ישראל פולס

מה נתניהו לא רוצה שהעולם יידע

p
המחבר
בקצרה
מול התיאום שלו עם טראמפ בנושא הסכם הגרעין האיראני, נותר לראות איך מנהיגי אירופה ינהגו בראש הממשלה. להם אי אפשר לספר שאיראן מפירה את הסכם הגרעין. בבריסל מבינים שהכיבוש האיראני בסוריה אינו הבעיה היחידה במזרח התיכון. שם יודעים היטב את כל מה שנתניהו מנסה להסתיר.

לראש הממשלה בנימין נתניהו חשוב מאוד שאזרחי העולם יידעו שאיראן מפרה את הסכם הגרעין. גם הפעם האמת לא הייתה נר לרגליו, אך אם להאמין לנשיא ארה״ב דונלד טראמפ, האטריות הקרות שנתניהו האכיל אותו סילקו כל ספק שהיה לו בנוגע לצורך לפרוש מהסכם הגרעין. העיקר שרוב הציבור הישראלי מריע למנהיגו.

לנתניהו חשוב שאזרחי העולם יידעו שירושלים היא בירת ישראל לנצח, והכי חשוב שאזרחי ישראל יידעו מי המנהיג שדאג שהמעצמה הגדולה בעולם תעביר לשם את שגרירותה. גם זה הצליח לו. בשבוע הבא (14 במאי) יחגוג נתניהו את חנוכת משכנה של שגרירות ארה"ב בירושלים. רוב הציבור יחגוג עמו. לפי מדד השלום של תכנית אוונס לגישור ופתרון סכסוכים באוניברסיטת תל אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה, רוב הציבור היהודי (68%) רואה בהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים מהלך חיובי מבחינת האינטרסים של ישראל, אף שהפלסטינים הבהירו כי הם רואים בו פגיעה קשה בהם. 

לנתניהו היה חשוב מאוד להעביר מהעולם את המונח "השטחים הכבושים". גם בעניין הזה הוא יכול לרשום לזכותו הצלחה גדולה; בדו"ח על זכויות האדם שמחלקת המדינה האמריקאית פרסמה בחודש שעבר, "השטחים הכבושים" הוחלפו ב"ישראל ורמת הגולן" ו"הגדה המערבית ועזה". אם אין כיבוש, מותר לישראל לעשות במחוזות הללו ככל העולה בדעתה, כולל גזל אדמות, התעמרות בחסרי ישע ואפילו גירוש. אם אין כיבוש, אפשר ליישב במקומם יהודים ולמחוק מהלקסיקון את הסכם אוסלו, וזוטות כמו החוק הבינלאומי. הרי ביום שלישי (8 במאי) כשפרש מהסכם הגרעין, הראה נשיא ארה"ב לעולם שהסכמים בינלאומיים אשר ארצו חתומה עליהם הם במקרה הטוב המלצה.

מדד השלום גם מראה שלנתניהו אין סיבה לחשוש מלחץ ציבורי בעניין הפלסטיני; רוב ציבור היהודי (67%) אינו מסכים לטענה שלנוכח המצב הכלכלי הקשה בעזה, ישראל צריכה להקל על מצב התושבים שם. רוב סוחף בקרב המרואיינים היהודים (83%) תומך במדיניות הירי באש חיה בגבול רצועת עזה. רוב הישראלים לא רוצים לדעת מה הממשלה שלהם עושה בשמם בבקעת הירדן. הם נמו את שנתם כשבאותו יום שלישי עם שחר פינו כוחות הביטחון חמש משפחות פלסטיניות מבתיהן בכפר חירבת חומסה שבצפון בקעת הירדן. זו הייתה הפעם השלישית בה משפחות אלו, המונות 29 נפשות כולל 19 קטינים, תינוק וילד עם תסמונת דאון, מפונות מבתיהן בתוך שבועיים, בטענה שהדבר נדרש לצורך אימונים צבאיים.

ארגון בצלם שעוקב אחרי הנעשה באזור טוען ששגרת אימונים בלתי פוסקת בצפון בקעת הירדן היא חלק ממדיניות ארוכת שנים של ישראל שנועדה למרר את חייהם של תושבי הקהילות הפלסטיניות ולגרום להם להתפנות ממקומות מושבם, לכאורה מרצונם. המינהל האזרחי הורס תשתיות שהניחו התושבים שם בסיוע ממשלות אירופיות, כגון לוחות סולאריים המספקים חשמל ובורות מים, מחרים מכליות או חותך צינורות המובילים מים לתושבים. במקביל מתכננת הממשלה, בשיתוף עם קרן קיימת לישראל, תנופת התיישבות בבקעת הירדן. בדצמבר הודיע משרד השיכון כי 10,000 תושבים חדשים צפויים להתווסף לאזור הזה, המהווה כשליש משטחה של הגדה המערבית. התוכנית הזאת, שזוכה ל-35 מיליון שקל מכספי משלם המסים, סותמת את הגולל על פתרון שתי המדינות. את זה נתניהו לא רוצה שהעולם יידע.

כשמספרים להם על פצצת אטום שהאיראנים מתכננים להשליך עליהם, אין פלא שדעתם של אזרחי ישראל אינה פנויה לעסוק בסבלם של ערבים. כשתושבי רמת הגולן נכנסים למקלטים בשל הפגזה איראנית, למי אכפת שאותו צבא הורה למאות תושבים פלסטינים בבקעת הירדן לפנות את אדמותיהם לטובת התיישבות יהודית? לשוברים שתיקה? צעירים מוסתים שוברים להם את העצמות. לקרן החדשה? החברים הטובים של נתניהו מ"אם תרצו" מטפלים בראשיה. לפעילי זכויות אדם זרים? שר הפנים אריה דרעי עוצר ומגרש אותם מהארץ. רק השבוע פורסם כי דרעי הורה לגרש פעיל זכויות אדם בגלל טענות על תמיכה ב-BDS.

מגורשת נוספת מהחודש האחרון היא פרופסור קתרין פרנק מאוניברסיטת קולומביה, יושבת ראש חבר הנאמנים של המרכז לזכויות חוקתיות. פרנק נעצרה ב-29 באפריל בנמל התעופה וסולקה מהארץ. בראיון בכתב עם אל-מוניטור דחתה פרנק את טענת הרשויות הישראליות שהיא פעילה בתנועת החרם נגד ישראל (BDS). לדבריה, הביקור נועד להכין סיור של פעילי זכויות אדם אמריקאים ולבדוק אפשרות לשיתוף פעולה בין כמה בתי ספר למשפטים בגדה המערבית לאוניברסיטת קולומביה בפיתוח תוכנית משותפת בנושא זכויות אדם .

"ממשלה שמענישה את מבקריה ושוללת מהם את האפשרות לשתף פעולה עם ארגוני החברה האזרחית וגורמים אקדמאים ישראלים ופלסטינים", ציינה פרנק, "אינה יכולה להציג עצמה כדמוקרטית". מתברר שכאשר בראש הממשל של פרנק עומד אדם כמו טראמפ, אשר מוכן להפריד ילדים מהוריהם, ישראל יכולה גם לגרש ילדים מאדמתם וגם להציג עצמה כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. אין ספק, נתניהו מסוגל למכור לטראמפ כל סחורה משומשת במחיר זהב. וכך, כשהנשיא שבחר עמה של פרנק מוכן לקנות מנתניהו ארכיון איראני משומש, אפשר גם להחזיק מיליוני אנשים תחת כיבוש, וגם לשכנע את הנשיא הזה לאפסן את הכיבוש הישראלי בארכיון מחלקת המדינה.

השאלה היא כיצד ינהגו מנהיגי אירופה בחבר הישראלי של טראמפ. להם נתניהו לא יכול לספר שאיראן מפירה את הסכם הגרעין. הם עדין מורשים לסייע לארגוני זכויות אדם הפועלים בשטחים ולקבל מהם דיווחים על מה שנתניהו לא רוצה שהעולם יידע. בבריסל מבינים שהכיבוש האיראני בסוריה אינו הבעיה היחידה במזרח התיכון.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli settlements, europe, jcpoa, iran deal, palestinian-israeli conflict, us-israel relations, israeli occupation, donald trump, benjamin netanyahu

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept