ישראל פולס

מדוע ההסדרה עם חמאס תקועה?

p
המחבר
בקצרה
אבו מאזן לא משתף פעולה, ארה"ב הודיעה על הפסקת המימון לאונר"א וישראל מתעקשת על החזרת גופות החיילים והשבת שני האזרחים – כך האופטימיות של בכירי חמאס לפתרון המשבר הכלכלי בעזה התחלפה בשבוע האחרון בפסימיות.

ההערכות האופטימיות של בכירי חמאס, שהסכם הסדרה עם ישראל ייכנס לתוקפו בקרוב, התחלפו בשבוע האחרון בפסימיות. כעת נראה כי הסכם בין הצדדים הולך ומתרחק.

כזכור, ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה הבטיח ערב חג הקורבן [21 באוגוסט] לתושבי הרצועה כי המצור על עזה עומד להסתיים בקרוב, ובירך את האזרחים על עמידתם האיתנה שהובילה לניצחון. עכשיו נשמעים קולות אחרים, ומנהיגי התנועה החלו להכין את דעת הקהל הפלסטינית לכישלון ההסדרה ולהצביע על אשמים. האשם העיקרי מבחינת חמאס הוא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, המסרב בתוקף, על אף כל מאמצי השכנוע של מצרים, להיכנס למיטה החולה ששמה רצועת עזה.

יחיא סינוואר, מנהיג התנועה בעזה, אמר השבוע [4 בספטמבר]: "נכון לעכשיו, אין שום הסכם או מתווה להסכם עם ישראל". הוא גם מתח ביקורת על שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדינוב, שהיה פעיל מאוד בשיחות בין הצדדים ובשלושת השבועות האחרונים לא הגיע לעזה.

ובינתיים בישראל, שר הביטחון אביגדור ליברמן טען בפגישה שקיים עם ראשי רשויות בעוטף עזה [24 באוגוסט], כי לא מדובר בהסכם עם חמאס אלא בהבנות מ"צוק איתן" הכוללות הפסקת אש והקלות במעברים, ואף הוסיף כי הוא אינו מעורב בהסדרה עם חמאס ואינו מאמין בה. "ההסדרה היחידה היא המציאות בשטח", הוא קבע. "יש טרור, אין כלכלה", אמר שר הביטחון.

מה שמעמיד בספק את הסכם ההסדרה היא דרישתם של מנהיגי חמאס לקבל הבטחות ברורות לפתרון המשבר הכלכלי בעזה. הבעיה היא שללא אבו מאזן, כל התוכניות יישארו על הנייר בלבד ובחמאס יודעים זאת.

יתרה מזאת, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף ומקורבו של אבו מאזן, סאיב עריקאת, אף איים כי אם חמאס יחתום על הסכם עם ישראל הרשות תטיל סנקציות נוספות על התנועה. דובר חמאס סמי אבו זוהרי הגיב לאיומים וענה לעריקאת: "האיומים האלה מראים עד כמה בפת"ח נחושים לחנוק את רצועת עזה".

"יש דיבורים, הבטחות, זורקים מספרים באוויר, אבל אף אחד לא יודע כמה זה רציני", אומר לאל-מוניטור מקור מדיני בחמאס. לדבריו, ההבטחות הגיעו בעיקר משליח האו"ם מלדינוב, שלטענתו הצליח לגייס מאות מיליוני דולר. "עד כה, אף אחד לא יודע אם זה נכון, ואם הכספים אכן יזרמו לפרויקטים בעזה", אומר המקור. המצרים פרסו בפני שליחי חמאס לשיחות בקהיר תכניות כלכליות שהתבססו על הבטחות של ממשל טראמפ. אבל מבחינת מנהיגי חמאס, הבטחות מצד נשיא ארצות הברית אינן בהכרח כאלה שניתן לסמוך עליהן בעיניים עצומות.

זאת ועוד, דאגה חמורה נוספת היתווספה לחששות מנהיגי התנועה מהעתיד לבוא. ארה"ב הודיעה בסוף השבוע האחרון [1 בספטמבר] כי היא מפסיקה את הסיוע לאונר"א. המשמעות היא שמקור הסיוע העיקרי לתושבי הרצועה יחוסל. על אף גינויים מצידן של מדינות האיחוד האירופי, כמעט אף מדינה אירופית לא הבטיחה כי תזרים כספים לאונר"א במקום הסיוע האמריקאי שנגדע (השבוע התחייבה בריטניה לתמוך באונר"א במקום ארה"ב).

בתגובה להחלטה האמריקאית הדרמטית, הפנה אבו זוהרי אצבע מאשימה כלפי ישראל. "העובדה שנתניהו מברך על הפעילות האמריקאית נגד אונר"א מוכיחה שמדובר בהחלטה ישראלית בכיסוי אמריקאי", הוא טען. בהמשך דבריו איים כי ישראל הולכת "לשאת באחריות על ההשלכות" וביטא בכך את דאגת ראשי חמאס ממה שעלול להתרחש בעזה ביום שאחרי.

במצב הדברים האלה, כשברור להם שהמצב הכלכלי ברצועה עלול להחמיר, אין סיכוי שמנהיגי התנועה ילכו בעיניים פקוחות לכבילת ידיהם בהסכם רגיעה עם ישראל.

בתוך כך, כך לדברי המקור בעזה, ישראל מציבה תנאי להסדרה – החזרת גופות החיילים והשבת האזרחים המוחזקים בידה. עד כה מנהיג התנועה בעזה סינוואר התעקש להפריד בין שתי הסוגיות, הסדרה והסכם אסירים, גם במחיר קריסת ההבנות עם ישראל. אולם בשיחה שקיים עם כתבים בעזה [30 באוגוסט] אישר סינוואר כי ייתכן שבתקופה הקרובה יתקדמו הדיונים על החזרת הישראלים וגופות החיילים שברצועת עזה תמורת שחרור אסירים.

בחמאס מבינים כי ההתעקשות להפריד את עסקת הגופות והאסירים מהסכם ההסדרה מחייבת אותם להתקדם בסוגיית האסירים תחילה.

בין הדרג המדיני לדרג הצבאי בישראל קיימת מחלוקת כמעט גלויה בשאלה אם ישראל צריכה להתעקש על החזרת גופות החיילים והשבת שני האזרחים. בהודעה שפרסם צה"ל השבוע [4 בספטמבר] נמסר כי יש בידיו מידע מודיעיני שלפיו שני האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד בחיים ונמצאים בידי חמאס. בצעד יוצא דופן נמסר עוד כי בצה"ל סבורים שלא נכון לכלול את סוגיית השבויים והנעדרים בחלקיה הראשונים של ההסדרה בעזה, אלא לדחות את העיסוק בה לשלבים מאוחרים יותר.

אבל בעוד צה"ל מחשב את הערכותיו במטרה למנוע עימות מזוין עם חמאס, הדרג המדיני נתון ללחץ דעת הקהל הישראלית. ראש הממשלה נתניהו ספג לאחרונה מתקפה קשה מצד משפחות החיילים גולדין ושאול, ובהמשך ישיר לכך דווח על דברים קשים שאמרה רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ללאה גולדין  לפני שנתיים(משפחת נתניהו הכחישה). לא מן הנמנע כי הדברים הודלפו לתקשורת רק כדי ליצור לחץ על ראש הממשלה, ולהרחיב את מעגל המתנגדים להסדרה בקרב הימין הישראלי, בסיס כוחו של נתניהו. כפי הנראה הלחץ פעל, וההסדרה עם חמאס נמצאת כעת בהקפאה. עד לפיצוץ הבא.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: us influence, fatah-hamas split, yahya sinwar, ismail haniyeh, unrwa, aid, gaza strip, hamas, israeli-palestinian conflict

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept