקה, יש דין, רופאים לזכויות אדם ואחרים יצליחו לזעזע אותו ולהשפיע עליו. פרשת אליאור אזריה, פינוי עמונה, הריסת בתי האולפנה הלא חוקיים בבית אל, גזל אדמות פלסטיניות, השפלות פלסטינים במחסומים – אלמלא פעילות הארגונים הללו הציבור בישראל היה מתייחס למציאות המורכבת שמאחורי המחסומים כפי שממשלות ישראל לדורותיהן היו מעדיפות שיראה.

פרויקט המצלמות של בצלם, למשל, הוא מהפרויקטים החשובים ביותר שהארגון הקים, כי עם תמונות וסרטונים קשה להתווכח. סרטון אחד של משפחה פלסטינית מבועתת בזמן שחיילי צה"ל עורכים חיפוש בביתם באמצע הלילה שווה אלפי מונים מה"אני מאשים" של אלעד. מתנדב של בצלם הוא שתיעד את החייל אלאור אזריה יורה במחבל מנוטרל. כשהסרטון הופץ ופרצה סערה ציבורית, איש לא פקפק בעובדה שאנשי בצלם עשו את עבודתם נאמנה. 

בצלם הוא ארגון חשוב מאין כמותו, וחבל שהסרטון הבא שיצולם בשטחים על ידי בצלם או כל ארגון זכויות אדם אחר בישראל לא יתקבל באותו זעזוע בגלל נאום אחד לא חשוב במועצת הביטחון של האו"ם.

עמית גילוץ, דובר בצלם, מסר לאל-מוניטור בתגובה: "הכיבוש מתנהל מעל ראשם של הפלסטינים, הם הרי לא משתתפים בהליך הדמוקרטי בישראל. עצם המחשבה כאילו פוליטיקאים ישראלים יכולים להמשיך ולקבל החלטות עבורם היא מעוותת. בצלם מחויב להמשיך לפעול נגד הכיבוש גם בישראל וגם בעולם ובוודאי שגם במועצת הביטחון, הפורום הבינלאומי החשוב ביותר".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020