ישראל פולס

הדרוזים ינהרו להפגנה, נתניהו יעלה בסקרים

p
המחבר
בקצרה
המהלך הציני של העברת חוק הלאום ממנף את נתניהו אלקטורלית ולכן הוא אינו מביע סימני חרטה. ואם בדרך תיפרם הרקמה הרגישה כל כך של יחסי המדינה והדרוזים או הבדואים או הערבים? לא נורא. העיקר לנצח בבחירות הבאות.

המחאה נגד חוק הלאום שהעבירה הכנסת באמצע החודש שעבר אינה נרגעת, אלא להיפך: בימים האחרונים מחאת הדרוזים התרחבה וחדרה לקודש הקודשים של החברה הישראלית, הלא הוא צבא ההגנה לישראל.

נכון לשעת כתיבת המאמר הזה (1 באוגוסט), שלושה קצינים דרוזים החזירו את תעודות הקצין שלהם והודיעו שישתחררו מצה"ל בעקבות אישורו של החוק. קצין נוסף, סרן עמיר ג'מאל, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו פוסט חריף נגד החוק והושעה על ידי הצבא מתפקידו. כעת מתלבטים בצה"ל איך לטפל בקצין דרוזי נוסף שהתבטא בנושא. הצבא אוסר על משרתיו להתבטא בסוגיות פוליטיות ומתקשה להתמודד עם מה שמתרחש עכשיו סביב חוק הלאום.

המצב הרגיש והנפיץ הזה אילץ את הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, למהר ולפגוש את מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, השייח' מואפק טריף [31 ביולי]. רא"ל איזנקוט פרסם הודעה כתובה הקוראת להשאיר את המחלוקות הפוליטיות מחוץ לצבא. השייח' טריף הצטרף לקריאתו של הרמטכ"ל וקרא לצעירים הדרוזים לא לסרב, לא לעזוב את הצבא, לא לפגוע במה שמכונה "ברית הדמים" בין הדרוזים ליהודים, שהחלה עוד לפני קום המדינה.

לקראת הפגנת המחאה הגדולה הצפויה במוצאי שבת [4 באוגוסט] נראה שהקריאות הללו אינן מצליחות, בינתיים, להרגיע את הרוחות ולהוריד את גובה הלהבות. מה שנתפס לפני אישור החוק כאפשרות לבעיה טקטית חולפת, הולך ומתברר כאירוע אסטרטגי.

בנימין נתניהו, שפגש כבר פעמיים את ראשי העדה הדרוזית והקים צוות מיוחד שיטפל בדרישותיהם ותחושותיהם, לא מראה בשלב הזה סימני חרטה. מול כ-140 אלף דרוזים בישראל מונחת ערימת סקרים שראש הממשלה מבצע על בסיס כמעט יומי ושם כתוב במפורש שהמהלך הציני של העברת חוק הלאום ממנף אותו אלקטורלית. רובו של הציבור הישראלי לא מודע לדקויות של החוק או לתחושות הזעם והעלבון של הדרוזים, הבדואים והליברלים בישראל. בשאלה הפשוטה האם אתה בעד חוק שיעגן את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, או נגדו, רוב מכריע יבחר לתמוך בחוק. זה היה המניע של נתניהו מהרגע הראשון, וכך יישאר. ואם "על הדרך" תיפרם הרקמה הרגישה כל כך של יחסי המדינה והדרוזים, או הבדואים, או הערבים? אז היא תיפרם. העיקר לנצח בבחירות הבאות.

הבעיה שנתניהו לא חזה מראש, היא נחישותם של הדרוזים והקונצנזוס בחברה הישראלית, גם מצד ימין, לגבי תרומתה העצומה של העדה הזו לביטחון ישראל. כפי שנכתב כאן במאמר קודם (דני זקן), אין בישראל ציבור שהקריב ומקריב יותר חיי לוחמים צעירים מאשר הדרוזים, שמתגייסים בהמוניהם ונוהרים ליחידות הקרביות. הדרוזים גם מאוחדים סביב הרעיון של ישראל כמדינת הלאום היהודי וכרתו ברית עם היהודים בישראל המנדטורית עוד בטרם הוקמה המדינה, כשהם קושרים את גורלם בגורל היהודים מתוך נרטיב דומה: היהודים והדרוזים רגילים להיות מיעוטים בכל אשר יחיו, לפעמים גם מיעוטים מקופחים ונרדפים.

בינתיים, לפני 70 שנה זכו היהודים להקים לעצמם מדינה, בעוד הדרוזים נשארו מיעוט. כעת מתברר שהיהודים שכחו את תחושותיו וחששותיו של מיעוט קטן החי בקרבו של עם אחר. הדרוזים, מתברר, לא שכחו.

את המאבק הדרוזי מנהלים בכירי וזקני העדה, אבל בחזית ניצבים הקצינים הבכירים, וכאלה לא חסרים בעדה הדרוזית. אלופים, תתי אלופים, אלופי משנה, פצועי מלחמה, הורים או אחים שכולים, מתייצבים מול המצלמות ומדברים בכאב בעיקר על עובדה אחת: שהמונח "שוויון" נעדר מחוק הלאום.

"זה מדרון חלקלק", אמר לאל-מוניטור תא"ל במילואים חסון חסון, אחד מגיבורי העדה הדרוזית המעוטרים והמהוללים ביותר מאז קום המדינה. חסון שירת 37 שנים בתפקידים המסוכנים ביותר ויצא למשימות העלומות, סודיות והרות סכנה ביותר שאפשר להעלות על הדעת. הוא היה מבכירי אגף המודיעין וסיים את שירותו לפני שנתיים כמזכיר הצבאי של נשיא המדינה (שמעון פרס ואחריו ראובן ריבלין). אין סמל ממלכתי יותר מהתפקיד הזה. עכשיו מנסה תא"ל במילואים חסון לבלום את פרץ הרגשות ולקרוא לצעירי העדה לא "לשרוף את המועדון", לא לעזוב את הצבא ולא לסרב פקודה.

"הדרוזים הם הנס הכי גדול שקרה ליהודים והיהודים הם הנס הכי גדול שקרה לדרוזים", אמר חסון לאל-מוניטור, "צריך למחות וצריך להחליף את החוק הזה בחוק פשוט: חוק יסוד מגילת העצמאות. בהכרזת העצמאות יש הכל, כולל הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית, אבל יש גם את ערך השוויון שהוא מקודש בעינינו וצריך להיות קדוש לכל מי שהדמוקרטיה הישראלית והאיזון הרגיש בין העדות בישראל יקר ללבו".

בשבת, כאמור, צפויה ההפגנה הגדולה. ההערכה היא שלא רק דרוזים יגיעו אליה. הנושא לא יורד מצמרת סדר היום התקשורתי בישראל כבר קרוב לשבועיים. בדרוזים תומכים כמעט כל הרמטכ"לים לשעבר של צה"ל (אני מניח שגם הרמטכ"ל הנוכחי, לו יכול, היה מתבטא נגד חוק הלאום ובעד המחאה הדרוזית), כמעט כל האלופים, תתי-האלופים, הקצינים הבכירים, ראשי השב"כ והמוסד ובכירי מערכת הביטחון לדורותיה. אפילו מפכ"לי המשטרה וניצבי המשטרה לשעבר הצטרפו למאבק בהמוניהם. השבוע פורסמה גם עצומה גדולה של סופרים, אמנים ואנשי רוח ואילו נשיא המדינה ריבלין הודיע שאם יחתום על החוק החדש (חתימת הנשיא נחוצה לאישורו הרשמי של החוק), יעשה זאת בשפה הערבית.

עוצמתה של ההפגנה בשבת תקבע את  גורל המאבק החברתי-פוליטי הזה. נתניהו נהנה עדיין מפופולריות גבוהה והסקרים מוכיחים שהציבור, בסוגיית חוק הלאום, איתו. הסיכוי שההפגנה והמחאה הגוברת ישנו את המצב הזה נמוך מאוד, אבל קיים. בינתיים, נתניהו רוכב על הגל הזה ומקווה שיוביל אותו לבחירות הקרובות בשנה הבאה. אם בפעם הקודמת זה היה סרטון "הערבים נוהרים לקלפיות", הרי שהפעם יש לו את ישראל כמדינת הלאום של היהודים, עניין שנוסד לפני יותר משבעים שנה ורק גאון פוליטי כמו בנימין נתניהו מסוגל להמציא אותו עכשיו מחדש.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept