ישראל פולס

השיא עוד לפנינו: האם סוף עידן נתניהו מתקרב?

p
המחבר
בקצרה
רשויות אכיפת החוק נערכות לישורת האחרונה של חקירות נתניהו, שיקווה לחגוג בשנה הבאה שני שיאים: שיא הכהונה כראש ממשלה, ואם יוגש נגדו כתב אישום – להיות ראש הממשלה הראשון שניצב על דוכן הנאשמים בעודו בתפקיד.

התשובה לשאלה "האם אנחנו מתקרבים לסוף עידן נתניהו" אינה סופית עדיין, אבל היא מתחילה להתבהר. לוח הזמנים מתייצב, התיקים מתאחדים, רשויות אכיפת החוק נערכות לישורת האחרונה של אחת החקירות הארוכות, מאומצות, מתוקשרות והססניות בתולדות ישראל.

השבוע [4 בספטמבר] התברר כי הפרקליטות ממליצה לאחד את כל תיקי נתניהו (1000, 2000 ו-4000) לתיק אחד ולהגיש את ההמלצה האם להעמידו לדין במרוכז. נתניהו קיבל את הבשורה הזו ברגשות מעורבים. מחד, שמחה מסוימת כי פירוש האיחוד הוא דחיה נוספת בלוח הזמנים. מאידך, דאגה לא פשוטה כי הולכת ומתגבשת ההכרה שתיקי נתניהו יניבו כתב אישום חמור. אם אכן יהיה מדובר בעבירת השוחד, זהו סוף עידן נתניהו. אם הפרקליטות תהסס ולבסוף "תרד קומה" אל עבירת הפרת האמונים, ינסה נתניהו לטעון שעל עבירה פעוטה כזו "לא מדיחים ראש ממשלה". האם יימצאו לטענה הזו שותפים קואליציוניים? את זה נדע רק אחרי הבחירות הקרובות.

זו הסיבה לכך שהחלטת נתניהו האם להקדים את הבחירות (המיועדות להתקיים בנובמבר 2019) לתחילת השנה מתמהמהת. זו יכולה להיות ההחלטה החשובה ביותר שקיבל במהלך הקריירה הפוליטית שלו, עם הקרנה ברורה גם לעתידו כאדם חופשי.

המשטרה כבר העבירה את תיקי 1000 (המתנות וטובות ההנאה שהתקבלו לכאורה מהמיליארדר ארנון מילצ'ן) ו-2000 (המו"מ לעסקה אסורה כביכול בין נתניהו למו"ל ארנון מוזס) לפרקליטות עם המלצה על הגשת כתב אישום בגין שוחד. כעת ממתינים להמלצת הפרקליטות ואחריה להחלטה הסופית של היועץ המשפטי לממשלה. גורלו של בנימין נתניהו נמצא בידיו של האלוף במילואים הד"ר אביחי מנדלבליט, לשעבר מזכיר הממשלה של אותו נתניהו ממש. אלא שבמצב החדש העסק כולו מתעכב עד שתשלים המשטרה גם את החקירה בתיק 4000. ההערכה היא שזה יקרה בחודשים הקרובים, עוד לפני סוף השנה. במצב הדברים צפוי היועמ"ש להכריע על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע ברבעון הראשון של 2019. אם יחולו עיכובים נוספים, אז מדובר בחציון הראשון של אותה שנה.

תיק 4000 הוא התיק שנתפס כעת כ"קטר" שמושך קדימה את חקירות נתניהו כולן. מערכת היחסים האסורה לכאורה בין נתניהו למו"ל גדול אחר, שאול אלוביץ', שהיה הבעלים של אתר האינטרנט הפופולרי "וואלה". בניגוד לתיק 2000, בו המו"מ בין נתניהו למוזס (המו"ל של "ידיעות אחרונות") לא הבשיל לכדי מעשים של ממש, הרי שבתיק 4000 הדברים קרו בשטח. נתניהו קיבל מאלוביץ' סיקור אוהד ו"משפחתי" ב"וואלה", ובלם רפורמות שעלולות היו לעלות לענק התקשורת הישראלי "בזק" (בבעלות אותו אלוביץ') כמיליארד שקל. בחקירה הזו מצוידת המשטרה בראיות רבות הכוללות מסרונים, הקלטות, עדויות וראיות חפציות מגוונות נוספות. גורמים במערכת אכיפת החוק מכנים את התיק הזה "בונקר" ומשוכנעים שיוביל את עגלת החקירות כולה לסיום רע מבחינת נתניהו: כתבי אישום חמורים.

כעת מתברר כי עד המדינה ניר חפץ, מי שהיה יועץ התקשורת של נתניהו ואחר כך היועץ האסטרטגי של משפחת נתניהו, הביא למשטרה שק מלא וגדוש הקלטות שונות ומשונות. "האיש היה מפעל הקלטות במשך שנים", אמר לאל-מוניטור גורם הבקי בפרטי החקירה, "הוא הקליט הכל, את כולם, וזה כולל את ראש הממשלה עצמו. הוא הקליט שיחות חולין והוא הקליט שיחות מקצועיות. הוא הביא מטמון שייקח עוד זמן לחשוף עד הסוף".

על פי הפרקליטה המלווה את חקירת נתניהו, עו"ד ליאת בן ארי, צוות החקירה עובד סביב השעון בהאזנה ותמלול להקלטות השונות. "יכול להיות שיהיו שם ראיות מרשיעות ויכול להיות שנמצא ראיות מזכות", אמרה במהלך ועידת המשפט שהתקיימה השבוע [4 בספטמבר]. שלא למיקרופונים, אומרים בפרקליטות שראיות מזכות כנראה לא יימצאו בחומרים הללו.

תיק 4000 מסבך לא רק את נתניהו בעבירת השוחד. נציג המשטרה אמר לאחרונה, בדיון בבית המשפט [30 באוגוסט], כי גם רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, חשודה בתיק זה בשוחד. על פי מקורות שונים, גם בנם של בני הזוג, יאיר נתניהו, חשוד כמי שהשתתף במעשה השוחד. עוד לא ברור אם ניתן יהיה להאשים את הרעיה והבן בשוחד, מכיוון שאינם נבחרי או עובדי ציבור, אך על פי פרשנויות שונות אם השתתפו באופן פעיל בקבלת, מתן או תיווך באירועי השוחד הם יהיו כנראה בכל זאת חשופים לכתב אישום. זאת, בנוסף לכתב האישום שכבר הוגש נגד הגב' נתניהו בפרשת המעונות, ובחשדות נוספים המיוחסים לה בתיק 4000 ("הארץ" פרסם ביום שישי, 7 בספטמבר, כי היא חשודה בתיק זה גם במעשי מרמה).

העלילה, לפיכך, הולכת ומסתבכת ומתקדמת לקראת השיא, שצפוי באמצע השנה הבאה. אסטרטגיית ההישרדות של נתניהו בנויה על שתי הנחות יסוד קשיחות: ראשית, אמונתו שהיועמ"ש מנדלבליט, שאכל ושתה מכף ידו במשך ארבע שנים, לא יעז להגיש נגדו כתב אישום בגין שוחד ויסתפק ברגע האחרון ב"הפרת אמונים". השנייה, היא האמונה שהפופולריות של נתניהו וכוחו הפוליטי, הנמצאים בשיא של כל הזמנים, ילכו וינסקו לקראת הבחירות שהוא מתכנן לקיים בשליש הראשון של 2019. נתניהו מאמין שאם ילך לבחירות כשהציבור הישראלי כבר מכיר את החשדות נגדו ויחזור מהן עם יותר מ-30 מנדטים, ייאלץ היועמ"ש להתקפל ולהסתפק באישומים מופחתים. כוחו הפוליטי של נתניהו יאפשר לו, כך הוא מאמין, לכפות על שותפיו הקואליציוניים לא לפרק את הממשלה, גם במקרה שיעמוד לדין וינהל משפט על חפותו.

מצב כזה לא היה מעולם בהיסטוריה של מדינת ישראל. ראש ממשלה מכהן לא ניהל משפט פלילי כחשוד, בעודו בתפקיד.

נתניהו מקווה לחגוג ב-2019 שני שיאים: להיות זה שישבור את שיא הכהונה של דוד בן גוריון כראש ממשלה, ואם יוגש נגדו כתב אישום - להיות ראש הממשלה הראשון שניצב על דוכן הנאשמים במשפט פלילי, בעודו בתפקיד. הסיכוי שהשיא השני יקרה נחשב נמוך מאוד, אבל נתניהו אף פעם לא נרתע מסיכויים נמוכים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept