ישראל פולס

כשהערבים מפגינים, ישראל ממהרת לפרוס צלפים

p
המחבר
בקצרה
במשך 70 שנות קיומה, ישראל ידעה אין ספור הפגנות אלימות של חרדים, פעילים חברתיים, נכים ומתנחלים, והשתמשה היטב באמצעים לא קטלניים לפיזור הפגנות. כשמדובר בערבים, כמו במהומות אוקטובר 2000, במשט המרמרה או בהפגנה בסוף השבוע בעזה, האצבע קלה על ההדק.

בחמאס מודים שחמישה מבין 17 המפגינים הפלסטינים, שנהרגו בסוף השבוע (30 במארס) מאש חיילי צה"ל סמוך לגבול של רצועת עזה עם ישראל, היו אנשי הארגון. ישראל עומדת על כך שבין עשרה לשנים עשר מההרוגים היו "פעילי טרור". גם אם נקבל את הגרסה הישראלית - חמישה אזרחים לא חמושים נורו למוות בידי צלפים ישראלים. וזה לא הסוף. חמאס כבר הודיע כי מחיר הדמים לא משבש את "מחאת השיבה", שמתוכננת להימשך עד יום הנכבה ב-15 במאי.

מנגד, בכירים בצה"ל אמרו ל"הארץ" עוד לפני ההפגנה, כי מספר גבוה של נפגעים הוא "מחיר שאנחנו נהיה מוכנים לשלם כדי למנוע פריצה". גם אחרי העימותים הבהירו בצה״ל כי אין כוונה לשנות את מדיניות הפתיחה באש מול המפגינים. הדיון המיוחד במועצת הביטחון והגינויים שנשמעו בבירות העולם, אינם עושים רושם על הממשלה. כל עוד נשיא ארה״ב דונלד טראמפ שותק - אפשר לתת לרובים לדבר.

בשעה שברצועת עזה קוברים את המתים, דיווחו ברדיו על "המוני בית ישראל" המבלים את חופשת הפסח בפארקים ובחופי הרחצה. הישראלים המעטים שהטילו ספק בהכרח להשתמש באש חיה נגד אזרחים, דוגמת יו"ר מרצ תמר זנדברג והעיתונאי קובי מידן, ספגו אש חיה מפיו של שר הביטחון אביגדור ליברמן. ראש הממשלה בנימין נתניהו הסתער על נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, שהעז לגנות את הרג האזרחים בעזה. זה אותו נתניהו, שלפני חמש שנים התנצל בפני העם הטורקי על הריגתם של תשעה אזרחים טורקים, שהשתתפו במאי 2010 במשט הומניטרי לעזה. הוא אמר אז לארדואן כי התוצאות הטרגיות של תקרית המרמרה לא היו מכוונות, והודה כי החקירה הישראלית של התקרית הצביעה על כמה טעויות מבצעיות.

האם גם התוצאות הטרגיות של אירועי חג הפסח 2018 לא היו מכוונות? האמנם הצבא המתוחכם ביותר במזרח התיכון, זה שיודע לאתר ולהפציץ מתקני גרעין מחוץ לגבולות המדינה, אינו מסוגל להגן על גבולותיה מבלי לירות בגופם של אזרחים? האם תעשייה צבאית, שמרוויחה מיליארדים מיצוא אמצעים לא קטלניים לפיזור הפגנות, לא מעמידה אותם לרשות כוחות הביטחון הישראליים? ואם כן, האם בטרם הורו המפקדים לצלפים לפתוח באש, הם מיצו את שלל האמצעים הללו? אחד מהם, לדוגמה, הוא מתקן שמשדר גלי קול בתדר בלתי נסבל לשמיעה - אמצעי ששימש לפיזור הפגנה שהתקיימה ב-2011 בגדה המערבית, ללא קורבנות בנפש. קצין בכיר אמר אז כי "מדובר באמצעי אל-הרג אפקטיבי מאוד, שעובד בתדרים שקשה לאדם לעמוד מולו לאורך זמן, קל מאוד לתפעול, והוא לא גורם לנזקים לטווח ארוך".

במשך 70 שנות קיומה, ידעה ישראל אין ספור הפגנות אלימות של חרדים, פעילים חברתיים, נכים, מתנחלים ועוד. עורקי תנועה ראשיים נחסמו, שערי הכנסת זועזעו ושוטרים נפגעו. רק ההפגנות שהתקיימו באוקטובר 2000 בגליל ובמשולש, הסתיימו במותם חייהם של אזרחים. כל ההרוגים, תריסר ישראלים ואזרח פלסטיני אחד שנורו על ידי צלפים, היו בני המיעוט הערבי. גם אז זה קרה בעיצומו של חג, בשעה שהיהודים חגגו את ראש השנה. התקשרתי אז לביתו של פרופסור שלמה בן עמי, שהיה השר לביטחון הפנים בממשלת העבודה בראשות אהוד ברק, כדי לבקש את תגובתו להתנהלות המשטרה. "אני לא יכול להרשות שיסגרו לנו בחג צירי תנועה ראשיים", השיב השר. ההסבר הזה
לא הניח את דעתם של חברי ועדת אור שחקרה את אירועי אוקטובר. היא קבעה שלא נעשה די כדי להטמיע את הצורך להימנע ככל האפשר מפגיעות בגוף ובנפש של מפרי סדר, ופסלה את בן עמי מלשמש בעתיד בתפקיד השר לביטחון הפנים.

בדו"ח מיוחד שמבקר המדינה פרסם על פרשת המרמרה, הוא כתב כי תהליך קבלת ההחלטות היה לקוי, הדיונים היו חפוזים ושטחיים, ולא הייתה התייחסות לתרחישי קיצון של עימות אלים. המבקר ציין כי אף שנתניהו הבין שמדובר באירוע חריג בהיקפו והיה מעורב באופן אישי בהיערכות אליו, הוא לא השכיל להפנים את הסכנה, כי עצירת המשט בכוח עלולה להביא לעימות אלים, שיגרור הרוגים ופצועים.

גם לפני ההפגנה בעזה מערכת הביטחון התריעה מבעוד מועד מפני הסתערות המונים על הגדר, אשר תגרור הרוגים ופצועים רבים. חברי הקבינט הוזהרו בשנה האחרונה שחמאס ינצל את המצוקה הגוברת של תושבי הרצועה נגד ישראל, אך נתניהו העדיף להושיב צלפים על הגדר. שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ מנסה כבר שנים לקדם את פני הרעה, על ידי הקמת אי מלאכותי מול חופי עזה, שיפתח לשני מיליון תושביה מוצא הומניטרי ומסחרי מבוקר לעולם, מבלי לסכן את ביטחונה של ישראל.

האם ראש הממשלה לא הפנים שעצירה בכוח של סיר הלחץ הרותח באזור הצפוף ביותר בעולם תגרור להרג של עוד ועוד אזרחים? האם מותם של אזרחים לא מדירה שינה מעיניו? לפחות בכל הקשור להנהגת האופוזיציה, הוא יכול באמת לישון בשקט. הדבר היחיד שהיה ליו"ר סיעת המחנה הציוני, יואל חסון, לומר על הרג האזרחים מעבר לגדר, היה כי "אין מה לחקור ואין מה לבדוק, צה"ל עושה מה שצריך כדי להגן על יישובי עוטף עזה והגבול". הוא כתב את הדברים בתגובה לקריאתה של יו״ר מרצ תמר זנדברג לפתוח בחקירה של הירי באזרחים. ותמיד יהיה לו, לנתניהו, את שר החוץ מטעם עצמו, ח"כ יאיר לפיד, שמספר לעולם שכל מה שהפלסטינים צריכים לעשות כדי שישראל תסיר את המצור, זה "להפסיק לנסות להרוג יהודים".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept