לבכירי הליכוד אין מושג לאן נתניהו לוקח אותם

חברי סיעת הליכוד מסתובבים בימים אלה בכנסת ומנסים ללקט מידע מחברי סיעות אחרות: האם משבר חוק הגיוס בדרך לפתרון? מה מידת מעורבותו של רה״מ במשבר? הם מנסים להיכנס לראשו של נתניהו ולחזות את צעדיו: האם ישראל בדרך לבחירות? ובעיקר, האם נתניהו בסוף דרכו?

al-monitor .

מרץ 6, 2018

"ביבי הוא עכשיו כמו שור פצוע בזירה וצריך להיזהר מהקרניים שלו, כי הוא מסוכן מאוד. בדרך למטה הוא יכול למוטט את כולם. הוא יכול לגלגל אותנו לבחירות. הוא לא צפוי״. את האבחנה הזאת סיפק אחד מבכירי הליכוד בשיחה עם אל-מוניטור (5 במארס), שעה קלה לאחר שהתברר כי יועץ בכיר נוסף של נתניהו, ניר חפץ, גויס כעד מדינה להפללתו. היא משקפת היטב את אווירת חוסר הודאות במפלגת השלטון.

הכותרות הראשיות באתרי החדשות בישרו שהיועץ לשעבר מאשים את נתניהו כי בלחץ בנו יאיר ורעייתו שרה קיבל החלטות שפגעו בביטחון המדינה. באותו זמן, חברי הכנסת והשרים מסיעת הליכוד ניסו להבין לאן כל זה מוביל אותם, ובעיקר, האם עד מדינה שלישי נגד ראש הממשלה מחזק את תרחיש הקדמת הבחירות לחודש יוני הקרוב.

התרחיש הזה, שעד לפני כמה ימים כלל לא עמד על הפרק, נזרק לחלל האוויר במוצאי שבת, ככל הנראה מסביבת נתניהו, רגע לפני שהמריא למסעו המדיני בוושינגטון. הסיבה: המשבר שנוצר בעקבות האולטימטום של הסיעות החרדיות בפירוק הממשלה אם חוק הגיוס שלהן לא יאושר בכנסת לפני תקציב 2019 - מהלך ששר האוצר משה כחלון מתנגד לו נחרצות.

נתניהו נראה כמי שאינו מתאמץ בלשון המעטה לפתור את המשבר הזה. הוא אמנם לא זה שיזם אותו, אך כן זיהה בו תועלת אישית: בחירות בזק בתוך שלושה חודשים, כשמצבו בסקרים מצוין ולפני החלטה על כתב אישום נגדו בפרשות השונות, יכולות להחזיר אותו לכנסת בפעם החמישית כמנצח. כך הוא גם  יוכיח ליועץ המשפטי לממשלה שלמרות כל החקירות הציבור עדיין מאחוריו.

על בכירי הליכוד, תרחיש הקדמת הבחירות נפל בהפתעה גמורה. יש מעט מאוד מהם שמשוחחים עם נתניהו באופן אישי. שר התיירות יריב לוין הוא אולי היחיד שמייעץ לו. כל השאר ממודרים ברמות משתנות מקרבתו. בעבר נהג נתניהו להתקשר, להתייעץ או לבקש שיעלו להתראיין בעדו, מה שאפשר להם לחוש את הדופק או לנחש לאן פניו מועדות. אבל זה כבר הרבה זמן אינו המצב בליכוד. נתניהו מתואר בימים אלה כמי שהשתלטה עליו פרנויה לאחר שיועציו חצו את הקווים והעבירו לחוקרי המשטרה חומרים שעשויים לסבך אותו בפלילים. בעיניי נתניהו, כל אחד כעת הוא בעל אינטרס. גם המעטים שיוצאים להגנתו בתקשורת נתקלים לא אחת בחשדנות.

חברי הכנסת של הליכוד הסתובבו ביום שני (5 במארס) בכנסת וניסו ללקט מידע מחברי סיעות אחרות: החרדים, הבית היהודי וכולנו – האם משבר החרדים בדרך להיפתר? מה מידת המעורבות של ראש הממשלה בפתרון? הם ניסו להיכנס לראשו של נתניהו ולחזות את צעדיו.

אחד הח"כים ממפלגת השלטון העריך בשיחה עם אל-מוניטור שנתניהו יחזור מוושינגטון ויוביל להקדמת הבחירות. אחר העריך שלא כדאי לראש הממשלה לסכן את מה שיש לו ביד בעבור מהלך כמו בחירות, שיש בו אלמנט גדול של חוסר ודאות. ח"כ שלישי הודה כי מאז הבחירות האחרונות ב-2015 נתניהו הפך לאדם בלתי צפוי, מבודד וחסר רסן, כך שאין לדעת מה יעשה. בכיר אחר התפעל מיכולתו של נתניהו לנהל סדר יום מדיני בפרופיל גבוה, כולל פגישה עם נשיא ארה״ב דונלד טראמפ, בעוד האדמה רועדת תחתיו. מה שברור הוא שעכשיו יותר מתמיד, גורלם של אנשי הליכוד כרוך בגורלו של ראש הממשלה, אך יכולתם להשפיע על המצב מוגבלת.

באופן מוזר, הערפל האופף את מהלכיו של ראש הממשלה, וההבנה שהוא פועל על זמן שאול, לא מייצרים בריתות חדשות בליכוד. אם בעבר היו התארגנויות נגד נתניהו, כולל מהלך להדחתו לפני הבחירות האחרונות. מה שבולט לעין בימים האלה, הוא ההתנהלות הזהירה של כל הבכירים: איש איש לעצמו, איש איש למחשבותיו. כל פגישה או התייעצות שתגיע לאוזני נתניהו יכולה להיחשב על ידו כקשירת קשר נגדו. נתניהו הוא עדיין ראש ממשלה חזק, בציבור ובקרב מצביעי הליכוד, וקיימת אפשרות שהוא יבחר פעם נוספת - ואז שוב גורלם יהיה בידיו.

מאזן האימה הזה עוצב על ידי נתניהו לאורך שנים. הוא דאג לבלום כל שר בליכוד שהחל לצבור פופולריות שאיימה עליו. אפילו השר לשעבר גדעון סער, שמוזכר יחד עם שר התחבורה ישראל כץ כמועמד לרשת אותו, אינו מעז לשבור את השורות. סער נמצא אמנם מחוץ למערכת הפוליטית, ולכאורה אינו תלוי בנתניהו. אלא שמן הסתם גם הוא יודע שראש הממשלה חזק מספיק כדי להיבחר שוב, ולתת מכה אנושה לקאמבק של שלו - אם ינסה לחזור למשחק הפוליטי כעת.

לכן, גם כשנראה שנתניהו קרוב מתמיד לסוף דרכו הפוליטית, קרב הירושה עדיין לא מתחיל. גם כץ נוהג מהבחינה הזאת בתבונה, כשהוא שומר על שקט תעשייתי, מגבה את נתניהו מעת לעת בתקשורת, ואינו מייצר אופוזיציה לנתניהו.

כל בכירי הליכוד ששוחחו עם אל-מוניטור הודו שאם הבחירות יוקדמו בשל משבר הגיוס, הם יצטרכו ליישר קו עם נתניהו, מכיוון שעל פניו זו עילה מוצדקת ללכת לקלפי. עם זאת, במידה שראש הממשלה יגרור אותם לקרבות פריימריז בשל גחמה אישית, הם יתקוממו. חלקם מנסים למצוא את הטוב במצב הזה: נתניהו לשיטתם ישיג בבחירות מוקדמות לכנסת תוצאה טובה לליכוד, אשר תאפשר להם להמשיך לשלוט גם אם ייאלץ להתפטר.

כך או כך, בניגוד לשבועות קודמים, בליבת הליכוד מחלחלת לראשונה ההבנה שיו״ר מפלגתם בשנים האחרונות כנראה לא יוכל להיחלץ מהתסבוכת הפלילית, וכי המציאות הפוליטית עומדת להשתנות משמעותית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020