מדוע אבו מאזן ממשיך להתנגד לפיוס עם חמאס?

לפי מקור בפת"ח, בכירי התנועה נערכים ליום שאחרי אבו מאזן ומשפיעים עליו שלא להסכים לפיוס עם חמאס במטרה לשמר

al-monitor .

אוג 31, 2018

חליל אל-חייה, סגנו של מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר, תקף ביום חמישי [30 באוגוסט] את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על סירובו להתפייס עם חמאס ולהסיר עוד מכשול בדרך להסדרה עם ישראל.

בנאום שנשא בעזה האשים אל-חייה: "היחידים שמתעקשים שלא להסיר את המצור הם פת"ח ואבו מאזן". אל-חייה, שהיה שותף בצוות חמאס לשיחות הפיוס וההסדרה בקהיר, הוסיף כי הרשות הפלסטינית פועלת נגד בני העם הפלסטיני המתגוררים בעזה. בהמשך דבריו אף רמז כי הרשות מעוניינת להוביל את חמאס לעימות מזוין עם ישראל, שכן אם לא תהיה הסדרה יחריף מאבק חמאס נגד הסגר.

דברים דומים אמר יום קודם לכן סינוואר במפגש עם עיתונאים בעזה שנמשך כחמש שעות. בשיחה הוא פרס את יכולותיה של חמאס, אם תיאלץ לדבריו להגיע לעימות מזוין עם ישראל, ואמר כי אבו מאזן הוא המכשול להסדרה.

שני מנהיגי התנועה אינם טועים. יו"ר הרשות מסרב עד כה לפיוס הפנים פלסטיני, על אף הלחצים המופעלים עליו. בחודשים האחרונים עלו בתוהו כל הניסיונות לקרב בין פת"ח לחמאס ולאפשר בכך תוכנית שיקום לרצועה. ראשי הרשות הפלסטינית מסבירים כי אבו מאזן מתעקש לקיים את הכלל "נשק אחד, רשות אחת". מקורביו גם הסבירו כי הוא אינו מעוניין לשמש עלה תאנה לחמאס, לעשות את העבודה הקשה והשחורה ברצועה ולשלם מחיר פוליטי ומדיני, כי במהרה ימצא את עצמו כלוא בין ישראל לחמאס.

מקור בחמאס אומר לאל-מוניטור, כי אלו תירוצים שאבו מאזן משמיע כדי להוריד מעליו לחץ. לדברי המקור, חבר הזרוע המדינית בחמאס, המצרים הציעו לנציגי אבו מאזן שהגיעו לשיחות הפיוס בקהיר תוכנית פעולה נרחבת וביטחונות שהיו מקובלים על ראש המשלחת עזאם אל-אחמד, האחראי על תיק הפיוס הפנים פלסטיני מטעם הפת"ח. אולם בכל פעם שהנציגים חזרו לרמאללה, השתנה הטון וכל הצעותיה של מצרים נדחו.

אישור לכך נתן גם סינוואר בשיחתו עם העיתונאים בעזה, כשטען שתשובות נציגי הפת"ח להצעות המצריות האחרונות היו אף גרועות יותר מתשובותיהם להצעות קודמות.

על פי דיווח בעיתון אל-אח'בר [30 באוגוסט], נציגי הפת"ח לשיחות הפיוס הודיעו כי לא ימשיכו בשיחות אלו במתכונת הנוכחית. טענתם החוזרת היא שאבו מאזן מתעקש לקבל את כל הסמכויות ברצועה ולא מוכן לזוז מילימטר. הכל או כלום.

מקור בכיר בתנועת הפת"ח, שאינו נמנה עם חסידיו של היו"ר, אומר לאל-מוניטור כי הסיבות לסירובו של אבו מאזן הן אחרות. "אם אבו מאזן באמת היה רוצה פיוס, הוא היה מקבל או מתקן את הצעות הפשרה", אומר המקור. לדבריו, אבו מאזן אינו תמים עד כדי כך שיאמין שחמאס יעביר אליו ביום אחד את כל השליטה הביטחונית, ומוסכם אפילו על ישראל ומצרים שזה יעשה בהדרגה.

לדברי המקור, ישנן סיבות אחרות לכך שאבו מאזן מערים מכשולים ומונע כל התקדמות לפיוס פנים פלסטיני, גם במחיר סבלם של תושבי עזה ואיומי חמאס שבלי הסדרה בקרוב תפרוץ עוד מלחמה עקובה מדם.

הסיבה העיקרית, לדבריו, היא שאבו מאזן חולה מאוד, נמצא בסוף חייו הפוליטיים ואין לו כוח או יכולת להתמודד עם האתגר של עזה. השבוע פורסם בערוץ 10 [30 באוגוסט] כי מקורות בלשכת אבו מאזן סיפרו לפרשן הערוץ צבי יחזקאלי, שליו"ר הוצמד רופא המלווה אותו בכל עת וכי בכירים שביקרו אותו לאחרונה בלשכתו נדהמו לגלות שהוא התקשה לזהותם.

עוד עולה מדברי המקור כי לא רק אבו מאזן הוא מכשול לפיוס. לנוכח מצבו הבריאותי נערכים בכירים בתנועת הפת"ח למלחמת ירושה, וכל מי שרואה עצמו ראוי לתפקיד נערך למאבק אלים ומגייס כוחות חמושים שיעמוד לצדו במקרה הצורך.

לדברי המקור, סגן יו"ר הפת"ח מחמוד אל-עלול, יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב וגם ראש המודיעין הכללי מאג'ד פראג' מעריכים שכניסת כוחות הרשות לתוך עזה במסגרת פיוס עם חמאס עלולה לפגוע בסיכוייהם להיבחר לתפקיד הנכסף. כניסה לעזה תהווה שינוי של כללי המשחק, ועדיף מבחינת כל אחד מהמועמדים לשמר את הסטטוס קוו שהם מכירים היטב. אל-עלול, רג'וב ופראג' – כולם קרובים לאבו מאזן, משפיעים עליו שלא להסכים לפיוס בגלל אותה טענה של נשק אחד רשות אחת. אבל לדברי המקור, הם עצמם אינם מאמינים בזה אלא חושבים על האינטרס האישי שלהם. 

הדעה הרווחות בקרב רבים מחברי תנועת הפת"ח היא שהשינויים הצפויים בהנהגת התנועה, הנהגת אש"ף והרשות אינם מאפשרים בעת הזו לקבל החלטות דרמטיות, קל וחומר מהלך שעשוי לחזק מאוד את התנועה היריבה חמאס. בחירת מנהיג חדש לפת"ח עשויה לקרב בחירות כלליות ברשות, ואיש מאלה הרואים עצמם מועמדים לא מוכן בשלב הזה לשנות את כללי המשחק שמא חמאס עוד תזכה בבחירות, אם וכאשר תהיה הסכמה לקיימן. לכן ההערכה היא שפיוס בין חמאס לפת"ח יקרום עור וגידים רק בעוד כמה שנים, אחרי שייבחר יורש לאבו מאזן והרשות תתייצב מכל הטלטלות המצפות לה.

אבל ישנה עוד סיבה שעוצרת התקדמות לקראת הסדרה עם ישראל. בכירי תנועת הפת"ח, החל מהיו"ר אבו מאזן וכלה באחרון הפעילים, אינם מעוניינים בקשר כלשהו עם ממשל טראמפ, הנחשב בעיניהם ממשל עוין. בשיחות הפיוס וההסדרה בקהיר, וושינגטון נמצאת מאחורי הקלעים. ג'ייסון גרינבלט, שליחו של טראמפ למזרח התיכון, תקף לאחרונה את אבו מאזן על סרבנותו וטען שהרשות הפלסטינית צריכה להוות חלק מהפתרון בעזה. מבחינת בכירי הפת"ח והרשות, האפשרות ששמו של טראמפ ישתרבב אל המהלך היא סיבה נוספת להתנגד אליו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

ישראל מעוניינת באבו מאזן חלש אבל שולט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
בדחייתו את התכנית, אבו מאזן אינו מוותר על פיתוי כלכלי גדול
יוסי ביילין | דונלד טראמפ | פבר 16, 2020
דין עזה אינו כדין הגדה: המשוואה המוטעית של בנט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 7, 2020
האם התיאום הביטחוני עם הפלסטינים ישרוד את "דיל המאה"?
שלומי אלדר | | ינו 30, 2020
כשהייאוש הפלסטיני יתורגם לאלימות
שלומי אלדר | | ינו 28, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020