ישראל פולס

אסטרטגיית הצפון, אסטרטגיית הדרום

p
המחבר
בקצרה
לישראל שתי אסטרטגיות ביטחוניות מנוגדות זו לזו: בזירה הצפונית היא חותרת למגע צבאי ללא הרף ושואפת להגביר את העימות הפנימי באיראן; בזירה הדרומית היא נזהרת שלא לטלטל את הרצועה חזק מדי ולא להביא, אפילו בטעות, לנפילת חמאס.

בשנתיים האחרונות ניתן לזהות שתי אסטרטגיות ישראליות שונות, נפרדות זו מזו ואפילו מנוגדות לחלוטין. האסטרטגיה הישראלית הננקטת בחזית הצפונית, מול סוריה, חיזבאללה ואיראן ולעומתה, האסטרטגיה הישראלית המיושמת בחזית הדרומית, מול חמאס, ג'יהאד אסלאמי ושאר הארגונים ה"סוררים" ברצועת עזה.

בצפון חותרת ישראל למגע צבאי ללא הרף, תוקפת (על פי פרסומים זרים), יוזמת, מאיימת ומתלהמת. בדרום היא נוקטת במדיניות זהירה, מכילה, משתדלת לא להיגרר לעימות צבאי, יוזמת הרבה פחות ומתחשבת בצרכיה של חמאס. בזירה הצפונית מובילה ישראל בכל כוחה מאמץ להגביר את העימות הפנימי באיראן ולדחוף לקראת הפלת משטר האייתוללות. בדרום, שומרת ישראל בכל כוחה ומתאמצת לקיים ולהגן על שלטון תנועת חמאס.

ביום שני השבוע [25 ביוני] דווח על תקיפה אווירית מסתורית נוספת בסוריה, הפעם סמוך לשדה התעופה של דמשק, כשכמה טילים שנורו כנראה ממטוס קרב פגעו במשאיות עליהן הוטען משלוח של נשק ותחמושת שנפרק זמן קצר קודם לכן ממטוס תובלה שהגיע מטהרן. התקיפה מיוחסת לישראל, ששומרת על שתיקה, והיא התקיפה השנייה בתוך שבוע המיוחסת לחיל האוויר הישראלי בתחומי סוריה. את מספר התקיפות המיוחסות לישראל מתחילת השנה, כבר הפסקנו לספור. זהו על פניו המשך ישיר ונחוש של המדיניות הישראלית שאינה מרפה מאכיפת הקווים האדומים של ישראל בכל הקשור להעברת נשק ואמצעי לחימה מאיראן לזירה הסורית וכל מה שנכנס להגדרת "ההתבססות האיראנית בסוריה".

המדיניות הזו מבוססת על האסטרטגיה שהציג הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, בפני הקבינט הישראלי: שימוש תכוף ומתמשך בכוח, סיכול בזמן אמת של כל מאמצי ההתבססות האיראנית בסוריה, גביית מחיר מיידית ממשטר אסד אם וכאשר האיראנים או חיזבאללה מגיבים משטח סוריה לעבר ישראל.

בניגוד להרגלו, מיישם ראש הממשלה בנימין נתניהו את האסטרטגיה הזו בכל הכוח מבלי למצמץ ובשלב הזה גם כמעט מבלי לשלם מחיר. כשגורמים המשויכים למיליציות השיעיות השוהות בסוריה ניסו לשגר רקטות לעבר רמת הגולן, הגיב חיל האוויר מיד בהשמדת חלק ניכר מהתשתיות האיראניות בסוריה ובחיסול של כמחצית ממערך הנ"מ הסורי [10 במאי]. נתניהו, שהתרחק כל חייו מעימותים, הרפתקאות והתגרויות צבאיות, שינה את עורו והולך עד הסוף.

ראש הממשלה העלה ביום שלישי בלילה [26 ביוני] לרשתות החברתיות סרטון בו הוא פונה באנגלית לעם האיראני, משבח את עמידת נבחרת הכדורגל של איראן במונדיאל מול פורטוגל ורונאלדו ואומר ש"אתם יכולים לדמיין מה הכסף שלכם היה יכול להשיג אלמלא היה נעשה בו שימוש על מנת לתמוך בטרור בסוריה, בתימן ובמקומות אחרים...".

שר הביטחון אביגדור ליברמן היה בוטה אף יותר והעלה מסר בפרסית בו הוא מאשים את משמרות המהפכה והגנרל קאסם סולימאני בבזבוז משאבי העם האיראני על פעילות טרור. גם ליברמן שיבח את ההופעה האיראנית המוצלחת יחסית במונדיאל.

"ראש הממשלה ושר הביטחון מיישמים מדיניות סדורה", אמר לאל-מוניטור שר קבינט ישראלי בכיר, "עיקריה הם המשך אכיפת הקווים האדומים של ישראל בסוריה בתוספת מתקפת מסרים ישירה המיועדת להמוני האיראנים ומטרתה לזרז את נפילת המשטר בטהרן". המדיניות הזו מבוססת גם על דיווחי מודיעין לפיהם הסנקציות החדשות שהטילה ארה"ב על איראן משפיעות השפעה דרמטית על מצב הכלכלה האיראנית ובעקבותיו על התסיסה הפנימית.

ומה בדרום? בדיוק להיפך. למרות שחמאס נתפסת היום כזרועה הארוכה של המהפכה האיראנית, נזהרת ישראל מאוד שלא לטלטל את הרצועה חזק מדי ולא להביא, אפילו בטעות, לנפילת חמאס.

"נתניהו וליברמן פשוט שומרים על חמאס בגופם", אמר לאל-מוניטור גורם ביטחוני בכיר לשעבר, "הם לא מעוניינים להפיל את שלטון חמאס והם חוסמים את חזרתה של הרשות הפלסטינית לרצועה כי המצב הנוכחי נוח להם, כל עוד חמאס שולט על עזה העם הפלסטיני מפוצל ואין לישראל פרטנר ממשי למו"מ כלשהו". בנוסף, מנסה ישראל למנוע, בכל כוחה, סבב אלימות נוסף בינה לבין עזה במהלך הקיץ, וזאת משני טעמים: ראשית, המאמץ הישראלי מרוכז בחזית הצפונית ואין לליברמן או נתניהו קשב או אנרגיה פנויה להשקיע כוח בעזה. שנית, ההכרה כי לסבב לחימה נוסף לא תהיה תוחלת כלשהי, אלא רק נזק. הצדדים יחזרו לנקודת ההתחלה מבלי להשיג דבר. "עדיף", אומר גורם צבאי בכיר לאל-מוניטור, "להיכנס לסבב כזה עוד שנה או שנה וחצי, כשהמכשול התת קרקעי יושלם ואיום המנהרות ינוטרל לחלוטין".

במצב הדברים הזה קיבל הקבינט, תחת מחאת שרי הבית היהודי וגלעד ארדן מהליכוד, את המדיניות של צה"ל לא לסכל באופן ישיר חוליות של משגרי עפיפוני תבערה או בלוני הליום הנושאים מטעני נפץ או לפידים. חיל האוויר מוצא את עצמו יורה "ליד חוליות המשגרים", ולא עליהן, ומסכל מכוניות וכלי רכב של פעילים, ולא אותם ממש (כפי שאירע בלילה שבין שלישי לרביעי השבוע). זו גם הסיבה שדחפה את ליברמן להציג לחמאס, מוקדם יותר השבוע, עסקת חבילה משודרגת במסגרתה יוקם רציף מיוחד עבור רצועת עזה באחד מנמלי קפריסין, אשר יתפקד כנמל ימי עזתי לכל דבר. ישראל תפקח על הסחורה הנפרקת שם, ומועברת בספינות הישר לעזה. בתמורה, דורשת ישראל את גופות שני החיילים הדר גולדין ואורון שאול, ואת האזרחים הישראלים שחמאס מחזיק ברצועה. בשלב זה סירבה חמאס להצעה הזו, המשמשת כעת כבסיס להמשך מגעים עקיפים בין הצדדים.

בכל מקרה, ההצעה השיגה את ייעודה: הכתבת סדר יום, יצירת אג'נדה והפגנת יוזמה ישראלית לשיפור המצב הקשה אליו נקלעה הרצועה. את כל זה עושה ישראל בדרום כדי להרוויח זמן ולהמשיך להתקדם במאמץ העיקרי, הנעשה בצפון, להרחקת איראן מהגבול, מניעת ההתבססות האיראנית בסוריה וסיוע למחאת האזרחים האיראנים באיראן גופא. "על הדרך" תצטרך ישראל להכריע בימים הקרובים מה היא עושה אל מול האופנסיבה החדשה של צבא אסד ושותפיו בדרום המדינה, שמאיימת לכבוש מחדש גם את רמת הגולן הסורית, הגובלת בישראל.

שם, לאורך קו הגבול בגולן, יש לישראל לא מעט אינטרסים, בזכות מדיניותה בשנים האחרונות. האם תעלים ישראל עין, תחרוק שן ותשלים עם חזרתו של אסד לקוניטרה? את זה נדע בימים הקרובים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: עזה

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept